Help - Search - Members - Calendar
Full Version: defectiune opel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
moon
buna! am un opel caravan 1,7DTI din 2001 si avem ceva probleme; de cand l-am luat(sh) la drum lung, la turatii mai mari, cred, apare o franare, ca si cum se ineaca motorul dupa care imediat se aprinde becul de la motor; dc o lasam mai usor, se stinge; asa mergem cu ea de vreo doi ani, caci am dus-o pe la service da nu s-a rezolvat; acum doua saptamani la un drum mai lung, s-a aprins brusc ledul baterie si cazut servodirectia; am plecat cu ea asa mai departe pana s-au aprins toate ledurile de la bord si bateria s-a descarcat de tot; bateria era cumparata de cateva luni. ce ar putea fi? va multumesc
Mariustom
Salut
Pentru înecarea motorului cred că ai problemă cu unul din senzori. O testare ar trebui să-ți zică care-i.
La a 2-a problemă, ai verificat cureaua de accesorii ? Ea cred că-ți mișcă alternatorul, pompa de servo, etc
malin34426
probleme de asigurare presiune de supraalimentare. Cauta sa mergi la tester. Indrumari pe mp , daca doresti.
TYE
salut, pentru moon, cred ca ai probleme cu senzorul de la arborele cotit, daca ai fost cu masina la tester ce eroare ai , nu cumva 0335, iar la a doua problema cel mai probabil puntea de diode sau releu de incarcare care sunt incorporate in alternator. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.