Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Import de masini din USA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Stef30994
Care este procesul de omologare si inmatriculare a masinilor din USA.
Exista echivalenta euro3-4?
Cum se stabilesc taxele vamale?
f1anatic
Ce vrei sa duci/trimitzi acolo ? Si ce parere ai de noul Vette C-6 si de noul Mustang retro ?
Stef30994
Eu am un C5 2004.
M-am gindit mult sa cumpar C5 sau sa astept dupa C6.
Teoretic C6 ar fi fost decizia corecta, dar dupa ce am vazut C6 la expo, am avut senzatia ca nu mai am de-a face cu clasicul Corvette... duce mai mult a masina europeana. Am mai discutat cu citiva baieti la club, si am decis sa nu riscam "prototipul".
Nu stim inca cum se va comporta C6 cu toate modificarile. Garantat vor avea probleme cu caroseria.
Eu prefer sa cumpar masina dupa ce trece prin 2-3 ani de real road test si toate recall-urile.

Ford? ... era si timpul. Eu nu ii inteleg pe producatori. Dece nu tin pe piata ce este bun si arata bine.

Ce vreau sa duc in tara? .. nimic special. Intrebam numai pt. ca am auzit ca ar fi probleme de omologare la RAR.
Iulian HondaFan
din cate stiu eu, dar nu e de actualitate, orice masina din afara UE trebuie omologata prin RAR. emisiile in CA sunt cele mai stricte din lume, poate cu exceptia Tokyo, asa ca trebuie sa fii OK daca masina este mai noua de 3-4 ani.

deci matale te-ai incumetat la Vette, sa-ti traiasca. mie imi place insa BMW M3 sau M5 si eventual S4 al Audi la nivelul asta de stratosfera a preturilor.
Rai
Nu stiu exact situatia din Ro dar in vest trebuie neaparat omologate prin RAR si sigur adaptate circulatiei in EU,cum am mai scris america are alta norme dar nu e o problema se poate face.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.