Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prelucrarea lemnului...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2, 3, 4
Alfred_cta
acum sa vedem cine stie smile.gif)
Cu ce utilaj masina se executa acesta imbinare...
P.S. manual stiu cum se face am facut dar intrebarea e .. exista un utilaj special de facut asa ceva ?
Alfred_cta
De Craciun miracolul nasterii lui Iisus patrunde in sufletele noastre si ne face mai buni...Va doresc sa pastrati caldura sarbatorilor de iarna in sufletele voastre! Mosul sa va aduca tot ce va doriti! Craciun fericit si Un an nou cu multe impliniri!
adrian_flavius
Mestere, te-ai hotarat ce model de workbench vrei sa faci? Sunt tare interesat ce-o sa iasa...fa mai multe poze in timpul procesului tehnologic, sa avem si noi la ce ne uita... laugh.gif
Alfred_cta
Mam hotarat numai ca e aproape gata de mult il facusem sad.gif
dar exact partea cu blati si cu menghina nu e terminata smile.gif
o temin zilele astea cred smile.gif
iti multumesc mult pentru menghina smile.gif
Si un an nou fericit smile.gif iti doresc tie cat si la toti care bantuie pe aici smile.gif
adrian_flavius
Po-ze! Po-ze! Po-ze!... whistling.gif whistling.gif

Placerea e de partea mea... laugh.gif
adrian_flavius
Emisiune dedicata pentru woodworking, emisa pentru prima oara prin 1988...bravo lor... whistling.gif whistling.gif
FAR EASTERN
Ce bancute, ce leagane, ce masute, ce foisoare?!?!?!?!?.... Cand faceti una de-asta?
pista
CITAT(Alfred_cta @ Dec 18 2009, 12:04 PM) *
acum sa vedem cine stie smile.gif)
Cu ce utilaj masina se executa aceasta imbinare...
P.S. manual stiu cum se face am facut dar intrebarea e .. exista un utilaj special de facut asa ceva ?

Cu masina de chertat (2 sau 4 axe). smile.gif
Exista si masini mai complexe cu comanda numerica.
O masina facuta la noi costa de la 5.000Euro in sus.
Alfred_cta
CITAT(FAR EASTERN @ Jan 8 2010, 11:03 AM) *
Ce bancute, ce leagane, ce masute, ce foisoare?!?!?!?!?.... Cand faceti una de-asta?





Cand doresti numai ca trebuie sa o comanzi smile.gif


Cu masina de chertat (2 sau 4 axe)
Exemple preturi un link ceva ...
sunt curios tongue.gif e buna si pentru cabane dupa cum vad eu smile.gif
Alfred_cta
am nevoie daca are cine o schema de cosntruit o roata pentru fantana tongue.gif
adrian_flavius
A venit caldura, au inceput w/e-urile la tzara, a venit si timpul mesteritului...ca sa am umbra, prima prioritate a fost un sopron deschis (am extins una dintre anexele gospodaresti - intai s-a turnat o platforma betonata, pe care s-a construit un cadru din caprior de rasinoase, apoi s-a extins acoperisul...acum am locatia perfecta pentru "surubarit" si "aschiat"...hihihi...

Si cateva poze...impreuna cu 2 "produse" rapide, de care se simtea nevoia prin curte...laugh.gif
adrian_flavius
Alfred, am si eu o intrebare: ai terminat bankul ala? Daca da, baga si tu niste poze...
adrian_flavius
N-am mai pus de multicel poze pe aici...nu le am pe toate la indemana, da' va pun "productia" din ultima saptamana...e cu dedicatie...
adrian_flavius
Dotari noi...luate prin iarna, da' vine caldura acusica...
adrian_flavius
S-a executat un mic joc de glezne, niste invarteli si in curtea mea va poposi cat de curand un banzic sasesc, fabricat artizanal, da' super-strong...

Ce-mi lipseste la el sunt ghidajele, in rest are tot ce-i trebuie...cine ma poate ajuta e liber sa posteze aici sau sa-mi dea MP...

Prima poza e cu ghidajul actual (adica doar suportul lui...), urmatoarele sunt cu situatia de dorit...
adrian_flavius
Primul w/e "tamplaristic" pe anul asta... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ...
adrian_flavius
Putin rumegus in saptamana ce-a trecut...si rezultatul... whistling.gif whistling.gif
getodac
Pe canturile de pe partile de la perete ai aplicat OSB iar pe canturile sertarelor nimic? confused.gif
adrian_flavius
Canturile de pe lateralele mari sunt din plastic, nu din OSB (probabil ca te-ai gandit la cant ABS), si se monteaza in santul frezat longitudinal (v. pozele de mai jos...); canturile sertarelor sunt din categoria celor care se monteaza cu suflanta cu aer cald sau, mai "tzaraneste", direct cu un fier de calcat...problemele pe care le-ai observat tu deriva din faptul ca debitarea am facut-o cu un circular clasic, pe sina, care, desi am folosit o panza cu taiere fina, atunci cand merge "contra" fibrei melaminei, "ciupeste"...PAL-ul debitat industrial foloseste circulare mari, care au si unitatea incizoare (o alta panza, mai mica/ingusta, care taie doar melamina in fata panzei circularului propriu-zis)...

Solutie pentru amatori exista, da' se traduce in pierdere mare de timp...adica debitarea s-ar putea face in 2 timpi: 1. debitarea pe circular, la o cota ceva mai mare (2-3-4 mm), urmata de 2. frezare cu o freza verticala dreapta, care sa taie placa pana la cota dorita...metoda presupune mult timp pierdut, multe setari/reglaje, si de aici toate problemele...oricum, sunt fete de sertar demontabile, pot oricand sa le dau jos si sa le mai frezez/cantuiesc o data...

...DE AIA eu mi-s anti-fan declarat al PAL-ului melaminat...dpmdv e un material pentru mase, pentru productie industriala, nu pentru mobilier hand-made...da' atunci cand esti pe graba si vrei un lucru rapid, ieftin si comestibil dpdv al utilitatii casnice, folosesc si PAL...toata distractia, mai putin salteaua, a costat sub 270 de lei si 2 zile de munca pline...trageti concluziile singuri...

Vine ea si ziua in care n-o sa mai lucrez decat stejar masiv...deja am in proiect niste mobilier pentru copii, facut tot din stejar...sa tina 100 de ani... whistling.gif whistling.gif

Inca ceva: sertarele nu-s pe role, cum gasiti prin toate magazinele de mobilier, pentru ca nu este o solutie pe termen lung...in schimb am cumparat glisiere cu bile, pentru greutate mare, si le-am bibilit pana mi-a placut cum culiseaza fiecare sertar in parte...modelul il gasiti aici
getodac
Asa este, despre ABS era vorba, dar toata dimineata am vorbit despre OSB incat am ramas setat teehee.gif .
Mie unul imi place foarte mult ce iese din mana ta, esti si norocos ca ai o curte mare cu loc suficient sa te desfasori, eu unul abia reusesc sa bat un cui drept. Sa ai spor si idei. thumbsup.gif
ozz86651
QUOTE
toata distractia, mai putin salteaua, a costat sub 270 de lei si 2 zile de munca pline...trageti concluziile singuri...


Un pat de la Ikea e comparabil la pret (mai scump, dar nu dublu), e drept ca nu are sertare dar necesita numai 2 ore de munca sau nici macar atit daca stii ce faci smile.gif.

http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/S39849860
G e o r g e
Dar unde e satisfactia?

Felicitari adi. Imi place foarte mult ce iese din mainile tale.
adrian_flavius
@Getodac: sar'mana de aprecieri...stiu cum e cu abrevierile, si eu le mai incurc cateodata...cat despre "meserie", e mai mult pasiune...cand iti place sa faci ceva, iese, in general, mai bine decat in magazin...idei am, sa speram ca si spor, timpul este o problema...da' incercam sa mai "ciupim" cate o zi-doua, sa mai facem cate ceva...w/e care urmeaza sunt programate si niste raftuletze suspendate deasupra patului respectiv...ca parca e peretele prea gol si nu arata camera prea bine...

Cat despre curte, e vorba de curtea de la tzara, sopronul ala e facut anul trecut, sa am unde lucra si cand e vreme mai putin buna...daca aveam la dispozitie tot terenul din prezent inca de acum 4-5 ani, altfel ma organizam...si aveam si eu un atelier (cu pereti), sa pot lucra si cand bate vantul/ploaia/viscolul...asta-i viata, ne descurcam cu ce avem...

@Ozz: de acord cu tine, iar asamblarea, daca ai cu ce, nu are cum sa-ti ia 2 ore la un Ikea...eu am asamblat o biblioteca mare, de sufragerie, unei cunostinte, tot de la Ikea cumparata, si mi-a luat fix 45 de minute pe ceas...

@George: ai pus punctul pe i...adica satisfactia lucrului facut de mana ta...plus ca, si daca-s probleme pe urma (si la PAL aproape intotdeauna apar probleme ulterior...), stii cum si unde sa umbli ca sa pui lucrurile la punct...multumesc si tie de aprecieri... biggrin.gif biggrin.gif
former_ozz
Eu am glumit, evident aici e hobby nu bani.
PS: mobila de la ikea mie imi doua ore lejer smile.gif.
adrian_flavius
whistling.gif whistling.gif

daca dai o bere (si-un bilet de avion... whistling.gif whistling.gif ) vin eu cu ce trebuie si ti-o montez mai repede de 2 ore...e bine asa? woot.gif tongue.gif
Schroder
Salutare ce mai face lumea


Sunt Alfred_cta sau intamplat multe de cand am disparut smile.gif P.S. nu stiu cum am reusit dar pierdusem forumu asta azi am stat cam 2 ore sa reusesc sa il gasesc am avut si timp cei drept smile.gif Flavius vad ca ai avansat la scule smile.gif
Schroder
Inca ceva: sertarele nu-s pe role, cum gasiti prin toate magazinele de mobilier, pentru ca nu este o solutie pe termen lung...in schimb am cumparat glisiere cu bile, pentru greutate mare, si le-am bibilit pana mi-a placut cum culiseaza fiecare sertar in parte...modelul il gasiti aici





Asta a fost cea mai tare faza smile.gif)) care am vazuto pai e super dar de unde leai gasit e intrebarea ca am si eu nevoie am gasit de facut un lift pentru o freza smile.gif si nu mi-ar strica delos si mie cateva smile.gif
RUE
vreau sa i fac oanei o casuta de lemn de joaca pt ca 130 euro costa in Germania o casuta barbie si in tara cam 1000 lei.
jucarii de pus inauntru ar avea acasa si se mai pot lua dar nu as da pe o chestie de aia atatia bani.

unde gasesc si ce placaj/materiale sunt ok la prelucrari de astea? poate e bine si fac sa fie accesibila si sa poata desface un perete, acoperis sua o parte.
trebuie sa fie si din materiale usoare.

atasez ce am mai vazut.
mike.omega
Ai nevoie de placaj. Se gaseste la magazinele de bricolaj/materiale de constructii. Teoretic si pe grosimi. Atentie mare la ustensila cu care tai! Placajul fiind o un material multistrat, risti ca unul din straturile exterioara sa se strice la taiere. Nu e prea clara explicatia mea dar sper sa intelegi smile.gif

Niste hartie abraziva pentru canturi, lipici/pernandez/moment universal si imaginatie biggrin.gif
RUE
pai cu se sa tai atunci placajele mai ortodox?
mike.omega
Daca ai rabadre si nervi, cu un bomfaier bun, sau cu un pendular dar cu o lama buna, cu dinti desi si drepti.
RUE
ce ziceti? am rezolvat cazul? vine si ziua oanei curand :-)
pituy
Salutare,
Si eu sunt la inceput cu un mic atelier. Deja am luat prima teapa in afaceri:) Aveti grija cand cumparati de pe siteul www.euroutilaje.ro Comanzi un produs si primesti cu totul altceva. Am comandat un exhautor industrial si am primit un exhautor hobby. Mai mult decat atat nici nu doresc sa returneze contravaloarea lui pe motiv ca ei au trimis utilajul. Nu conteaza ca nu au trimis ce ai nevoie. Asta la produse noi! Imi pot doar inchipui cum vor proceda daca aveti nevoie de produs second hand de tamplarie.
Cautati de 10 ORI produse si in alta partea pentru ca sunt extrem de scumpi si doar le intermediaza! Va stau la dispozitie cu informatii despre utilaje.
SteveWorks
QUOTE (pituy @ May 28 2014, 09:17 AM) *
Salutare,
Si eu sunt la inceput cu un mic atelier. Deja am luat prima teapa in afaceri:) Aveti grija cand cumparati de pe siteul www.euroutilaje.ro Comanzi un produs si primesti cu totul altceva. Am comandat un exhautor industrial si am primit un exhautor hobby. Mai mult decat atat nici nu doresc sa returneze contravaloarea lui pe motiv ca ei au trimis utilajul. Nu conteaza ca nu au trimis ce ai nevoie. Asta la produse noi! Imi pot doar inchipui cum vor proceda daca aveti nevoie de produs second hand de tamplarie.
Cautati de 10 ORI produse si in alta partea pentru ca sunt extrem de scumpi si doar le intermediaza! Va stau la dispozitie cu informatii despre utilaje.

Si eu am avut probleme cu euroutilaje.
Eu prefer sa-mi fac toate sculele la comanda.
Dureaza mai mult, e mai scump, dar mult mai sigur.
___________________________________________
Steve Works
Prodima confectii metalice
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.