Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Splash
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
Printesa Lia
Am un Suzuki Splash de o luna ....nu stiu cum sa il ingrijesc? ce trebuie sa am sa il ingrijesc ca lumea? Am luat sampon de masina, burete si solutie de geamuri... ar mai trebui ceva?? O mana de ajutor ptr o femeie... drive.gif
guerilla
cel mai usor, daca esti comoda sau nu ai timp, e sa apelezi la o firma de detailing auto. daca iti place sa te ingrijesti tu de ea, atunci apeleaza la produse de curatat semiprofesionale sau chiar profesionale. exista mai multe marci distribuite in romania.
de regula iti trebuie niste lavete din microfibra - uita de burete daca nu e din ala natural pt ca zgaraie.
apoi iti trebuie solutii de curatat pentru tabla, roti, geamuri, interior plastic (mat ca sa nu ti se reflecte soarele aiurea) interior textil
solutie de degresat (o data pe an sau mai des)
solutie de scos pete (de gainatz sau frunze, sau de bitum de pe drum)
polish (mai apar zgaraieturi)

la motor:
schimbat ulei si filtru mai des (10k km)
carburant de calitate
filtre de polen si de aer schimbate mai des daca vrei sa fii mai "catolica"
verificat presiunea in pneuri cat de des se poate
evitat mersul subturat.

daca mai e ceva mai scriu si altii ca deja am obosit smile.gif
Printesa Lia
QUOTE (guerilla @ May 20 2009, 03:04 PM) *
cel mai usor, daca esti comoda sau nu ai timp, e sa apelezi la o firma de detailing auto. daca iti place sa te ingrijesti tu de ea, atunci apeleaza la produse de curatat semiprofesionale sau chiar profesionale. exista mai multe marci distribuite in romania.
de regula iti trebuie niste lavete din microfibra - uita de burete daca nu e din ala natural pt ca zgaraie.
apoi iti trebuie solutii de curatat pentru tabla, roti, geamuri, interior plastic (mat ca sa nu ti se reflecte soarele aiurea) interior textil
solutie de degresat (o data pe an sau mai des)
solutie de scos pete (de gainatz sau frunze, sau de bitum de pe drum)
polish (mai apar zgaraieturi)

la motor:
schimbat ulei si filtru mai des (10k km)
carburant de calitate
filtre de polen si de aer schimbate mai des daca vrei sa fii mai "catolica"
verificat presiunea in pneuri cat de des se poate
evitat mersul subturat.

daca mai e ceva mai scriu si altii ca deja am obosit smile.gif

Multumesc mult
Printesa Lia
Este cineva din Sibiu care are Suzuki? As vrea sa stiu daca exista aici un service in care sa ma pot adresa in caz de nevoie...fiind o total nepriceputa la umblat in ale masinutei. De exemplu am citit in presa locala de o spalatorie auto extrem de dotata si ofera ceruit gratis. dseci,locatii in care preturile sunt accesibile dar nu le stiu. Scuze daca am deranjat pe cineva cu incultura mea din domeniu...Se pare ca nu prea sunt Printesa in domeniu, doar la volanul masinii ma pot lauda cu statut princiar!
rexkroki

In Sibiu ai reprezentanta si service Suzuki, Trakia se numeste. Este la iesirea spre Bucuresti, imediat dupa Real pe partea dreapta. Eu am apelat la ei pentru revizia de 15000 km si am fost multumit.
Bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.