Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina aleasa de sot, sotie, prieten, prietena
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
20krpm
ieri seara am intrebat-o pe nevasta-mea, dn senin: "daca tu ai avea orice posibilitate din lumea asta, ce masina mi-ai cumpara mie?". parca avea raspunsul pregatit, numa astepta intrebarea: "aston martin db9". ugh. recunosc cu rusine ca a trebuit sa dau fuga la google. (speram sa-si aminteasca ca mie-mi place spyker...)

dar e interesant ca exercitiu. intrebati-va partenera sau partenerul de viata, intr-o buna zi cind dispozitia se potriveste, chestia asta, si haideti inapoi si spuneti la toata lumea cu ce v-ati ales.
mike.omega
Unii mi-ar lua masina si mi-ar da o trotineta, numai sa ma mai calmez din condus teehee.gif
James Kilowatt
Honda Civic whistling.gif
Avand in vedere cunostintele sotiei, raspunsul este de-a dreptul incantator smile.gif
klm
M-a uimit raspunsul: Rolls Royce, si i-am facut panarama, "Adica tu ai avea bani sa-mi iei orice masina si i-ai cheltui pe un obosit de RR?! Ma lasi fara XK-ul meu iubit, fara 250 GTO?"
HalbaSus
parca ultima data zicea ca mi-ar lua S-klass biggrin.gif dar daca ma pun bine cu ea poate o conving ca un porsche 911 turbo este mult mai adecvat ca masina de familie whistling.gif
adrian_flavius
mda...am intrebat-o si eu...a zis ca orice sedan de clasa mare ar merge...da' mi-ar lua ceva cu minim 200 CP... S-Klasse ii place, CLS-ul (care-mi place mie, mai ales ca design) o lasa rece...ii mai place si Volvo S-80, si musai, indiferent de marca si pur teoretic (adica fara sa tinem cont de jegul care e prin toata Romania, de nu poti tine o masina curata mai mult de 10 minute), i-ar place sa am o masina neagra sau albastru inchis....fara nimic cromat pe ele, poate doar grila...

tinand cont ca sunt masini de 3-4 ori mai scumpe decat ce am acum, stau bine... laugh.gif laugh.gif
pmhoria
Raspunsul a fost: BMW seria 5 .. wub.gif
HalbaSus
QUOTE (pmhoria @ Apr 21 2009, 09:48 AM) *
Raspunsul a fost: BMW seria 5 .. wub.gif

Da de ce ? V-ati certat recent ? Ai uitat de ziua ei ?
pmhoria
Nu .. dar stie ca-mi plac BMW-urile in orice forma. Si rasp a fost pe gustul meu .. biggrin.gif
James Kilowatt
Nevestele voastre stiu de clase, de cai putere, chestii, trestii.... a mea dincolo de design habar n-are. Nu stie care-i diferenta intre un benzinar biturbo si un 1.5 dCI si nici n-o intereseaza cand incerc sa-i explic biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 21 2009, 09:55 PM) *
Nevestele voastre stiu de clase, de cai putere, chestii, trestii.... a mea dincolo de design habar n-are. Nu stie care-i diferenta intre un benzinar biturbo si un 1.5 dCI si nici n-o intereseaza cand incerc sa-i explic biggrin.gif


La cat i-am impuiat capul cu prostii d-astea a mea stie:
- clasele aproximative (stie ca A4 e echivalent cu C-klass si passat, A3-ul e in clasa cu golful, iar A8, 7 si S sunt in aceasi clasa)
- de cp stie cam cat stiu eu (ca daca sunt multi poti merge mai repede biggrin.gif )
- stie diferentele dintre dizal si benzina
- cunoaste (recunoaste) cam toate modelele europene, cu asiaticele nu se prea descurca, le baga pe toate in aceasi oala (de la toyota la hyundai si honda)
- Are opinii puternice in ceea ce priveste designul masinilor: "aia-i frumoasa, aia-i urata, aia-i draguta, etc", si in mare sunt de acord cu gusturile ei, bineinteles mai exista si exceptii.

Oricum, eu sunt incantat in primul rand de faptul ca stie sa conduca si chiar o face binisor (incet, dar corect), asa ca la orice iesire in oras pot linistit sa beau cateva beri si sa o las pe ea sa conduca.
Alex-F1
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 21 2009, 03:55 PM) *
a mea dincolo de design habar n-are. Nu stie care-i diferenta intre un benzinar biturbo si un 1.5 dCI si nici n-o intereseaza cand incerc sa-i explic


Io zic sa te bucuri ca e asa!!!! Si a mea e la fel si in opinia mea e si normal sa fie asa.....femeia sa fie femeie dom'le, chit ca in ziua de azi nu se stie niciodata..... confused.gif La noi in familie cel putin, asa cum io n-am nicio treaba cu florile/tzoalele/mancarea/cosmeticele, asa nici ea n-are nicio treaba cu masinile/sporturile/tehnica etc......poate unii o sa spuna acuma ca e demodata treaba asta.....demodata, nedemodata, e ok asa cum e, toata lumea e fericita si atunci nu incercam sa schimbam nimic.... whistling.gif

Asa de control, o s-o intreb si io ce masina mi-ar cumpara, desi primul raspuns il stiu de pe acuma....."nu stiu" confused.gif O sa insist totusi sa vad ce scoate... banned.gif .....stie sigur ca-mi plac masinile mari.... smile.gif
guerilla
a mea nevasta stie ce masina vreau ca la cat i-am povestit si aratat poze cu ea cred ca mi-ar lua una numa sa scape de gura mea biggrin.gif
mortzy
skoda 1000 mb modificatã cu motor de porsche
klm
CITAT(Alex-F1 @ Apr 22 2009, 08:15 PM) *
La noi in familie cel putin, [...] io n-am nicio treaba cu florile/tzoalele/mancarea/cosmeticele

Eu zic ca odata ce ai cumparat macar o data flori/tzoale/cosmetice pentru nevasta-ta si mancare pentru voi inseamna ca ai treaba, secretul ar fi cam asa: la flori trebuie sa te descurci, eu am talent la combinat culorile si sortimentele insa daca te duci intr-o florarie in care mai sunt cateva femei cu care intri in vorba nu ai de ce sa-ti faci probleme; la tzoale... pai ii cam vezi hainele in fiecare zi si cam stii ce i-ar placea, daca vei avea grija sa fie in "trend" dpdv al culorilor si si esti sigur ca se asorteaza cu macar o pereche de pantofi si o poseta atunci go 4 it; la cosmetice este foarte simplu, alegi doar produse scumpe, iti garantez ca orice culoare ar avea, visiniu cu 2 dungi verzi si-o patratica lila, n-o sa primesti niciun repros ba chiar vei avea surpriza sa le vezi folosite; parfumurile fac parte din categoria "vinuri": foarte importante si nimeni nu te poate ajuta sa alegi unul (desi daca aplici metoda cosmeticelor combinata cu cea a tzoalelor cu un pic din metoda florilor n-ar trebui sa-ti faci griji)
Bine-nteles ca pot fi contrazis insa practica de pana acum mi-a dat intotdeauna dreptate.
Iar in privinta mancarii: daca stii sa faci oua prajite inseamna ca te pricepi.
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Apr 23 2009, 09:15 AM) *
se asorteaza cu macar o pereche de pantofi si o poseta atunci go 4 it;


Cica nu se mai poarta asorteuri dintrastea...

Sotia a inceput de vreun an(de fapt cam doi, de cand am inceput sa caut masina) sa chiteasca marcile. Inainte zicea: "Ce masina-i aia?????" iar acu': "Aia-i... Mazda, nu?" biggrin.gif
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Apr 23 2009, 09:23 AM) *
Cica nu se mai poarta asorteuri dintrastea...

Da da da, iar pe mine sigur o sa ma vezi in pantofi crem cu sosete gri si camasa neagra wallbash.gif
krondet
whistling.gif intrebarea mea a fost mai lunga decat raspunsul ei :
"masina de ras" verymad.gif

in alta ordine de idei, in conditiile in care sotia mea, are tendinta sa faca, altora, cadourile care-i plac ei...cred ca ar opta pentru orice german - mercedez/audi/bmw - in aceasta ordine.
T u d o r
Mie mi-a zis nevasta ca mi-ar lua masina... Pe asta, ca ea n-are si ar vrea. biggrin.gif Ce sa mai zic? whistling.gif
pmhoria
Sa-i spui ca papa ulei ..ca nu-i buna..etc.. whistling.gif
mihaimilk
QUOTE
ea - "bmw seria 5 vechi "
eu - de care?
ea - motorizare?
eu - yep
ea - cea mai tare motorizare care se poate pune
eu - care este...
ea - M5pack



Bun e si 'M5pack', chiar daca l-as prefera fara 'pack' smile.gif

E39 M5 deci wink.gif
Alex-F1
EA: una americana, de aia mare
EU: ce marca?
EA: io stiu?....Chrysler de ala lung.....

thumbsup.gif in conditiile date, ma declar multumit de raspuns...... biggrin.gif
StefanVVTi
QUOTE (pmhoria @ Apr 23 2009, 11:46 AM) *
Sa-i spui ca papa ulei ..ca nu-i buna..etc.. whistling.gif

Gospodinele nu au probleme cu uleiul! 36182451.gif Floriol, Bunica...
AZAZEL
ea: un audi
eu : bun, dar de care
ea: din ala cum avea ala din Iancului
eu : nu stiu ce vrei sa spui, nu-mi mai aduc aminte
ea: din ala break
eu: aaaa, RS6


ea a tinut minte mai bine ca mine ca acum doua saptamani , m-am minunat de un RS6 nou vazut pe la iancului, masina cu 580cp.
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Apr 23 2009, 03:46 PM) *
din ala cum avea ala [...]

36182451.gif
James Kilowatt
am incercat sa insist...

eu: pe bune, daca ar fi orice posibil, care masina ti s-ar parea ca mi se potriveste?
ea: daca ma mai freci mult cu intrebarea asta, sambata mergi cu mine sa-mi iau pantofi!
eu: care intrebare?! Eu am treaba, ma duc sa duc gunoiul....
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Apr 23 2009, 11:32 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Apr 23 2009, 03:46 PM) *
din ala cum avea ala [...]

36182451.gif


apoi nu mai stiu daca discutia a fost aidoma.
nu am fost f atent la acuratetea exprimarii cand am scris aci pe forum.


@ james. a fost tare replica sotiei tale.
HalbaSus
Ieri am intrebat-o la modul concret:
ea: doar pentru tine ? sau pentru noi ?
eu: pai... doar pentru mine.
ea: SLR
eu: de ce ?
ea: ca am vazut-o in viena si parea o masina cu care ai putea merge zilnic, cu ferrari si lambo nu poti sa mergi zilnic.
eu: si pentru noi ?
ea: S-klass
eu: de ce S ?
ea: pai ca mi-ar placea sa am unul.
eu: ai vrea sa conduci un S ?
ea: Nuuu, sa fiu plimbata in el.

Ma declar satisfacut si astept sa castige la loterie, i-am soptit totusi ca poate iesi mult mai ieftin daca in loc de SLR ia un 911 turbo.
krondet
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 23 2009, 09:47 PM) *
am incercat sa insist...

eu: pe bune, daca ar fi orice posibil, care masina ti s-ar parea ca mi se potriveste?
ea: daca ma mai freci mult cu intrebarea asta, sambata mergi cu mine sa-mi iau pantofi!
eu: care intrebare?! Eu am treaba, ma duc sa duc gunoiul....


cred ca ale noastre au cel mai mult sange feminin whistling.gif
Lexy
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 23 2009, 09:47 PM) *
am incercat sa insist...

eu: pe bune, daca ar fi orice posibil, care masina ti s-ar parea ca mi se potriveste?
ea: daca ma mai freci mult cu intrebarea asta, sambata mergi cu mine sa-mi iau pantofi!
eu: care intrebare?! Eu am treaba, ma duc sa duc gunoiul....

Cel mai tare raspuns offtopic 36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif
admin
eu:daca tu ai avea orice posibilitate din lumea asta, ce masina mi-ai cumpara mie?
ea:cu mine vb.?
eu:da
ea:Ferrari, ca sa nu zic Mitsubishi (as fi pariat ca nu stie alta marca in afara de Mitsubishi)
eu:de care Ferrari?
ea:poi io stiu ce fel de ferariuri sunt?....de curse
ea:asta



eu ma declar multumit:)
f1anatic
QUOTE
Me: Hey baby
Me: got a question
Girl: whats up
Me: If you were to buy a car, as a gift, for me, what car would you choose
Me: any car of any budget
Girl: hmmmm
Girl: tuff questions
---dupa vreo 3 minute---
Me: well pick one
Me: you know, one that fits my personality
Girl: Nissan Skyline R34 V Spec-II NUR
Me: wow
Girl: what?
Me: amazing choice
drabisan
QUOTE (admin @ Apr 24 2009, 03:01 PM) *
ea:poi io stiu ce fel de ferariuri sunt?....de curse



Pai admin, nu Ferarri e singura masina de care nu te intreaba lumea ce model?



Mie mi s-a raspuns ca ti-as lua o insula, ca sa nu ai nevoie de masina mellow.gif

Hoinar
Mie mi-a zis nevasta ca mi-ar lua oricare dintre: IQ, Alfa Mito, Landcruiser si Celica..
Asta pentru ca stie ca sunt un tip decis 36182451.gif whistling.gif rolleyes.gif
AMP
Mie mi-o zis ca mi-ar lua Mertzan Vaneo,cica sa ma simt ca-n TIR si sa incapa toata famelia....plus acareturi si ,la o adica,sa putem dormi acolo... sad.gif


Insa cum nu are permis si am pus botic ca fetele,a mai scazut la dimensiune si o trecut la LC V8... laugh.gif
RUE
bmw seria 7... apoi am insistat sa se uite mai bine la mine.
cu parere de rau am un portret de manelar.... masina cabrio, ochelari de soare, camasa alba... nu o sa mai intreb, imi iau pur si simplu....
si mie imi trebuia doar o mazda 3 sau un rav4...
FAR EASTERN
Ana, poate Viano, ca Vaneo e aproape la fel cu Verso(hehe, toate-s cu V).

Ah, am intrebat si eu si as primi de la soata un Lexus Rx400H wink.gif

AMP
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 25 2009, 08:50 AM) *
Ana, poate Viano, ca Vaneo e aproape la fel cu Verso(hehe, toate-s cu V).

Ah, am intrebat si eu si as primi de la soata un Lexus Rx400H wink.gif



Of,FAR... confused.gif ca le confund,tre' sa recunosc ca nu prea le am cu marcile...dap,ala de seamana cu o dubita si are vreo 9 locuri...cam asa ceva.A fost anul trecut expozitie la Iulius Mall si era unul expus acolo si avea si promotie pe el,ca cerea doar 33000 euro pe modelul expus.Ce sa zic??Arata fainut si era si comod,cel putin asa mi s-a parut mie,din punct de vedre al soferului...plus ca avea spatiu...garla.Nu mi-a displacut,insa nu as sofa asa ceva prin oras... teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.