Help - Search - Members - Calendar
Full Version: asigurari de bun simt, unde?!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
guerilla
cum imi expira in curand aisgurare la casa m-am gandit sa o corelez cu rca+casco la masina la care am terminat leasingu.
am sunat la generalli si era sa fac infarct: casco la masina 10%. bai astia glumesc foarte tare asa ca ii las sa glumeasca cu altii si nu mai fac nici asigurarea la casa la ei in cazul asta. dupa ce ca au 10% au si franciza. oare incheie cineva la ei ?!

ok, le-am dat reject, dar eu unde fac asigurarile?
as prefera sa nu-mi vorbiti de allianz ca am avut ceva show-uri cu ei acum mai multi ani.
astept propuneri. directe sau indirecte.
multam
mike.omega
Te dai si tu bine pe langa seful de service si aflii ce firma plateste cel mai bine/repede dosarele de dauna, faci top 3 si vezi tu biggrin.gif
guerilla
lasa dosarele de dauna, ca asta e si el un factor important, dar nu ma incalzeste ca firma X plateste rapid daca are 10% prima de asigurare.
apoi nu pot sa ma duc la toate service-urile sa intreb smile.gif ca oricum a iesit din garantie.
hdi
Poate totusi te impaci cu Allianz. Si eu am umblat prin targ desi sunt clientul lor din 2000 insa tot ei mi-au facut cea mai buna oferta. Vezi si tu.
guerilla
am avut 4 ani asigurarea de casa la ei si nu mi-au spus ca nu era completa (desi cerusem asta) ! noroc ca n-am avut accidentul neasigurat ca era nasol. de asta am renuntat la ei.
o sa-i intreb de sanatate zilele astea
klm
O asigurare depinde de mai multi factori dintre care cel mai important ar fi, de departe, plata daunei cu cele mai mici investitii de timp, nervi si alti bani din partea clientului ori acest lucru costa.
10%? Da' cati ani are masina?! Daca ai terminat leasingul inseamna ca are maxim 5 ani ceea ce s-ar traduce intr-o prima de 6-8% negociabil in functie de mai multi factori; iar fransiza este introdusa de toate firmele de asigurare insa si aia se poate negocia smile.gif.
Despre Generalli am numai cuvinte de lauda (chiar la preturi stiam ca stau decent) insa la Alliantz nu ar fi prea bine sa ai dauna...
FAR EASTERN
QUOTE (guerilla @ May 5 2009, 08:31 PM) *
am avut 4 ani asigurarea de casa la ei si nu mi-au spus ca nu era completa (desi cerusem asta) ! noroc ca n-am avut accidentul neasigurat ca era nasol. de asta am renuntat la ei.
o sa-i intreb de sanatate zilele astea


Dupa tine, ce ar insemna o asigurare completa la casa? Eu as avea i idee...
guerilla
Far, asigurarea completa la casa include geamuri sparte, avarii produse de centrala termina (inclusiv la terti), furt, vandalism, daune provocate tertilor si toate celelalte ce sunt la marea majoritate.
klm, masina are fix 4 ani impliniti luna asta. valoare de noua 17.000euro. valoare de piata 10.114 conform catalog (zis de generali) nu stiu care, real undeva la 8-9.000 euro
cand mi-au spus ca prima pt asigurare de 10.000 euro e 1000+ euro daca o fac pe numele sotiei (propitaru) sau 714 euro pe numele meu. pt maxim 15.000km.
sunt nebuni !!! la 1000euro prima, inseamna ca in 5 ani platesc masina din nou.
FAR EASTERN
La masina ar costa la... in alta parte, maxim 942 euro, cu 100 euro fransiza, la o valoare de 10710 euro. Dupa mine calculul in functie de sex e... discriminare.

Pentru asigurarea casei poti adauga suplimentar: daune electrice, avarii LA centrala termica, asigurarea membrilor familiei in caz de deces/invaliditate permanenta, asigurarea documentelor/cardurilor/cheilor sau dispozitivelor de deschidere in caz de distrugere/furt(aici se acoperea cheltuielile de inlocuire). wink.gif
guerilla
Far, discriminarea e discriminare. dar diferenta apare si datorita faptului ca sotia nu are carnet. ceea ce e o tampenie din punctul meu de vedere pt ca ambele polite au fost calculate luand in considerare faptul ca masina poate fi condusa si de alti soferi. stupizi.

la casa mersi de sfaturi, o sa tin seama si de acele riscuri. avariile la centrala sunt acoperite de polita de bunuri unde e trecuta si centrala.
si scrie domle in clar firma aia de asigurari ca e voie smile.gif
klm
Ce consideri tu ca inseamna vandalism la o casa de locuit?
La o privire superficiala o suma asigurata de 11k euroi n-ar trebui sa te coste mai mult de 6-800 euro fara limita de km dar, repet, depinde.
Dpmdv e bine sa te feresti de anumiti asiguratori iar pentru restul conteaza felul in care iti negociezi pretul si beneficiile.
Unele firme difera in functie de localitate iar de altele e bine sa fugi oricare ar fi localitatea in care te afli; din cauza faptului ca lucrez la unul din asiguratorii din Romania n-o sa fac nicio recomandare decat daca mi-o ceri in mod expres pentru ca nu vreau sa fiu considerat partinitor in apreciere si in niciun caz n-o sa laud produsul firmei pentru care lucrez - asa cum am vazut ca se practica si pe aici - decat daca reprezinta cea mai potrivita oferta.
guerilla
vandalismu la o casa e cand un destept arunca in geam cu o piatra smile.gif sau mai stiu eu ce le trece prin cap unora (usi arse, scrijelite, etc). sau cand intra prin efractie si vandalizeaza casa (pe langa furtul unor bunuri).

pt o masina de 10.000 euro o valoare de 550-600euro mi se pare decenta. ce trece peste, inseamna porcareala pe fata.
FAR EASTERN
QUOTE (guerilla @ May 6 2009, 11:37 AM) *
la casa mersi de sfaturi, o sa tin seama si de acele riscuri. avariile la centrala sunt acoperite de polita de bunuri unde e trecuta si centrala.
si scrie domle in clar firma aia de asigurari ca e voie smile.gif

"Avarii" difera de "pagube" la centrala termica. Avariile se produc ca urmare a functionarii utilajului, pe cand pagube sunt considerate rezultatul evenimentelor asigurate pe polita de baza(incendiu, cutremur, etc).

Cat despre firma aia, il citez pe klm.
QUOTE (klm @ May 6 2009, 11:59 AM) *
din cauza faptului ca lucrez la unul din asiguratorii din Romania n-o sa fac nicio recomandare decat daca mi-o ceri in mod expres pentru ca nu vreau sa fiu considerat partinitor in apreciere si in niciun caz n-o sa laud produsul firmei pentru care lucrez - asa cum am vazut ca se practica si pe aici - decat daca reprezinta cea mai potrivita oferta.

Ce am subliniat, e o decizie pe care o iei tu DOAR DUPA ce esti informat si despre ce ofera firma noastra. whistling.gif Oups!
guerilla
bai ce va mai invartiti in juru cozii amandoi 39110506.gif
va luati ban amandoi biggrin.gif 36182451.gif

sa-mi aduceti aminte sa facem un topic cu jobul fiecaruia (firma, detalii, etc) ca uite cum poa sa fie de folos.
klm
CITAT(guerilla @ May 6 2009, 12:05 PM) *
vandalismu la o casa e cand un destept arunca in geam cu o piatra

Aia e distrugere.
Te intreb pentru ca nu stiu daca multa lume are habar ca in Coduri nu exista notiunea de vandalism iar explicatia literara are cu totul alt inteles decat cel atribuit, in mod eronat (voit sau nevoit) de asigurati/asiguratori.
CITAT(guerilla @ May 6 2009, 12:05 PM) *
pt o masina de 10.000 euro o valoare de 550-600euro mi se pare decenta. ce trece peste, inseamna porcareala pe fata.

He, he, difera (uneori destul de mult) ceea ce ni se pare noua si ceea ce este just, cat despre invartit in jurul cozii, nu cred ca am ascuns vreodata faptul ca lucrez pentru o companie de asigurari doar ca pe acest forum niciodata nu i-am facut public numele si nici nu am de gand (desi este unul destul de important in piata). Adica sa fie ban da' sa stim si noi pen' ce, dom'le laugh.gif !
Apropo, putin mai devreme ne povestea cineva in ce fel se rezolva distrugerile la Allianz... asa ca imi pastrez prima afirmatie legata de ei.
guerilla
sa-i ia gaia pe toti asiguratorii.
ma duc sa caut un broker ca n-am timp sa-i iau pe toti la rand sa-i intreb de sanatate.
FAR EASTERN
Eu am zis, O SINGURA DATA, unde lucrez... in Tdmm. whistling.gif

Cat despre brokeri..., prima recomandare ti-o va face la cel care ofera comisionul mai mare. Dpdv al brokerului, cu cat suma la care se aplica comisionul e mai mare, cu atat mai bine.

p.s. daca vrei detalii, discutam pe PM.
klm
CITAT(guerilla @ May 6 2009, 01:22 PM) *
ma duc sa caut un broker

Atunci cauta unul de daune wink.gif.
guerilla
ce e ala broker de daune ?! e prima oara cand aud de asa ceva.
klm
Brokerul de asigurari este un intermediar intre client si asiguratori in cazul in care o persoana vrea sa-si faca o polita de asigurare.
Brokerul de daune este un intermediar intre client si asiguratori in cazul in care o persoana vrea sa-si repare masina fara sa aiba timp sa stea la asigurator, in servis, pe la banci/politie dupa tot felul de hartii etc.
FAR EASTERN
QUOTE (guerilla @ May 6 2009, 12:19 PM) *
sa-mi aduceti aminte sa facem un topic cu jobul fiecaruia (firma, detalii, etc) ca uite cum poa sa fie de folos.


A fost asta o incercare aproape reusita. whistling.gif
guerilla
aham. dar acolo sunt mai mult date generale.
ma gandesc la un topic vizibil doar pentru membri cu un anumit rating. si fiecare sa poate scrie in clar firma la care lucreaza. un fel de networking gen linkedin
FAR EASTERN
Pai ce mai stai???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.