Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW vs alfa vs ford vs volksvagen
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragos1
Salut. Revin cu o noua intrebare
ce ati alege intre
bmw 320 d cu klima, abs. Esp 120 k
km, jante aliaj, etc
alfa 156 2.4 d klima, abs 66 k km
jante aliaj , pachet sport etc
ford mondeo 1-9d face lift full
option ca piele scaune incalzite,
navigare gps 60 k km putin lovit
in spate
volksvagen passat 1-9 tdi la fel full
option ÅŸi cu cutie automata.
Acuma nu ÅŸtiu ce sa zic caci toate
sunt ok. Insa nu stiu cum se
comporta la 150 k 200 k . Mii .
Masinile sunt kombi si preturile nu
difera simtitor.
Mulţumesc.
Dragos
Iulian HondaFan
pai cu asta o sa ne spargem capul...

ar trebui sa ne spui si anii de fabricatie, iar passatul nu are nr de km.

nu stiu bine toate masinile astea dar as merge cu alfa romeo care are numai 66k km, deci cred ca ar fi mai tanara decat BMW. mondeo e putin sub nivelul astora din start, dar are km-aj bun.

chestia e ca nimeni nu poate emite pareri la obiect pana nu vede masinile si eventual stie prin mana cui au trecut si cum au fost facuti km respectivi... tot tu ai fi mai in masura...
James Kilowatt
Eu as prefera Alfa Romeo, pentru ca are km putini si e diesel common rail indiferent daca e chiar de 5-6 ani, iar motorul de 2.4 e chiar destul de bun, indiferent ca e JTD sau MJT, plus ca am eu o slabiciune pentru Alfa.
Si as elimina Mondeo, una ca nu-mi place mie si a doua ca daca e lovit e posibil sa ai probleme cu rugina dupa un timp. Passatul nu mi-ar placea pentru ca are cutie automata... e vorba tot de o alegere personala.
Asa ca pentru mine personal, optiunile ar fi Alfa si BMW. Cum alfa e mai tanara, as prefera-o.... :bounce:
Dragos1
Anul e 2001 la toate. E vorba de
prima mana din germania toate.
Ar m
Iulian HondaFan
sla celasi km-aj ia-o pe aia folosita la tara decat in vreun oras mare. oricum ochiometric alfa ramane cea mai tentanta.
Rai
Daca sunt toate si asa bine ingijite as lua BMW care normal nu are probleme nici la 200.000 km nici la 300.000,e mult mai bine facut decat toate are alte materiale mult mai ridicate si o izolatie perfecta.Dar alegerea e a ta si faci cum vrei,aici in Germania un BMW ramane un BMW si cred ca si in Ro.
Cred ca daca as compara un Alfa cu un BMW as compara Dacia Nova cu Renault Clio.
Iulian HondaFan
rai, ca esti in inima problemei. stii cati km merge un BMW serie 3 sau serie 5 fara reparatii majore? in medie vorbesc, aveti ceva date statistice de la proprietari?
Dragos1
Am ales 320-ul Diesel.
Volan multifunctional, navi...etc.

Pentru cei care vor sa stie cam ce are pe el...131.000 km, 100 kW (136 PS), EZ: 06/01, TÜV: 06/06, AU: 06/06, schwarz-metallic, Diesel, Besonderheiten:ABS, Stabilitätskontrolle, Klimaanlage, Zentralverriegelung, el. Wegfahrsperre, Lederausstattung, Navigationssystem, el. Fensterheber Beschreibung:Schwarz.II, Leder weinrot, Multifunktionlenkrad, Klimaautom. Autotel. ,Sitzheizung, ZV. mit fernbedi. , autotelefon+ freisprecha. ,El. fensterhe. Nebelleuchten ,1.HD. ,Lückenlos SH- heft, Neuwärtiger

Multumesc pentru sfaturi, in special comparatia cu Dacia. Asta a hotarat-o si pe nevasta-mea care dorea ALFA..cica era mai sexi.

Plec saptamana viitoare in Germania dupa ea.

Va pun atasat si niste poze...
Dragos1
alta poza...
Rai
Masina arata superb,ma intreb oare cat a costat si are tot ce iti doreste inima,ceva perfect.
Cat despre statistici am o groaza caci fiecare care lucreaza la BMW are un BMW.Trebuie todeauna sa iei media si explatoarea unei masini si daca e diesel sau benzina.Daca te tii de toate servisurile te tine bine 300.000-500.000 km la diesel si sa nu uitam ai culanta pe viata la BMW.
Dar technica avanseaza si ea motoare noi,electronica noua asa ca vrei nu vrei cumperi dupa 4-5-6 ani unul nou,evident cine se respecta eu unul la pretul asta sunt rar masinile si care mai au si comfort,tineri mai ales aici e un vis sa conduca un BMW.
Iulian HondaFan
si aici e un vis sa conduci BMW, poate ma incumet si eu in 2-3 ani...
mike.omega
In CT este un 320D exact ca cel din poze(argintiu si cu piele rosie) de vanzare cu 15000 de euroi :cheers:
liviu8
Dragos,ai facut cea mai buna alegere.Eu imi doresc f mult un 320d.Oricum,nu se compara cu celelalte masini dintre care ai avut de ales.BMW(motorul) ar trebui sa te duca cel putin 300k fara probleme.
Numai bine
M i h a i
QUOTE(Jag-Fan)
In CT este un 320D exact ca cel din poze(argintiu si cu piele rosie) de vanzare cu 15000 de euroi :cheers:



Jag cred ca l-am vazut si eu prin Neptun....are gemuri fumurii nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.