Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un nou sistem de protectie pentru pietoni
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
mike.omega
Recent in Suedia s-a dezvoltat un sistem pe baza de senzori care avertizeaza soferii prin semafoare sau semnale luminoase ca se afla intr-o zona cu trecere de pietoni si in jurul carora sunt copii.
Ideea e asa: Se pune un senzor in rucsac la kinder, un senzor pe stalp si cand distanta e conforma se aprinde becul si soferul stie ca e un pericol un plus in zona smile.gif

Sursa
20krpm
kick ass, daca e sa ma-ntrebi pe mine. o chestie asemanatoare am vazut acum vreo 3 ani aplicata la evrei habotnici. (stateam intr-un oras predominant evreiesc la vremea respectiva.) pentru ca in perioada lor de (nu stiu ce post) nu au voie sa foloseasca nici un fel de aparate electrice, au vorbit cu primaria despre stopurile pentru pietoni. la alea trebuie sa apesi un buton ca sa se schimbe in verde, si ei aaa... nu puteau, se ofileau acolo asteptind pina venea cineva si se indura de ei sa le apese butonul. drept urmare, stopurile din preajma sinagogilor au fost dotate cu senzori declansati de tag-uri rfid (cred, dpdv tehnologic) in asa fel incit trebuia numa sa te apropii de stilp. tagurile erau puse la dispozitie de sinagoga. brilliant! smile.gif
James Kilowatt
Pai eu nu pricep, daca nu aveau voie sa puna mana pe chestii electronice, aveau voie sa poarte taguri? Mie mi se pare pacatul la fel de mare. E ca si cum un musulman n-are voie cand e Ramadanul sa bea apa pana la apusul soarelui, insa are voie sa-si faca transfuzie cu sange de virgina.
Am impresia ca nu-s formatat sa pricep chestiile astea religioase....
20krpm
ma, se pare ca ce n-au voie sa faca de fapt e sa actioneze chestii tehnice. de exemplu din aceeasi categorie stiu ca au voie sa aprinda si sa stinga lumina din casa, dar nu de la intrerupator. prin urmare au switch-uri din astea care aprind lumina automat, cu un fotosenzor, si o sting cu un timer sau cu comanda vocala. in definitiv pentru ei cred ca orice e ok daca le spune rabinul ca e ok. am un coleg evreu, nu e el foarte religios dar stiu ca stie, o sa-l mai intreb azi chestii din astea pe care noi astilalti nu le intelegem, just for the kicks. ca mi-e dator, si io i-am povestit o gramada din romania smile.gif
mike.omega
Avand in vedere ca pe la noi nici macar semafoarele cu buton pentru pietoni nu prea exista, ma uit si eu ca la avioane, desi d'alea am vazut destule. Intelegeti voi smile.gif
Mie mi se pare interesant pentru ca nu de putine ori am vazut kinderi alergand spre strada sau spre trecerea de pietoni dara pic de grija. De aceea o masura de siguranta in plus nu strica niciodata wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.