Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Smecherul de Contrasens
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
roadempire
Voi ce faceti in situatia in care dupa ce ati stat 15 minute la un semafor constatati ca vrea Smecherul de Contrasens sa se bage in fata pentru ca blocheaza traficul?
hdi
Il las ca sa nu blochez traficul....educarea sau pedepsirea lui nu e treaba mea. Eu am votat, platesc impozite, imi fac datoria...
andrei5130
Am fost tentat sa spun ca eu sunt pieton dar mi-am adus aminte ca trebuie sa am grija ce im doresc...!

de multe ori situatia impune putin de contra sens (celputin in Bucuresti), mi-se intampla fregvent sa umplu frigiderul si de la mai putin asa ca pentru asta nu ma abtin, dar le fac loc sa intre pentru ca ceilalti nu an nici o vina si imi doresc sa imi faca si mie loc altii...
James Kilowatt
Am votat la intamplare, pentru ca raspunsul potrivit nu e in lista.
In realitate, daca "smecherul" e strain, ii fac loc, s-ar putea sa fie ratacit, sa se fi inscris aiurea, etc. Se mai intampla
Daca-i bastinas, pur si simplu nu-i fac loc si gata. Si-i mai zic si vorbe de duh.
Rebel
Mai bine inlocuiesti chestia aia cu frigiderul din polul tau si pui "nu ii fac loc".
Si eu sunt in ton cu James: daca este un strain, un ratacit, o urgenta, ii fac loc.
Daca realizez ca este smecher atunci chiar il ajut sa fie "deosebit" si nu ii fac loc deloc!
Au grija baietii din contrasens de el.
Poate nu este intocmai crestinesc insa eu asociez cumva treaba asta cu cersitul: daca nu i-ar da nimeni nimic, atunci nu s-ar mai repeta.

Nu am votat. Cand schimbi, votez.
FAR EASTERN
De acord cu JK si cu Rebel, cu un mic amendament: Cum iti dai seama ca e o urgenta?? Mergand pe rationamentul de bun simt, orice bizon care opreste unde i se nazare si baga avariile, ar trebui sa aiba masina defecta? Vad ca se strica numai masinile noi si mai ales... scumpe. verymad.gif
mike.omega
Eu tuturor bizonilor care depasesc linia semaforului sau coloana la semafor le urez un permis ridicat, cel putin! Nu sunt eu sfant pe strada dar macar am bun simt, ei nu! Deci atunci macar sa ramana fara permis. Restul de ganduri nu le pot pune pe forum, dar intelegeti voi ninja.gif

PS: sa nu va asteptati sa va fac loc in trafic daca legea nu va permite acest lucru. Atat timp cat puteti astepta ca si restul din coloana inseamna ca e OK smile.gif
guerilla
am mai adaugat o optiune, cea pe care au marsat si james si rebel si care e in asentimentul meu. am si votat pentru aceasta ultima optiune.
in rest nu fac loc !!!
Mariustom
CITAT(FAR EASTERN @ Jun 1 2009, 09:01 PM) *
De acord cu JK si cu Rebel, cu un mic amendament: Cum iti dai seama ca e o urgenta??

Simplu. Ar trebui să claxoneze și să blițuiască cu farurile cât e pe contrasens. Și expresia feței e una ... caracteristică, zic eu wink.gif thumbsup.gif
Și în acest caz și eu îi fac loc, precum și străinilor. În rest ... carne multă teehee.gif rolleyes.gif
22nst
ii faceti loc, dar ii si spuneti "vorbe de duh"

asta am ales eu... (bineinteles in acele "vorbe" sunt si cateva kg de carne)
air_wolf
daca e "jmeker" pina la capt, face fata ciocanului de dulgherie biggrin.gif
Baby Blues
Am ajuns la o concluzie: Nu merita sa mai faci nimic , pt ca oricum nu-l vei educa. In cel mai rau caz te vei alege si tu cu o groaza de carne crud in frigider. ( in cel mai bun caz). Mergi linistit si vezi-ti de treaba. Parerea mea! Am vazut o faza tare de curand intr-o intersctie: O fata mergea pe strada cu prioritate si un smecher din ala cu ceafa groasa (insotit inca de vreo doi) a fortat drumul fara prioritate. Fata fiind incepatoare a mers mai departe fara sa-i dea proritate, smecherul s-a bagat si erau cat pe ce sa se ciocneasca. Nu va spun ce-a fost la gura lu' ala si cate flegme si-a luat saraca fata pe parbriz. Asta a fost prin Bucuresti pe la Gara de Nord. Oricare era dintre noi in masina patea la fel. Acum sunt curios cati muschiulosi sareau la bataie cu cefalosul. (pe bune, nu pe forum - in afara de Mircea Badea biggrin.gif).
Alex-F1
Aia cu urgenta e trasa de par, ca oricine poate inventa pe loc o urgenta, gen "a facut soacra stop cardiac" si nu poti sa nu-l crezi pe om, nu? biggrin.gif Io mai am din cand in cand probleme pe cate-o straduta ingusta, cu masini parcate pe o parte, io vin pe partea fara masini parcate si apoi de pe contrasens intra un bizon in depasirea masinilor parcate, de unde rezulta ca ne intalnim si nu avem loc sa trecem unul pe langa altul! Si bineinteles, majoritatea tot ei sar cu ciocul, situatie in care opresc motorul si astept. Mai distractiv e cand in spatele berbecului se mai aduna inca vreo 3-4-5 masini. Si au fost situatii in care, nici sa fi vrut, nu puteam sa ma urc eu pe bordura, ca sa-i fac loc berbecului, pt. simplul motiv ca bordura avea vreo 20-25 cm inaltime sau ca era un gardulet de fier la 20 cm de bordura.... Odata mi-am frecat si jantele de bordura, ne-am rabatat si oglinzile si caroseriile au trecut la 1-2 cm una de alta, dar cu Passat-ul nu mai fac chestia asta, ci stau in asa fel incat bizonul sa nu poata trece, ca oricum n-ar avea loc si unii chiar ar forta nota, fiindca nici macar nu-s in stare sa aprecieze corect cat loc e! verymad.gif
air_wolf
QUOTE (Alex-F1 @ Jun 14 2009, 12:05 AM) *
Aia cu urgenta e trasa de par, ca oricine poate inventa pe loc o urgenta, gen "a facut soacra stop cardiac" si nu poti sa nu-l crezi pe om, nu? biggrin.gif Io mai am din cand in cand probleme pe cate-o straduta ingusta, cu masini parcate pe o parte, io vin pe partea fara masini parcate si apoi de pe contrasens intra un bizon in depasirea masinilor parcate, de unde rezulta ca ne intalnim si nu avem loc sa trecem unul pe langa altul! Si bineinteles, majoritatea tot ei sar cu ciocul, situatie in care opresc motorul si astept. Mai distractiv e cand in spatele berbecului se mai aduna inca vreo 3-4-5 masini. Si au fost situatii in care, nici sa fi vrut, nu puteam sa ma urc eu pe bordura, ca sa-i fac loc berbecului, pt. simplul motiv ca bordura avea vreo 20-25 cm inaltime sau ca era un gardulet de fier la 20 cm de bordura.... Odata mi-am frecat si jantele de bordura, ne-am rabatat si oglinzile si caroseriile au trecut la 1-2 cm una de alta, dar cu Passat-ul nu mai fac chestia asta, ci stau in asa fel incat bizonul sa nu poata trece, ca oricum n-ar avea loc si unii chiar ar forta nota, fiindca nici macar nu-s in stare sa aprecieze corect cat loc e! verymad.gif


conform legislatiei, daca sensul tau de mers este liber, ai prioritate, pentru ca nu tu depasesti. toti de confruntam cu astfel de situatii si aici conteaza intelegerea intre soferi. dar sa mergi cu tupeu pe contrasens ca sa depasesti o coloana, aia e nesimtire si daca esti nesimtit, trebuie sa suporti consecintele.
andrei5130
eu ...

Daca sunt cu sotia incerc din rasputeri sa ma abtin...
Daca sunt singur sunt in stare sa opresc masina sa ma dau jos si sa ma duc sa ma plimb, ori cat de grabit as fi, pana da bizonul inapoi, nu odata am facut asta, uni chiar au incercat sa imi impinga masina cu a lor ...


este drept ca nu de putine ori am fost si eu in postura bizonului, pana la urma totul se reduce la intelegerea dintre soferi, mai lasi tu mai lasa si el si pana la urma se gaseste o solutie!
Legionaru'
CITAT(22nst @ Jun 1 2009, 11:16 PM) *
ii faceti loc, dar ii si spuneti "vorbe de duh"

asta am ales eu... (bineinteles in acele "vorbe" sunt si cateva kg de carne)



Kilogramele de carne sunt doar de la tine, sau te ajuta si neamu'? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
HalbaSus
Nu exista optiunea: "nu il bag in seama". Nu vreau sa o dau in stereotipuri dar "traficul este o jungla" in sensul ca e plin de specimene ciudate, de la smecherul de pe contrasens, la contabila cu ochelari care merge cu 30 la ora pe banda a doua, la blonda care iese din parcare fara sa se asigure, la bizonul conducator de SUV care ocupa 2 locuri (sau a parcat langa tine si iti blocheaza vizibilitatea), la cocalarul care merge cu geamul deschis, muzica tare si scuipa seminte pe geam, etc...
Prefer sa ii ignor si sa imi vad de treaba mea, sa ascult CD-ul din masina, mai fumez o tigara, mai admir peisajul, sa fac orice altceva...
Alex-F1
QUOTE (andrei5130 @ Jun 15 2009, 06:42 PM) *
mai lasi tu mai lasa si el si pana la urma se gaseste o solutie


Mda, din pacate asta e regula nr. 1 in tara lu' Papura Voda.....las-o mah, ca merge si-asa.....de aia suntem noi unde suntem.... confused.gif


pmhoria
Ii fac loc, dar ii spun "vorbe de duh"....


AZAZEL
eu nu las fratica nici un astfel de exemplar chit ca trebuie sa pierd jumatate de ceas.
cod
Pe Sos. Petricani (Bucuresti) se intampla in mod frecvent sa fie smecheri care depasesc coloana pe contrasens. De mult imi doresc sa incerce sa se bage inapoi in coloana fix in fata mea... RCA/Casco e platit de firma si am replica pregatita pentru politie "Ma pusesem deja in miscare, dar mi-a taiat fata venind de pe contrasens. Nu am avut timp sa franez si am intrat din plin in el, sifonandu-i usa din dreapta fata/spate + stop" Sunt sanse mari (in functie de pile) ca nici macar sa nu ies eu de vina.
pmhoria
Bun si? Care-i castigul tau ca om... ca l-ai facut pe un bou sa plateasca? Crezi ca asa se va civiliza??? ... No way...
Cat timp politia nu le da amenzi la vitezomani si continua sa ridice masini ieftine fara a se atinge de masinile scumpe ... degeaba il pocnesti tu pe ala..
Poate mai si gasesti un individ care scoate cine stie ce arma la tine .. sa vad atunci ce faci cu dreptatea ta??
E trist, stiu .... sad.gif
andrei5130

Imi doresc in anumite momente sa mai am dacia mea 1310 din 88 pe care am primito cadou de la unchiu meu cand am luat carnetu, mi-a zis el ca e cea mai buna masina pentru a invata sa conduci in Bucuresti, mare dreptate a avut, nimeni nu avea curaj sa imi taie fata, sa forteze intrarea pe sosea sau sa nu imi dea prioritate chiar si atunci cand nu aveam, da este trist intradevar dar daca nu te adaptezi te mananca lupii,


...pe principiul nu fac nimic ca poate mi-o iau nu ajungi nicaeri, nu faci decat sa acumulezi frustrari...



FAR EASTERN
Azi am trecut printr-o faza....
Mergeam cu sotia, pe jos, pe carosabilul unui drum cu sens unic(trotuarul era ocupat de bizoni) si apare din spate un meserias, care era, bineinteles, smecher de contrasens. Il auzisem de departe si am incercat sa raman pe drum, doar pentru a-l sicana, numai ca sotia m-a impins "ca sa nu dea prostu' peste noi". Daca eram singur, nu ma miscam din mijlocul drumului, dar asa... a scapat cu "bai vasile!!!!"

p.s. imi cer scuze fata de cei care poarta acest nume...
Mariustom
FAR, acel șofer, venind din spatele vostru, circula contrar sensului unic de circulaţie ?
Oricum, faptul că trotuarul era ocupat de mașini nu te obligă să te deplasezi pe mijlocul drumului, cum ai zis, sau să nu faci loc mașinilor aflate în circulaţie, dacă e doar un sens liber. Pt că te aflai pe spaţiul lui, nu circula el pe trotuar. Dacă aveai ceva de împărţit, ai fi avut doar cu cei ce au parcat, probabil ilegal, pe trotuar.

Cred că în cazul în care te-ar fi șters, să nu zic lovit, el nu avea nici o vină, tu porţi întreaga vină:
Art. 72. — (1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când și acostamentul lipsește, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.
(2) Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate și semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
(3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate și semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei și pentru ceilalţi participanţi la trafic.
(4) Pietonii surprinși și accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roșie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.

FAR EASTERN
Drumul n-are decat o "banda" de circulatie, de asta e cu sens unic. Si doar un trotuar, ocupat din loc in loc. Iar nea caisa venea in tromba si claxonad sa i se faca loc... in timp ce noi ocoleam o "coloana" de tei masini parcate pe trotuar(si un sfert de drum). Poate daca incerca sa t(re)aca chitic, as fi spus doar "-Alt bou!" in gand...
Mariustom
N-ai zis dacă circula pe sensul unic sau contrar sensului de mers tongue.gif biggrin.gif
Faptul că circula "in tromba si claxonad sa i se faca loc" e problema lui, precum și faptul că, fiind nevoiţi să intraţi pe partea carosabilă, aţi intrat în spaţiul destinat circulaţiei vehiculelor și trebuie să le acordaţi prioritate.
Cu atât mai mult cu cât nu înţeleg atitudinea ta în cazul în care acela venea mai precaut. Adică "as fi spus doar "-Alt bou!" in gand..." De ce ??? Cu ce a greșit el ???

Nu am nimic cu tine personal, doar cred că greșești în situaţia respectivă, și nu văd deloc de ce să avem o asemenea atitudine, ca pieton, în situaţii asemănătoare.
Dacă te-ar fi alergat pe trotuar, corect. Dar când tu intri în spaţiul lui și nu ai prioritate, greșești !!!
FAR EASTERN
QUOTE (Mariustom @ Jun 17 2009, 12:43 PM) *
N-ai zis dacă circula pe sensul unic sau contrar sensului de mers tongue.gif biggrin.gif
Faptul că circula "in tromba si claxonad sa i se faca loc" e problema lui, precum și faptul că, fiind nevoiți să intrați pe partea carosabilă, ați intrat în spațiul destinat circulației vehiculelor și trebuie să le acordați prioritate.
Cu atât mai mult cu cât nu înțeleg atitudinea ta în cazul în care acela venea mai precaut. Adică "as fi spus doar "-Alt bou!" in gand..." De ce ??? Cu ce a greșit el ???

Nu am nimic cu tine personal, doar cred că greșești în situația respectivă, și nu văd deloc de ce să avem o asemenea atitudine, ca pieton, în situații asemănătoare.
Dacă te-ar fi alergat pe trotuar, corect. Dar când tu intri în spațiul lui și nu ai prioritate, greșești !!!

Ba am zis! verymad.gif
QUOTE
smecher de contrasens
ca despre asta vorbim aici, no?
Ce nu-ntelegi? El incalca regulile intentionat, pe cand eu eram NEVOIT ca in acele circumstante sa circul pe carosabil. EL n0avea dreptul sa se afle pe sosea in acele conditii. Eu da. wink.gif
Mi-am propus ca macar odata sa nu tin cont de obstacolele "artificiale" de pe trotuar(daca imi incalca dreptul meu de pieton) si sa merg inainte, cum oi putea. Si pentru ca inca nu pot zbura(decat in vis, din cand in cand)...

Mie atitudinea ta imi suna a ce practica frecvent politia. Adica pe el il intreseaza doar sa-ti noteze numarul de inmatriculare, nu conteaza ca nu e legal sau ca-i infipt in cupola masinii. Doar atat. Chiar daca abia a avut timp sa-l noteze pentru ca masina vizata mergea cu 200 la ora.

p.s. sa stii ca in general sunt adeptul corectitudinii, si ca pieton si ca sofer... chiar daca exagerez cateodata.
Mariustom
Te-ai ambalat și n-ai motiv biggrin.gif tongue.gif

Acum, mai serios.
Am zis, dacă el circulă pe contrasens, cu viteză, doar pe o roată, băut, drogat și mai știu eu cum vrei tu, el răspunde de ceea ce face el.
Dar când tu, chiar și forțat de împrejurări, te afli pe partea carosabilă atunci îi acorzi lui prioritate, chiar și doar prin prisma raportului de forțe biggrin.gif
Aș fi înțeles dacă erai în mașină, pe sensul corect de mers, să te oprești impasibil în fața lui. Dar ca pieton, cred că greșești de 2 ori smile.gif
Și nu asemăna atitudinea mea cu ceea ce face poliția. Pt că eu mă refer și la integritatea ta fizică pe când pe ei îi doare în bască, să completeze cât mai multe pv wink.gif

Dacă nu mă crezi, facem un poll (și așa e la modă) să vedem cine are dreptate ? biggrin.gif
FAR EASTERN
Nu vreu niciun poll. E adevarat ca m-am ambalat degeaba...
Asta e, ai raportul de forte gresit, taci... confused.gif si-nghiti. Of, miorita asta...
Mariustom
Offff, de ce interpretezi ... altfel ?
Nici nu îți poți închipui de câte ori am fost Don Quijote.
De ce nu crezi că fiind pe terenul celor motorizați ei au prioritate ? Chiar dacă tu erai fortuit acolo ???
Și că raportul de forțe e abia a 2-a cauză ???

Cum crezi. Eu mi-am spus părerea, chiar dacă poate te-ai supărat.
Dar, când îmi vei da dreptate, te rog să ai un gând bun la adresa mea smile.gif
FAR EASTERN
Nu m-am suparat.
Iar ganduri bune am pentru toata lumea. Pentru unii mai multe si pentru altii mai putine, dar sunt. Pentru tine unul in plus smile.gif.

QUOTE
De ce nu crezi că fiind pe terenul celor motorizați ei au prioritate ? Chiar dacă tu erai fortuit acolo ???
Și că raportul de forțe e abia a 2-a cauză ???

Tinand cont ca niciunul nu era "legal", atunci raportul de forte primeaza nu? Vorba aia, "sa dea prostu' peste mine?"
Mariustom
Știi, situația asta o asemăn, oarecum, cu cea în care tu mergi băut și legal și intră altul în tine, treaz fiind.
Cu care din cei doi te asemeni cu ce ai pățit tu ?
Cu ce e mai puțin vinovat unul decât altul dintre cei 2 șoferi ? biggrin.gif
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Jun 17 2009, 01:41 PM) *
El incalca regulile intentionat, pe cand eu eram NEVOIT ca in acele circumstante sa circul pe carosabil. EL n0avea dreptul sa se afle pe sosea in acele conditii. Eu da. wink.gif

Am 2 intrebari pentru tine:
1. Cine/ce te obliga sa circuli pe carosabilul ala? (atentie la fondul intrebarii mele, nu-mi spune ca masinile parcate pe trotuar pentru ca alea nu te imping/obliga ci te determina - a obliga inseamna ca nu iti dai acordul iar a determina inseamna ca optezi/alegi)?
2. De unde si pana unde aveai dreptul sa circuli pe carosabil in conditiile in care (chiar ocupat) exista trotuar?

Nu sunt lupul moralist (mai ales in conditiile in aproape in fiecare zi fac exact ca tine) insa ma distreaza motivatia ta smile.gif; pana la urma:
CITAT(FAR EASTERN @ Jun 17 2009, 02:17 PM) *
E adevarat ca m-am ambalat degeaba...
air_wolf
pentru pietoni: colectati baterii uzate. cind nu va convine ceva la un sofer, puteti scapa repede de 2-3 baterii. eventual R20-uri.
Mariustom
Și căutați să ochiți, în special, mașinile preparate pt off-road biggrin.gif
whistling.gif
air_wolf
QUOTE (Mariustom @ Jun 18 2009, 05:17 PM) *
Și căutați să ochiți, în special, mașinile preparate pt off-road biggrin.gif
whistling.gif


eu n-am instigat la violenta. laugh.gif asta depinde de imaginatia fiecaruia.
getodac
QUOTE (HalbaSus @ Jun 16 2009, 05:46 AM) *
Nu exista optiunea: "nu il bag in seama". Nu vreau sa o dau in stereotipuri dar "traficul este o jungla" in sensul ca e plin de specimene ciudate, de la smecherul de pe contrasens, la contabila cu ochelari care merge cu 30 la ora pe banda a doua, la blonda care iese din parcare fara sa se asigure, la bizonul conducator de SUV care ocupa 2 locuri (sau a parcat langa tine si iti blocheaza vizibilitatea), la cocalarul care merge cu geamul deschis, muzica tare si scuipa seminte pe geam, etc...
Prefer sa ii ignor si sa imi vad de treaba mea, sa ascult CD-ul din masina, mai fumez o tigara, mai admir peisajul, sa fac orice altceva...


Te poti abtine sa nu injuri daca te-ai trezi in fata cu un idiot ca cel din filmuletu asta? I-as face loc doar pentru ca nu vreau sa raman fara masina sau vreun organ intern dar ce ar fi la gura mea .....

daewoo_espero_turbo
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 1 2009, 06:34 PM) *
Am votat la intamplare, pentru ca raspunsul potrivit nu e in lista.
In realitate, daca "smecherul" e strain, ii fac loc, s-ar putea sa fie ratacit, sa se fi inscris aiurea, etc. Se mai intampla
Daca-i bastinas, pur si simplu nu-i fac loc si gata. Si-i mai zic si vorbe de duh.


Si daca e tigan, ce faci? 36182451.gif
Alex-F1
Bre tu ai vreo problema cu tiganii/tigancile or what? teehee.gif
StefanVVTi
Foarte probabil, avand in vedere topicul pe care il deschisese! whistling.gif
Legionaru'
Am votat ii faceti loc, dar ii si spuneti "vorbe de duh".
Hoinaritza
QUOTE (Legionaru' @ Jun 28 2009, 04:34 PM) *
Am votat ii faceti loc, dar ii si spuneti "vorbe de duh".



Si eu am dat acelasi vot
daewoo_espero_turbo
A fost o gluma... biggrin.gif
In orice caz, n-o sa mai fac nici un fel de glume, pentru ca am fost atentionat de unul din bosii de aici...si care totusi a trecut cu vederea faptul ca am incalcat cea mai strica regula a forumului: "nu glumi!"
krondet
atitudinea mea depinde de:
- starea de spirit de la acel moment (daca sunt nervos, mai trag si eu nitel de volan catre sensul opus; daca sunt mai calm/apatic, ma feresc si-i fac loc)
- daca sunt singur ori cu familia
- daca avea loc sa faca o manevra de depasire fara sa intre in contact cu mine, dar a preferat sa se bage "la intimidare" - moment la care, ma incapatanez si-l las sa faca manevre la milimetru.
- si, intra-devar, se vede pe fatza lui daca este ratacit sau strain de localitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.