Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prelucrarea lemnului...
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2, 3, 4
Alfred_cta
Pista ai ideie cam cat costa un aparat de genu asta ?

Digital angle gauge de la CMT ca la alti nu am vazut...
DAG-001
mike.omega
Prelucrarea lemnului la scara mai mica smile.gif
adrian_flavius
Mike, si ce e chestia aia? Macheta de sarpanta de acoperis cumva? Sau macheta de cabana la munte? Inteleg ca e vreun proiect pentru la facultate, nu?
Alfred_cta
Prima usa tongue.gif
mike.omega
Da, e o macheta(ochiometrica deci fara scara si masuratori exacte) a unei sarpante pentru facultate. E la 60 de grade si intr-o forma initiala. Mai urmeaza sa mai adaug elemente smile.gif
Am folosit lemn de bansa si bete de frigarui. Lemnul de bansa este o chestie foarte usoara(o rigla de 20x20x1000mm are ~10g) si am gasit la brico la standul cu lemn wink.gif

PS: fundul de gatit nu e inclus in "creatie" biggrin.gif
PS2: Alfred, data viitoare cand am nevoie de asemenea tamplarie, stiu la cine sa apelez wink.gif
Alfred_cta
am vazut si eu chestie din asta... bansa
supr usoara smile.gif
chiar stateam si ma gandeam ce o fi smile.gif
apropo care e utilizarea ei ?
mike.omega
In afara de machete si bete pentru flori nu vad vreo intrebuintare biggrin.gif

Apropo... tot la brico am vazut niste baghete decorative pentru mobila(cam cum erau acum 20 de ani) adica inflorituri si alte alea. Erau extrem de scumpe!!! O bagheta era cam 50 ron dar nu mai tin minte dimensiunile. Din brad binenteles wink.gif
pista
Lemnul de balsa(Ochroma lagopus) are greutatea specifica de 160kg/mc. De ex. fagul are 720kg/mc.
Balsa in afara de modelism se foloseste la constructia unor ambarcatiuni, in izolari.
Otto73
QUOTE (pista @ Nov 27 2009, 02:52 PM) *
Lemnul de balsa(Ochroma lagopus) are greutatea specifica de 160kg/mc. De ex. fagul are 720kg/mc.
Balsa in afara de modelism se foloseste la constructia unor ambarcatiuni, in izolari.

Pescarii vor turba ca nu ai amintit de plutele de pescuit thumbsup.gif
Cred ca balsa este cel mai usor lemn din lume.
OFF TOPIC La Orsova era ancorat un iaht de lux Drago dei mari (al lui Iosif Constantin Dragan)cu 2 motoare Scania si era construit din lemn de balsa.
Alfred_cta
mike.omega baghetele nu sunt de brad smile.gif nu ar rezista lemnu la CNC smile.gif)
sunt cred ca fag parca asa ceva
bradul sare repede si nu s-ar putea realiza baghetele mai ales de dimensiuni mici cum le+ai vazut tu smile.gif
mike.omega
Asa o fi, nu zic nu. Oricum ma mai duc pe acolo zilele astea, imi mai trebuiesc materiale, si le iau la pipait whistling.gif
Alfred_cta
Am trecut la vopsit peste cateva zile o pun vopsita tongue.gif
adrian_flavius
Faina, imi place cum a iesit...ca si curiozitate: din ce esenta lemnoasa ai lucrat usile? Nu prea pare rasinoase...frasin sau mesteacan cumva?
pista
Molid.
Alfred_cta
Molid smile.gif nam reusit azi sa le vopsesc sad.gif
vremea naspa tare tongue.gif
mike.omega
Daca ma apuc acum sa spun ca trebuia vopsit/lacuit inca dinainte de montare o sa ma numiti lupul moralist nu? biggrin.gif
Alfred_cta
smile.gif) nu te facem in niciunfel smile.gif doar iti explicam cum sta treaba cu montatul smile.gif daca o vopsesti inainte.... ai sa te trezesti ca trebuie reglata mai trebuie luat putin de jos de sus .. si ai sa te trezesti cu o usa care trebuie aranjata dar vei deteriora lacu..
Asa ca usa e pentru mine smile.gif am montato reglato tot si o pot lacui linistit smile.gif
Alfred_cta
Am gasit un proiect dragutz pentru un panou scule dar e in inch... neam nu dau de cap cum sa il transform in mm sad.gif
Stie careva cum se poate face ?
mike.omega
Frumos! Vezi ca dimensiunea lor de cutie mica(cele de jos, una langa alta) sa corespunda cu ce se gaseste pe la noi smile.gif

1inch=2.54cm=25.4mm
Alfred_cta
stiu cat e inchu sad.gif numai ca nu ma descurc deloc la 1/2 3/4 da cu multe zerouri si nu stiu cum drag sa fac in milimetri exemplu 3/4x 4 3/4x 80 1/4

neam nu stiu cu precizie cat da smile.gif
mike.omega
Nu e chiar asa greu smile.gif

3/4x 4 3/4x 80 1/4 = 19.05mm x 120.65 mm x 2038.35 mm
Relatia corect este asa (1inchx3/4)x(4inch+3/4x1inch)x(80inch+1/4x1inch)= mm


http://www.translatorscafe.com/cafe/units-...erter/length/c/
Alfred_cta
Da am vazut ideia erea alta credeam ca transformarea din inch in mm se face fara miimi zecimi etc credeam ca de exemplu in loc de 19,05 e defapt 19mm iti dai seama ce inseamna sa lucxrezi exemplu cu 19,05 smile.gif)
am inteles in principiu
acum as vrea sa stiu daca lucrez de exemplu in inch e gradata ruleta cu 1/2 3/4 si chesti de genu ?
mike.omega
Ah, evident ca rotunjesti valorile! Ba chiar ai putea sa le mai modifici in functie de spatiul tau si de ce ai tu nevoie.

Tie acum ti-ar trebui ori o ruleta in inch ori sa-ti transforme cineva valorile alea in mm(daca am timp dupa amiaza ti le transform eu wink.gif )
Alfred_cta
daca are pe ruleta 3/4 1/2 e mai simplu de 10 ori decat sa te chinui smile.gif
Nu e vb de modificat si de spatiu meu vat e vorba in principiu am gasit multe proiecte foarte frumoase dar toate in inch sad.gif asta e problema
am sa merg sa vad o ruleta daca are si in inch si daca are respectiv 3/4 1/2 daca are nu mai ma chinui sa transform sa rotunjesc smile.gif
Alfred_cta
nu are ruleta asa ceva probabil aia care are doar inch are si fractiile intre inch
oricum am cumparat una in inch si fractiile leam luat de pe net
tot de la o ruleta acum iam dat de cap smile.gif
adrian_flavius
Alfred, stai sa-ti mai dau si eu niste planuri...diverse... laugh.gif

E si un dulap de scule, da' manuale...care mie imi place foarte mult...laugh.gif
Alfred_cta
Dragutze daca ai nevoie de un plan ceva sa spui eu am dat de foarte multe smile.gif
Am reusit azi sa iau panzele de la pisti smile.gif
maine le bag in paine smile.gif de aratat arata super bine lucrate se vede.. calitatea germana
mike.omega
Deci sa inteleg ca ai rezolvat?
Mai scot calculatorul din geanta sau nu? biggrin.gif
Alfred_cta
am rezolvat smile.gif ms mult oricum
Alfred_cta
Plictiseala lucrez la o fantana smile.gif maine sau poimane pun poze tongue.gif
Alfred_cta
Cine ma poate ajuta cu un raspuns smile.gif unde credeti sau daca stiti cumva unde se poate gasi un profil de aluminiu cu canal T ?
atasez poza sa vedeti despre ce e vorba smile.gif
mike.omega
O solutie ar fi sudarea unor profile L (cu laturi egale sau nu) pe o platbanda sau vezi urmatoarele linkuri, poate te inspira smile.gif

http://profilealuminiu.com/?p=productsList&iCategory=7

http://profilealuminiu.com/?p=productsList...y=5&iPage=1 (SM 1027F)

http://profilealuminiu.com/?p=productsList&iCategory=8

La ce iti trebuie?

Si am mai gasit si:

http://www.geplast.ro/tabla-profile-alumin...rofile-aluminiu

Geplast in CT ii gasesti pe Bratianu, dupa Autozone(mergand spre 2 cocosi) undeva pe stanga e o cladire gri mai noua wink.gif
Alfred_cta
Se folosesc la foarte multe chesti mai ales in tamplarie.. pentru sine de ghidare .
Exemplu sa fac baza cea neagra imi trebuiesc 2 sine de genu ala smile.gif si in foarte multe se mai folosesc smile.gif

Prima poza care am puso e de pe un sit american se gasesc de vanzare in ro nimic nu se gaseste sad.gif
P.S. stiu unde e cladirea noua maine opresc trec zilnic in zona
Alfred_cta
Pista maine masor cutitele si te sun sa imi trimeti smile.gif cutitele tongue.gif
Apropo trimete daca nu uiti in mail maine si mie o oferta de freza pentru falt smile.gif si una de uluc reglabila smile.gif
smile.gif asta ca tot esti on aici tongue.gif
pista
OK ! Freza falt de 125x50x30 Z2+4 ?
Pentru ce uluc vrei ? 4...7,5mm sau 8...15mm sau 15...30mm
Alfred_cta
8...15mm smile.gif ulucu de falt trimetemi 2 variante daca ai zi z4 smile.gif
adrian_flavius
Alfred, nu gasesti profil din ala de vrei tu...solutia la care am ajuns eu: gasesti profil de teava patrata din aluminiu, diverse dimensiuni, la orice magazin de bricolaj...pana la lungimi de 4 m...iei unul din ala, folosesti freza, in care montezi una mai veche (de sacrificiu, ca sa spun asa...aluminiul e destul de moale pana la urma...), pui ghidaj paralel, si-i tragi tu pe una din laturi o scobitura...iti iese exact profit T...in care pui un surub scurt (faci probe sa vezi ce cap intra pe el, sa se si blocheze...), de jos in sus, cu o piulita fluture, si gata "device"-ul...eu cel putin cam asta intentionez...eu nu am freza stationara, cu ghidaj, cum ai tu, la MUT, ci doar o freza manuala Bosch 1300 POF, careia vreau sa-i fac un sistem de prindere pe banc, s-o pot folosi si in sistem stationar...
Alfred_cta
Eh imi trimete acum dupe sarbatori cineva din state smile.gif un amic
ce vrei doar traim in romania smile.gif de unde vrei atetea smile.gif
Masutu de freza se gasesc facute de firme bunicele acum depinde daca ai si chef sa dai bani pe ele smile.gif
eu am de gand sa iau una degeaba am stationara nu se compara cu cea de viteza mare si aici ma refer ca o freza scula cam cea mai slaba e 100 de euro asa daca ai si deasta de viteza manuala montata pe banc faci oricum multe si cu aia smile.gif
daca vrei iti dau cateva poze cu mese pentru freza smile.gif
adrian_flavius
Alfred, daca ai proiecte de mese pentru freze verticale de mana, baga, ca nu ma supar...daca nu intra aici, da-mi pm, si-ti spun adresa de mail...

A iesit fain si fantana...tot molid?
Alfred_cta
Acum vezi daca merge descarcat smile.gif proiecte de mai multe smile.gif banck masa mai multe...
Alfred_cta
Are ideie cineva de unde se pot cumpara menghine de lemn de bank ?
mike.omega
Meghine din lemn?! sau pt lemn? nu atasezi si o poza? tongue.gif
Alfred_cta
Binenteles ca atasez smile.gif exista 2 feluri
adrian_flavius
Alfred, eu am cumparat de la americani, dar site-ul respectiv, intre timp, nu mai are pe stoc...oricum, sunt foarte putine site-urile care sa livreze in Romania, chiar si cu plata in avans...eu am cumparat 2, am folosit una singura, sunt made in china, nu-s chiar cele mai bune, asa ca iti recomand, daca tot cumperi, sa dai ceva mai multi banuti si sa iei ceva mai bun...eu ma confrunt cu ceea ce americanii denumesc racking...adica, in momentul in care strangi intr-o parte, falcile din lemn nu mai raman paralele...daca nu gasesti, si daca o vrei, cea de-a doua este inca in cutie...cu vaselina pe ea...

Ce-ti recomand eu: menghina ... dar banutzii nu-s putini deloc...

Iti pun si vreo cateva poze, sa vezi cum am montat-o eu...fara finetzuri, fara prea mult fason...direct in capul mesei...laugh.gif (adevarul este ca intentionez, totusi, undeva in viitor, s-o montez ca la carte, numai ca inca nu am avut timpul necesar...plus ca m-am descurcat cu ce am avut... whistling.gif )
adrian_flavius
A, si am uitat in postul anterior sa-ti multumesc pentru pdf...fain de tot, l-am salvat, cred ca o sa-l si listez...masa pentru freza arata binisor, si cred ca se poate face intr-un w/e...

In alta ordine de idei, uite un link catre niste baieti care produc/vand scule...segmentul premium...
Alfred_cta
Daca esti dispus sa o dai eu o vreau smile.gif o trimeti cu plata ramburs si ti-o platesc smile.gif
Daca mai ai nevoie de vreun plan ceva mai gasim smile.gif
oricum nu trag decat lucruri interesante nu trag orice prosti smile.gif
in alta oridine de idei e foarte greu sa cumpar si din america am un amic pot cumpara de 2 3 sute pana in 5 sute de dolari dar pe urma depasesc limita bunului simt ...
problema e ca am unu care eu lam ajutat sa plece.. si nu vreau sa zica ca expre ii cer ceva..
deja imi cumpara de 200 de dolari ceva si mia zis cadou.. daca ii cer sigur nu o sa vrea bani si asa ca mai bine nu mai ii cer sad.gif
asta e smile.gif
Alfred_cta
Hm mai imbolnavit cu linkul ala sad.gif
acum evaluez prieteni cunostinte rude etc ce am in state smile.gif)
adrian_flavius
Alfred, imediat ce se rezolva site-ul, da-mi un PM cu adresa ta, plus un numar de telefon mobil, sa ne auzim...menghina o am la tzara, pana in Craciun sper sa ajung s-o ridic de acolo...la pret a fost undeva pe la 65 de dolari, daca-mi aduc bine aminte...e ok in banii astia (undeva pe la 195 de lei)? Cu taxele postale fac eu cinste...

Cat priveste americanii, sincer, in domeniul asta sunt la ani-lumina distanta...la ei treaba este organizata, exista peste tot magazine specializate (magazinele de bricolaj din Europa, recte din Romania, au aparut la muuuuuulti ani dupa ce ei aveau asa ceva...), au tot felul de bresle, asociatii, reviste, cluburi, intruniri, mobila facuta la comanda este la mare pret, se platesc sume astronomice, dupa standardele noastre, pe o simpla piesa, daca este executat de cineva "de renume", si, in general, poti face cariera in domeniu, daca esti "mester"... whistling.gif whistling.gif



adrian_flavius
Uite si o lucratura nemteasca: http://www.ecemmerich.com/fertigungsprogramm.html

Am atasat catalogul lor de produse, plus o carte despre cum trebuiesc folosite uneltele produse de ei...ff interesant...
adrian_flavius
Salivezi numai uitandu-te la ei: http://www.finewoodworking.com/contest/tool-chests-cabinets

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.