Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O1 scartaie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
omul vesel
Salut!
Am o O1 tdi de 1 an de zile cu 50 000 km la bord. Masina a fost luat noua. Dupa circa 40 000 km au aparut diferite scartaieli atunci cand mergeam pe drumuri denivelate sau pe drum neasfaltat. La 45 000 am facut revizia si le-am spus ca masina scartaie. Cei de la reprezentanta au uns tot ce credeau ei ca scartaie. Dupa 100 de km am ajuns iar pe un drum denivelat, masina scartaie in continuare. Ce poate avea? Nu-mi dau seama ce anume scartaie caci se aude de peste tot. Ce se poate face?
G e o r g e
e o masina ieftina care merge pe drumurile din romania . daca si masinile de 100 000 euro scartaie in romania ... tu ce parere ai ?
omul vesel
Acum 5 ani de zile in 2004 am cumparat un Focus Tddi 90CP din Germania cu 75 000 km. Acum are 200 000 km la bord si nu scartaie nimic.
G e o r g e
fara suparare , dar crezi ca noi am putea sa-ti spunem ce scartaie ? daca aia din reprezentanta nu au putut ?

si ca sa fiu ontopic , la intrebarea ta : Ce se poate face ?
R: vinde octavia mergi cu focusul care nu scartaie.


omul vesel
Sa fie de vina faptul ca traim in Romania si primim masini cu piese de calitate inferioara?
G e o r g e
QUOTE (omul vesel @ May 8 2009, 03:15 PM) *
Sa fie de vina faptul ca traim in Romania si primim masini cu piese de calitate inferioara?


te asteptam pe tine sa o spui. eu sunt de parere ca drumurile sunt de vina nicidecum ca ar fi fabricate cu alte piese de vreme ce exista acelasi cod de piesa si pentru o masina din germania si pentru una din romania iar preturile de vanzare sunt similare.
omul vesel
Masina merge perfect, in rest, problema e cand ajung pe drumuri mai proaste incepe "concertul". Totusi dupa doar 40 000km sa scartaie deja. E o problema cred.
G e o r g e
mai e in garantie ? daca da mergi si fa plangere , sincer nu te putem ajuta cu nimic in ceea ce priveste scartaitul .
omul vesel
m-am lamurit deja, cel putin tu nu ma poti ajuta cu nimic.
G e o r g e
cel putin unul dintre noi nu a pus intrebari ca la radio erevan smile.gif bafta !
pmhoria
Bun, hai sa te intreb mai exact.. de unde auzi scartaitul? Usi, panourile de pe usi, geamuri?

- daca iti scartaie usile poate fi de la chedere+incheieturile mari de la usi. Se ung cu vaselina care tine la temperaturi mari si pe chedere sa da cu silicon sau glicerina.
- pt plastice din interior sau panouri de usi trebuie sa localizezi exact de unde se aude si sa vezi daca merge sa infigi ceva tip burete sau guma de sters.
- de la geamuri, trebuie sa vezi ca se mai umplu de praf si trebuie suftat cu un compresor.

Eu am experimentat cateva din solutiile date cu succes pe vechea Fabia. Am uns usile cu vaselina si chederele iarna cu silicon si aproape 3 ani nu am avut probleme cu zgomotele de acest tip. Cum apareau le anihilam intr-o dupamasa.

Mai sunt si alte tipuri de scartaieli care pot aparea de la bucse, etc.. dar pt asta e musai service...
G e o r g e
QUOTE (pmhoria @ May 8 2009, 04:15 PM) *
Bun, hai sa te intreb mai exact.. de unde auzi scartaitul? Usi, panourile de pe usi, geamuri?

- daca iti scartaie usile poate fi de la chedere+incheieturile mari de la usi. Se ung cu vaselina care tine la temperaturi mari si pe chedere sa da cu silicon sau glicerina.
- pt plastice din interior sau panouri de usi trebuie sa localizezi exact de unde se aude si sa vezi daca merge sa infigi ceva tip burete sau guma de sters.
- de la geamuri, trebuie sa vezi ca se mai umplu de praf si trebuie suftat cu un compresor.

Eu am experimentat cateva din solutiile date cu succes pe vechea Fabia. Am uns usile cu vaselina si chederele iarna cu silicon si aproape 3 ani nu am avut probleme cu zgomotele de acest tip. Cum apareau le anihilam intr-o dupamasa.

Mai sunt si alte tipuri de scartaieli care pot aparea de la bucse, etc.. dar pt asta e musai service...

thumbsup.gif mersi horia , pe mine m-a pierdut de la faza cu masina scartaie , a fost in service, tot scartaie, ce sa fac ?
pmhoria
@George,
No problem. La descrierea sumara a problemei, numai la asta m-am putut gandi. biggrin.gif
omul vesel
Deoarece nu-mi dau seama de unde scartaie am spus asta la general. Practic scartaie din toate incheieturile. Nu stiu exact de unde se aude dar presupun ca ar fi usile.
Oricum multumesc Horia.
mike.omega
Eu cred ca iti scartaie bordul si panourile usilor.
Mai nou a inceput sa scartaie si panoul de la usa din dreapta la Nubira, de cand mi-au schimbat usa banui eu ca nu s-au mai aranajat toate ca la inceput si am un plan sa desfac si sa fac ceva p'acolo dar sufar de lene acuta biggrin.gif

G e o r g e
usile trebuie reglate si stranse la masinile mai noi, ca deh taiere de costuri , balamale mai subtiri . ai putea incerca de acolo.
mike.omega
Bre, inainte nu scartaia, acum cu usa noua a inceput sa cante...
G e o r g e
atunci nu au strans ceva la el / reglat cum trebuie smile.gif
DORU
Omul vesel, ti-am raspuns la MP.

Cauze posibile:
- broaste usi, butoni reglaj spatar bancheta spate (interior)
- bucse bara stabilizatoare (exterior)
emil SOFFER
Salutare am si eu o1 de un an si am aceleasi probleme cu zgomotul produs la trecerea pe un drum cu piatra cubica ,la revizie mecanicul mia spus ca asa fac toate O1 pentru ca nu au al doilea rind de chedere la usi si intra praf la ila si ar trebui unsa.Dar la tine cred ca sunt de vina bucsile de la bara stabilizatoare ,ceva de genul acesta facea si fordul de la firma pe piatra cubica, la o1 se aud usile din spate dar are decit 16000 km pina la 50000 au timp si restu, parerea mea.
omul vesel
La multi ani!!!!
La 90 000 km am fost la revizie, am schimbat filtrele si am plecat, a doua zi ma suna o doamna sa ma intrebe daca am avut probleme cu masina si daca da ce anume? I-am explicat care-i treaba cu scartaitul si mi-a zis sa vin sa vb cu seful de service. M-am intalnit cu el si i-am propus o tura pe un drum denivelat, nu a vrut sa mearga si a trimis un mecanic care a auzit cu urechile lui toate scartaielile. Solutia au gasit-o imediat, au bagat sub radiator niste bureti. La a doua tura a mers seful de service, binenteles nu a mai scartait nimic, dar nu cred ca asta era cauza. O sa vad dupa ce se topeste zapada daca se mai aude ceva, acum denivelarile aproape ca au disparut.
DORU
Bucsile de la bara stabilizatoare sunt cat de cat noi? Ele sunt in general o cauza aproape sigura pt scartaituri...
omul vesel
QUOTE (DORU @ Jan 4 2010, 07:11 PM) *
Bucsile de la bara stabilizatoare sunt cat de cat noi? Ele sunt in general o cauza aproape sigura pt scartaituri...


Bucsile nu le-am schimbat niciodata, cei de la Skoda ziceau ca la primele modele de Octavia erau din panza, si ca la Tour numai sunt la fel. Masina are in momentul de fata 90 000 km, deocamdata nu se mai aude nimic. Tot ce am schimbat la revizii au fost filtrele, uleiul si placutele de frana la 72 000km, absolut nimic la mecanica.
DORU
Bucsile de la bara stabilizatoare au fost intotdeauna din cauciuc. Ce a fost diferit intre Octavia 1 ne-facelift si face-lift a fost reperul numit bara stabilizatoare. Eu zic sa verifici si bucsile astea, dupa 90.000km nu au cum sa nu fie moi, uzate, crapate, obosite.
omul vesel
La urmatoarea revizie o sa le schimb daca nu sunt prea scumpe, si daca se mai aude totusi vreun scartait. Stii cumva la ce pret e una?
DORU
Sunt ridicol de ieftine, cam 60-70 lei. Plus manopera, nici aceea prea scumpa. Si apoi stai linistit mult si bine, daca nu alegi intre timp numai strazile cu gropi wink.gif
omul vesel
CITAT(DORU @ Jan 8 2010, 10:26 PM) *
Sunt ridicol de ieftine, cam 60-70 lei. Plus manopera, nici aceea prea scumpa. Si apoi stai linistit mult si bine, daca nu alegi intre timp numai strazile cu gropi wink.gif



Am schimbat bucsele la 160 000 kmm. Masina scartaie in continuare pe denivelari mari sau prin gropi mai mici pe care efectiv nu le poti evita. Probabil hayonul, usile, desi la service le ung la fiecare revizie.
DORU
Fa un test la amortizoare ! wink.gif
omul vesel
CITAT(DORU @ May 15 2011, 05:22 PM) *
Fa un test la amortizoare ! wink.gif



Cum se face acest test? Tot la Skoda? Costa mult?
DORU
Se face pe un stand ca cel de frane, recomand o statie ITP de ex.
Ar trebui sa nu depaseasca 80 lei ...
omul vesel
La ultima revizie 170 000 km mi-au spus ca baia de ulei este fisurata din cauza ca surubul care se infileteaza este din alt tip de material, diferit, de cel din care este facuta baia. Au carpit-o cu niste pasta, dar au azi ca nu tine mai mult de 2-3 schimburi de ulei si ca trebuie sa iau una noua (600 RON). Trebuie sa schimb si bieletele antiruliu (500 RON).
DORU
Baia de ulei o poti lua de la dezmembrari.

Bieletele antiruliu le gasesti ca piesa echivalenta la maxim 300 lei setul !!!
omul vesel
Am schimbat bieletele antiruliu si bucsele respective + un manson de la planetara stanga. Total 700 RON
omul vesel
Cu ce tip de vopsea sa dau pe numerele de inmatriculare? Dupa 2 ierni grele numerele au inceput sa se stearga de la atata curatat cu apa si detergent din spalatorii.
Viet09
QUOTE (pmhoria @ May 8 2009, 03:15 PM) *
Bun, hai sa te intreb mai exact.. de unde auzi scartaitul? Usi, panourile de pe usi, geamuri?

- daca iti scartaie usile poate fi de la chedere+incheieturile mari de la usi. Se ung cu vaselina care tine la temperaturi mari si pe chedere sa da cu silicon sau glicerina.
- pt plastice din interior sau panouri de usi trebuie sa localizezi exact de unde se aude si sa vezi daca merge sa infigi ceva tip burete sau guma de sters.
- de la geamuri, trebuie sa vezi ca se mai umplu de praf si trebuie suftat cu un compresor.

Eu am experimentat cateva din solutiile date cu succes pe vechea Fabia. Am uns usile cu vaselina si chederele iarna cu silicon si aproape 3 ani nu am avut probleme cu zgomotele de acest tip. Cum apareau le anihilam intr-o dupamasa.

Mai sunt si alte tipuri de scartaieli care pot aparea de la bucse, etc.. dar pt asta e musai service...


Adaug si eu o sursa de scîrtțit depistata de mine.Auzeam mereu un scirțăit in zona bordului pe macadam si piatra cubica.La service nu ia venit de hac-2 service-uri reprezentanta din 2 orase diferite.
Stateam pe locul pasagerukui intr-o zi si am scapat telefonul pe covoras,ma aplec si surpriza aud zgomotul de scirțîit de la butonul frinei de mina care are ceva slabit in interior.Cu un singur deget daca il tin cind merge -e liniste.Acu urmeaza sa desfac chestia -daca ma descurc singur-sa vad cum o fixez
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.