Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema abs focus
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
claudyu
buna ziua! am un focus turnier din 2001si de la un timp la orice actionare cat de usoara a pedalei de frana mi-o arunca inapoi,fara a scadea eficienta franarii,lacare se mai adauga si un "huruit" sa-i zic asa.asta se intampla si pe asfalt curat;anvelopele sunt toate acelasi profil si abia le-am pus noi(la sfatul unora).va rog sa-mi dati si mie o idee caci nici la service nu stiu baietii.mersi pentru raspunsuri! la revedere!
malin34426
QUOTE (claudyu @ May 27 2009, 08:35 AM) *
buna ziua! am un focus turnier din 2001si de la un timp la orice actionare cat de usoara a pedalei de frana mi-o arunca inapoi,fara a scadea eficienta franarii,lacare se mai adauga si un "huruit" sa-i zic asa.asta se intampla si pe asfalt curat;anvelopele sunt toate acelasi profil si abia le-am pus noi(la sfatul unora).va rog sa-mi dati si mie o idee caci nici la service nu stiu baietii.mersi pentru raspunsuri! la revedere!

testerul ti va spune pe care roata ai semnal incoerent de rotatie. pot fi : senzor murdar, roata fonica murdara sau cu dinti lipsa, senzor sau fir al sau cu intreruperi... . intai la tester in timpul rulajului. se vede diferenta de viteza unghiulara. Pe mp iti spun unde.
claudyu
Am fost la tester si in mers totul e ok.Nu apar nici erori cod curet sau in istoric.Mersi! Nu stiu daca e vreo diferenta caci nu am fost la tester la ford ci la un service unde aveau scaner universal cu card si pentru ford.
malin34426
erorea apare doar la generatiile noi de abs care fac testeul final la 5km e ora si lucreaza si la 2km pe ora. la al tau nu va apare eroare, trebuie sa urmaresti vitezele rotii simultan sau inregistrat grafic si cea care are oscilatii mari e de vina.
T u d o r
Malin, bine ai revenit printre noi. thumbsup.gif
malin34426
Cu placere !
claudyu
QUOTE (malin34426 @ May 28 2009, 10:36 AM) *
Cu placere !

SALUT! din nou am fost la scaner unde a citit viteza de deplasare a fiecarei roti.in functie de denivelarile asfaltului si de viteza,valorile variau de la o roata la alta.pana la urma mi-au zis...!!AMORTIZOARELE! eu nu stiu daca s-o cred sau nu.voi ce ziceti?
malin34426
QUOTE (claudyu @ May 28 2009, 08:14 AM) *
QUOTE (malin34426 @ May 28 2009, 10:36 AM) *
Cu placere !

SALUT! din nou am fost la scaner unde a citit viteza de deplasare a fiecarei roti.in functie de denivelarile asfaltului si de viteza,valorile variau de la o roata la alta.pana la urma mi-au zis...!!AMORTIZOARELE! eu nu stiu daca s-o cred sau nu.voi ce ziceti?

Nu au nici o treaba cu intrarea ABS ului fara motiv. Daca esti in Bucuresti, te ajut eu, vb pe mp. daca nu , atunci cauta in continuare ceea ce am enumerat mai sus. Sunt singurele motive pentru care ABSul intra fara motiv la viteze mici. Apropo' , imi voi schimba locatia din avatar din SM in B.
claudyu
QUOTE (malin34426 @ May 28 2009, 02:55 PM) *
QUOTE (claudyu @ May 28 2009, 08:14 AM) *
QUOTE (malin34426 @ May 28 2009, 10:36 AM) *
Cu placere !

SALUT! din nou am fost la scaner unde a citit viteza de deplasare a fiecarei roti.in functie de denivelarile asfaltului si de viteza,valorile variau de la o roata la alta.pana la urma mi-au zis...!!AMORTIZOARELE! eu nu stiu daca s-o cred sau nu.voi ce ziceti?

Nu au nici o treaba cu intrarea ABS ului fara motiv. Daca esti in Bucuresti, te ajut eu, vb pe mp. daca nu , atunci cauta in continuare ceea ce am enumerat mai sus. Sunt singurele motive pentru care ABSul intra fara motiv la viteze mici. Apropo' , imi voi schimba locatia din avatar din SM in B.

Mersi de bunele intentii da io sunt din vaslui.o sa merg pe mana ta.salut
malin34426
Revin, atentie, nu este nevoie de rulaj mai rapid de 5-10 km pe ora. Ba chiar le invarti pe rand pe elevator cu mana, constant. cea care are probleme va oscila rapid la valori intre 2 si 20.
claudyu
CITAT(malin34426 @ May 28 2009, 03:15 PM) *
Revin, atentie, nu este nevoie de rulaj mai rapid de 5-10 km pe ora. Ba chiar le invarti pe rand pe elevator cu mana, constant. cea care are probleme va oscila rapid la valori intre 2 si 20.

salut! am rezolvat problema! am vandut focus-ul si am luat un mondeo 2.0 tdci 131cp.muuult mai placut.v-as ruga daca are cineva un manual de utilizare in limba romana?merci!va salut!
Mariustom
Dacă mi-ai spune și anul de fabricație, ar fi OK. Tu nu crezi ? biggrin.gif

PS: bănuiesc că e un Mondeo 3, produs între anii 2000 - 2006
claudyu
QUOTE (Mariustom @ Jul 31 2009, 01:39 PM) *
Dacă mi-ai spune și anul de fabricație, ar fi OK. Tu nu crezi ? biggrin.gif

PS: bănuiesc că e un Mondeo 3, produs între anii 2000 - 2006

scuze dar din viteza am omis anul. e un mondeo 3 ghia fabricat 06.2006
Mariustom
Aveți mp wink.gif
Spor la citit smile.gif

PS: poți spune cumva prețul de achiziție + restul, inclusiv taxa ???
claudyu
QUOTE (Mariustom @ Aug 1 2009, 10:51 AM) *
Aveți mp wink.gif
Spor la citit smile.gif

PS: poți spune cumva prețul de achiziție + restul, inclusiv taxa ???

salut! pret achizitie 8800+830 taxa+.....restul cam 10200.merci mult de manual!masina are 135000km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.