Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clio Symbol nou vs Peugeout 206 aproape nou
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian17
Salut!

Ce sa aleg intre un Clio Symbol 1.4 8V nou, si un Peugeout 206 din 2002 cu 4000km (adica aproape nou). Dotarile sunt cam la fel (AC, ABS, dublu airbag). Preturile sunt cam la acelasi nivel.

Merci,
Cristi
krysty
clio datorita porbagajului
clio datorita stabilitatii ceva mai bune
clio datorita pretului de intretinere mai mic
peugeot datorita finisarilor interioare mai bune
James Kilowatt
Clio e mai practic si probabil mai usor de intretinut... plus ca e nou si cu garantie. Peugeot e mai ochios... insa mai putin practic la caratul muraturilor sau verzii toamna smile.gif Eu as lua Clio
mogoi30932
clio merge super am unul
Viorel5
Si eu as "vota" tot pt Clio Symbol.De ce:
- masina noua (deci cu garantie);
- spatiu mai mare atat la interior cat mai ales pt portbagaj;
- costuri de intretinere relativ mai mici;
Oricum alegerea e a ta :!:
Gociu75
4000 km in 2 ani? cam ciudat. si eu as alege Clio, poate si pt simplul fapt ca nu prea cred ca cineva cumpara o masina si face 4000 km in 2 ani si dupa aia o vinde
Cristian17
Are 4000Km pentru ca a fost a cuiva care a cumparat-o, apoi a plecat in strainatate, si acum s-a decis sa o vanda pentru ca sta degeaba masina. De altfel masina se poate vedea pe situl Peogeut, la ocazii.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Si eu tot inspre Clio inclin, deoarece intr-adevar e mai practica, si mai ales, noua smile.gif

Numai bine!
adrian-382
vezi garantiile : la renault sunt ca la aspiratoare si frigidere(18 luni),la peugeot ai si 12 ani la caroserie.
Cristian17
Esti sigur? Eu am vorbit la Eurial, si pana de curand aveau garantie tot 18 luni, si acum de ceva timp ofera 24 de luni. Nu mi-au pomenit nimic de 12 ani la caroserie...

QUOTE(adrian-382)
vezi garantiile : la renault sunt ca la aspiratoare si frigidere(18 luni),la peugeot ai si 12 ani la caroserie.
madalina
Renault ofera 18 luni garantie generala, 6 ani anticoroziune si 18 luni la vopsea.

Peugeot ofera 24 de luni garantie generala, 12 ani anticoroziune si 3 ani la vopsea.

Avand deja 2 ani Peugeot-ul, a iesit din garantie.
gogu25920
hai sa -ti spun eu cum e cu garantiile astea diferite. Mada tu trebuie sa sti ca la Toyota aici ai o garantie si pt aceiasi masina afara ai alta garantie.
Toata chestia este de strategia firmelor. ca ex ce crezi ca Peugeot-ul a schimbat ceva la motor sau la fcaut mai fiabil fata de acu cateva luni de au schimbat cu 6 luni garantia?
La caroserie la fel 6 ani cu 12 ani. Credeti ca trateaza altfel caroseria? Nu. Este acelasi proces tehnologic de galvanizare a tablei. Este doar o politica.
Va spun ca o tabla garantata 6 ani are aceleasi proprietati cu una garantata 12, altfel cum va explicati acum 2 luni era garantata 6 si cand s-a schimbat a trecut la 12. SI acum asta e si o treaba care ia ochii. Cine credeti ca dupa 10 ani sa spunem se duce la dealer sa reclame ca are rugina pe masina? Ala sti ce o sa spuna pai domnule in ce conditii ai pastrat-o in cei 10 ani. La intrebarea asta nici tu nu mai tii minte si raspunsul final este ca nu ati respectat conditiile de intretiunere a caroseriei deci nu mai aveti dreptul la garantie. Dovedeste-i tu ca nu-i asa.
Asta in ce priveste caroseria la motor sigur ca, conteaza garantia dar la nivel de 6 luni prea putin . Ah cand o r da si ai nostri ca afara garantie la motor 300.000 km , sau la altii 5 ani mai vorbim.
Concluzie ia Clio Symbol.
Apropos ai intrebat de curiozitate daca 206 are suspensiile reglate pt drumurile de aici sau daca arecscut la motor? cred ca nu. Inca un plus la Clio in aceiasi bani
madalina
Garantioa anticoroziune nu se aplica daca iti apare rugina pe masina, ci doar daca se gaureste tabla.

Depinde intr-o tara si de garantie minima pe care trebuie sa o ofere un producator prin lege. Daca in Romania erau obligati sa ofere garantie 3 ani, multi ofereau 4 ani din motive de marketing.


Revenind la topic, m-a impresionat in week-end un clio symbol 1.5 de 65 Cp cu doua persoane de 100 kg fiecare si portbagajul plin ca a luat si 175 km/h (viteza indicata la bordul masinii mele, pastrand distanta constanta).
James Kilowatt
Referitor la garantie, eu am fost la un salon auto pe aici si m-am dat interesat de un fiat punto. Era oferta promotionala, la orice masina fiat cumparata primeai cadou un scuter de 50cm3 in valoare de 1500€. Am facut-o putin pe nebunul pretextand ca fiat nu ma intereseaza ca au faima ca nu-s fiabile, si fara nici un ban in plus mi-au oferit o extensie de Garantie de la 3 la 5 ani, sau 250.000 km pentru versiunea Multijet de 70CP.... Poate merg convinsi sa faca la fel si dealerii de la noi. Indiferent ca sunt Peugeot, Renault sau altii...
madalina
Nu merge! La Citroen daca vrei sa prelungesti garantia de la 1.5 ani la 3 ani trebuie sa platesti ( numai stiu exact, dar era peste 500 de euro)!
James Kilowatt
Si aici e la fel, extensia aia de la 3 la 5 ani si 100.000 km in plus costa 460€, insa daca o faci un pic pe nebunul o poti avea gratis. Se pot negocia oarecum... nu prea iti fac reduceri de pret, insa poti avea cateva optionale gratis, cum ar fi extensia asta.
Iulian HondaFan
si aici negocierea e baza comertului( pleonastic, nu?...), trebuie sa fii un pic de jucator de poker si sa ai lectia facuta in ceea ce priveste masina in cauza si cei mai apropiati concurenti si de multe poti lua o masina sub echivalentul aici al CIP-ului ( invoice price).

mie mi-a iesit cu civicul chestia, dar am luat plasa cu niste garantii suplimentare la care m-au fraierit ei, una peste alta ce am luat pe mere am dat pe pere... la Golf GTI fiind o masina de volum mic si care are cumparatori mai motivati, nu prea am avut loc de manevra dar am scos-o suficient de bine ca sa imi convina sa accept pretul de mizerie cu care ei mi-au cumparat Accentul...

mie asa mi-a si venit gustul pt. masini facand research pt. cumpararea masinilor de care la inceput aveam nevoie... in Ro la cate ore ma tinea tata sa il ajut sa mestereasca la Dacia 1300 imi era o tarsha totala de masini...

acum insa in Ro, din ce spuneti voi, este mai mult o "seller market", adica vanzatorul are pozitia dominanta in acest joc. eventual si acolo lucrurile se vor schimba pt. ca intr-o economie de piata matura cine da cu banul e calare pe situatie.
LAZAR41225
renault are 24 luni garantie de la 01 ianuarie 2005
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.