Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Update acizitionare masina SH (pe persoana fizica/firma) din UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
M A R I A N
Care sunt pasii de urmat din momentul in care intru pe poarta dealerului din strainatate?
In ce zile ale saptamanii e ideal sa ajung acolo, ce acte trebuie sa am la mine, ce taxe trebuie sa platesc, care-i treaba cu TVA-ul (il achit acolo sau in Romania)?
Urmeaza ca in 2 saptamani sa merg cu un prieten in Germania sa-si cumpere o masina SH pe persoana fizica.
cristsib
Din amintiri martie 2007:
Dealerul stie ce are de facut pentru putea vinde masina, tu ai de achitat inmatricularea provizorie, asigurarea (pe perioada cat este valabila inmatricularea provizorie) si bineinteles, masina. Sunt dealeri care, contra cost, iti rezolva ei toate actele. TVA se achita acolo (fiind pe persoana fizica, nu te intereseaza sa apara distinct in factura).
klm
Tot in 2007 achitai la dealer de ~300 e pentru toate formalitatile legale legate de taxe si le rezolva in aceeasi zi, daca ai fi vrut sa te ocupi singur te-ar fi costat undeva in jurul sumei de 150 e + 2-3 zile.
TVA se achita acolo, in cazul PF nu va fi deductibil, in cazul (anumitor) PJ, PFA se va restitui la vama.
M A R I A N
Deci trebuie inca ~300 de euro pentru acte...
Se poate rezolva totul intr-o zi (daca suntem la prima ora la dealer)?
Cartile lor de revizii arata in principiu la fel ca cele romanesti?
cristsib
Eu am rezolvat intr-o zi, depinde ce cozi prinzi (da, si la ei sunt cozi, in Offenbach erau vreo 20 de ghisee dar numai la 3 se lucra, am stat cam trei ore pana mi-a venit randul). Daca nu sti germana, incearca sa mergi cu cineva care stie, vei scuti mult timp.
Lucian862006
Buna ziua. Ma intereseaza foarte mult si pe mine acest subiect deoarece maine plec in Germania (concediu) si ma gandesc serios sa ma intorc de acolo cu o masina. Am gasit pe internet niste chestii referitoare la actele necesare aduceri-i unei masini de dincolo, dar tind sa cred ca nu sunt actualizate. V-as ruga mult sa va uitati peste lista pe care o voi scrie si sa-mi ziceti daca tot asa se procedeaza si acuma, sau s-a modificat ceva. Chiar nu as dori sa ajung pana la vama Ungaro-Romana si sa ma trimita inapoi ca nu am un act sau ceva de genul. Asadar, ce am gasit eu spune in felul urmator :
1. Factura de vanzare-cumparare
2. Cartea masinii (Brief).
3. Certificat de origine - EUR 1.
4. Declaratie vamala de export.
5. Cartea (talonul) temporara a masinii cu numar de vama.
6. Asigurare
Acte care trebuiesc obtinute la biroul vamal de frontiera (la granita romana) :
1. Declaratie vamala de tranzit
2. Trebuie mentionat biroul vamal de interior la care vei plati vama.

Aici nu imi este clar. Nu cumva nu se mai plateste vama din moment ce s-a introdus taxa speciala/de poluare in Romania ?
cristsib
Masina o iei din UE deci iti trebuie numai pct 1, 2, 5 si 6 (la 5 "numar provizoriu). In vama nu au treaba cu masina (are nr de Germania), te duci direct acasa, traduci actele, te duci la RAR, platesti ce trebuie si o inmatriculezi! Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.