Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revizii periodice Solenza
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > (Super)Nova&Solenza
radnic11
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu infiormatii despre revizia de 90 000 km solenza 1.4 mpi? In afara de ulei , filtru ulei, placute frina, filtru aer, ce altceva ar mai trebui verificat/schimbat?
Rebel
La Solenza nu ai o carte tehnica cu ce trebuie facut la un anumit numar de km?
Intreb si eu la randul meu caci nu stiu.
Poate e vreun coleg pe aici cu Solenza care sa te ajute.

oricum, daca este o revizie majora eu as schimba filtru de ulei, ulei, bujii, filtru de aer, filtru de polen 9daca ai), filtru de benzina (neaparat daca nu a fost niciodata schimbat), as verifica aprinderea si regla amestecul, curatat bornele bateriei (ca e vara oricum) si pus vaselina pentru protectie anticoroziva, as regla directia si as balansa rotile (eventual rotireadaca este necesar).
T u d o r
Exista cartea de revizii si reparatii. Daca nu o (mai) ai, cauta la dealer si ia-ti o copie. Acolo sunt trecute toate informatiile care iti sunt necesare. smile.gif
Cipp
CITAT(Rebel @ May 20 2009, 07:02 PM) *
as verifica aprinderea si regla amestecul

Hai ca la aprindere am inteles ca e vorba de bujii, dar daca imi spui si mie cum reglezi tu amestecul la o masina cu Injectie electronica si cu ECU, iti fac cinste. Ori ii gatui conducta de benzina, ori ai tu o pila la centrala de injectie, sau poate stii tu ceva de vreun tiuning...!
mike.omega
Reset ECM, idle learning si alte alea smile.gif

Astia cu daewoo sunt experti in asa ceva unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.