Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Numere de smecheri
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
roadempire


Daca vrei sa fii remarcat seara pe Bulevard, trebuie sa stii sa iesi in fata, sa fii unic si special. Fie ca ai o masina tare sau umbli cu una care era la moda cand tu nici nu te nascusesi, nu trebuie sa neglijezi nici un element de personalizare, cu atat mai putin pe acelea pe care oricum esti obligat prin lege sa le ai pe masina. De aceea, una dintre primele lectii pe care trebuie sa le stii este cea a semnificatiei numerelor de inmatriculare.

Universul aparent banal al celor caeva caractere marcate pe o bucata de tabla mi s-a dezvaluit ca o Cenusareasa atunci cand un prieten si-a adus o masina second de afara pentru a o inmatricula in Romania. Drumul, vama, taxele, RAR-ul si toate cele nu au insemnat nimic pe langa studiul pentru alegerea numarului. Toata gasca si-a unit fortele si am inceput sa studiem "concurenta". Este clar ca numerele asa-zis "bune" s-au epuizat inca de la inceput (primul "hit" a fost probabil B 69 SEX!), ca urmare un numar bun - in acest moment - presupune folosirea tuturor semnelor existente pe placuta cat si apelarea la imaginatia celor care il vor citi.

Am apelat la un artificiu simplu si intuitiv-transformarea cifrelor in litere: aproape toate cifrele au o litera care li se aseamana formal si folosindu-ne astfel de cele 2 cifre de pe placuta, alaturi de cele 3 litere, se pot forma cuvinte de 5 litere, iar la modul ideal chiar de 6, prin cooptarea in cuvant a literei „B“. Corespondentele despre care am vorbit sunt: 0=O, 1=I, 2=Z, 3=E, 4=A, 5=S, 6=G, 7=T, 8=B, iar cateva exemple de numere obtinute cred ca sunt graitoare: B01LOR, B45TAN, B35TIE, B10LOG, B06ATU, B02GOR, B06DAN, etc.

Foarte putini cunosc si folosesc acest sistem, "smecherii" avand alte metode de a iesi in fata: literele departate, corectarea cu marker-ul a unor litere sau adaugarea unei litere lipsa, sau alegerea de numere zornaitoare gen NFS, NOS, RPD, WRC - proptite cel mai adesea pe Dacii din anii ‘80 sau pe masini aduse de-afara dupa revolutie care acum sunt mai obosite decat proprietarii lor cand se intorc de la muncile campului...

cateva poze ...cu numere si unu fara numar turned.gif
mike.omega
De unde iei tu textele astea? Stii ca avem topic de funny pictures da?
20krpm
preferatul meu ramine "6UL DV8". in california e disponibil "I 1 ABR" si am vrut sa-l iau, da mi-a fost teama ca atrag atentia politistilor prea tare. halba, poate-l vrei tu?... biggrin.gif
T u d o r
Bai, la voi acolo mai simple nu se gasesc? De-alea cu TZ-69-SEX n-aveti? Ca pana sa se prinda gagica ce scrie acolo ai trecut in statul vecin. biggrin.gif
hdi
Eu tot stau si ma intreb daca baiatul ala cu Pontiac-ul sau ce o fi ala a fugit de unul singur in America. N-o avea si el mama, tata, nevasta, copii, prieteni cu neveste, cu copii? Cat de singur pe lume sa fie ca sa umble cu numarul ala fara nicio jena?
22nst
Poate nici nu este roman iar numarul este unul la rand biggrin.gif
Si culemea s-a potrivit sa insemne ceva la noi
StefanVVTi
QUOTE (hdi @ May 30 2009, 07:40 PM) *
Eu tot stau si ma intreb daca baiatul ala cu Pontiac-ul sau ce o fi ala a fugit de unul singur in America. N-o avea si el mama, tata, nevasta, copii, prieteni cu neveste, cu copii? Cat de singur pe lume sa fie ca sa umble cu numarul ala fara nicio jena?

E Lincoln...deci isi permite! 36182451.gif
HalbaSus
"6UL DV8" = ????
ca am tot incercat sixul dveight ? gul dveight ? wtf ?
9er
Sexual Deviate?
FAR EASTERN
Parca vazusem tot pe aici o poza cu B01ERU...
22nst
QUOTE (9er @ May 30 2009, 08:03 PM) *
Sexual Deviate?

Ala e thumbsup.gif
http://www.acronymfinder.com/Sexual-Deviate-(6ULDV8).html
Cipp
E adevarat ca in doua luni in bucuresti se va trece la numerotarea cu 3 cifre? As vrea numarul B-999-ZZZ.
22nst
Da asa am auzit si eu la tv. Abia astept sa il vad pe ala cu B 888 BBB biggrin.gif


Si apropo de numere "deosebite"
RUE
TM12RUE
T u d o r
Si numarul n-ar fi de jmecher... laugh.gif

Cum se trece la 3 cifre in Bucuresti? Cred ca mi-a scapat din vedere, chiar nu stiam. Si in restul tarii nu? Iar sunteti mah mai cu motz decat noi?
G e o r g e
da ... o sa se treaca la 3 . ma gandeam la b 666 dvl
22nst
QUOTE ( T u d o r @ May 30 2009, 11:24 PM) *
Si numarul n-ar fi de jmecher... laugh.gif

Cum se trece la 3 cifre in Bucuresti? Cred ca mi-a scapat din vedere, chiar nu stiam. Si in restul tarii nu? Iar sunteti mah mai cu motz decat noi?

Ca sa iti dai seama ce multe masini sunt in Buc... s-au terminat combinatiile posibile
(si tu parca tot nr de B ai dry.gif )
G e o r g e
si de aici se treaga concluzia ca nu suntem mai cu motz suntem doar darnici smile.gif
hdi
Tin minte pe vremea ailalta cand s-a trecut in Buc. la numere cu 5 cifre....tot multi erati si atunci...
22nst
Cand s-a trecut la formatul actual X 00 XXX si Ilfovul avea tot nr cu B
De 4-5 ani Ilfovul a primit IF, combinatiile erau limitate... sunt curios cum o sa inghesuie atatea cifre si litere pe placuta aia rolleyes.gif
Alex-F1
Posesorii de Opel se pot mandri cu numere de genu TM 20 PEL......pacat ca doar 9 persoane au privilegiul asta!!! Da' de pe-acilea de pe forum, care-i cea mai smechera combinatie de 3 litere, a? ninja.gif Io ma bag cu "UFO" devil.gif ..... care se mai baga? tongue.gif
Watcher
Eu ma bag cu WCR 36182451.gif

Legat de trecerea la 3 cifre in bucuresti, dupa parerea mea e dovada de lipsa de logica.
Daca treceau de la 3 litere la 4 litere castigau 23 de milioane de numere IN PLUS fata de 3 cifre ;-)
Alex-F1
Daca era WRC (World Rally Championship, pt. cine nu s-a prins), chiar ca erai smecher.... tongue.gif Si tot legat de trecerea la 3 cifre in Bucuresti.....n-ar fi prima si nici ultima chestie lipsita de logica din tara asta...... confused.gif
Diesel
4 litere in Bucuresti ar fi un fel de cutia pandorei. daca pana acum 69 SEX e cam cel mai penibil sofer din capitala, ganditi-va cate cuvinte cenzurabile au 4 litere.
22nst
QUOTE (Alex-F1 @ May 31 2009, 08:01 AM) *
Daca era WRC (World Rally Championship, pt. cine nu s-a prins), chiar ca erai smecher.... tongue.gif Si tot legat de trecerea la 3 cifre in Bucuresti.....n-ar fi prima si nici ultima chestie lipsita de logica din tara asta...... confused.gif

Nu biggrin.gif
El are W C R
FAR EASTERN
Eu am ACE, dar nu pentru ca ma dau bun la ceva..., sunt exact initialele numelui... wink.gif meu... si al sotiei... wink.gif
22nst
In Otopeni este o doamna cu un Citroen C3 care are numarul 10 ANA, bineinteles ca si-a trasformat 1 in i smile.gif
(cred ca imi pun si eu, la fel de bine merge si cu 10 NEL 36182451.gif )
roadempire
Un prieten de la munca imi povestea odata ca a vazut pe unu cu nr. TM 01 BOU 36182451.gif,credeti ca ar putea fi adevarat ptr ca mie nu prea imi venea sa-l cred.
T u d o r
Bine, si in Valcea e unul cu un VL-xx-GAI, cu I nu cu Y dar totusi faci legatura. Omul cu siguranta nu stie ce poarta, probabil literele sunt ceva abreviere de la numele sau. smile.gif
Alex-F1
Pai asa le-o fi venit oamenilor numerele la rand......sau? Oare ai voie sa refuzi un numar care vine la rand, pe motiv ca nu-ti place cum suna?
RUE
la mine cand vedea lumea nr RUE ma tot intreba daca nu cumva am pus nr ce venea la rand.
cauta explicatii cu initiale... si le tot zic ca nah - rue... asta sunt!
roadempire
sa inteleg ca RUE vine cumva din germana? adica LINISTE ...sau?! unsure.gif
klm
CITAT(HalbaSus @ May 30 2009, 08:55 PM) *
"6UL DV8" = ????
ca am tot incercat sixul dveight ? gul dveight ? wtf ?

CITAT(9er @ May 30 2009, 09:03 PM) *
Sexual Deviate?

Tre sa fii ori tampit rau ori sa ai o imaginatie foooooarte bogata ca sa ii gasesti sensul; eu recunosc ca, la fel ca Halba, nu am avut calitatile necesare ca sa i-l gasesc.
CITAT(Watcher @ May 31 2009, 12:32 AM) *
Legat de trecerea la 3 cifre in bucuresti, dupa parerea mea e dovada de lipsa de logica.
Daca treceau de la 3 litere la 4 litere castigau 23 de milioane de numere IN PLUS fata de 3 cifre ;-)

La acelasi lucru ma gandeam si eu.
FAR EASTERN
QUOTE (Watcher @ May 31 2009, 12:32 AM) *
Eu ma bag cu WCR 36182451.gif

Legat de trecerea la 3 cifre in bucuresti, dupa parerea mea e dovada de lipsa de logica.
Daca treceau de la 3 litere la 4 litere castigau 23 de milioane de numere IN PLUS fata de 3 cifre ;-)

Da, si putea toata tara sa inmatriculeze masinile pe Bucuresti 36182451.gif, ocazie cu care nu mai riscau unii sa fie injurati prin capitala... doar pentru ca au doua litere la inceput...
adrian_flavius
KLM, atunci eu ma declar (o data-n viata!!!) pe aceeasi lungime de unda cu 20krpm...i-am gasit sensul in primele 5 secunde...da' la chestia ailalta, cu I 1 ABR, inca nu m-am prins (I won a beer??)... 36182451.gif

Eu la Dacie am AG-06-PZT...venit la rand... cu putin nu a fost PZD... laugh.gif

La Matiz si la Totos am numere preferentiale, da' numai grupurile de litere, intrucat numerele erau cam greu de "potrivit"...adica nu mai erau disponibile...

Ca si numere mai "aiurea", am mai vazut un trafic SGI, PLM, LIK, MUI/MUY...iar intr-o discutie cu niste prieteni, ne iesise AG-47-ATA si AG-17-ATA ca fiind foarte jmekere (AGATATA/AGITATA)...
Diesel
Aseara in trafic stateam eu si ma gandeam... urmatoarea masina rosie va avea CT 23 AUG si cu asta-basta tongue.gif
(actuala are numerele la rand)
A K U
Un fel de masina sport rosie, veche rau, prin Rm. Sarat: BZ-nu stiu cat-MUE. Daca o mai vad, ii fac o poza. Omul are luat numarul de mult timp si l-a pastrat, e aceeasi masina si acelasi sofer laugh.gif
cod
B 68 SEX. Probabil ca B 70 SEX era luat...

L-am vazut in Drumul Taberei la un A4 model mai vechi. Nu mai gasesc poza...
marius68582
Guru ! whistling.gif
klm
[Oras XX ITP] in orice varianta nu se poate aloca.
HalbaSus
Intr-o perioada era mare smecherie sa iti pui numere cu W, mai ales WST, mi se pare ca pe bucuresti nici nu prea sunt disponibile. La ML avem WXA dar e numar venit la rand.
vali44
Hai sa scriu si eu cateva exemple de numere pe care le-am vazut la *jmekeri*
SRI , SRY , XXL , SEF , DEP , SEN .... si cand vezi o dacie din 85 cu numarul XXL iti vine sa mori de ras , cum de altfel te minunezi cand vezi coborand dintr-un Logan cu numarul SRi , un taran cu bermude , papuci de plastic , cercel si mancand seminte ..... yucky.gif
9er
CITAT(klm @ Jun 1 2009, 09:26 AM) *
CITAT(HalbaSus @ May 30 2009, 08:55 PM) *
"6UL DV8" = ????
ca am tot incercat sixul dveight ? gul dveight ? wtf ?

CITAT(9er @ May 30 2009, 09:03 PM) *
Sexual Deviate?

Tre sa fii ori tampit rau ori sa ai o imaginatie foooooarte bogata ca sa ii gasesti sensul; eu recunosc ca, la fel ca Halba, nu am avut calitatile necesare ca sa i-l gasesc.



Indraznesc sa cred ca te refereai la ala care a inventat-o, nu la mine, care n-am facut altceva decat sa citesc in engleza caracterele respective, nu-i asa?
klm
Ma refeream la scrisul de mess care ramane o enigma pentru mine; daca imi permiteti putin offtopic, printre putinele cuvinte pe care le stiu le-am invatat pe la 16 ani in singura zi in care am stat pe mIRC, ele sunt asl pls; atunci m-am uitat crucis insa acum stiu ce inseamna.
GTG, bft wink.gif!
RUE
RUE = "strada" in franceza.
de unde si userul meu.
roadempire
In ultima vreme am vazut o groaza de numere cu UZI... e o moda noua?

oare se refera la arma sau la actiunea de a uda? unsure.gif
StefanVVTi
Sau la BUG Mafia 36182451.gif
hdi
FAT ASS si nu trucaj? 36182451.gif
Alex-F1
QUOTE (klm @ Jun 1 2009, 07:56 AM) *
[Oras XX ITP] in orice varianta nu se poate aloca.


Pai da, nu s-au alocat combinatii de litere care incep cu "O" si cu "I", ca cica se confunda cu cifrele "0" si "1"!!! huh.gif Holly crap! wallbash.gif
roadempire
Ghicitoarea pe care v-o lansez este :

Proprietarul masinii acestea este o persoana de sex masculin sau de sex feminin? 36182451.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.