Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prelucrarea lemnului...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2, 3, 4
pista
CITAT(FAR EASTERN @ Jul 14 2009, 09:20 AM) *
.... O mica observatie: eu as fi facut deschiderea mai mare pentru suportul lateral(picioarele),.........

Un leagan cu "deschidere" mai mare:
Click to view attachment

P.S. Adriane felicitari pentru hobby-ul ales. Frumos si util.
RUE
am fcut si eu un leagan luna asta... a durat 10 minute :-)
o franghie de 5 m de 9 ron, o scandura din debara in care am dat 4 gauri si un corcodus.
adrian_flavius
QUOTE (Rebel @ Aug 21 2009, 07:37 PM) *
Adriane, frumos hobby ai. Nu prea ma dau in vant dupa el ca-i prea mult praf... pentru mine.

Da un pom, doi, plantezi si tu? rolleyes.gif



Rebel, am mai scris (prin primele postari) ca am sadit niste salcami...plus niste pomi fructiferi...si mai sunt in plan niste pomisori, in primavara...stiuc ca nu-i de-ajuns pentru a contracara jaful de prin padurile Romaniei, da' decat deloc...

Cu praful se rezolva: un aspirator industrial cuplat la "scularie"...in general cam toate sculele electrice moderne au guri speciale de aspiratie, tocmai pentru asa ceva...iar cand e vorba de sculele manuale, e greu sa faci foarte mult praf...laugh.gif

Multumesc tuturor pentru aprecieri...si nu stiu daca eu l-am ales pe el (hobby-ul...) sau el pe mine... whistling.gif
Alfred_cta
cam asta am facut:) tinand cont ca am lucat singur e gata si vopsit acum revin cu poze
Alfred_cta
asta a fost inceputu smile.gif
adrian_flavius
Alfred, bravo...sincer, imi place foarte mult cum a iesit...o singura intrebare: ai avut elementele prefabricate de vreun atelier specializat, sau ai facut totul singur-singurel? Daca e ultima varianta, atunci jos palaria...imi place si stilul...foarte mult...nici prea incarcat, dar nici prea "saracutz"...exact ce-i trebuie omului in curte...tine-o tot asa, ca esti bun...

Acum o intrebare tehnica: mana curenta si grilajele verticale cum le-ai prins de structura: in suruburi, sau intai ai facut cep la fiecare in parte?

PS: Ala e un abricht de la FarTools, cumva?
adrian_flavius
Ramasesem dator cu o poza cu leaganul dupa lacuire...asa ca iata...intre timp a primit si sezlongul de plaja 2 straturi de lac rezistent la intemperii, da' nu a mai apucat sa fie si fotografiat... whistling.gif

Alfred: zi-mi si cat timp ti-a luat mandretea aia a ta de foisor? whistling.gif
Alfred_cta
Produs Finit tongue.gif

mi-a luat cam 1 luna sincer nam lucrat la el zilnic oricum un stalpisor dintracela mic in medie 38 operatiuni smile.gif totul e facut de mine si cu scule... destul de rudimentare cum sar zice tongue.gif
oricum azi am dat comanda de scule smile.gif asa ca peste o saptamana le primesc smile.gif
Apropo cu totul foisorul ma ajuns 25 mil adica la pret final si binenteles inclusa si berea smile.gif
Alfred_cta
astea leam comandat smile.gif sa vedem ce iese dupa smile.gif
Totul e cepuiu si
Fart tools e abrichul+grosime
si absolut toate elementele sunt facute de mine smile.gif
si numai acasa smile.gif
Alfred_cta
cam asa leam montat smile.gif
adrian_flavius
Sefu', jos palaria...esti mester, n-am ce zice...spor la treaba in continuare...

O luna nu-i mult, daca tinem cont de manopera migaloasa...nu-i mult deloc...iar 2500 de lei este un pret corect pentru o asemenea constructie...care este amprenta la sol, 4000X4000 mm? Sau mai mult?

De unde iei masina aia universala? Exista distribuitor in Romania? Sau o astepti din Austria?
Alfred_cta
Dap exista distribuitor in bacau
ampreta la sol 5700/4200
Alfred_cta
Apropo de pret asta ma enervat la culme cand am vazut pereturi de 10000 pe un foisor sad.gif ce drag chiar e bataie de joc... nu spun sa nu castigi ca muncesti destul dat nimi 7500 pe luna daca faci rudimentar un foisor.
nu stiu cat o sa imi ia cu sculele care le cumpar dar daca fac proiectu cred ca 2 -3 zile cu ce imi cumpar smile.gif
adrian_flavius
Alfred, stai linistit, ca stiu si eu preturile alea nesimtit de mari de care vorbesti...octogonal, din bustean fasonat lejer (adica nu prea puteai sa te lipesti de el, ca riscai sa ramai "infipt"), amprenta la sol undeva pe la 3500X3500 mm, era, cel mai ieftin, pe la 3700 de lei...fara banci/mese...doar foisorul...unul cu bancute (5 laturi din cele 8) si masa octogonala in centru, "batea" lejer pe la 5500-5700 de lei...mi se pare extraordinar de mult...ma rog, asta-i Romania, asta-i nesimtirea asa-zisilor "mesteri"...

Aia e scula tare, stai linistit...si mai e un secret, pe care presupun ca-l stii si tu: seria mare scade pretul unitar...adica, in momentul in care ai cu ce uzina piesele, plus cote/schita/proiect bine facut, lucrezi pe etape: faci tzshpe mii de piese X, pe urma z piese Y, si tot asa...in 2-3 zile poti sa uzinezi totul...mai ramane asamblarea, care nu mai reprezinta mare lucru...
Alfred_cta
Da asta cam asa e smile.gif ce vrei asta e viatza sad.gif insa nam reusit din cauza birocratiei intro zi sa fac cont si sa platesc in austria sad.gif tot Romania sad.gif
Sper sa inteleaga si sa accepte maine avansu ca de alfel trebuie sa stau o luna sad.gif(
Alfred_cta
apropo un soft de mobila sti pe undeva ? chiar si din PAL
FAR EASTERN
Frumos, Alfred. BRAVO!
adrian_flavius
Alfred, nu am nici un soft...da' iti recomand Google Sketches...il instalezi pe calculatorul tau, gratis, si, din cate stiu eu, iti permite accesul la proiectele altora...le iei si le modifici pe ici-pe colo (dupa modificari, oricum, si proiectul tau devine public...), si vezi ce poti sa scoti din ele...

Far, sa inteleg ca te trecem pe lista de potentiali clienti? Ori eu, ori Alfred... laugh.gif whistling.gif whistling.gif
Alfred_cta
am reusit sa fac plata luni sau marti la bacau sa ridic utilaju smile.gif teehee.gif
FAR EASTERN
QUOTE (adrian_flavius @ Sep 16 2009, 11:54 AM) *
Far, sa inteleg ca te trecem pe lista de potentiali clienti? Ori eu, ori Alfred... laugh.gif whistling.gif whistling.gif


Pai de ce nu? Numai sa nu dati faliment pana va contractez eu ceva... biggrin.gif
adrian_flavius
Far, noi cam muncim pentru noi...asa ca calculelele de eficienta economica nu-s facute pentru clienti "externi"...deci rezistam cu brio pana te milostivesti tu sa ne faci comanda...apropo, pe la matale ar trebui sa fie mai ieftin materialul lemnos, ca doar sunteti zona "de export" cherestea...
FAR EASTERN
Pai parca vreo 4 "milioane" /mc...
adrian_flavius
...si la Pitesti ajunge cu 700...mama ei de treaba... verymad.gif ninja.gif ...faza e ca pe la noi s-au cam taiat toate padurile din care se putea scoate cherestea buna...ce mai gasesti sunt numai "maruntzisuri"...chestiile "serioase" vin din Moldova...
Alfred_cta
Am inteles ca de buna calitate lemnu e din import acum toti cel putin asa spun la noi e 450 mc
asa ca nu stam foate rau la pret smile.gif
Alfred_cta
Apropo sunt 1000 de denumiri... in tamplaria asta unde crezi ca gasesc si eu cam toate denumirile de exempli falt uluc etc
sunt multe care nu le inteleg (adica nu le stiu) vad in catalogu de freze o groaza de denumiri... deasta te intreb ai ideie de unde le pot gasi ?
adrian_flavius
Serifu', ce ma intrebi talica e cam greu...adica eu stiu multi dintre termenii traditionali, da' i-am mostenit pe cale "orala", sau direct de la mesteri mai in varsta...ideea este ca pe undeva s-ar putea sa existe niste indreptare, sau niste manuale cu termeni clasici in tamplarie, dar nu stiu eu unde sa te trimit...daca vrei un sfat, cauta si tu prin anticariate niste manuale vechi pentru scolile profesionale de tamplarie, precum si pentru liceele industriale cu profil de prelucrarea lemnului...pe acolo s-ar putea sa gasesti ce cauti...
Alfred_cta
in sfarsit mi-a ajus masina acasa ( impresionanta smile.gif
mike.omega
QUOTE (Alfred_cta @ Sep 15 2009, 08:10 PM) *
apropo un soft de mobila sti pe undeva ? chiar si din PAL

Ce vrei sa realizezi mai exact?
Alfred_cta
pai as dori mai exact eu program sa ii bag dimensiunile si sa imi dea exact cat sa tai placile sa nu stau sa calculez fiecare placa in parte smile.gif
exista un program de facut geamuri de la o firma nemteasca de exemplu ii dai dimensiunile gemului si iti da exact cate bucati (exm) 6 la 1800, 4 la 1100 si asa mai departe smile.gif
mike.omega
Ah, de asa ceva nu stiu biggrin.gif
Stiu sa fac eu schitele pe calculator insa whistling.gif
Alfred_cta
Maestre nu mai spui nimic smile.gif
ce zici de sculele de frezare italiene ?
multi spun ca sunt foarte ok acum nu stiu pe cine sa intreb vroiam o parere smile.gif
Am crezut ca e simplut la inceput smile.gif iei mutu mai iei cate ceva si gata smile.gif
Frezele ( in jur de 2000 de euroi )
foarte scumpe si chiar nu inteleg de ce asa scumpe smile.gif
adrian_flavius
Pai e logic: sunt scumpe pentru ca-s piese de precizie...gandeste-te ca fiecare freza musai sa fie echilibrata dinamic (se ating turatii ff mari - pana la 22 000 rpm...o cheie care are cateva grame pe o parte mai mult decat pe cealalta, la turatia asta, s-ar putea sa se transforme in proiectil, sau sa-ti induca vreo vibratie ff puternica in ansamblul port-scula, etc, etc...), e facuta din oteluri inalt aliate, bla, bla, bla...depinde foarte mult ce fel de profile vizezi...ia si tu 2-3 universale, din alea cu mai multe profile pe lungimea frezei...presupun ca iti cumperi doar cutitele, MUT-ul tau are ax vertical cu butucul in care fixezi cutitele, nu?

Am tacut pentru ca nu am absolut nici o noutate...dintr-un motiv ff simplu: nu am mai facut nimic (vreme urata, timp putin...), asa ca nici nu am ce sa mai atasez aici...mai am niste planuri, da' cred ca se amana toate pana la anu', cand o veni caldura...se simte lipsa unui spatiu amenajat special pentru trebusoara asta...da' nici nu se justifica investitia intr-un atelier de tamplarie permanent...

Da-ne cateva poze cu "utilaju", daca l-ai primit...din mai multe unghiuri...l-ai instalat deja?
pista
CITAT(Alfred_cta @ Oct 29 2009, 07:39 PM) *
ce zici de sculele de frezare italiene ?
multi spun ca sunt foarte ok acum nu stiu pe cine sa intreb vroiam o parere smile.gif

Iti raspund cu placere. smile.gif Ce te intereseaza ?
Cauti freze potrivite pentru masina combinata ?

P.S. Lucrez in domeniul scule si masini pentru prelucrarea lemnului.
Alfred_cta
Maine seara o sa atasez poze am instalat mutu abia sambata am terminat lucrarile de amenajere .. si aici ma refer la spatiu smile.gif spart pereti gresie pe jos destula munca:)
maine fac niste poze.
pai freza vine doar axul rest cumperi tot
o sa iti atasez pozele la tot ce am comandat pana acum in materie de freze:)
trebuie sa le scanez din catalog ca pe sit nu au catalogu smile.gif
in orice caz sunt OMAS italia

Iti multumesc pista dar vreau sa spun ca o luna mi-am batut capu sa pot ajunge la ce cautam smile.gif acum am comandat tot
astept doar sa le primesc smile.gif
Alfred_cta
Astea ar fi cam toate. dar ultimile 2 nu sunt exact gama omas dar sunt identice..
Nu am gasit poze la ele smile.gif
Acum daca tot teai oferit dami si mie un sfat la panzele de circular inca nu leam comandat smile.gif
Alfred_cta
A si set burghie mortezat set 6 bucati de la O 6,8,10,12,14,16
erea sa uit ca toti intreaba de pomi saditi smile.gif maine sadesc in jur de 40 de pomi in spatele foisorului smile.gif sa fac livada smile.gif
asa ca .... toate cele bune curiosilor smile.gif)
Alfred_cta
Am promis ca pun poze cu masina universala iatale smile.gif
Alfred_cta
pista Ce parere ai despre panzele de circular CMT ?
pista
Sculele(capetele de frezat) comandate de tine sunt in regula. Cele cu placute interschimbabile pentru profile usi si tablie reprezinta deja un nivel semiprofesional/profesional.
Obs. Cu gama de la BSP m-am familiarizat de vreo 4 ani.

Panze circulare: CMT este o marca cu preturi mici. Daca vrei calitate la un pret corect da-mi un PM.
Pentru lemn masiv ai nevoie de panze circulare(PC) cu dinti alternativi. E bine sa ai separat pentru spintecare si retezare. Asta la un D300mm ar insemna Z28 si Z72 dar necesita schimbarea lor. Fara sa schimbi ar merge cu Z48.
(Nu mai retin exact diametrul max. la PC care intra pe masina ta combinata de la HOLZM....)


adrian_flavius
Alfred, jos palaria, omule...parafrazand niste personaje de film, misssssa like it... deja nivelul la care discuti cu Pista ma depaseste, asa ca va las sa va conversati, eu doar asist...

PS Sa-mi spui si mie, dupa ce cumperi absolut tot ce-ti trebuie, cat te-a costat "distractia"... pe total... whistling.gif
Alfred_cta
Iti spu numai ca intrebare e cat ma costat toate sculele si masina sau cu totul smile.gif
nivelul e exact de incepator man smile.gif apropo eu in afara de foisorul pe care il sti inainte nam facut nimic smile.gif
asa ca ma consider super incepator:)
in rest sa sti ca am sapat ore intregi zilnic de am invatat cate ceva smile.gif
oricum sa iti zic o poveste scurta una din frezele care leam comandat a aparut dupa sapaturi de o luna.
toti vindeau set set smile.gif masina mea nu permite o freza cu diametru de 300 mm asa ca am cautat pana am dat de o freza care are diametru de 160mm si cu cateva operatiuni in plus executa exact tot ca un set de 2000 de euro smile.gif freza respectiva costa exact 251 EUR+TVA
si asta datorita unui vanzator care ma intrebat de ce nu cauti o freza sa poti trece deasupra axului sa cepuiesti.. ca exista si asa ceva smile.gif

rest toate bune si frumoase smile.gif sa iti pun o poza cum arata atelieru.. inainte de a ma apuca sa il transform smile.gif)
pista
Alfred, pentru burghie de scobit trebuie sa stiu mai intai adancimea max. la care doresti sa lucrezi. Dupa care vrei cu Z2 sau Z4. Eu zic sa iei numai burghiele cu diametrele necesare si nu neaparat un set din care unele dimensiuni nu vei folosi.

P.S. Bine ca ai dat de cineva care stia de freza profilata speciala cu diametru mic cu poti face acelasi lucru din mai multe faze. La tine practic a fost singura solutie tehnica. Ai mai si economisit ceva bani. thumbsup.gif
adrian_flavius
La bani, ma gandeam sa ne spui asa: pret MUT + pret total accesorii...

In rest, nu-mi ramane decat sa-ti urez spor la treaba, si la cati mai multi clienti satisfacuti...

Ai muncit ceva la atelier, ce sa mai...demolat un perete intreg... whistling.gif whistling.gif
Alfred_cta
MUT ma ajuns 6000 euro + 1600 frezele
mai am de cumparat panzele circular si diverse dispozitive.
si maruntisuri menghine tip f am cumparat 8 bucati pana acum smile.gif
4 la 1000mm si 4 la 350 mm
Alfred_cta
pista aici nam ce sa spun... decat jos palaria. acum vezi u lumea e perversa in tara asta si e greu sa crezi ca mai dai si de un om cu adevarat cum trebuie
stateam si ma gandeam ca ala ce incepe cu P....

acum u mi-ai zis ca panzele CMT sunt ieftine smile.gif acum vin si zic ca cele de la CMT ma ajungeau cu tot cu tva 212 euro
cele care mi-ai trimes u oferta ajung cu tot cu TVA 200 euro smile.gif

asa ca daca stai si gandesti ... pana nu descoperi un om care sa te ajute e tare greu smile.gif oricum iti multumesc pentru mana de ajutor data
luni cel tarziu te contactez tel sa iti comand 3 panze si un icizor smile.gif
acum las la aprecierea ta ce imi trimeti mai bun smile.gif
o seara placuta thumbsup.gif
pista
Alfred, trebuie sa ai in vedere ca fiecare importator/distribuitor aplica alt adaos comercial. Un alt aspect ar fi ca STEHLE aplica din aprilie 2009 o reducere de pret 5-15% (criza) la panze circulare. Astfel e posibil sa cumperi o marca profesionala mai ieftin decat una hobby/semiprofesionala. smile.gif Cele profesionale tin mai mult cu 20-70% !

In schimb sper ca MUT(masina combinata) ai luat la un pret corect. rolleyes.gif Daca ai luat la pretul din pagina de web austriaca atunci ai primit pretul corect.

Daca luam legatura mai devreme iesea ceva si mai avantajos. Informatiile tehnice le primesti inainte sa cumperi produsul, sau in cel mai rau caz odata cu produsul.

Pentru alte detalii care pot plictisi cititorii acestui topic stau la dispozitia ta pe mail si telefon. smile.gif

P.S. te felicit pentru achizitiile facute, se cunoaste ca ai investit si timp pentru deciziile corecte. E foarte bine ca nivelul sculelor depaseste nivelul masinii, astfel poti scoate maximul din utilajul in dotare. yes.gif
Alfred_cta
6000 mii lam luat cu totu. adica inclus tva inclus exautoru si avansu mecanic smile.gif
pista
Aici gasesti preturile nete in Euro (fara TVA) si poti verifica:
http://www.holzmann-maschinen.at/index.php...0b62e4433827fe6
Alfred_cta
stiu MUT efectiv mi la dat cu 4999 pretu in austria e 5999 mi-a facut discount 1000 de euro basca ca nam platit TVA la el smile.gif
pista
Ai luat la un pret foarte bun. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.