Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegeri europarlamentare
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3
T u d o r
Am deschis acest poll pentru a vedea la o scara mai mica daca sondajele de opinie sunt corecte si nu influenteaza votul nostru. Va rog sa si argumentati votul, daca doriti. Polemica si prozelitismul sunt insa interzise. smile.gif
guerilla
si cum vin asa trec. nu ma duc la vot nu ca semn de protest ci pentru ca nu am cu cine vota.
si la fel va fi si in toamna. chiar nu vad nici un partid sau om politic care sa-mi inspire incredere.
22nst
Nici eu nu prea am cu cine vota... dar asa de amuzament, o sa pun stampila pe PRM biggrin.gif
Hai Jiji, hai Steaua tongue.gif
mike.omega
N-avem iconita cu ala de se scarpina in cap nu?! biggrin.gif
Desi sustin ideea de a merge la vot, ca sa ai ce sa comentezi dupa smile.gif cred ca o sa sar peste aceasta sesiune de votat. E prima de cand pot sa votez dar acum chiar habar n-am cine naiba candideaza la europarlamentare si parca nici nu ma intereseaza. Stiu doar de EBA care e EBA cu succesuri si esecuri turned.gif

PS: de obicei duminica fac un gratar de te lingi pe degete deci e greu de ales....
Diesel
QUOTE ( T u d o r @ Jun 1 2009, 11:44 PM) *
Polemica si prozelitismul sunt insa interzise. smile.gif


Pai tu nu vrei sapca si tricou? apropos am facut propunere la conducere sa nu fie inclusi moderatorii in concurs smile.gif

Ionele, din cauza ta o ducem rau tongue.gif

Cat despre alegerea mea: tipa de la PNL arata bine laugh.gif am vazut eu un banner undeva. Puneti si voi un link cu candidatii si cand trebuie sa ne prezentam cu stampila.
22nst
Mai rau de atat nici nu se poate...

(parca nu aveam voie sa facem campanie, nu?)
mike.omega
Care parte din 7 iunie ti-a scapat? smile.gif

Candidatii la europarlamentare 2009
22nst
Partidul Forta Civica? huh.gif
Asta cand a aparut...
Pe bune daca am auzit de el...
Oana
nu pot sa votez, ca nu e nicio obtiune care sa-mi placa. adica eu am sa merg la vot, ca sa nu voteze altii in locul meu, dar am sa le scriu niste dedicatii pe buletinul de vot. macar aia din comisie si tot o sa le citeasca cineva whistling.gif
guerilla
oana nu fa asta daca n-ai facut parte dintr-o comisie vreodata.
eu am facut (sursa de venit in facultate), si numa chef de ras nu ai dupa atatea ore de stat de pomana (ca sa folosesc un cuvant frumos) si cand te gandesti ca ai de numarat o gramada de bilete si de chiorat dupa stampile puse aiurea si de batut bucurestiu pe jos ca la 3 dimineata nu mai merge ratb-ul.
cand apar texte din astea numa frigidere mari si incapatoare iti vin in minte smile.gif) smile.gif)
T u d o r
Eu inca n-am votat, voi vota sambata seara. Vreau ca rezultatul micului nostru scrutin sa-mi fie necunoscut pana in ultima clipa. biggrin.gif
Oana
ba am facut parte si din comisii si tot am sa scriu. dar nu ca sa rada cineva, ci pentru ca vor transmite cu siguranta mesajul mai departe... macar atata satisfactie sa am si eu
T u d o r
Si eu am facut parte din niste comisii de vot. Oana, cum zici tu ca va merge mai departe mesajul? unsure.gif
Oana
"sa vedeti ce a facut un bou. i-a injurat pe toti pe buletinul de vot"... si pentru mine e de ajuns. ce nu stiu ei e ca boul e de fapt boaua biggrin.gif
guerilla
QUOTE ( T u d o r @ Jun 2 2009, 12:11 AM) *
Eu inca n-am votat, voi vota sambata seara. Vreau ca rezultatul micului nostru scrutin sa-mi fie necunoscut pana in ultima clipa. biggrin.gif


adica tu inchizi ochii si pui stampila? 36182451.gif 36182451.gif

LE. Oana, poti candida si tu, deja Marius te-a pus la panoplie 36182451.gif
T u d o r
Cre-ca ma duc la gratar, da' intai inchid ochii si pun stampila. tongue.gif

Oana, ca sa te aminteasca aia va trebui sa scrii ceva original rau de tot, ca de injuraturi cred ca vor fi satui. biggrin.gif
klm
CITAT(Oana @ Jun 2 2009, 12:13 AM) *
"sa vedeti ce a facut un bou. i-a injurat pe toti pe buletinul de vot"... si pentru mine e de ajuns. ce nu stiu ei e ca boul e de fapt boaua biggrin.gif

Le scrii pe bilet: apropo, sunt femeie, @#$%@#%^@#^ de candidati!
HalbaSus
Intrebarea mea este: de ce naiba s-ar duce cineva la aceste alegeri ?
Adica sa presupunem ca am fost spalati pe creier, ca noi chiar credem in politicieni si in "proiectele" lor. Adica exista oameni adusi la stadiul de leguma care se uita la Basescu, Geoana, Norica Nicolai, EBA, si altii si zic "da dom'le... asa e... pffuuu ce bine le zice, asta o sa faca si o sa dreaga, ma duc imediat sa-i votez". Chiar si in aceasta situatie improbabila (tin sa cred ca utilizatorii acestui forum sunt mai inteligenti) nu vad de ce te-ai duce sa votezi oamenii care vor face parte dintr-un for REPREZENTATIV SI CONSULTATIV, adica mai pe intelesul nostru fara nicio putere efectiva de decizie. Presupunand ca am trimite in parlamentul european doar genii... chiar si atunci tot nu ar avea ce sa faca ei, pentru ca deciziile la nivelul uniunii sunt date de COMISIE nu de PARLAMENT.

Votul meu este evident: nu ma duc nici daca ma bateti ! Refuz sa fiu luat de prost !

P.S: Nici la celelalte alegeri nu ma duc tongue.gif
FAR EASTERN
Am votat ca... nu votez 36182451.gif . Partea cu gratarul cred ca pica, pentru ca nu gratarul e motivul pentru care nu merg la vot. N-am ratat nicio sesiune de votare, de 20 de ani incoace... si mi-am luat-o de fiecare data... M-AM SATURAT!

@guerilla, daca te-ai inscris la luat bani de la ceva... nu ai ce sa comentezi.
James Kilowatt
Nici eu nu votez. Candidatii romani imi sunt necunoscuti, iar la belgieni nu vreau sa ma inscriu pe listele electorale ca dupa aia e obligatoriu sa votez...


Daca nu stiti cu cine sa votati, faceti testul asta, e personalizat pe tari si se vrea stiintific

http://www.euranet.eu/esl/euranet/page/profiler/false


Eu am iesit putin de dreapta si foarte pro-european.... cel mai apropiat partid fiind psd-ul wacko.gif
pmhoria
Nu votez. Nu am de ce. Chestia spusa de multi ca daca nu votez nu am ce comenta dupa, mi se pare o tampenie.. Atata timp cat procent din salarul meu merge la stat (si statul numai idiotenii a facut cu banii publici), am tot dreptul sa comentez pe cine am eu chef.
Concluzie: Nu votez.
guerilla
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 2 2009, 09:05 AM) *
@guerilla, daca te-ai inscris la luat bani de la ceva... nu ai ce sa comentezi.


n-am inteles partea asta?! smile.gif nu sint membru de partid, am fost doar "simpatizant" cat sa prind un loc ca observator la mai multe tururi de scrutin acum vreo 10 ani cand eram in faculta.
si bani am de luat... de la stat. o gramada verymad.gif
T u d o r
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 2 2009, 08:17 AM) *
Daca nu stiti cu cine sa votati, faceti testul asta, e personalizat pe tari si se vrea stiintific

http://www.euranet.eu/esl/euranet/page/profiler/false


Eu am iesit putin de dreapta si foarte pro-european.... cel mai apropiat partid fiind psd-ul wacko.gif



JK, am senzatia ca site-ul ala e usor manarit. Si eu am iesit tot cu PSD si tot de dreapta... unsure.gif Adica cum pixu' meu cu pasta rosie de dreapta si cu PSD?
FAR EASTERN
Pai voi nu v-ati prins?????? Doar e clar ca lumina zilei: http/........../false wink.gif
A K U
Nici eu nu votez, nici acum, nici la toamna si probabil never again. Ar trebui sa dea o lege sa se voteze ei intre ei acolo, fara sa ne mai implice pe noi. Sa-si imparta tara asta, cat o mai fi de furat din ea, si sa ne lase naibii in pace nuke.gif
T u d o r
AKU, nu-s de acord cu tine. Votul este posibilitatea omului de rand de a schimba ceva. Cat de mic. Daca-ti refuzi si acest drept cu ce mai ramai?
FAR EASTERN
Singura faza nashpa tongue.gif cazata de absenteism, e ca se mai toaca niste bani, tot din cei dati de noi, pentru turul tz. Pana iese tot cine trebuie...
Cea mai multa speranta si daruire(si ultima) a fost legata de alegerile locale. N-a iesit bineinteles cum am sperat. Multi au votat castigatorii, pe principul ca "se vede ca au facut ceva", chiar daca prost. Eu nu ma multumesc cu atat si, acum, la un an de la locale, se vede ce treaba de r***t au facut, de trebuie sa cheltuie la fel de mult, doar ca ra se readuca in starea initiala(adica proasta, dar proaspata) sick.gif .
Accept urecheala pentru incalcarea interdictiei...
Cipp
Ce ne facem daca se da legea cu obligativitatea votului? Punem stampila langa chenar ca sa ne anuleze votul? Practic ce facem noi prin acest vot? Ii legiferam pe unii sau pe altii sa ne fure, sa ne minta, sa ne insele, sa ne mulga cu impozite si taxe idioate sau sa ne scada nivelul de trai pana ne vom tara ca ramele si vom ajunge la ei in genunchi sa cersim o paine pentru copiii nostri pe care ii vom indatora cu neputinta noastra de a-i ciomagi pe cei pe care ii vom certifica cu increderea noastra?
ozz86651
Mie mi-a iesit PNL si Alternative Liberale ca cel mai apropiat pardit in europa. Numai ca se pare ca eu sint mai liberla decit PNL din graficul ala.
Oricum e ridico. Romania e o tara puternic de stinga (bine, daca nu o compari cu Franta biggrin.gif), cu mentalitati de stinga dar toate partdele apar de centru.
FAR EASTERN
Asta pentru ca "alesii" iau bani cu stanga si cu dreapta ii baga in buzunare. Iar noua ne arata centrul.
vali44
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 2 2009, 11:22 AM) *
Asta pentru ca "alesii" iau bani cu stanga si cu dreapta ii baga in buzunare. Iar noua ne arata centrul.


Nu va mai faceti probleme ... vor vota , ca si pana acum , cei care habar nu au de ce s-au nascut , de ce traiesc si ce inseamna vot .... ei sunt cei care voteaza pe un mic si doua beri , pe un litru de ulei sau un pachet de halva , ei sunt ANALFABETII CU DREPT DE VOT , cei ce traiesc din alocatiile copiilor si din ajutoare socile deoarece cand trebuiau sa mearga la scoala , bateau mingea pe maidan ... acum sunt cetateni europeni , cu drept de vot !!! Mi-e o mare scarba ..... mi-e dor de pustiu .....
De ce nu ne nastem cu dreptul de a conduce masini , de exemplu ? Asa ar trebui castigat si dreptul la vot , adica la sfarsitul celor 10 clase GRATUITE SI OBLIGATORII .... macar sa avem convingerea ca inteleg 10% din mesajul electoral .... atunci ar fi interesant de vazut cine ar castiga alegerile , atunci cand ar vota doar cei ce au invatat ceva carte ....pana atunci , asistam la o mare pacaleala ... si eu merg tot la un gratar , in ciuda faptului ca sectia de votare este la 30 de metri de casa mea ! verymad.gif
T u d o r
Atunci lasati analfabetii sa voteze si bucurati-va de castigurile imense pe care implicarea voastra le aduce. biggrin.gif
pmhoria
De prin 98 in coace tot votez si tot rau a iesit, indiferent de mine sau de cei din grupul meu cu care impartasim cam aceleasi pareri legate de politica.
Eu dorm noaptea la fel de linistit ca votez sau nu. Si oricum eu nu ma astept de la un politician din Ro sa faca ceva pt mine (pt oameni in general).
Cand se va intampla asta o sa merg la vot.
Mai corect, ca sa fiu inteles, as vrea macar sa vad ca legile actuale bune, rele cum sunt ele sa se aplice. Dar nici asta nu se face, deci la ce sa astept de la minunata conducere a tarii (care prin rotirea celor 4 ani... vad ca tot aia sunt)???
vali44
QUOTE ( T u d o r @ Jun 2 2009, 12:15 PM) *
Atunci lasati analfabetii sa voteze si bucurati-va de castigurile imense pe care implicarea voastra le aduce. biggrin.gif

Fara supare Tudor , dar e tardiv de tarziu .... analfabetii reprezinta majoritatea in tara asta , cei ce stiau carte s-au dus de mult pe alte meleaguri unde le e bine ... bravo lor . Aici sunt incurajate doar abandonul scolar , nemunca , hotia , bautura , etc .... nu se intrevede nici o sansa de revenire la normal in viitorul apropiat ... tara este lasata in deriva cu buna stiinta ... aceasta este binefacerea occidentala pe care am importat-o ... restul e doar ... democratie !!! yucky.gif
admin
N-ai pe cine alege..m-am uitat pe lista aia de curiozitate si am dat de personajul asta:

http://www.alegeri.tv/alegeri-europarlamen...fition-gheorghe

make me seek
T u d o r
Vali, e trist sa spui asta. Si copiii tai si ai mei si ai nostri in general in ce tara sa traiasca daca noi nu facem nimic? Daca noi ne-am blazat?

Admin, cine e ala?
StefanVVTi
Nu sunt decis, dar voi merge la vot. O sa ma documentez pana duminica! :-"
klm
Adica oamenii inteligenti se duc la gratar iar prostii si analfabetii se duc la vot?
Uite de aia prefer sa ma numar printre cei din urma, nu ma consider nici prost nici analfabet iar daca eu si altii, prin voturile noastre, limitam numarul incompetentilor din structurile statului atunci consider ca am facut ceea ce trebuia, gratarul poate incepe cu 5 minute mai tarziu; totusi daca societatea, in ansablul ei, se inrautateste eu n-o sa dau vina pe alesi ci o sa dau vina pe cei care au inceput gratarul cu 5 minute mai devreme verymad.gif ! Sa va fie rusine!
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jun 2 2009, 12:15 PM) *
Atunci lasati analfabetii sa voteze si bucurati-va de castigurile imense pe care implicarea voastra le aduce. biggrin.gif


Daaa... si daca te duci la vot... ce ?
Adica nu ma refer la treaba cu "eu am un singur vot si nu pot schimba nimic". Presupunand ca votul tau ar decide partidul castigator... cu cine ai vota ? Eu sa am aceasta posibilitate... cu ocazia fiecarei votari m-as duce in vacanta smile.gif Adica poti alege intre partidul lui Basescu (brrrrrrrrr), Iliescu (zbrrrrrrrr), Tariceanu (grrrrrrrrr)... sa fim seriosi ? E absolut tot una cine castiga.

Nici macar anti-votul nu mai functioneaza in Romania, adica sa zicem ca ii urasti pe unii mai mult decat pe altii si te duci sa votezi impotriva lor. Buuun... asa au facut cei care au votat PSD-ul si PDL-ul... ce ziceti ? au rezolvat mare lucru, nu ?

Pentru a reforma clasa politica este absolut necesar ca prima data sa iasa din viata politica toti FeSeNistii (adica toti din PDL si PSD si jumatate din PNL). Pana cand Basescu, Iliescu, Nastase si restul FSNistiilor mai activeaza in politica din Romania (pe fata sau din umbra) eu nu ma duc la vot.

P.S: Nu stiu daca ma voi duce la vot nici dupa ce se retrag ei... doar ca pana atunci SIGUR nu ma duc smile.gif
pmhoria
Ete fas ...
N-o sa-mi fie niciodata rusine ca nu ma du la alegeri. Daca vreti sa schimbati ceva, schimbati si votati pe cei care vi se par mai ok. Go 4 it ! F bine. Va apreciez ca inca mai aveti sperante din partea clasei care ne conduce de 21 de ani...
Eu nu mai cred ca asa se schimba ceva in bine in tara asta. Cel putin nu asa. In fine, daca vreti putem discuta ....
klm
Ideea pentru care ar trebui sa votati este foarte simpla si o sa v-o expun intr-o mica povestioara.
Pe vremurile de mult apuse asteptand si bucurandu-ma ca pot sa contribui prin votul meu la alegerea unui alt presedinte (din pacate rezultatele anul 2000 - despre care vorbesc - mi-au dat cu ciocanul direct in zdranganele) ma uitam la campania electorala: agramati care sustineau cat de bine ar mai fi cu X-uluescu (ala de a omorat orice speranta pentru un capitalism normal si pentru o clasa de mijloc puternica), babe care dansau in hora cu el si care lesinau cand trecea pe langa ele; agramatii si babele alea se vor duce si ii vor alege pe unii dupa asemanarea lor iar daca ii lasam sa fie majoritari covarsitor atunci vor prinde tupeul sa ejaculeze pe fetele noastre de fraieri care ne ducem la gratar. Un alt partid si-a trimis "adeptii" in cartiere printre votanti; credeti ca stau sa vorbeasca cu tinerii? nop, tinerii nu pot pune botul la vrajeala acelui partid asa ca vorbesc cu muierile de stau toata ziua pe afara prin parc, muieri care si ele se vor duce la vot si probabil ca-si vor aminti ca "un baiat i-a zis ca ii face bancute in parc" (asta nu-i vrajeala, primarul Gl a castigat o mare parte din votanti pentru ca le-a promis ca le face bancute si mese de sah).
Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, vedeti impozitul forfetar, vedeti proiectul prin care se vor scoate analizele obligatorii (adica "dati-ne banii da' ne doare-n batz de sanatatea voastra, ah apropo de anul asta contribuiti cu 4% mai mult"); da' nu-i nicio problema, am mancat un gratar asa de bun si asa mi-am exprimat dezgustul pentru clasa politica, frate!
HalbaSus
Repet, in principiu sunt de acord sa ma duc la vot ca sa schimb ceva, dar sa am macar posibilitatea teoretica sa schimb ceva. Atat timp cat stiu ca nu voi schimba nimic, indiferent pe cine aleg, ce rost are sa ma duc ? Hai ca nu e vorba de efortul depus, dar ce ma fac daca ajung la guvernare aia pe care i-am votat ? sa stiu ca aia pe care ii voi injura timp de 4 ani au ajuns acolo si cu votul meu... No thanks, prefer sa imi stiu mainile nepatate.
FAR EASTERN
Auzi colega? Cat de mare sa fie satisfactia mea ca la parlamentare au castigat cei pe care i-am ales?????? Alesi pe anumite convingeri si criterii ale mele, sa zicem ca si influentate oarecum si de ei.... MIE MI SE PARE CA AM DITAMAI FATA DE FRAIER cand ma uit in oglinda si imi aduc aminte ca ei au dat la pace cu PSD+pc, pe care n-am vrut sa-i votez nici in ruptul capului!!!! Ce se cheama ca au facut ei cu votul meu? Sau au facut-o doar ca sa treaca puntea? Cu ce sunt eu mai castigat decat vecinul de la doi, care n-a fost la vot???? Stii ce, m-am cam trezit din visul cu departamentul asta....

@Tudor, ce m-ai enervat cu topicul asta.... Ia tu toate tricourile si shapcile! 36182451.gif
pmhoria
Ok o iau cu istoria ca sa vedem ce am scapat eu, si daca am scapat ceva biggrin.gif

In 91,92 Ilici iese de vre-o 2 ori, dar nu mai conteaza acest aspect, mai iese odata in 2000
- Rezultatele lor.. nashpa, tunuri mari, mineriade, etc
- Votcaroiu si trupa au facut ce au vrut, nimeni nu s-a prins.

In 96, toata lumea l-a votat pe Constantinescu ca vot de blam pt PDSR (Iliescu si trupa)
- Rezultatele astora au fost la fel de rele daca nu mai rele ca ale PDSR-ului
- campanie de genul "aici sunt banii dumneavoastra" sau Bancorex plus inco mineriada la pachet prin 99
- devalorizarea monedei nationale in ultimul hal. Privatizari dubioase...
- pe scurt e nashpa.

In 2000 toti au votat impotriva Coalitiei PD-PNTCD-PNL, cat pe ce sa iasa Vadim (Doamne Fereste sa fi iesit ala)
- Rezultate: nasoale rau, coruptie maxima pe toate fronturile,
- Bechtel .. Bechtel???
- Bombonel ne-a facut pe toti sa uram acel partid
- nashpa.

In 2004, toti am rasuflat usurati, gata, suntem salvati... a venit Noua generatie, se schimba tot!!
- dupa 1 an jumate am vazut ce putreda e treaba.
- pe scurt.. nashpa.

In 2008 gata nu mai vrem PNL, hotii aia... vrem ..ce vrem ?? PSD+PDL= LOVE??? WTF??? Ne-am intors in 96 cand tot aia erau impreuna... ha?? Sa mor daca mai inteleg ceva din chestia asta numita politica..

De fapt eu am inteles ceva ... ca noi ne punem sperante la fiecare alegeri si ei ne dau cu flit inca 4 ani. Intr-o forma sau alta, asta s-a intamplat in Romania post decembrista... sad.gif Si oameni au murit pt asta. Ma poate contrazice cineva? Nu cred. Suntem toti aware ca nu de la ei tre vina schimbarea ci din noi.
Si acuma vine intrebarea, sa ma duc la vot sau sa nu ma duc? Pai pe cine sa votez? PNL, PDL, PSD? Pai ce au facut ei pana acuma? Vedeti pamfletul de mai sus. Fix aia au facut. Sa ma mai duc odata? Nu cred.

PS. Repet inca o data, va respect pt ca puteti sa mergeti la vot si mai aveti sperante de la tagma lor. E bine. Dar eu nu pot sa ma mai las inselat inca o data de unii si de altii.
T u d o r
Eu aleg de fiecare data raul cel mai mic dintre cele posibile. Macar va fi un pic mai bine. Daca las sa aleaga toti freaks care si-ar vinde si mamele pentru un kil de mitilic nu cred ca-mi va fi mai bine. Adica nu cred...sunt sigur.

Atata timp cat politicienii stiu ca votantii lor sunt de acest tip, nu veti vedea niciodata o Romanie cum v-o doriti. Nu veti vedea responsabilitate, nu veti vedea frica de urmarile faptelor lor. Veti vedea in schimb odata la 4 ani masini incarcate cu faina, zahar, bautura si 500000 lei/vot. Daca asta va doriti pot sa spun ca asta aveti si veti avea. smile.gif
HalbaSus
QUOTE
Eu aleg de fiecare data raul cel mai mic dintre cele posibile.


"There's no such thing, like a woman with good looks who cooks and cleans" - Ca sa citez dintr-o melodie... Nu exista "raul mai mic", asta ar insemna sa existe o diferenta fundamentala, sau macar sesizabila intre partide politice. Dar nu exista. PSD-ul este rau, dar PD-L-ul sau PNL-ul nu sunt "raul mai mic" sunt "raul la fel de mare" (ba chiar in ultima perioada PSD-ul incepe sa nu imi mai fie atat de antipatic, adica nu m-as duce sa-l votez dar nici nu m-as duce sa dau un vot "anti-psd" prin votarea altui partid.

Exista totusi o cateva chestii pentru care m-as duce la vot:
- Eliminarea functiei de presedinte, sau presedintele sa fie ales de parlament (nu prin vot popular) si sa nu aiba atributii executive sau legislative.
- Premierul sa fie cel ales prin vot popular (m-am saturat de chestia pe care au facut-o toti presedintii nostri: voi m-ati ales pe mine, dar va merge rau din cauza guvernului)
- Legalizarea drogurilor usoare si a prostitutiei.
- Eliminarea limitarii de viteza de pe autostrazi (asta in ideea ca am avea asa ceva).
FAR EASTERN
Tudor, daca tu ai candida maine, ai avea mai multe sanse sa fii votat de mine decat oricine altcineva din "oferta"...
DAR tu nu vezi cine ajunge in politica? Primul criteriu - banu' gros. Mai intai pentru partid si apoi pentru campanie(cu tot ce presupune). Asta pentru cei care se "baga" la alegeri. Iar din astia micii... Primul criteriu: sa ajunga un mare vampir. Am un exemplu clar, al unei cunostinte(aproape ruda) care, dupa mai multe rateuri de job si facultate, s-a bagat la PDL. De unde i se intrezareste un viitor luminos. Deja isi permite mult mai multe ca mine...
mike.omega
Intrebare nevinovata: Au vreo influenta (reala) alegerile europarlamentare pentru noi, cei de rand? Ca din cate am inteles, cei pe care ii alegem noi se vor duce acolo sa-si dea cu parerea, nu au drept de a decide. Corect?
Si atunci unde e beneficiul nostru???

Cand vorbim de prezidentiale sau locale e alta discutie pentru mine biggrin.gif
James Kilowatt
@Halba
Daca te inscrii pe o lista cu programul asta, ma duc si eu la vot thumbsup.gif

@Mike
Au un impact destul de real. Au un cuvant destul de greu de spus cu ce se intampla cu cele aprox 130 miliarde anual ale "bruxelles-ului". Ei stabiles ce-i de facut, ce-i prioritar, etc la nivel european la egalitate de putere cu consiliul uniunii europene (care sunt ministrii din toate tarile). E drept ca de cand exista europa asta jumate din banii aia se duc in agricultura....Nu au bani f multi la dispozitie insa sunt cei mai capabili sa puna pe picioare un program trans-frontalier. Nu ei il implementeaza, ci Comisia, insa ei aproba si ideea si banii alocati (impreuna cu consiliul). E drept ca uneori pierd vremea stabilind curbura castravetilor..

Tot impreuna cu consiliul aproba legile europene (de exemplu faptul ca nu poti taxa nici macar mascat o masina adusa din europa a trecut prin pixul lor). In general astea sunt chestii bune, chestii f des nu convin gurvenelor nationale.

In plus ai dreptul sa le adresezi o petitie smile.gif
klm
Halba, e o diferenta intre a avea dreptul la initiativa si a legifera; de asemeni statutul ordonantelor ar trebui sa fie respectat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.