Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SUZUKI SX4 1,6 - O mare dezamagire!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > SX4
aliodor
Anul trecut in august, prin intermediul dealer-ului Suzuki din Cluj-Napoca am achizitionat aceasta masina pentru a o folosi in firma prin oras.
Am fost relativ multumiti de ea, mici deranjuri gen: intra greu cateodata in marsalier, nu prea ii simti cei 106 cai cat zic ca ar avea, in fine acceptabil.
In aprilie insa, cand m-am incadrat sa ies pe o strada principala, ambreajul s-a stricat lasandu-ma efectiv in mijlocul strazii!!! In orice viteza as fi bagat nu se misca, era ca si cum ar fi in punctul mort.
Am fost la reprezentanta, masina fiind in garantie si mi s-a spus ca e o problema comuna, Suzuki isi recunoaste vina si ca o sa o repare in 2-3 zile. Chiar l-am inregistrat cand ne dadea asigurari, sa nu ne preocupam, vom avea masina in cel mai scurt timp. Insa va trebui sa o ducem noi la service deoarece garantiile pentru masinile din 2008 nu prevad acest lucru. Inutile protestele noastre. Chiar daca ne-ar fi lasat in Viena masina in garantie ar fi trebuit sa o aducem pe cheltuiala noastra in Romania. Hmmm
Am reusit sa o aducem marti dimineata la service platind 60 RON la o firma de tractari. Aici am fost reasigurati ca in maxim 2-3 zile va fi gata.
Au trecut deja mai bine de 3 SAPTAMANI!!! si inca nu ne-au facut masina. Ne-am intors la reprezentanta saptamana trecuta unde si-au inventat tot felul de scuze cum ca Ungaria nu a lucrat in nu stiu ce perioada etc. Nu am fost sunati de atunci, continuam sa platim asigurare, rata la casco etc., cu masina la ei. Nici macar un telefon, de scuze cel putin, "prostilor masina voastra inca nu e gata mai asteptati o saptamana". Zero. Cine stie cat trebuie sa mai astept...

Este extraordina cum unei masini de 12.000 de km i se poate intampla asta si e si mai extraordinar cum intelege firma Suzuki sa isi fidelizeze clientii...
guerilla
trimite un e-mail la suzuki europa cu toate datele tale suzuki la suzuki.de
nu uita sa iti lasi datele de contact.
fii concis, un pic dur (fara sa folosesti cuvinte triviale) si vei vedea ca se pot rezolva foarte usor problemele.
iti recomand sa pui in e-mail si link catre mesajele postate pe forumuri biggrin.gif
totodata iti recomand sa scrii si ca daca depaseste 30 zile durata reparatiilor tu vrei inlocuirea masinii sau despagubire !
ntire2002
aliodor, dezamagirea ta vine de la modul cum inteleg cei din romania sa-si trateze clientii...
trust me, dupa 2 revizii facute in romania m-am vindecat...urmatoarele 2 le-am facut in ungaria si cei de acolo sunt foarte draguti cu clientul si mai mult decat atat sunt profesionisti

QUOTE
Chiar daca ne-ar fi lasat in Viena masina in garantie ar fi trebuit sa o aducem pe cheltuiala noastra in Romania


fals. referitor la posibilitatea de a ramane cu masina in drum in viena, nu uita ca ai garantie internationala asta inseamna ca poti sa o duci la cea mai apropiata reprezentanta (nu neaparat in romania), si tare ma indoiesc ca cei de acolo nu ti-o remorcheaza gratis pana in service-ul reprezentantei...
dar asta se intampla in lumea civilizata la care noi inca visam si refuzam sa credem ca acolo este aievea....
trixi114679
tractarea gratuita este inclusa doar in garantiile "premium".(mercedes,land rover,jaguar,bmw...etc),insa intr-adevar,garantia europeana inseamna ca poti sa mergi la cel mai apropiat service fara nici o problema.(si in mod cert vei fi servit oriunde mai bine,decit la noi in tara)
din pacate,cutia de viteze la suzuki este punctul cel mai slab.imi pare nespus de rau ca ai patit-o atat de urat,insa fiecare masina are plusuri SI minusuri.suzuki,cu toate minusurile ei,totusi cred ca are de oferit multe,raportat la pretul ei.
in legatura cu cei 106 cai nu stiu exact ce sa zic,pt ca nu am incercat niciodata.si la swift exista o problema asemanatoare.motorul 1.5 parca nu e cu atat mai puternic pe cit te-ai astepta in comparatie cu 1.3 ,insa conteaza tare mult si modul in care te inveti cu masina.e un motor care traieste peste 4000 rpm,care pt urechea unui sofer neobisnuit cu benzinare sportive este enervant.
pt ca sa iti rezolvi problema cit mai repede,fa scandal mare.la cit de vulcanica sunt,eu deja imi puneam masina pe trailer,as fi dus-o in ungaria,adunat facturile si dat in judecata service-ul cluj,facut tam-tam pe toate caile posibile si asa mai departe.

incearca si solutia propusa de guerilla.sunt tare curioasa daca se misca ceva,pe bune.te rog frumos sa ne tii la curent!

din pacate,ungaria nu mai este de acord cu deschiderea unor reprezentante noi in tara noastra din 2006,deci aia 2 oficiali fac legea in stilul tipic romanesc...las' ca merge si asa.am mai discutat probleme legate de atitudinea dealerilor si aici...
http://masini.ro/forum/content/Suzuki/1896...ducator-Suzuki/

toti cei care pot,sa isi duca masinile in ungaria la service!pana la urma,daca socotesti totul bine,ai de castigat.(evident nu vorbesc de posesorii din zona estica a tarii)

bafta!
aliodor
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, promit sa va tin la curent cu desfasurarea lucrurilor.

Referitor la masina de schimb. Inainte de pastele ortodox, dupa cum am spus erau deja 2 saptamani de la aparitia problemei, am fost la dealerul Suzuki Cluj de unde am cumparat-o. Pe langa intrebarile noastre si raspunsurile de care am pomenit in primul mesaj, am cerut si o masina, cel putin pentru 3-4 zile pentru a putea merge la parinti de sarbatori. S-a facut ca se gandeste, am zis sa ne sune in cursul zile pentru a putea sa ne organizam. Nici un raspuns evident

Suntem deja in 3 mai, se implineste o luna de cand mi s-a stricat masina iar ea este inca parcata in acelas loc in curtea service-ului.
ntire2002
QUOTE
eu deja imi puneam masina pe trailer,as fi dus-o in ungaria, adunat facturile si dat in judecata service-ul cluj, facut tam-tam pe toate caile posibile si asa mai departe.


iti ramane varianta data de trixi....si eu as face la fel....e inadmisibil sa stai o luna si nici macar sa nu ai un termen clar de remedierea defectiunii....
sa nu-mi spui ca service-ul e cumva proton de pe calea turzii.....(daca e ala, ia-ti masina de acolo si fugi cat poti.... )
rexkroki
QUOTE (trixi114679 @ Apr 30 2009, 10:09 AM) *
din pacate,ungaria nu mai este de acord cu deschiderea unor reprezentante noi in tara noastra din 2006,deci aia 2 oficiali fac legea in stilul tipic romanesc...las' ca merge si asa.am mai discutat probleme legate de atitudinea dealerilor si aici...
http://masini.ro/forum/content/Suzuki/1896...ducator-Suzuki/


s-au schimbat multe de atunci, de multa vreme nu mai sunt doar doi dealeri in Romania...
ntire2002
da, dar mentalitatea (si din service-uri) a ramas aceeasi.....
trixi114679
ziceti-mi va rog frumos si mie,care este in afara de astia 2 dealer autorizat de suzuki,nu subdealer bs,sara...ca aparent sunt in urma. unsure.gif
yir
Cam asta e lista: http://www.suzuki.ro/index.php?option=com_...2&Itemid=27
Oricum serviciile depind de oamenii din service..
trixi114679
ideea e,ca sara si bs sunt importatori directi,iar restul cumpara de la ei.oficial.piata nu e libera.
daca piata nu ar fi restrictionata,s-ar schimba multe si la suzuki.wink.gif
rexkroki
nu e adevarat... doar in Bucuresti sunt trei dealaeri Suzuki care nu au nimic in comun si importa masinile individual prin intermediul reprezentantului unic si general al Suzuki in Romania...

si inca ceva, redtor din oradea nu a cumparat niciodata masinile de la bs sau sara...
LeonardSZK
Din 2007 este si Redtor Oradea importator Suzuki. Din aprilie sau mai 2008 exista reprezentanta Suzuki-Romania. Dealer-ii sunt autorizati de ei si nu mai sunt sub-dealeri. Din pacate piesele (problemele) pe garantii se rezolva, inca, la cei trei dealeri principali...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.