Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Forester 2.5 XT (fost "Ghicitoare")
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Forester
Pages: 1, 2
G e o r g e
motor TURBO - benzina
demaraj 6.4 sec
nu exista inca in romania , primul exemplar ajunge de abia asta seara in tara.

caroserie SAV

ce sa fie, ce fie?
James Kilowatt
Mercedes M Brabus?
G e o r g e
nu
V l a d
aaaaaa....... nu stiu, nu ne mai fierbe atat, zi o data
G e o r g e
va mai dau 2 indicii 210 cp si viteza maxima 210km/h
Iulian HondaFan
Legacy H4 2.5T ?... dar are 250cp
Andrei Suzuki
Subaru Forester 2.5 XT cumva?
Iulian HondaFan
asta e Andrei!

pe George daca-l trezesti noaptea cred ca primul lucru o sa-ti spuna: SUBARU... Dar asta nu inseamna ca nu are si dreptate cateodata. Subaru face masini faine...

n-am stiut ca XT este ata de rapid, cred ca este cel mai rapid SUV disponibil pe piata la ora asta. Handlind-wise nu e insa WRX...
Andrei Suzuki
Adevaru e ca totusi..cand e vorba de George..in 90% din cazuri e vorba de subaru. smile.gif
Iulian HondaFan
l-ai citit. si sigur o sa se supare de comentariile astea... dar de ce sa-i facem noi viata usoara?...
Andrei Suzuki
Stai ma asa.De ce sa se supere.Doar discutam...nu facem misto de nimeni si de nimic.Acum pe bune,sa nu se inteleaga altceva.Omul e innebunit dupa Subaru.Care e problema.Si eu sunt innebunit dupa Samsumg. smile.gif George te superi/te-ai suparat?
Iulian HondaFan
eu l-am mai suparat, dar nu cu intentie initial... a sarit imediat la beregata-mi metaforica, desi nu sunt sigur ca nu m-ar fi pocnit daca eram in spatiul concret si nu in cel cyber. asa ca incerc ceva behavioral desensitization... nu de alta, dar mai vreau sa vin prin Ro si nu se stie cum ma va prinde cu WRX pe zebra...
Andrei Suzuki
Atunci va rezolvati voi neintelegerile pe care le aveti.Dar hai sa schimbam subiectu ca io stau aprox pe langa el si stie unde stau. MI-e sa nu :blackeye: smile.gif
James Kilowatt
Eu n-as fi stiut oricum raspunsul.... M Class Brabus are viteza maxima 260. Cel mai rapid SUV din lume, dupa cat se lauda... smile.gif
G e o r g e
corect andrei.

cel mai rapid SUV este porsche cayenne TURBO: 5.6 sec , 266 vit max , 450 cp

cel mai rapid SAV este subaru forester 2.5XT :cheers:
James Kilowatt
Oricum, sunt masini de domeniul fantasticului... pentur majoritatea muritorilor de rand...
Iulian HondaFan
good to know...ce e SAV, adica A-ul din SAV?
G e o r g e
foresterul este in jurul unui passat si sub un A4. devreme ce strazile sunt pline de modelele mai sus mentionate ... nu vad care e problema.
Iulian HondaFan
care e pretul lui Forester XT acolo? aici e in jur de 25-28000$ pretty much fully loaded...
Andrei Suzuki
Marius din cate stiu eu SAV inseamna Sports Activity Vehicle (nu stiu daca am scris bine).Daca gresesc sa ma corecteze cineva.
George eu am gasit undeva un articol despre subaru asta si acolo nu scria nimic de SAV,doar de SUV
Iulian HondaFan
producatorilor le place sa inventeze nume de clase care sa le individualizeze masinile... nimic rau in asta, dar tot crossover SUV este ca si celelate oferte: RAV4, CRV... Forester este probabil cel mai rasarit la ora asta in clasa lui...
Andrei Suzuki
Oricum,Forester-u asta despre care vorbim e mult mai misto decat celalalt.Mai sportiv,mai agresiv...
Andrei Suzuki
Chiar George,ceva preturi pt Romania sunt?Ai idee?
Iulian HondaFan
designul e identic cu exceptia intake-ului turbinei de pe capota, ca la toate Subaru turbo. cel putin la acceleratie XT o sa dea satisfactie.

Un bun prieten are Forester 2.5 normal aspirat, model 2001. am mers cu el in masina zeci de mile si l-am condus si eu cateva mile si curbe. ( asta ca sa nu zica George ca vorbesc numai din carti).

Mi se pare destul de sedat, la fel de rapid cu Civic 1.7l VTEC (diferenta de cp este semnificativa: 165 Forester si 127 Civic ca si de cuplu 216 vs 148 Nm). Accelereaza insa adecvat si ar fi peste medie in Ro (in jur de 10-10.5 sec suta). E mai rapid pana pe la 40-50km/h, dar asta cred ca tine de faptul ca avea transmisie automata si tractiune integrala, fata de Civicul nostru care e manual si, bineinteles, FWD. insa, odata ce il pun intr-a doua si il ard pe la 6300 rpm, accelereaza mai vioi . si handlingul este mai putin stabil decat al Imprezei, Civicului sau Golfului, asta fiind buba la clasa in general. Un plus este crash testing-ul care este mai bun decat mult reveratele aici CRV si RAV4. Franele sunt mai proaste decat la Civic, sau cel putin din cauza greutatii mai mari distantele de franare sunt un pic mai mari si se simte si practic. Spatiul interior ( exceptand portbagajul) nu este de asemenea mai mare decat al Civicului sedan, si eu am ramas uimit... dar puteti sa incercati si singuri.

ca sa dau satisfactie si lui George subscriu parerii ca Forester e cel mai bun in clasa, cu exceptia spatiului care este mai bun la CRV si din, nou cu riscul sa il oftic, al transmisiei integrale variabile ( FWD in conditii normale si pana la 70% tractiune spate cand rotile din fata pierd tractiunea, care se traduce intr-o acceleratie mai buna cu 1sec pana la suta, la acelasi consum, desi CRV 2.4l are numai 160cp si 210Nm). handlingul la CRV este insa balarios rau fiind principalul punct negativ care m-a facut sa il scot de pe lista.

Nu am condus sau mers cu cineva in XT, dar se poate ca oamenii sa mai fi lucrat suspensia la el. ar fi mare pacat de motor, daca se manevreaza la fel cu cel normal.

Eu unul nu vad motiv sa iau Forester, mi-as lua WRX +/- STI ca masina de spart in figuri ( desi nu ma apuca des pandaliile, asigurarea este binisor mai scumpa, pt. ca multi nu se pot abtine sa nu le buseasca, si politia e cu ochii pe WRX ca stie ce poate) si mi-as lua Legacy +/- Outback ca masina de familie. le am pe lista dar mai am si altele... sunt simpatizant al marcii dar mai am indoieli, cum dealtfel am cam la toate marcile dintr-un motiv sau altul.
G e o r g e
forester se vinde bine in romania din cauza drumurilor de nota 10 care se afla aici :evil:
G e o r g e
preturi :
26400 pt varianta full fara navigatie
27500 pt varianta cu navigatie
G e o r g e
.........
G e o r g e
.............
G e o r g e
...............
G e o r g e
................
G e o r g e
...............
G e o r g e
...........
G e o r g e
............
G e o r g e
.........
Andrei Suzuki
Asta-i la tine in curte,nu? smile.gif
Hai ca-i misto.Cel mai mult imi place interiorul
M i h a i
Ahaaaaaaaaam! Deci asta-i Foresteru`......prima oara, pana sa vad sigla am crezut ca ti-ai tunat SuperNova laugh.gif

Zi ceva si de bani
madalina
QUOTE("G e o r g e")
preturi :
26400 pt varianta full fara navigatie
27500 pt varianta cu navigatie
Andrei Suzuki
QUOTE(G e o r g e)
preturi :
26400 pt varianta full fara navigatie
27500 pt varianta cu navigatie



Era pe pagina 2 smile.gif
M i h a i
banuiesc ca CIP

dar voiam sa stiu ce variante de leasing (cat avans, ce rata...)...sau inca nu te-ai gandit?.....ai scapat de SN?
G e o r g e
e prea scump pentru mine . ramane un vis frumos pentru moment
M i h a i
sunt sigur ca se va implini pana la urma smile.gif
Echo
sorry george da ecranu ala de navigatie arata nu prea bine in rest sunt masini gigea
G e o r g e
de ce sorry? ca nu e masina mea , e la dealer , eu doar m-am dat cu ea o tz. :cheers:
Andrei Suzuki
Si ceva impresii de la test?
Si mie mi se pare ca ecranu ala sta prost acolo,parca nu ii e locu ala.Da merge..
G e o r g e
masina este super super super :bounce:

pai daca te gandesti ca un lancer EVO VIII are 6.1 sec demaraj si asta 6.4 :blackeye:
sandman
arata misto, mai ales la interior...dar cat consuma
:?:
Andrei Suzuki
Mai conteaza?Daca ai bani sa o cumperi,ai bani sa bagi si benzina. laugh.gif
Probabil ca 12-13...mixt.Zic eu...
Iulian HondaFan
pentru 210CP si 305Nm din dotare + AWD + coeficient aerodinamic mai prost consumul e bunutz: 13.2l% in oras si 10.3l% in afara, cred ca in medie va sta pe la 12l% benzina premium.
Serg
QUOTE(G e o r g e)
masina este super super super :bounce:

pai daca te gandesti ca un lancer EVO VIII are 6.1 sec demaraj si asta 6.4 :blackeye:


Forester 2.5XT super masina , in ultimul numar 4WD este testat la fel si in AMS off-road, in cele 2 reviste performantele difera astfel: in AMS 0- 100 in 5.6(la fel ca si Cayenne Turbo) iar in 4WD 0-100 in 6.4.

Asta pe la noi , dar mai corecte sunt rezultatele masurate si obtinute in test de Car&driver cu Subaru Forester 2.5 XT: 0-60mph in 5.3 secunde mai multe detalii aici: link_test

George poti sa mai dai cateva detalii , cum te simti in masina , e spatioasa? , calitatea interiorului ? la exterior ,ce impresie ti-a lasat?

'Si' daca mai ai poze sa le postezi deoarece sunt f. reusite si clare. :cheers:
Sistemul de navigare disponibil se poate folosi in Romania?
Iulian HondaFan
roadholding de numai 0.75g. ex. Impreza WRX sau Golf GTI 0.8g.

deci nu il luati sa va dati in figuri ca ajungeti, Doamne fereste, in sant.

Dodge Viper 1.0g roadholding :shock: :shock: iar Hummer H2 0.62g :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.