Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sondaj despre masinile noastre
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
James Kilowatt
Tot a inceput sezonul sondajelor, hai sa mai bagam unul in plus.
Ce masini ne luam? Cat mergem? ce facem cu ele?

Eu actualmente am o masinia clasa mica, fac pana in 15.000 km/an si in general suntem 2 in masina. Nu merg la birou cu masina decat f rar.
anul trecut faceam peste 30k, si in general eram +3 pasageri.
OvidiuH
Momentan folosesc o compacta, fac in jur de 12-13.000 km anual, iar in majoritatea timpului sunt doar eu si nevasta in masina. Folosesc masina 40% din timp in oras, insa nu merg cu ea la serviciu. Pe viitor, cand numarul de membri al familiei va mai creste, am in vedere un SUV compact, de ceva vreme facandu-mi cu ochiul un Subaru Forester.
22nst
Masina de familie, fac ~20-25k km pe an si merg mai mult singur biggrin.gif
DORU
Clasa compacta, cihiar daca e spatioasa precum in clasa medie, merg 15-20.000km/an si de obicei singur (cam 75% din timp).
guerilla
suv/offroad, cam 20-25.000km anual, peste 50% din kilometri parcursi sunt facuti cu 2 persoane in masina. timpul e irelevant pentru ca stau cam 60% singur in masina dar asta pentru ca ma fatzai prin bucuresti unde stai mult in trafic degeaba. cred ca ar trebui sa modificati intrebarea si sa raportati strict numaru de kilometri singur/in 2/peste 2 persoane.

mai consider important sa specificati si numarul de portiere biggrin.gif a mea are 2(3) pentru ca nu am nevoie de 4(5) tinand cont ca 90% din timp suntem maxim 2 persoane in masina.
Rebel
Done.

Peste 3 masini.

Eu le cumpar de la inceput deci nu am luat in lease niciodata pentru ca este dezavantajos pentru mine. Cash sau finance. Nu am luat credit pe un termen mai mare de 3 ani; asta pentru ca nu stiu cat o tin si pentru ca in general cu cat largesti termenul cu atat mai mare rata dobanzii si nu-mi place sa dau dobanda. Depinde si de masina si de pret.
Rebel
La mine toate-s compacte. Coupe si berlina.
Intrucat le schimb nu fac mai mult de 20.000/an.
T u d o r
Familiala, ~20000 km, mai mult singur. (nu pot estima ce procent din cei 20000 km ii petrec singur in masina, dar sa zicem cam +50%)
20krpm
ne trebuie o masina mare: casa la care tot timpul trebuie facut cite ceva si trebuie carate alea alea, musafiri din cind in cind, si mai ales copil. cine a impachetat vreodata lucrurile pe care tre sa i le ia pe plaja copilului, stie despre ce vorbesc. adaugam aici si safety, cu ocazia asta. in plus, masina mare trebuie sa poata sa duca pasageri, comfortabil si comod, pina la un resort de ski la vreo 500km de casa, si sa nu se faca de rusine acolo, sa se intepeneasca in zapada in mijlocul unui viscol. si conform preferintelor nevesti-mi, sa fie alba tongue.gif masina asta e folosita in general de ea: lucreaza foarte aproape de casa, daca i se intimpla ceva copilului masina mare tre sa fie pe-aproape, si distanta nefiind mare cheltuim mai putini bani pe benzina. as spune ca masina duce 3 persoane cam in vreo 60-70% din kilometrii pe care-i face, dar o singura persoana cam in 70% din drumurile pe care le face. de vina e distanta cea scurta de care v-am povestit. face pe an in jur de 15,000-17,000km.

ne mai trebuie o masina, care e in principal transportation. asta duce o singura persoana (pe subsemnatul) 5 zile pe saptamina. pina sa avem copilul, avea rolul de masina fun de weekend, si in sensul asta a fost cumparata. acum din pacate si-a cam pierdut scopul asta, nu prea se mai potriveste, si dac-as putea as schimba-o acum, dar mai tre sa stau un an cu ea. pina prin iarna facea vreo 35km pe zi lucratoare, acum face 80km. 100% (fara vreo citeva scurte exceptii) merge cu o singura persoana. e posibil ca in curind sa fie "ajutata" la jobul ei de o motocicleta electrica.

edit: n-am votat, ar trebui sa pun doua voturi si n-am cum.
James Kilowatt
@20krpm
Voteaza masina cu care mergi cei mai multi km anual smile.gif In descrierea postului am scris "masina de toata ziua", poate e cam vag... baga la masina cu care faci mai multi km anual.
pmhoria
Compacta, benzina aspirata, maxim 20kkm pe an.
Masina e folosita 80max90% in ciclu urban distante destul de mici. 2 persoane 90% din timp.
mike.omega
Familiala, Nubira e departe de a fi compacta biggrin.gif. Merg 90% singur, fara autostopiste. Si da parcurg aprox. 15000 de km pe an.
adrian_flavius
Dacia berlina nu stiu la ce categorie s-o incadrez...oricum, de cand am luat si Totosul, mai face vreo 4-5-6000 km anual, in special in w/e, 2-3 persoane in masina, incarcata la greu cu tot ce se poate (de la saci cu ciment pana la cherestea si fier-beton...inclusiv sacii de gunoi care se aduna, tot cu ea ii car la groapa de gunoi...)

Matiz-ul e al sotiei, adica ea il foloseste 99% din timp...a implinit 3 ani in aprilie, se apropie de 30 000 km, deci o medie cam de 9000 km pe an, in 90% din cazuri e singura in masina, si in trafic urban..

Totosul e masina mea de zi cu zi, e familiala toata ziua (confortul pe primul loc), in primul an am facut 22 000 km cu el, in timpul saptamanii sunt 90% singur in masina, da' nu fac km multi (si aia pe care-i fac sunt in trafic urban), iar atunci cand plecam in w/e undeva, suntem, in general, 2 insi in masina, si facem km mai multi, in regim extra-urban si mixt...
mohordbx
Conduc un Golf V deci o compacta pentru ca-mi satisface nevoile atat urban(gasesc relativ usor loc de parcat usor manevrabila) cat si extraurban(ca o poti conduce dupa ce ti-ai facut treaba cu ea gen carat mobila ca si cum ti-ar fi luat foc pantalonii). Fac cu ea in jur de 25000 km pe an iar in tot acest timp conduc 75% singur. drive.gif
AZAZEL
la prima sectiune a m votat gresit: in loc de compacta am votat familiala. se poate sterge votul?
mike.omega
Ti-am mutat eu votul la compacte wink.gif
James Kilowatt
Am modificat eu, am sters o familiala si am adaugat o compacta smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.