Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Fabia Atractiv
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Laszlo
Ce spuneti de noua oferta de la Skoda. Se poatte lua o Skoda Fabia Atractiv (diesel) cu doar 10.500 (pret CIP) cu destul de multe pe el.

Care ar fi diferenta intre motoarele diesel SDI si TDI (desi stiu de la ce vine prescurtarea nu prea stiu care ce inseamna concret.

Ce parere aveti despre cumpararea unei masini diesel vs uneia pe benzina? (nou)
OMEGA
Motoarele Sdi sunt net mai proaste decat un TDI, DCI, TDCI etc.
Daca nu ai observat pe strada dar masinile dotate cu un Sdi sunt mai zgomotoase si in plus consuma mai mult.
Despre pretul skodei fii atent ca sar putea sa fie fara taxe si oricum compara cu clio simbol (1,5 DCi) ca dotari, pret si consum si vei su surprins.
Un diesel nu poate atinge aceleasi turatii ca un propulsor pe benzina astfel daca de nou(in timpul rodajului) il turezi si il transformi in sport dupa cateva mii de km vei onserva incepe sa urle ca un diesel simplu fara injectii si alte alea.
Spre ex am vazut la mine in parcare un megane dti care dupa doua luni in care a fost folosit la max ca turatii si ruperi de aderenta(interzise la un diesel) urla de parca avea 10 ani faci ce vrei dar la acelasi pret poti gasi si motoare pe benzina cu aprox. acelasi consum!
mike.omega@masini.ro
mike.omega@apropo.ro
Laszlo
As fi curios si ce parere aveti de motorul pe benzina la Skoda. Acum se poate lua Skoda Fabia cu aer conditionat samd. la 8935Eu pret CIP.
Laszlo
nu are nimeni pe aici vreun skoda fabia sa dea cu parerea, sau nici nu ati auzit de ele?
Alexandru222
eu am Dacia, dar prietena mea are Skoda Fabia Sedan in 3 volume. Inainte sa o conduc ziceam ceva de genul: Ce e mah masina asta...are asta stabilitate???' Ei bine, dupa ce am mers cu ea mi-am dat seama ca cei de la VW au facut o treaba foarte buna. Am fost la Snagov si pentru ca am fost mai multi am fost cu mai multe masini. In fata mea a mers un amic cu un Renault Megane (1.9 diesel) care m-a terminat; nu aveam ce sa fac in fata lui....m-a luat la demaraj la viteza la tot - ce-i drept masinuta in care eram eu are motorasul mic (1.4 benzina).

Am mers intr-o mica excursie de 2 zile pe la munte si am ajuns pana la Brasov si ne-am tot invartit dintr-o statiune in alta. Am facut aproape 700 km in 2 zile si masina s-a comportat impecabil. Este dotata cu Abs, aer conditionat, geamuri electrice computer de bord...Faptul ca are ABS este mai mult decat benefic - pe zapada la 100km/h am pus frana si nu am avut nici o problema.

Comparad Skoda fabia cu Renault Clio...Skoda este mult mai buna, mult mai confortabila.

O recomand cu caldura pentru ca este o masina foarte buna. Consuma in medie 8/100km fortata foarte tare. (in afara)
Calin4
Salut, am o fabia SDI de un an si ceva si sint foarte multunit de ea De cind o am are o medie de 5 iar afara scoate 3,8. TDI consuma cam cu un litru mai mult dar scoate in jur de 100 cai . Orice masina daca o supraturezi e gata in jumatate de am. Daca esti mormal la cap nu trezi un motor diesel ca pe unu pe benzina, pur si simplu e nu e facut sa mearga asa.
Turatia si principiul de functionare fac din motoarele diesel cu aspiratie cele mai fiabile motoare(a se vedea manualul de fizica clasa IX cred).
Comparati mere cu mere si pere cu pere, respectiv Renault Megane (1.9 diesel) cu fabia 19 TDI. Viteza maxima de 154 e mai mult decit suficienta pentru Romania, cei care au fost pe afara stiu despre ce vorbesc.
Fabia SDI e o masina cu care mergi sigur, ieftin (1000lei/km) si confortabil
nadir
Fabia este oricum o masina "puturoasa", cred ca datorita transmisiei.
Motoarele mai vechi de 1.4 si 60, 68CP sunt invechite si consuma pana la 10 in oras.
SDI-ul este mai acceptabil ca pret decat TDI-ul, dar sa atingi suta in 18 secunde, este prea mult, chiar si pt traficul urban.
Iar daca ai viteza maxima de 154km/h, inseamna ce la 120 deja o fortezi. Imi place Fabia din toate punctele de vedere cu exceptia performantelor la drum.
Badescu45776
Nadir aici te contrazic, am o Skoda 1.9SDI si nu e puturoasa , nu consuma mult iar la 140km/h se comporta foarte bine (viteza maxima este de 160km/h), deci nu stiu de unde ai scos chestia cu fortatul.Tu chiar ai mers cu un SDI?? :scratchchin:
BRAC
Daca topicurile se reiau dupa 2-3 ani inseamna ca nu suntem pierduti in aflarea adevarului despre revolutie.
Ovidiu67601
eu am o skoda fabia, facuta la comanda ca sa evit problema cu "masina fabricata pt europa de est", insa m-am inselat. A fost cea mai proasta investitie facuta la viata mea. Urmatoarea masina sigur nu va fi skoda.Vezi detalii la "help, problema la fabia"
DORU
QUOTE(OMEGA)
Motoarele Sdi sunt net mai proaste decat un TDI, DCI, TDCI etc.
<BR>Daca nu ai observat pe strada dar masinile dotate cu un Sdi sunt mai zgomotoase si in plus consuma mai mult.
<BR>Despre pretul skodei fii atent ca sar putea sa fie fara taxe si oricum compara cu clio simbol (1,5 DCi) ca dotari, pret si consum si vei su surprins.
<BR>Un diesel nu poate atinge aceleasi turatii ca un propulsor pe benzina astfel daca de nou(in timpul rodajului) il turezi si il transformi in sport dupa cateva mii de km vei onserva incepe sa urle ca un diesel simplu fara injectii si alte alea.
<BR>Spre ex am vazut la mine in parcare un megane dti care dupa doua luni in care a fost folosit la max ca turatii si ruperi de aderenta(interzise la un diesel) urla de parca avea 10 ani faci ce vrei dar la acelasi pret poti gasi si motoare pe benzina cu aprox. acelasi consum!
<BR><!-- BBcode auto-mailto start --><a href="mailto:mike.omega@masini.ro">mike.omega@masini.ro</a><!-- BBCode auto-mailto end -->
<BR><!-- BBcode auto-mailto start --><a href="mailto:mike.omega@apropo.ro">mike.omega@apropo.ro</a><!-- BBCode auto-mailto end -->


Este tardiv, recunosc insa nu pot accepta afirmatia ta cum ca SDI consuma mai mult decat un diesel cu turbo !!! :bash:
G e o r g e
consuma mai mult din cauza lipsei de putere .

este normal .

exemple : 1.4 pe golf consuma mai mult decat 1.6 pe golf . samd . pur si simplu motorul este subdimensionat .
DORU
De acord cu afirmatia ta in privinta raportului greutate/putere. Totusi, in cazul gamei VW Polo / Skoda Fabia / Seat Ibiza&Cordoba, motorizarea 1.9 SDI are un consum mai mic decat orice diesel turbo (fie el 1.4 sau 1.9 TDI-PD). Daca tu gasesti un link catre un astfel de comparativ intre aceste 2 motorizari pe aceeasi marca de masina, prin care sa-mi dovedesti ca ma insel, te rog posteza-l aici, pt consultare. Multumesc!
G e o r g e
Motor Turbodiesel, injecție directă prin pompă-injector, motor cu supape în cap și un singur arbore cu came pe chiulasă (OHC), față transversal Dieselmotor, OHC, vorne quer
Cilindri 3 3
Cilindreea, cm3 1.4 / 1.422 1.9 / 1896
Alezajul/cursa pistonului, mm 79,5 x 95,5 79,5 / 95,5
Puterea maximă kW(CP) la 1 / min 59 (80) / 4.000 47 (64) / 4.000
Cuplul motor maxim Nm la 1/min (sau momentul motor) 195 / 1.600 - 2.800 125 / 1.600-2.800
Norma de emisii EU 4 EU 3
Combustibilul Diesel Diesel
Viteza maxima 172 155
Accelerația 14,0 19,0
Consum de combustibil mediu (l/100km) 4,7 4,9
Consumul de combustibil în mediu urban (l/100km) 5,8 6,3
Consumul de combustibil în mediu extra-urban (l/100km) 4,2 4,1
Emisii CO2 127 132

http://www.skoda.ro/technik_te.php?B_ID=111
DORU
George, ai dreptate, urban SDI-ul de 64CP papa o idee mai mult decat TDI-ul de 70CP. Extraurban, au consum identic. Cu avantaj TDI pt cuplu si putere si dezavantaj la intretinere, din cauzele stiute.

Aici comparatia: http://www.skoda.ro/technik_te.php?B_ID=111
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.