Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Acura ZDX
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
CPI
La New York Auto Show a fost prezentat conceptul Acura ZDX, foarte aproape de modelul real ce va aparea anul acesta la vinzare

Iata un review made by cars.com

http://www.youtube.com/watch?v=UAeEl8pgpds...feature=related
Otto73
O "copie" inbunatatita a lui X6
CPI
In general e catalogata ca si competitia lui X6. Se poate spune si asa dat fiind ca nu se incadreaza intr-o clasa anume si are caracteristici care o apropie de X6.

Eu zic ca mai degraba e un mixt intre un SUV si un coupe cu 4 usi. Mie imi seamana mai mult cu un Acura TL decit cu MDX. E AWD, cu garda la sol ca un SUV si mai inalta decit un sedan dar nu cu mult, are doar 1.57 si asta in cel mai inalt punct, dupa aceea coboara rapid iar deasupra locurilor din spate probabil este cit TL de inalta. Inaltimea lui X6 e foarte aproape de cea a lui X5 - 1,69 fata de 1,77.

Spre comparatie Subaru OBK 2008 are 1.545 inaltime si destul de constanta pe toata lungimea plafonului.
Rebel
Mizerabili lipsiti de imaginatie...
Numai la Honda nu ma asteptam la asa ceva...

However, X6 este total superioara ca design.
CPI
Da, si ca mecanica la fel whistling.gif .

Tocmai am trecut prin testul de sofat http://masini.ro/forum/content/Masini-ro/2...ilul-de-a-sofa/
si am iesit ca sint "a Courteous Driver " asa ca nu ma arunc intr-o disputa cu tine.

O masina nu se aduce in stadiul de productie intr-un an cit a trecut de la lansarea lui X6 ca sa poata fi acuzata Honda de copiere. Si in plus, cum am zis mai sus, seamana linia laterala dar ZDX e totusi alta nisa decit X6. Pare o masina total noua, nu un derivat de X5 (era sa zic o Dacia Liberta derivata din Dacia 1310 dar nu zic)
CPI
Nu merge Edit asa ca o sa completez mai jos.
Later edit: Am uitat sa zic ca mie imi place si X6 desi gura lumii e impotriva lui - "struto-camila, nepractic, daca vrei coupe de ce sa iti iei ditamai monstrul", etc.

Si da, amindoua acopera nevoile mele: tractiune integrala, putere > 200 CP si sportivitate acceptabila, garda la sol mai mare (pentru parcat unde gasesti prin Bucuresti) si utilitate rezonabila - spatiu interior, portbagaj. Aici pare ca ma contrazic singur punindu-le alaturi. la aceste caracteristici seamana, totusi ZDX e mai rezonabila ca dimensiuni, mai aproape de gustul meu.
Rebel
QUOTE (CPI @ Apr 21 2009, 02:52 PM) *
..
si am iesit ca sint "a Courteous Driver " asa ca nu ma arunc intr-o disputa cu tine.


Probabil ca esti un "curteous driver" insa evident n-ai fost foarte "curtoeus" in exprimare...

Eu mi-am spus opinia si atat. Nu stiu cine ti-a soptit ca eu m-as arunca in vreo disputa cu tine...

Si mie imi place foarte mult X6. Este superb!
ozz86651
Fara sa fiu un fan al lui X6, nu se pot nega 2 aspecte:
1. Tinuta de drum excelenta pentru un "semi SUV" sau ce naiba e.
2. Desgnul, asa ciudat cum este, nici nu se compara nu noile porcarii de la acura. Huo honda cun rinjitele voastre din ultima generatie! Au stricat complet masini foarte decente, care chiar aratau binisor.
CPI
Mie chiar nu mi se pare ciudat designul la nici una.

Dupa mine X6 e cel mai reusit BMW. Si dupa el X5. Celelalte ba sint triste ba au fata sau spate de coreeana - Kia, Hyundai...

Iar noile Acura mie imi plac. Si TL, si ZDX. Si facelift-ul de pe RL. Si la exterior si la interior. La RDX design-ul exterior ar fi singurul minus pe care il vad, probabil ca o masca "cu dinte" ar face-o mai atractiva.
T u d o r
Mie Acurele nu prea-mi plac dpdv al designului, sunt cam americanesti pentru gusturile mele. Ma gandesc ZDX asta cu o fata de Honda ar arata mai uman. Pana una alta Honda se inscrie in trendul asta al niselor. X6 a deschis drumul (sau cumva SsangYong Actyon biggrin.gif ?), acum se reped toti sa muste o feliuta din cascavalul proaspat. Nu ma omor dupa stilul asta de coupe-SUV dar X6 arata bine totusi si se zice ca merge si mai bine. Daca Honda va aduce masina asta la 1/2 pret pentru 1/2 performante si 1/2 calitate, poate va avea un cuvant de spus pe piata.

Si CPI, bine ai revenit printre noi. smile.gif
CPI
Multam. Am mai citit din cind in cind, acum m-am reapucat si de scris...

E subiectiv de calculat ce inseamna 1/2 la altceva decit pret. La performante si calitate Accordurile europene si Acurele sint aproape de ce inseamna premium. Sau cum spun americanii, sint entry-premium. Ca sa fie premium le trebuie mai multe motorizari (in special in zona de sus a puterii), mai multe optionale (ok, in standardurile celor 2 nivele de echipare au destule dar le mai lipseste cite ceva...)
T u d o r
Oricum vanzarile niselor sunt modeste, greul il duc modelele consacrate pe clasele consacrate. Pana la urma un producator (cum e Honda de exemplu) baga toate aceste masini si pentru portofoliu. Un producator se hraneste din badge in principal. Subaru vinde inclusiv Impreza 1.5 pe reclama WRC-ului si ii merge. Cand vrei sa intri in liga elitelor trebuie sa ai o oferta foarte diversificata atat ca modele cat si ca motorizari, cutii, optionale pe 5 pagini, etc. A se vedea VW pentru exemplificare. biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
Mie Acurele nu prea-mi plac dpdv al designului, sunt cam americanesti pentru gusturile mele.


Pai tu ai o acura domle smile.gif. A, ca acolo se cheama accord e alta treaba.
T u d o r
Cunoastem, cunoastem. biggrin.gif Ma refeream la grila fata care e cam prea ascutita si cu muchii care mie personal nu prea-mi plac.
AZAZEL
@ rebel,
bmw au deschis o nisa cu al lor x6 si este normal ca si concurenta sa incerce sa-si ia partea lor din vanzarile acestui segment. este ceva normal si in cativa ani X6-le va mai avea vreo 3 concurenti. in fond de ce sa vanda bmw 70.000 bucati anual si sa nu vanda doar 40.000 iar prin aparitia altor masini similare la concurenta, acest segment sa creasca la 100.000 de bucati anual, iar diferenta de 60.000 de bucati sa le vanda alti 3 producatori?

si mercedes au inceput cu CLS si deja toata lumea are pregatit ceva similar si se pare ca inclusiv bmw o vor face. este gresit asta? consider ca e ceva normal tinand cont de societatea de profit in care traim si de dorinta de castig in imagine.
CPI
Primele poze cu varianta de serie, foarte apropiata de conceptul prezentat in aprilie.

http://www.auto.ro/news/Acura-ZDX-din-acesta-iarna-pe-piata

Acura isi mareste gama, in acesta iarna urmand sa fie lansat pe piata ultimul sau coupe coupe cu patru usi. Data exacta nu se stie inca, insa avem cateva imagini cu versiunea de productie ZDX.

Dezvaluit cu ocazia Salonului Auto de la New York, ZDX se alatura unei liste de modele androgine sedan/hatch/coupe, din care fac parte si BMW Seria 5 Gran Turismo si Toyota Venza. Vorbind despre conceptul prezentat la New York, Jeff Conrad, vicepresedinte Acura, spunea: “Prototipul ZDX este total diferit de orice alt model Acura”.

Noul model completeaza gama brandului, formata din modelele sedan TSX, RL si TL si SUV-urile/crossoverele RDX si MDX. La detaliile tehnice punctam motorul V6 de 3,7 litri si 300 CP, legat la o cutie de viteze automata in sase rapoarte si tractiunea integrala.

RDX vine echipata cu jante din aliaj de 19 inch, fiind cele mai mari roti prezente pe vreun model Acura. Printre elementele incluse in varianta de serie se numara conectivitatea Bluetooth, acoperis panoramic din sticla, iPod cu radio prin satelit.

Masina va fi oferita in trei niveluri de echipare: Standard, Technology si Advance. ZDX va merge spre vanzare incepand cu acesta iarna si va fi pozitionat intre SUV-ul MDX si sedanul RL.

Tarifarea se va situa undeva intre 40.000 si 46.000 de dolari.
22nst
Astia de la Honda/Acura s-au prostit rau de tot...
Dupa ce am copiat Priusul sa faca aratarea aia de Insight... acum au furat de la BMW, X6-le biggrin.gif
ozz86651
Intre Prius si Insight nu e nici o asemanare, de la clasa la principiu de functionare. E impoisbil sa copii masini la un an doi diferenta, chestiile astea merg altfel... toata lumea vorbeste despre un nou tip de masina si citiva se apuca sa-l faca in viziune proprie, iar unii il scot mai repede.
yeotamara97
When you were sixteen at the yogurt shop santa rosa financial planner
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.