Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prelucrarea lemnului...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2, 3, 4
mike.omega
Ca sa vopsesti gardul de mana, cu pensula, iti ia mult si faci scurta la mana biggrin.gif
Eu in locul tau as aplica si un strat de grund pentru lemn, in ideea ca la o viitoare slefuire(pt revopsire) sa ai ce sa slefuiesti smile.gif

PS: cantitate de vopsea/grund este MULT mai putina in cazul elementelor de lemn prelucrate/slefuite wink.gif
adrian_flavius
Mike, asa e...tot ce ai spus tu...

Pe rand: gardul va fi vopsit la pistol (de aia mi-am si cumparat compresor, acum vreo doua luni... laugh.gif), dupa ce diluez cum trebuie vopseaua, si va primi 2-3 straturi...la grund ma mai gandesc... laugh.gif

Imi place foarte mult sa lucrez in lemn, o fac cu cea mai mare placere, si o fac eu personal...asa ca stiu diferenta intre finisat/nefinisat...toate scandurile alea sunt trase de subsemnatul la rindea electrica, de grosime...munca de Sisif, intrucat "scula" e din gama hobby, spanul maxim este de 2.5mm... asa ca fiecare fata "intra" de 2-3-4 ori la ea...iote si dovezile...si unul din efectele "colaterale"...numa' bun de folosit la afumat ceva bucate... laugh.gif
mike.omega
Muhahaaa, cat de tare! Vreau si io! whistling.gif
StefanVVTi
Toyota Avensis 2.0 D-4D Luna & prelucrare lemn ! Noul titlu al topicului! 36182451.gif
G e o r g e
sa modific titlul ? whistling.gif
_Constantin_
Mie daca mi-ai da un pendular si 10 tone de cherestea ... nu m-as plictisi pana nu le-as taia. Hmmm ... whistling.gif
adrian_flavius
buey, lasati titlul asa, ca ma supar... 36182451.gif ... da' daca mai sunt si altii interesati de subiect, bagam ceva pe la off-topic...chiar cred c-o fac... ca m-ati provocat... laugh.gif ein moment, bitte...
adrian_flavius
No, ca tot vroiau unii sa-mi modifice titlul topic-ului cu Totosul meu drag (imi place si mai mult de cand a "mancat" anvelope la masa de pranz pe circuit... laugh.gif ), hai sa mai scriu cate ceva aici, sa nu poluam alte arii...

Ca sa ma-ntelegeti, eu am mai multe "pasarele", una dintre ele fiind sculele...de orice fel, da' mai ales electrice... nu ma dau inapoi nici de la manuale, da' sa fie de calitate... sunt in stare sa dau (si am facut-o de mai multe ori), 50-60 de lei pe o simpla dalta pentru lemn, sau 1000 de lei pe o rindea de grosime, sau 1300 de lei pe o freza de cant... "damblaua" vine din copilarie, bunicul meu din partea tatalui fiind un tip priceput la multe, da' mai ales la lemnarie... si saracu' nu a avut in viata lui vreo scula electrica...asa ca tot ce facea era "de mana"... nu stiu cati dintre voi ati vazut o grinda de 150X150X6000 mm facuta de mana dintr-un bustean... si perfect dreapta...eu am vazut... pleca de la un capat, cu o secure de tzapinar, lata, si fatzuia doua fete paralele...pe urma intorcea grinda cu 90 de grade, si facea si celelalte 2 fete... pe urma urca grinda pe 2 capre de lemn, si le lua la gealau (pentru cine nu stie, o rindea ff lunga, dreapta, cu contracutit, pentru a lua span mic, si folosita special pentru piese lungi), si le facea de jurai ca erau trase la abricht (asta-i termenul corect, imprumutat din germana, desi cel mai corect este masina de rindeluit la grosime...)...toata povestea asta dura cam o juma' de zi... daca lucra in lemn tare (si in general in asta lucra...), gen salcam sau stejar, si mai era si uscat bine (cativa ani in stiva, la umbra), putea sa dureze o zi intreaga... ala mestesug adevarat...

stand pe langa el am prins foarte multe chestii (primele lucruri pe care le-am prins au fost propriile mele degete...in menghina, in clesti, etc, etc...), multe le-am mai invatat citind/scotocind pe net, carti/reviste cumparate, etc... in Romania daca spui ca una din pasiunile tale e tamplarie, esti luat de fraier (poate nu intotdeauna, nu stiu sigur...da' mi s-a-ntamplat); in Franta te numesti ebenist, in America si tarile anglofone te numesti woodworker, pasionatii au forum-uri, magazine on-line specializate, asociatii/bresle, conventii, expozitii, design-ul/productia de mobilier din lemn masiv (piese unicat sau serii limitate) este o chestie ff serioasa cam peste tot in lume...ma rog, ca si aici, suntem mult in urma lumii civilizate...da' incercam sa evoluam... nu am gasit inca mai multi, sa formam o comunitate, da' nu mi-am pierdut speranta...

Si acum, cateva poze cu "produsele" mele de pana acum...m-am concentrat mai ales pe outdoor (imi pare rau ca inca nu gasesc un sinonim perfect pentru termenul asta, o sa mai caut...ma refer la tot ce inseamna produs din lemn, cu destinatie de folosire in exterior, in aer liber...), inca n-am avut timp pentru proiecte detaliate si care cer mult timp de executie (pe care nu l-am avut....da' o sa-l am la un moment dat...); nu am foarte multe poze la indemana, o sa mai adaug in momentul in care am ocazia...
adrian_flavius
Inca vreo 2 obiecte...suportul pentru hamac l-am facut la plezneala, intrucat m-a mirat nesimtirea anumitor magazine, care afisau preturi de 2-300 de lei pentru asa ceva, tot din lemn masiv...mama ei de treaba, eu l-am facut dintr-un singur caprior de 80X80X4000 mm, in vreo 3 ore, timp in care am ras vreo 2 beri...total costuri: maxim 30 de lei pe materia prima, plus munca...care mi-a facut si placere...

Masa e facuta w/e trecut, tot pentru curte, pentru o ruda...
StefanVVTi
Uai...eu am crezut ca ai facut acolo un gard si gata, asa, pentru a-ti ocupa timpul liber, dar se pare ca e serioasa traba!!
Imi place mult de tot acea bancuta!
Aeroclub, woodworking...ce mai aflam despre tine?! biggrin.gif
guerilla
adi, cu regret iti spun, hamacul tau nu e bun. are o eroare de proiectare - unde e suportu de bere? biggrin.gif

faina pasiune ai. mai ai un pic si iti iei si un CNC 36182451.gif
adrian_flavius
Guerrila, supotul de bere l-am uitat, sorry...da' cum hamacul s-a cam intins, si eu sunt cam lung in brate, acum ajung la nivelul solului...asa ca e de ajuns sa trag lada de bere la capul meu, si am "combustibilul" la indemana laugh.gif cat despre CNC, iti rapeste toata placerea mestesugaritului...pai aia face singura toata treaba, tie nu-ti mai ramane decat asamblarea...ma-ntorc la jocurile mecano, din copilarie?... whistling.gif

Fane, altele nu prea mai sunt... 36182451.gif...imi place sa-mi tai porcul singur de Craciun...nu din sadism, ci din placerea respectarii unor traditii care ne-au modelat ca si natie... la fel imi place sa-mi fac singur vinul...si sa-l beau cu prietenii...da' la momentul asta s-a cam terminat, asa ca pana la iarna mai stam... imi place in general "surubareala" si "mestereala" de orice fel, mai ales prin curte, in aer liber...

Bancuta este pe un proiect american modificat - Adirondack chair se numeste proiectul original, l-am descarcat acum vreo 2 ani de pe net - pur si simplu am lungit sezutul si spatarul la dublu fata de proiect, si i-am mai tras inca un rand de suporti+un picior, pe jumatate, sa nu crape sub cineva... pe acelasi proiect mai am cateva "idei", da' vi le arat dupa ce se concretizeaza... laugh.gif

Diesel
Clar, Mike va primi comanda de suport pentru hamac biggrin.gif
adrian_flavius
Daca va ajuta cu ceva, in w/e il masor si va dau mai multe detalii...plus cateva poze mai acatarii, sa va inspirati din ele... laugh.gif
getodac
QUOTE (adrian_flavius @ May 7 2009, 08:18 AM) *
m-am concentrat mai ales pe outdoor (imi pare rau ca inca nu gasesc un sinonim perfect pentru termenul asta, o sa mai caut...ma refer la tot ce inseamna produs din lemn, cu destinatie de folosire in exterior, in aer liber...)

Produsele tale care mie imi plac foarte mult se numesc "mobilier urban" atunci cand sunt utilizate in parcuri sau pe bulevarde si mobilier de gradina cand sunt utilizate pe proprietati private. Felicitari se vede ca ai ochii si maini de tamplar thumbsup.gif
adrian_flavius
Si foisorul tot la categoria mobilier de gradina se incadreaza? Tot ce e posibil...oricum, multam de sinonim...

Multam si de aprecieri, ochiul si mana se formeaza in timp, datorita experientei...nu vrei sa stii de cate ori masuram la inceput, inainte sa tai, dupa cum nu vrei sa stii de cate ori am refacut unele chestii... laugh.gif dar sunt ani de atunci...
RUE
eu acum bantui prin Praid (HR) si aici totul e din lemn aproape totul... aici ar fi patria ta.
parerea mea este ca obiectele de lemn masiv in zona oraselor mari ajung la preturi mari, poate ca si sunt pt pretentii, altfel iei de alea de camping de la metro/ real/ praktiker.
nici casele de lemn de pe website uri nu m-au convins cu preturile reale.
mike.omega
Foarte misto!
Eu cu tata am realizat o bancuta pentru terasa, maaaare si o pergola pe care pana la uram acoperit-o de tot biggrin.gif
Toate astea cu un pendular no name, un circular Santo al mai ieftin, un vinclu de care ai si tu si o bormasina buna la toate. Lemnul l-am mai fatuit cu o masina de slefuit cu banda de la Fairlane. Nu avem nici timp si nici bani de investit in astfel de scule ca lucrari ar mai fi wink.gif

O sa pun si eu poze dar de maine ca trebuie sa le caut si acum sufar de lene smile.gif
Rebel
Adriane, faina munca, faine rezultate! Felicitari!

Da' daca imi permiti o critica, fosiorul ala il puteai face ceva mai mare si cu niste lazi sub sezut in care sa pui ascunzi pernitele atunci cand nu le folosesti si eventual putin mai mare si semirotund...

Oricum , frumos, si bunicul meu facea tamplarie dar din pacate eu nu m-am aratat foarte pasionat de ea...
Alex-F1
Defrisarile tati, defrisarile.......it's a crying Earth sad.gif ......ce ne facem??? confused.gif In rest, beton mestereala.....esti tare frate!!!!! thumbsup.gif
22nst
yes.gif Bravo Adriane, o pasiune frumoasa, asteptam creatii noi din lemn!

Nu uita sa plantezi si un pom!
getodac
Daca ai copii mai ales un baiat, cred ca s-ar bucura tare mult sai faci o casuta in copac eventual cu balustrada la scara sa nu iti fie frica cand se va catara.
adrian_flavius
Pai tocmai ce am tras o brazda in fundu' gradinii si am plantat niste puieti de salcam, din aia de cresc repede...i-am luat direct de la padurar...m-au "costat" ceva "lubrifiant"... laugh.gif in vreo 10 ani or sa fie taman buni de "prelucrat"...in 20 fac mobila din ei...36182451.gif...daca mai apuc...

@Rebel: foisorul a fost, cap-coada, produsul neuronilor proprii...fara sa ma inspir decat din 2-3 poze, nici alea prea clare...pentru nevoile mele actuale este mai mult decat suficient...daca ar fi sa mai fac inca unul, ar arata la fel, nu as modifica decat inaltimea lateralelor (cele oblice), care ar fi mai scurte cu 15-20 cm (ies proportiile mai bine asa)...pernutele stau foarte bine in casa, deocamdata e cam periculos sa lasam asa ceva la indemana lui Boris (carpatinul despre care am scris prin alte topic-uri...), care are o placere deosebita sa zdrentuiasca tot ce prinde... laugh.gif

...ca sa ma intelegi mai bine: la baza foisorul are 1800X2000 mm...bancutele, ca si masa, au o lungime totala de 2000 mm...intra 8 persoane ff lejer, sau 10 un pic mai inghesuite...nu am avut loc sa fac unul octogonal, si, dpdv al spatiului util, unul octogonal nu e cu mult peste asta rectangular...plus ca ar fi fost mult mai complicat de executat...asta insemnand mai mult timp pierdut, si mai mult material lemnos, si un acoperis MULT mai mare (ca sa va faceti idee, costul acoperisului a reprezentat cam 35% din pretul total al materialelor...), deci MULT mai scump...in urma experientei cu acesta, urmatorul (care va fi cand va fi, dupa voia Celui-de-Sus...) va arata altfel...semi-rotund sau octogonal...si va fi mai mare...dar mai scund, sa acopere si sa protejeze de intemperii mai bine...

Mike: ce intelegi prin vinclu?...si sa stii tu de la mine ca cea mai buna scula ramane neuronul...nici nu-ti poti inchipui cate ies de acolo, cu cele mai simple unelte...avantajul major cand ai si scule este ca scurtezi mult (cateodata ff mult...) timpii de executie...cum la mine timpul este foarte dramuit, am zis ca merita investitia...pana acum, in mare, s-a cam scos...astept poze... whistling.gif ...

Rue: stiu ce-nseamna zona aia...Praid, Harghita, Covasna, precum si zona Bucovinei, unde iarasi e lemn mult...din pacate s-a defrisat enorm...iar lucrul asta se vede din calitatea cherestelei...eu am ajuns, din lipsa de materie prima buna de prelucrat, sa-mi usuc singur lemnul...adica sa cumpar cherestea uda/verde, trasa din bustean pus jos cu cateva zile in urma, sa o stivuiesc in curte, si sa astept sa se usuce cum trebuie...lucrand mult cu rasinoase, astea se usuca, in conditiile de campie din sudul judetului Arges, in 3-4 luni...capriorii si dulapii ii tin mai mult, am si material de 2 ani, pusi bine, sus in patul, la uscat...cand spui cherestea uscata in Romania, parca spui aur...am ajuns la concluzia ca daca vreau dulap de stejar, gros de 40mm, netivit, ma duce mai ieftin sa-l aduc in Slovacia sau Austria, decat sa-l cumpar de la noi...pentru ca nu gasesti...stejarul, mai ales dulap, se usuca in cel putin 4-5 ani...chiar mai mult...si asta e situatia, in general, cam cu toate esentele de lemn tare...

Nu defrisarile masive sunt problema adevarata, ci lipsa unui plan si a unei administrari corecte si eficiente a fondului forestier...daca pentru fiecare bustean doborat s-ar planta alt puiet, si daca din totalul fondului forestier s-ar pune jos, in fiecare an, maxim 5%, atunci fondul forestier ar avea timp sa se refaca... la noi toata lumea fura, repede, cat se mai poate, ce se mai poate...in curand n-o sa mai fie nimic de furat, si o s-o luam de la inceput, cum s-a-ntamplat in anii '50, dupa ce padurile noastre au ajuns la rusi, taiate...numai ca noi n-o sa mai prindem padurile alea...si nu numai re-plantarile sunt problema, ci si ingrijirea padurilor...o dumbrava, ingrijita si curatata, macar la 2 ani odata, isi accelereaza cresterea cu cel putin 20%...sunt cazuri in care respectand anumite tehnici de plantare, distantele corecte, curatarea trunchiurilor, combaterea daunatorilor, un copac ajunge la dimensiunile optime pentru taiere intr-o perioada cu pana la 40% mai mica decat daca ar fi lasat sa se dezvolte natural...exemplu concret: puietii mei de salcam sunt din cei care in 10 ani, cu ingrijire si tundere, pot ajunge la un diametru de 15-20 de cm...iar in 20 pot sa depaseasca 40 cm...in conditii naturale, unui salcam ii ia cel putin 35 de ani sa ajunga la 40 cm diametru la baza...

mike.omega
Vinclu e chestia aia galbena cu cap negru care te ajuta la trasat smile.gif
adrian_flavius
aha....deci un echer de tamplarie, cu talpa... am inteles... 36182451.gif

...astept in continuare pozele... laugh.gif
Alex-F1
Am auzit ca jucariile facute {manual cred} din lemn sunt f. scumpe si cautate prin tarile vestice si nu numai.....aici nici macar n-am prea vazut.....noi inca suntem in stadiul de "fitze", adica jucarii cu radiocomanda......creca majoritatea romanilor, daca ar vedea un magazin cu jucarii de lemn, si-ar zice: "ia uite frate, ne intoarcem in era primitiva"...... confused.gif Vreo jucarie de lemn ai facut pana acum? smile.gif Io tin minte un trenulet de lemn de cand eram mic, frumos vopsit.....o locomotiva si 3 vagoane.....era o incantare sa te joci cu el in nisip.....nu se murdarea, nu se strica.....tin minte ca a tinut ani de zile......acum nici macar jucariile nu mai au astia interes sa le faca trainice...... ninja.gif Neaparat sa faci si o jucarie din lemn si sa ne-o arati si noua!!!!! thumbsup.gif Poate o replica Toyota, ceva.... whistling.gif
FAR EASTERN
Vezi ca gasesti jucarii de lemn la targurile de mestesugari sau chiar la cei ambulanti... sunt intradevar scumpe si la noi. wink.gif Dar se gasesc... numai sa cauti.
adrian_flavius
...Inca nu a fost nevoie de jucarii din lemn...cand o veni momentul, probabil sa fac si asa ceva... laugh.gif

...si inca o poza cu o parte din "arsenalul" de scule...era, cred, ultima uluca din gard...adica de la portile mari, din spate... laugh.gif

getodac
Ai terminat de prelucrat toata cheresteaua? rolleyes.gif
Ce ai de gand sa construiesti vara asta, pune-ti gandurile aici poate inspiri si pe altii thumbsup.gif
admin
Si mie imi place sa fac diverse chestii din lemn. Au astia la Hornbach lemn slefuit in toate formele. Mi-am facut rafturi in camara, le-am dat cu lac, arata belea. Cu ce mi-a ramas am facut cutiute si chestii de decor:)
adrian_flavius
Momentan am fost prins cu altele, in afara de lemnarie (in speta de renovat 2 camere din casa batraneasca, ramase "restante" din anii trecuti...)...asa ca de vreo 3 saptamani nu am pus mana pe sculele de tamplarie, ci doar pe electrica si pe zidarie...plus ca am inceput constructia unui gratar de gradina, din caramida...laugh.gif

Revenind la tamplarie si lemn, cheresteaua este la uscat, in pod (pierde umiditate lent, cum ii sta bine...); ca si proiecte in perioada imediat urmatoare, am asa: mobila de bucatarie compusa din masa mare + coltzar, toate facute din PAL melaminat (am niste placi ramase din anii trecuti...aveti detalii in pozele urmatoare...precum si rezultatul final), precum si un leagan de gradina, facut din capriori de rasinoase, cu sectiunea de 80X80 mm, cu acoperis (sunt sigur ca stiti cum arat leaganele din busteni, de pe la pensiunile montane...ceva in genul ala vreau, dar mai elaborat, si muuult mai confortabil).

Si acum, poze mai vechi...corpurile de mobilier le-am facut pentru una din camerele de la tzara, in ideea ca era musai sa le fac un pic mai mici (camerele sunt construite mai jos...constructie mai veche, nu am cum s-o modific...placa turnata...orice mobila standard ar fi incarcat peretii mult prea mult, si ar fi dat impresia de aglomerat...asa ca le-am facut singur, intr-o dupa-amiaza de munca...laugh.gif)
adrian_flavius
Si acum, cateva poze facute la Manastirea dintr-un Lemn, judetul Valcea, cu biserica veche, despre care se spune ca tot materialul a fost obtinut din trunchiul unui singur stejar secular...legenda este frumoasa, dar mai putin importanta pentru topic-ul de fata...in poze se observa foarte bine calitatea imbinarilor in lemn, in special cele in coada de randunica dubla (asa ceva se poate obtine numai in cazul asamblarii din barne...procesul nu e greu, dar calitatea imbinarii este una foarte buna, lemnul sta singur, fara alte metode de imbinare)...

Ultimele poze, cele cu dantelaria in lemn, sunt facute la intrarea in paraclisul Manastirii Cotmeana, in Arges...munca multa, dar prea putina imaginatie...motivele florale romanesti traditionale sunt mult mai elaborate, si figureaza in tratate internationale de istoria artei populare... imi pare rau ca nu am poze cu portile maramuresene, sa va arat ce inseamna inspiratie artistica nativa...da' cum gasesc, cum le postez aici...
Mariustom
offtopic.gif Adrian, ce stop-cadru ai prins în prima poză la televizor teehee.gif laugh.gif thumbsup.gif

Despre restul, no comment thumbsup.gif
ninja.gif
FAR EASTERN
QUOTE (Mariustom @ Jun 2 2009, 12:04 PM) *
offtopic.gif Adrian, ce stop-cadru ai prins în prima poză la televizor teehee.gif laugh.gif thumbsup.gif
ninja.gif


"Trebuie sa devii blonda... in sudul si sud-estul tarii..." 36182451.gif
adrian_flavius
Acum am vazut si eu...tare de tot, intr-adevar... laugh.gif 36182451.gif...cred ca luna respectiva a fost "productiva" in asa ceva...mai uite una, cu un prieten, dar pe care l-am pozat langa TV... si ce-a iesit...
bertone
QUOTE (adrian_flavius @ May 6 2009, 02:27 PM) *
Mike, asa e...tot ce ai spus tu...

Pe rand: gardul va fi vopsit la pistol (de aia mi-am si cumparat compresor, acum vreo doua luni... laugh.gif), dupa ce diluez cum trebuie vopseaua, si va primi 2-3 straturi...la grund ma mai gandesc... laugh.gif

Imi place foarte mult sa lucrez in lemn, o fac cu cea mai mare placere, si o fac eu personal...asa ca stiu diferenta intre finisat/nefinisat...toate scandurile alea sunt trase de subsemnatul la rindea electrica, de grosime...munca de Sisif, intrucat "scula" e din gama hobby, spanul maxim este de 2.5mm... asa ca fiecare fata "intra" de 2-3-4 ori la ea...iote si dovezile...si unul din efectele "colaterale"...numa' bun de folosit la afumat ceva bucate... laugh.gif



Salut
Cautam niste imagini si le-am gasit pe-astea cu scule pt len:). Dragute lucruri faci, felicitari yes.gif . Si eu sunt un pasionat al prelucrarii lemnului, destul de icepator, ce-i drept...
As avea cateva lucruri sa iti spun/intreb: (am s-o fac asa cum imi vin in cap, fara vreo ordine anume)
1. Parerea mea pentru vopsitul gardului, daca imi permiti, este sa folosesti o vopsea si lac/ceara pe baza de apa. Ti le recomand pe cele de la Golda Romania. Iti fac astia ce culoare vrei, sau poti cumpara concentrat din ce culoare doresti si ti le prepari singur. Ei au si un insecticid pentru lemn, cu care se dilueaza culoarea. Asta daca n-ai vopsit gardul pana acum laugh.gif
2. Faci si bani din hobbyul tau, adica mai si vinzi?
3. Ce marca e "grosimea" aia? Ma intereseaza si pe mine una dar n-am gasit inca ceva si bun si ieftin down.gif
4. Eu vand suporturi pentru hamac (vezi foto, printre altele), la 250 lei (apropo de supararea ta ca sunt cam scumpe in magazine, dar eu n-am vazut asa ieftine in magazine cum spui tu smile.gif ) Pe langa lemn mai socotim si surubaraia (mai scumpa decat lemnul uneori, depinde de suport), baitul, lacul, finisarea, etc, etc... Sa mai spun ca trebuie sa scot si eu un profit? geek.gif
5. si cam atat... imi place pasiunea ta. yes.gif
adrian_flavius
Bertone, multam de aprecieri...si acum sa le luam pe rand:

1. gardul inca este la culoare naturala (se ingalbeneste un pic, cum imi place mie...), si va primi, deocamdata, 2 straturi de ulei de in (asta din motive de buget "subtiat" in ultima perioada...)...pana la anul cred ca asta va fi singurul finisaj pe el...mai departe vom vedea ce va mai fi...

2. Nu vand nimic, muncesc numai pentru mine/familie/prieteni/cunostinte...nu am timpul necesar sa muncesc si pentru altii...

3. Fartools...gama de hobby... o gasesti la orice magazin Mr. Bricolage (nu Bricostore, ai grija...), ei sunt importatori directi, si au preturi mai mici la gama Fartools decat altii...dar dupa ultima verificare, s-a scumpit si la ei scula respectiva...eu am cumparat-o anul trecut cu putin sub 800 de lei, anul asta e la 980 de lei... uite si link-ul catre catalogul producatorului, o gasesti la pagina 35: Fartools

4. Te inteleg, eu am gasit mai ieftine de atat, dar stiind cata munca este efectiv intr-un asemenea suport, cat material si cate accesorii intra, si luand in considerare si faptul ca eu am lucrat in lemn de rasinoase, nu in cine stie ce esente tari, pe mine m-a costat mult mai putin...surubaraia nu a fost asa de scumpa, intrucat eu nu l-am facut demontabil, asa ca l-am prins direct in holzsuruburi, plus ca la capete l-am imbinat in cep la treime...incleiat si bagat cateva holzsuruburi dupa aceea...nu s-a miscat deloc, intr-un an intreg...lacul a fost o cutie de Sadolin, din aia mica, si nu a intrat decat o jumatate din cutie, iar eu am dat 2 maini, la pensula, direct...daca ar fi sa fac un total la materiale, nu stiu daca ma apropii de 50-60 de lei...sincer...si inca 2-3 ore de munca... plus 2-3 beri, plus ceva curent electric...deci nu am cum sa "sar" de 100 de lei pe total...
Baby Blues
Felicitari si din partea mea. Frumos lucrat. De acum cand mai faci chestii din astea sa gandesti totul si pentru suportul bauturilor. Critica colegilor de forum ar trebui sa ti-o asumi si sa actionezi ca si atare. biggrin.gif Nu dea alta dar poate cei care mai vin pe la tine sunt mai comozi si mai gomosi ca si tine si ... biggrin.gif
Daca vrei inspiratiee ar trebui sa acuti manastirile de prin Maramures: Barsana, Rohia, etc. Am avut si eu un prieten prin Tg.Lapus care se pricepea de minune la chestii din astea. Lucra si pron afara unde restaura stolerie veche. In fapt mi-a i facut o mobila completa din lemn de paltin pt. bucatarie si living. Simpla dar superba.
bertone
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 9 2009, 10:11 AM) *
Bertone, multam de aprecieri...si acum sa le luam pe rand:

1. gardul inca este la culoare naturala (se ingalbeneste un pic, cum imi place mie...), si va primi, deocamdata, 2 straturi de ulei de in (asta din motive de buget "subtiat" in ultima perioada...)...pana la anul cred ca asta va fi singurul finisaj pe el...mai departe vom vedea ce va mai fi...

2. Nu vand nimic, muncesc numai pentru mine/familie/prieteni/cunostinte...nu am timpul necesar sa muncesc si pentru altii...

3. Fartools...gama de hobby... o gasesti la orice magazin Mr. Bricolage (nu Bricostore, ai grija...), ei sunt importatori directi, si au preturi mai mici la gama Fartools decat altii...dar dupa ultima verificare, s-a scumpit si la ei scula respectiva...eu am cumparat-o anul trecut cu putin sub 800 de lei, anul asta e la 980 de lei... uite si link-ul catre catalogul producatorului, o gasesti la pagina 35: Fartools

4. Te inteleg, eu am gasit mai ieftine de atat, dar stiind cata munca este efectiv intr-un asemenea suport, cat material si cate accesorii intra, si luand in considerare si faptul ca eu am lucrat in lemn de rasinoase, nu in cine stie ce esente tari, pe mine m-a costat mult mai putin...surubaraia nu a fost asa de scumpa, intrucat eu nu l-am facut demontabil, asa ca l-am prins direct in holzsuruburi, plus ca la capete l-am imbinat in cep la treime...incleiat si bagat cateva holzsuruburi dupa aceea...nu s-a miscat deloc, intr-un an intreg...lacul a fost o cutie de Sadolin, din aia mica, si nu a intrat decat o jumatate din cutie, iar eu am dat 2 maini, la pensula, direct...daca ar fi sa fac un total la materiale, nu stiu daca ma apropii de 50-60 de lei...sincer...si inca 2-3 ore de munca... plus 2-3 beri, plus ceva curent electric...deci nu am cum sa "sar" de 100 de lei pe total...



Salut, mersi de raspunsuri.
Am fost si eu prin MrBricolage, dar prin Bulgaria, pe-aici nu am ajuns. Si sa stii ca bulgarii sunt mai dotati ca noi la marfa. O sa caut si eu scula aia, poate chiar prin Bulgaria, ca ma duc saptamana viitoare acolo...
E bun Sadolinul, imi placea si mie, dar e mult prea scump, si in plus trebuie sa stai mult pana se usuca. Plus diluant, plus baza obligatorie, plus ca trebuie vreo doua maini... Asculta-ma, nu folosi ulei de in. Incearca baitul si ceara pe baza de apa de la Golda si ai sa-mi multumesti. (le fac reclama gratuita, n-am nici-o combinatie cu ei biggrin.gif) M-a invatat si pe mine cineva, si de atunci numai cu asa ceva lucrez. Se pune foarte putin concentrat (intre 1 si 8%), depinde de nuanta care vrei sa iasa, in apa chioara sau solutie contra insectelor si cu juma de litru de concentrat vopsesti tot cartierul laugh.gif Iese super ieftin. Poti s-o dai cu pensula sau cu pulverizatorul. In plus, e pe baza de apa, mainile si pensula se spala pur si simplu cu apa! La fel si lacul (sau ceara; ceara e mai buna pentru suprafete care lucreaza, vezi rasinoasele, lacul e mai mult pentru lemn stratificat). Vezi ca au si site, golda.ro, parca, si magazine in Bucuresti, Brasov, Cluj...
Bafta multa. Am plecat, ca ma asteapta comenzile!
Scuza-ma ca am insistat pe tema asta, dar ti-o spun, asa, ca intre hobby-sti smile.gif, pe cine am mai invatat si eu mi-a fost recunoscator! cool.gif

QUOTE (adrian_flavius @ Jun 9 2009, 10:11 AM) *
Bertone, multam de aprecieri...si acum sa le luam pe rand:

1. gardul inca este la culoare naturala (se ingalbeneste un pic, cum imi place mie...), si va primi, deocamdata, 2 straturi de ulei de in (asta din motive de buget "subtiat" in ultima perioada...)...pana la anul cred ca asta va fi singurul finisaj pe el...mai departe vom vedea ce va mai fi...

2. Nu vand nimic, muncesc numai pentru mine/familie/prieteni/cunostinte...nu am timpul necesar sa muncesc si pentru altii...

3. Fartools...gama de hobby... o gasesti la orice magazin Mr. Bricolage (nu Bricostore, ai grija...), ei sunt importatori directi, si au preturi mai mici la gama Fartools decat altii...dar dupa ultima verificare, s-a scumpit si la ei scula respectiva...eu am cumparat-o anul trecut cu putin sub 800 de lei, anul asta e la 980 de lei... uite si link-ul catre catalogul producatorului, o gasesti la pagina 35: Fartools

4. Te inteleg, eu am gasit mai ieftine de atat, dar stiind cata munca este efectiv intr-un asemenea suport, cat material si cate accesorii intra, si luand in considerare si faptul ca eu am lucrat in lemn de rasinoase, nu in cine stie ce esente tari, pe mine m-a costat mult mai putin...surubaraia nu a fost asa de scumpa, intrucat eu nu l-am facut demontabil, asa ca l-am prins direct in holzsuruburi, plus ca la capete l-am imbinat in cep la treime...incleiat si bagat cateva holzsuruburi dupa aceea...nu s-a miscat deloc, intr-un an intreg...lacul a fost o cutie de Sadolin, din aia mica, si nu a intrat decat o jumatate din cutie, iar eu am dat 2 maini, la pensula, direct...daca ar fi sa fac un total la materiale, nu stiu daca ma apropii de 50-60 de lei...sincer...si inca 2-3 ore de munca... plus 2-3 beri, plus ceva curent electric...deci nu am cum sa "sar" de 100 de lei pe total...



ps Am si eu un site, mi l-am facut singur: http://www.balansoare.webs.com Daca ai timp...
adrian_flavius
Urmatoarea destinatie "romaneasca", pentru cand oi prinde 3-4 zile libere, va fi clar Maramuresul...cu trecere prin Apuseni...si am de gand sa umplu 2-3 carduri de memorie cu fotografie "tehnica", cu lucru in lemn...cand aveam vreo 10 ani, la un moment dat, tata a decis ca pe un perete din sufragerie vrea sa agate o oglinda mare, ovala, cu rama din lemn masiv, sculptata cu motive florale...intamplator am fost de fata, in atelierul mesterului care a facut-o, cand a muncit o ora la o singura "floare"...cu diametrul nu mai mare de 15 cm...superba lucrare (si acum mai este atarnata pe perete, in sufrageria parintillor mei...)... am ramas impresionat de cata munca este intr-o chestie aparent banala...de atunci ma uit cu alti ochi la lucrul mestesugit...are o anumita "caldura", pe care produsele de serie mare cu care ne aglomeram casele nu o vor avea niciodata...

Exemple directe: Scrinuri in stil japonez

Arta naturii

pana si amaratul asta are mai multa personalitate decat scaunele pe care le vezi prin Mobexpert si Elvila...

asa ceva este in plan, pentru vara asta, dupa reorganizarea "arsenalului" de scule...

cufar foarte interesant, si cu multa personalitate...

maiestrie adevarata...
adrian_flavius
...si inca un model de masa la care detaliile conteaza ff mult...si fac o mare diferenta...
adrian_flavius
..o parte (initial am vrut sa scriu "o mica parte", da' aici sunt cam jumatate...) din "arsenalul" de scule...le-am organizat provizoriu, pentru perioada urmatoare, pana termin de renovat camera care se va transforma in "atelier"... laugh.gif
Alfred_cta
Interesant smile.gif eu abia acum am descoperit pasiunea asta smile.gif mi-am comandat momentan un abric circular am pendular smile.gif
am sa va pun o poza cu o camera facuta integral din lemn (interiorul) ce e drept facuta cu lambriu din comert smile.gif
adrian_flavius
Am promis ca revin cu poze, cu ultimele "productii"...si, pentru ca am avut ceva mai mult timp (ultimele 4 zile de concediu le-am petrecut la tzara...), am "inaintat" ceva...

Intai, o masa basculanta nou-nouta, pentru masina de rindeluit (pe o parte) si circularul de banc (pe cealalta parte), facuta intr-o dupa-amiaza, lejer, fara bataie de cap, si fara prea multe "finisaje"...deh, e "mobilier de atelier"... laugh.gif

Pe urma, cateva poze din timpul procesului tehnologic al leaganului din curte, precum si produsul final...la asta am muncit asa: o dimineata, apoi o zi intreaga, si inca o dupa-amiaza... mai am sa-l lacuiesc, probabil w/e urmator... laugh.gif
air_wolf
foarte frumos!!! thumbsup.gif
FAR EASTERN
Frumos intradevar.... O mica observatie: eu as fi facut deschiderea mai mare pentru suportul lateral(picioarele), la fel si acoperisul, ceva mai... acoperitor.
adrian_flavius
Far, stii proverbul ala romanesc, cu Da-mi, Doamne, mintea romanului de pe urma ? Cam asa s-a intamplat la mine...daca te uiti atent, o sa vezi ca acele capre au fost prinse in niste traverse cu capetele in coada de randunica, cu cep la jumatate din grosimea materialului...iar traversele respective au fost atat lipite cu aracet, cat si prinse in suruburi...aveam 2 variante: prima, un rand nou de capre (ceea ce se poate face si acum, oricand...) - asta insemna inca o dimineata de munca...pe care nu o prea aveam...; a doua (si cea pentru care am optat): folosirea acelor "talpi" late, si care au exact efectul scontat: cu 3 persoana in leagan, nimic nu se misca in nici o directie...deci nici o sansa ca toata sandramaua sa cada pe jos...

Cu acoperisul este alta poveste: am folosit placi de Onduline, iar astea, in standard, au dimensiunile de 0.90X2m...asa ca am luat 3 placi si le-am facut pe jumatate, cate un metru pentru fiecare apa a acoperisului...de aia ti se pare "mititel"...am stat sub el pe ploaie, si sa stii ca nu stropeste in nici o directie...
adrian_flavius
Ultima "productie", comanda speciala...o dimineata de munca (placuta...), stropita cu ceva bere, sa mearga treaba ca unsa... modelul l-am luat de la mare... nu e identic, da' seamana in proportie de 90%...deocamdata e lemn natur, o sa-l lacuiesc saptamana viitoare...
adrian_flavius
Sursa de inspiratie... desi unele sunt cam anoste...iar foisoarele lor nu-mi plac de nici un fel...
Rebel
Adriane, frumos hobby ai. Nu prea ma dau in vant dupa el ca-i prea mult praf... pentru mine.

Da un pom, doi, plantezi si tu? rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.