Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cherry QQ aka Matiz
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Masini made in China
pmhoria
In Shanghai am facut poze la QQ asta mic. E una din putinele masini mici pe care le-am vazut pe acolo, pt ca ei (chinezii) sunt fani de masini mari ..sedanuri in general.
Mi s-a parut f interesant ca au copiat totul. Inclusiv bordul (poza cu bordul nu mi-a iesit deloc)
Enjoy.
mike.omega
Ce lufturi are... Bietul Matiz! Mai bine cumparau patentul direct ninja.gif
Seri
Uite si un crsh-test comparativ.
Daewoo Matiz:

Cherry QQ:

pmhoria
Pai na, diferenta de pret nu inseamna ca s-a folosit numai mana de munca mai ieftina... Se trage si din alte parti clar..
Dar mai un pic si invata chinezul si care-i faza cu EuroNcap-ul, NHTSA-ul american si atunci sa te tii masini sigure pe soselele lumii...
cod
Deci, QQ-ul este mai sigur pentru pasager decat matiz-ul? Ma intreb daca se fac si cu volan pe dreapta...
pmhoria
Eu zic sa facem jumi-juma .. jumatea dreapta de la QQ si aia stanga de la Matiz ... smile.gif
mike.omega
QUOTE (cod @ Jun 3 2009, 12:41 PM) *
Deci, QQ-ul este mai sigur pentru pasager decat matiz-ul? Ma intreb daca se fac si cu volan pe dreapta...

Atunci se muta si volanul si pedalele deci testele vor iesi fix invers smile.gif
daewoo_espero_turbo
Am inteles ca un QQ d-asta ar costa cca. 2000euro.
Tot respectul pentru chinezi, pentru ca la banii astia arata destul de bine.
Iar la 2000euro acu cativa ani iti luai juma' de dacie 1310 noua, care cred ca e/era mai junghi ca asta.
SorynZ
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 11 2009, 11:05 PM) *
Am inteles ca un QQ d-asta ar costa cca. 2000euro.
Tot respectul pentru chinezi, pentru ca la banii astia arata destul de bine.
Iar la 2000euro acu cativa ani iti luai juma' de dacie 1310 noua, care cred ca e/era mai junghi ca asta.

bai, esti de coma.. tu ti-ai lua asa ceva?
daewoo_espero_turbo
Sorine, acum 10 ani majoritatea aveati Dacii 1300/1310, si se stricau repede, consumau mult, erau facute din materiale de cacao, rugineau repede si rau, la siguranta erau praf, etc.
Si costau in jur de 4000 euro una.

QQ-ul asta e doar 2000. Si pentru un om cu venituri mici, care vrea o masina noua cu garantie, si foarte ieftina, eu zic ca e ok.
O masina similara ar fi Spark-ul care costa 7500 euro, deci de aproximativ 4 ori mai scumpa, si nici Spark-ul nu e stralucit, nici prea tare la siguranta - are 2.5 stele la EuroNcap.

Deci, la 2000 euro, what do you want?
O alta chestie e ca nu inteles oamenii care vorbesc din basme. De unde stii tu ca masina asta e proasta? Stii pe cineva care are asa ceva? Sau ai avut tu si s-a rupt in doua la prima groapa?

Stai linistit oricum ca in China se vinde masina.

Asa radeati si de Logan la inceput, si e plin Bucurestiul de ele... thumbsup.gif
Cipp
Crash-ul s-a efectuat si din spate la QQ? Daca nu, de ce e deplasata bara din spate wink.gif)
daewoo_espero_turbo
QUOTE (Cipp @ Oct 17 2009, 07:56 PM) *
Crash-ul s-a efectuat si din spate la QQ? Daca nu, de ce e deplasata bara din spate wink.gif)


Zise Cipp
SorynZ
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 17 2009, 11:45 PM) *
QUOTE (Cipp @ Oct 17 2009, 07:56 PM) *
Crash-ul s-a efectuat si din spate la QQ? Daca nu, de ce e deplasata bara din spate wink.gif)


Zise Cipp

cam 1-0 pt Cipp.. si in legatura cu ce ai zis mai sus, ma abtin sa mai zic altceva smile.gif
daewoo_espero_turbo
De fapt e 5-0 pentru mine, dar o las asa biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.