Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SEAT Leon Cupra Police Car Testing in Romania
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
mike.omega
QUOTE
Romania's highway patrol is currently testing the Seat Leon Cupra as a potential squad car. The police will use the vehicle on loan into November before making a final decision on its usability.

The Seat Leon Cupra has a 240 horsepower 2.0-liter TSI engine, which takes the car from 0 to 100 km/h in 6.4 seconds. This car goes from a dead stop to the one kilometer mark in 26.4 seconds, topping out at 247 km/h.

But is it enough to catch speed cheats racing to the beach for a day of sun? To compare, the Jaguar XF Diesel S being considered for the same purpose in the U.K. gets to 100 km/h a half-second quicker, with a top speed of about 250 km/h.

Executives at Porsche Romania, the official importer for the SEAT brand, thinks the car will do just fine. "We are very happy to make our contribution to reduce accidents on the highway," said Seat Brand Manager Bogdan Militaru. "Our clients are people that appreciate sportiness and dynamism but we do not encourage braking the rules and trafic. It's our way of declaring that we encourage driving sporty but not outside the law."


Sper ca astia prin highway patrol inteleg politia rutiera, ca la noi highway nu prea exista biggrin.gif
Diesel
Ca sa ii prinda p-astia cu Aston Martin si Bentley pe autostrada auzi...
In weekendu asta poti prinde pe oricine cu un logan cu girofaruri. A inceptu sezonu, se deschide bambu, o sa fie coada de la Medgidia pana la Eforie Sud.

Iar la intoarcere de la Poarta Alba pana la Cernavoda.

wallbash.gif acu realizez ca noi cica mergem la intalnire masini.ro pe 3 iulie. Nu putem sa ne intalnim in timpul saptamanii?
guerilla
QUOTE (Diesel @ Jun 4 2009, 10:35 PM) *
wallbash.gif acu realizez ca noi cica mergem la intalnire masini.ro pe 3 iulie. Nu putem sa ne intalnim in timpul saptamanii?


ba da, vineri 36182451.gif
22nst
Pai nu plecam de vinerea?
Cand toata lumea vine la mare, voi plecati!

Nu cred ca o sa ii prinda pe aia cu automobilele fff performante...
Trece ala cu 250-300 pe langa mine, pai pana plec eu de pe loc pana ajung si eu la 250 ala poate este deja iesit de mult de pe autoulita
A K U
Chiar crede cineva ca o sa avem urmariri pe autostrada si politia are nevoie de nu stiu ce super masina pentru asta? Mie imi miroase putin a smen romanesc facut de niste sefi care tre' sa cheltuiasca niste multi bani in licitatii (chiar, de ce numai Leon Cupra?) cu dedicatie. Vezi Doamne, in fiecare zi ne alergam pe multele autostrazi din Romania cu politia. Da' s-ar putea sa ma si insel.
HalbaSus
Ahaaaaaa.... deci are viteza maxima de 247.... muahhahhaaha... eu am 250... intr-o ora deja sunt la 3 km in fata lor 36182451.gif
mike.omega
Auziti, da halatu cat o fi? smile.gif
Ca daca un Logan de politie e 70-80k de euro, asta e dublu?!
G e o r g e
e gratis de la PoRo daca am inteles eu bine. adica doar coaja de masina .
adica , 70 000 - 7000 (Cat e un logan) , e vreo 63 000 biggrin.gif:
yeotamara97
You don't realize the power they have kitchen cabinets spokane wa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.