Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fum negru si gros ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
mikiy
dac vw-ul meu scoate un fum negru de parca am luat foc in momentul cind o accelerez , ce e de facut ? stie cineva ? ulei nu maninca ! sa fie de la injectoare ?
DORU
Ii mai dai talpa din cand in cand?
Ai soft modificat la motor?
De unde alimentezi de obicei?
Cand ai facut ultima diagnoza VAG-Com?
mikiy
sincer ii cam dau ....."talpi "!!! motorina e de calitate , nu alimentez decit din pompe omv ! are si un cip dar l-am verificat ,nu sau desfacut fire sau sa pateasca ceva . am pus-o pe tester de curind dar diagnosticul a fost bun . SA SE SUPRAALIMENTEZE ? SA FIE POMPA DE VINA ?
DORU
Intuiesti bine, de la soft ai o presiune prea mare pt pompa, mai scade putin - fum negru de acolo provine.
mikiy
cutia de "soft " e inchisa . are doar un potentiometru inecat care se invirte incontinuu ,adica nu are min sau max . o sa incerc sa-l invirt spre stinga dar.... fumul nu iese de multa vreme . cipul era acolo dar nu scotea fum ! oricum multumesc deocamdata !!! sper sa nu fie capul hidraulic din pompa ! daca sa dus ala cred ca imi trebe o pompa noua !
Potzocul
verifica si furtunele de la intercooler si ce mai e pe acolo
se poate sa fie sarit un colier sau sa fie fisurat unul dintre furtune.
la fel a fost si la mine, scotea un fum de imi era rusine de ea, am depasit o dubita, m-am uitat in oglinda si nu am mai vazut nimic din saraca masina :">
aveam o fisura de 5 cm in furtunul de la EGR-intercooler. chestia minunata e ca cei de la reprezentanta ford mi`au facut o oferta de pret pentru supapa EGR biggrin.gif
mikiy
mersi !! o sa verific si alea !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.