Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Traim timpuri schimbatoare
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582
In Norvegia s-a propus ca incepand cu 2015 sa fie interzisa comercializarea automobilelor pe benzina,motorina sau lpg.

Nu este sigur ca aceasta propunere legislativa va fi si aprobata,dar semnalele sunt clare.Citisem de curand si despre Suedia ca intentioneza sa renunte cat mai curand la motoarele care consuma combustibili fosili.
Dragilor,mai mult ca sigur in timpul vietilir nostre,automobilele asa cum le cunoastem si ne incanta in ziua de astazi,vor deveni o amintire !
pmhoria
Bun ... si care ar fi alternativa? Biodiesel-ul?
Adica, e usor sa dai o lege si sa nu oferi alternativa. Eu sunt curios cand voi vedea pe strada automobile electrice sau cu ce or circula ele (alcool etc)....

Alex-F1
Alternative au fost, sunt si vor fi.....totul e sa se si vrea..... whistling.gif
FAR EASTERN
QUOTE (pmhoria @ Apr 29 2009, 11:15 AM) *
Bun ... si care ar fi alternativa?


Paraitorea cu aer a lu' JK 36182451.gif wink.gif tongue.gif
T u d o r
Probabil vor sa electrifice tot parcul auto. Necazul masinilor electrice e ca sunt boring si au autonomie scazuta. Iar cand trebuie sa "alimentezi" dureaza cu orele... smile.gif
Rebel
Exista deja motoare pe hydrogen, pe apa sau chiar pe aer comprimat. Cu tehnologia pe care o avem la dispozitie putem evolua bine.
Din pacate in cazul motoarelor cu combustie interna, in afara de modernizarea si aducerea lor la mari grade de finete, personal nu prea vad nu stiu ce evolutie de 100 de ani incoace.

Daca o tara are taria de a face asa ceva, altii vor urma si companiile de petrol "o vor lua in mana" finally iar noi vom avea masini nepoluante si un mediu inconjurator adecvat unei civilizatii moderne.

T u d o r
Rebel, crezi ca asa se rezolva problemele Terrei? Nu, asa se arunca praf in ochii cetatenilor, in timp ce marii poluatori sunt protejati mediatic. Iata un exemplu.
Rebel
Well, lucrurile se rezolva pe rand. Daca am vrea s-ar putea face ceva desi sunt constient ca sunt companii ce emit in aer cantitati de noxe de-a dreptul ucigatoare. Lucrurile mari sunt realizate din elemente mici.
T u d o r
Mici si comode, asa se rezolva problema presiunilor politice si financiare pe care le-ar putea exercita marile companii asupra guvernelor. In felul atsa platesc prostii, ca ei au drepturi doar pe hartie.
Norvegia are una dintre cele mai mari flote de pescuit (si parca si de transport) din lume, N-ar fi mai bine sa dea ea un exemplu extraordinar lumii intregi si sa renunte la nu stiu cate miliarde de euro profit din transporturi maritime si pescuit si procesat peste? smile.gif Noooo... mai bine sacrificam cetateanu', e mult mai ieftin. Ca de eficienta e clar ca nu avem ce discuta atata timp cat nu se fac pasi reali spre reducerea poluarii ci doar masuri de-astea pompoase si de imagine.
James Kilowatt
Si totusi, care-i alternativa? Masina electrica de unde o incarci, de la o centrala cu gaz? Li pentru baterii se gaseste la pentru toata lumea? Eu parca mi-as face un stoc, probabil cand vine masina electrica o sa valoreze aur....

Hidrogenul deocamdata se obtine greu. Un proiect ar fi sa se obtina cu reactoare nucleare, generatia 4, chestii trestii.... Daca s-ar obtine din solar n-ar fi rau de loc, insa deocamdata si asta e scump si putin. Altii fac manipulari genetice (piei satana!) ca sa il obtina cu alge, insa noi astia in EU nu vrem sa auzim de manipulari genetice...

Biodieselul e inca o idee f proasta. Poate o sa devina buna, insa greu de spus daca o respecte deadlineul de 2015...
T u d o r
Relaxati-va ca vine 2012 si se rezolva toate de la sine. biggrin.gif
Rebel
TATA India a pus pe piata masina pe aer:



AICI

si

LINK

Masina pe apa este si ea viabila, exista la ora actuala cateva proiecte, cel romanesc a fost deja facut public in 2005 parca, deci daca se vrea se poate.

James Kilowatt
Care masina cu apa?!
ozz86651
Apa si carbuni.

QUOTE
Necazul masinilor electrice e ca sunt boring


Tesla-i boring? Toti astia care au testat masini electrice au zis ca-s foarte misto.

Oricum nu m-as lua dupa "propuneri" dina stea, e plina lumea de tot felul de extremisti si ciudati care fac o pun si ei de un loc in parlament si arunca cu propuneri visate azi noapte.
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Apr 29 2009, 12:43 PM) *
Norvegia are una dintre cele mai mari flote de pescuit (si parca si de transport) din lume, N-ar fi mai bine sa dea ea un exemplu extraordinar lumii intregi si sa renunte la nu stiu cate miliarde de euro profit din transporturi maritime si pescuit si procesat peste? smile.gif Noooo...

raspuns corect: nu smile.gif pentru ca daca renunta la miliardele de euro profit, atunci n-o sa mai aiba cele mai mari flote din lume, ci o sa aiba flote mici si nu prea rentabile. si o sa mai piarda si din bunastarea cetatenilor ei, in the process. (profitul, si anume mare, e un lucru bun, fratilor, nu un lucru indezirabil.) mai bine, norvegia ar pune niste bani, nu multi, in cercetare, si ar gasi o alta sursa de combustibil care sa faca sa se invirta motoarele. ca de exemplu - oare care e resursa lor principala?... ca de exemplu telefoane nokia. motoare de vapor care merg cu telefoane nokia. hehe.

QUOTE (James Kilowatt @ Apr 29 2009, 03:07 PM) *
Care masina cu apa?!

nu cred ca asa ceva poate sa reziste prea mult. zdai seama ca pica dintii de la rotile dintate, de la fluoru din apa... si p-orma sufletu tractiune.
T u d o r
Tesla nu-i boring, cum nu sunt nici 911 sau Gallardo. Asta nu inseamna ca toti isi permit sa le posede sau ca sunt utile si pentru omul de rand pe strada din Bolintin Deal. biggrin.gif Nu stiu cum merge o masina electrica, dar fara sunet al motorului mi se pare boring. Cum sa accelerezi si sa sune ca mixerul?!

Nokia parca e finlandeza. Bine, acum ma leg de amanunte, tot un drac... danez, suedez, de-astia. Faza e ca ei nu ar renunta la nimic profitabil intru cinstirea si proslavirea ecologiei, dar merge si da bine sa forteze oile blege sa treaca la triciclete cu pedale si trotinete cu propulsie animala.
Pe mine excesele astea "nobile" ma enerveaza la fel de mult ca cele rele. Sa ne intoarcem in copaci, sa mancam fructe de prin pomi si sa vanam cu arcul sa nu poluam. Pana mea, poluarea inseamna in proportie covarsitoare industrie, nu transporturi. Sa renunte atunci la industrie, nu? Sa dea ei primii dovada ca vor cu adevarat binele planetei.
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Apr 29 2009, 05:07 PM) *
Nokia parca e finlandeza.


ntz. e nokia, nu fikia smile.gif
T u d o r
Si totusi... biggrin.gif http://www.nokia.com/about-nokia/contacts
Rebel
Deocamdata am ceva cu Stan Meyer.

AICI

Tipul a fost gasit mort in casa. Anyway povestea este lunga, nu este el singurul mai sunt si altii inclusiv un roman, cautati pe gugle ca e informatie kakalau.
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Apr 29 2009, 05:37 PM) *

hm. oops. my bad. confused.gif
ozz86651
Nokia e finlandeza, dar finladezii sint rude cu ungurii si tot felul de pepulatii uralice, nu cu suedezii, danezii si norvegienii, deci nu e deloc tot un drac.
Norvegia e intre cei mai mari exportatori de petrol ai lumii, o mare parte din PIB, fonduri de pensii si investitii le vin din petrol. Si asta la vreo 4 milioane sau citi sint. Lasa-i pe ei sa faca, ca-si permit smile.gif.
@Tudor: Tesla de fapt e o masina ieftina. Tinind cont ca e pe o tehnlogie complet noua si e facuta in serie foarte mica, pretul nu-i mare. Daca s-ar face tesle cite honde civic probabil ca n-ar costa cu mult mai mult.
laurentiu
Nordicii tot timpul au fost mai cu mot, au trebuit sa fie ei diferiti de restul lumii. Volvo zice ca pana in 2020 vor scoate masina 100 % sigura dry.gif . Sunt eu fan Volvo, dar ma lesi?! dry.gif
Daca Norvegia renunta la motoarele cu combustie interna eu zic ca o face prea devreme si la o analiza mai amanuntita vor renunta. Asta ar insemna mai multe surse de energie electrica pentru incarcarea acumulatorilor masinilor (cantitate de curent care nu e la fel de usor de adus in "statii" asa cum este adusa benzina sau motorina, asta ca sa nu mai spunem cat de greu si cat de mult poluezi ca sa obtii acea cantitate de curent-totul pentru o autonomie de 3 ore) sau pentru alimentarea cu hidrogen (pfff, asta eu zic ca din start e imposibil pentru ca este extrem de greu sa obtii hidrogenul)
pmhoria
O solutie ar putea fi masina electrica dar asta ar implica construirea f multor centrale atomo-electrice. Adica fiecare cu Cernobalul lui... nu stiu ce sa zic. Iar pe langa asta de unde atata belsug sa-si traga fiecare tara centrala lui unde vrea?
klm
Ar trebui sa ne intrebam de ce o tara ca Norvegia, care are petrol kklau, se gandeste sa nu mai foloseasca motoare bazate pe combustibili derivati din petrol. Probabil ca sunt multe variabile insa nu cred ca factorul principal ar fi scaderea consumului intern de combustibili in conditiile in care toata populatia tarii nu depaseste 5 milioane de suflete.
Oamenii gandesc bine in perspectiva unui viitor din ce in ce mai incert dpdv al resurselor energetice si avand in vedere sursele regenerabile de energie (vanturi, curenti marini puternici) precum si nivelul de trai de care se bucura populatia ar fi foarte rentabil sa bage bani in dezvoltarea acestora precum si in "educarea" consumatorului in directia folosirii acestor energii; nu cred sa fie prea mare sau nesustenabil acest efort daca se canalizeaza sumele obtinute din vanzarea petrolului (si asa cica n-au alte necesitati: au spitale, strazi, scoli, et, deci pot investi in tot ce le trece prin cap).
Daca am gandi si noi spre viitor am face acelasi lucru, cel putin pentru consumul populatiei ar fi mult mai rentabil sa se treaca de la gaze rusesti imputite si scumpe ca dracu la curent electric obtinut prin fiecare colt de podis, deal si campie, mai bagam cateva elice prin Marea asta Neagra (si-asa avem turisti din batz) ca sa nu mai spun ca avem atatea ape rapide pe care nu exista nici macar o hidrocentrala.
In urma cu ceva vreme vazusem o stire ca nu stiu cine voia sa construiasca o termocentrala prin Tulcea sau Ct!!! Adica wtf, accepti sa ti se mai construiasca o gaura de cateva miliarde/an+poluarea de rigoare in loc sa faci niste proiecte pentru bani europeni cu ajutorul carora sa umpli dealurile de eoliene?!
Dar astea sunt vorbe, probabil ca cineva s-a mai gandit la asta insa daca nu aduc profit si imagine in cateva luni (foarte putine) atunci nu se apuca de ele nici dracu, doar CE sau FMI sa ne mai impinga pe la spate atunci cand barilul de petrol o fi vreo 400 e si mc de gaz 2000.
FAR EASTERN
Daca nu cumva ma insel... citisem pe undeva ca statul norvegian a returnat contribuabililor o parte din banii platiti ca taxe/impozite, pentru ca aveau prea multi si nu aveau in ce sa-i investeasca.... teehee.gif
yeotamara97
And if it was my birthday https://coloradospringsguitarlessons.com
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.