Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sondaj despre masinile noastre -partea a doua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
James Kilowatt
Va rog sa votati pe bune, chiar daca preferati sa tineti votul secret.

Eu am votat, prima optiune la fiecare.
DRAGOS
Avem mai multe masini(cam prea multe...dar deh smile.gif ). 2 din ele sunt achitate, una e leasing (a mea)
22nst
2 masini, ce-a mai recenta a costat 20k si cumparata cu bani lichizi.
DORU
3 masini...a 3-a este o Dacia SuperNova Clima (resoftata la Dimsport smile.gif ), in prezent cu 87.000km si care merge incredibil de bine !

Ultima achizitie a fost anul trecut in iunie, Fabia Combi la SH ce a costat 7000 euro, bani cash din economii.
Rebel
Done.

Peste 3 masini.

Eu le cumpar de la inceput deci nu am luat in lease niciodata pentru ca este dezavantajos pentru mine. Cash sau finance. Nu am luat credit pe un termen mai mare de 3 ani; asta pentru ca nu stiu cat o tin si pentru ca in general cu cat largesti termenul cu atat mai mare rata dobanzii si nu-mi place sa dau dobanda. Depinde si de masina si de pret.
HalbaSus
Ieri am dat audi-ul (A4)... situatia masinililor din familie ? pai avand in vedere ca din iarna m-am mutat la babaci situatia masinilor din curte se prezinta in felul urmator:
C320 CDI 4-matic (mandea)
A3 1.9 TDI sportback (nevasta)
Touareg 3.6 FSI (maica-mea)
VW Sharan 1.9 TDI (ocazional masina lui taica-meu - el e mai mult plecat, circula rar cu masina)
Mercedes ML320 (fosta masina a lui maica-mea, actualmente masina de rezerva - masina de iarna (zona in care locuim este foarte greu accesibila iarna))

Pana ieri mai era si Audi-ul A4, practic a fost prima masina vanduta din familie, pana acum nu am vandut nicio masina (ma rog, in ultimii 10 ani), si sincer nici nu mai vreau sa repet operatiunea, simteam ca se rupe ceva din mine cand am dat cheile masinii...
Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ May 31 2009, 07:25 AM) *
Eu am votat, prima optiune la fiecare


Idem....amarastenii whistling.gif
20krpm
doua, amindoua putin sub $30k, amindoua leased pe 3 ani. dupa ce am incercat citiva ani la rind, am constatat ca pentru mine financiar nu face sens sa cumpar masini. prefer masini noi si la care costul de maintenance e aproape 0, si sa stiu ca n-am retineri si bataie de cap cu vindutul.
pmhoria
O sg masina, compacta.
Luata de noua. 14k euro cu banii jos (economii + valoarea vechii Fabii)
James Kilowatt
QUOTE (HalbaSus @ May 31 2009, 12:18 PM) *
..., pana acum nu am vandut nicio masina (ma rog, in ultimii 10 ani), si sincer nici nu mai vreau sa repet operatiunea, simteam ca se rupe ceva din mine cand am dat cheile masinii...



La mine a fost asa cand am dat Ibiza, prima masina cumparata de mine (din primul salariu al nevestei biggrin.gif). LA Ibiza am si surubarit singur, ceea ce e probabil o sursa de atasament in plus.
De Nubira n-am mai fost la fel de atasat, a fost mai cool cand am vandut-o. Era o sursa de stress, o tineam in parcare la uzina unde lucram, pe strada n-aveam voie sa o las fara numere, cand mergeam la teste puneam placa de la Getz si la Getz puneam o placa "falsa" facuta pentru remorca, etc. In plus cand am lovit haionul si am reparat-o am descoperit ca mai fusese lovita si reparata odata, brusc devenise "straina".

mike.omega
Avem 2 sau mai multe iar ultimele 2 sunt luate in rate sau asa ceva.
James Kilowatt
Pana acum mi se par destul de interesante rezultatele votului. Jumatate iau masina cu banu' jos.... cred ca proportia e mai mare decat p-aici.
Si lumea prefera masini intre 10-20000... asta nu e asa surpriza totusi. Daca citeste vre-un dealer, sper sa-i vina ideea sa le ieftineasca putin pe alea de +20000, nu sa le scumpeasca pe alea de -10.000 laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.