Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Shanghai 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana


numar de tururi: 56
lungimea circuitului: 5.451 km
record: 1:32.238 - M. Schumacher (2004)

castigatori precedenti:
2008 - Lewis Hamilton
2007 - Kimi Raikkonen
2006 - Michael Schumacher
2005 - Fernando Alonso
2004 - Rubens Barrichello

programul etapei:
-vineri - 17 aprilie
antrenamente 1 05:00-06:30
antrenamente 2 09:00-10:30
-sambata - 18 aprilie
antrenamente 3 06:00-07:00
calificari 09:00-10:00
-duminica - 19 aprilie
cursa 10:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 8 - 6 pct pentru castigatorul cursei, 3 pct pentru oricare alt pilot ce a terminat pe locul indicat, 1 pct pentru fiecare pilot ce termina cursa in primii 8
- pole position - 1 pct
- fastest lap - 1 pct
- finish - 1 pct
- q - 3 pct (intrebare de la 9er)
Alex-F1
Ce misto, in fiecare an, acest circuit a avut un alt castigator.....va fi oare si anul asta un nou castigator??? whistling.gif
9er
Si intrebarea este: termina Kovalainen cursa? (puteam la fel de bine sa spun Raikkonen devil.gif )
AZAZEL
barrichello
button
rosberg
trulli
vettel
raikkonen
massa
hamilton

pole button
fastest barrichello
finish 16
intrebare. da
laurentiu
1 button
2 glock
3 barichello
4 vettel
5 heidfeld (nu stiu de ce, dar cred ca va face o cursa buna teehee.gif )
6 alonso
7 hamilton
8 boemi

pleaca din pole button
fastest button
termina 17
raspuns da
hdi
1 Barichello
2 Trulli
3 Button
4 Alonso
5 Massa
6 Glock
7 Raikkonen
8 Hamilton

Pole: Barichello
Fastest lap: Button
16 masini
Raspuns: da

PS: Oana, se poate ca la sfarsitul fiecarei curse sa postezi rezultatele corecte la toate intrebarile de concurs? E mai usor pentru cine a ratat cursa (adica eu). Merci.
Oana
bineinteles ca se poate... nu le-am postat pana acum pentru ca m-am gandit ca toata lumea are acces la internet si poate verifica... insa ai dreptate, e mai simplu sa le postez aici, daca tot le caut cand fac calcule, decat sa caute toata lumea...
9er
1. Button
2. Barrichello
3. Trulli
4. Rosberg
5. Vettel
6. Glock
7. Webber
8. Raikkonen

Pole: Button
Fastest: Button
Finish: 15
Question: da
DRAGOS
bun, reintru in concurs, sper sa nu fie prea tarziu biggrin.gif

1. Barrichello
2. Button
3. Trulli
4. Alonso
5. Vettel
6 Hamilton
7. Massa
8. Glock

Pole: Button
Fastest lap: Barrichello
Termina cursa 17 piloti:
Intrebare: Da

9er, multumesc smile.gif
9er
Dragos, vezi ca l-ai bagat pe Massa de doua ori.
9er
N-ai de ce si bafta. Nu cred ca e prea tarziu si oricum e de distractie, nu? Abia astept Monaco, acolo sunt convins ca va fi doborat recordul lui Klm, de cele mai putine puncte.
Oana
vad ca toata lumea a mers pe varianta brawn gp de data asta. eu mai incerc si saptamana asta marea cu degetul...
1 rosberg
2 button
3 vettel
4 kubica
5 barrichello
6 truli
7 massa
8 hamilton

pole - button
fast - vettel
finish - 17
q - da
20krpm
mie masina asta a lu brawn mi se pare din ce in ce mai putin de carton. toata lumea diffusaie in sus si-n jos, dar astept inca sa vad masini cu acelasi concept ridicindu-se la timpii lor. (ok, nu ma uit neaparat la nakakajima.) uitati-va si voi... pin la urma niste gauri in caroserie in partea din spate par a fi - hai sa nu spun exact ce trebuie - dar macar un pas semnificativ in directia corecta.

1. BUT
2. GLO
3. BAR
4. VET
5. ROS
6. TRU
7. HAM
8. WEB
pole: BUT
fast: BUT
finish: 17
q: un progres de-a dreptul semnificativ ar fi sa termine 2 ture, darmite vreo 50... probabilistic vorbind, da, o sa termine.

hm. go vettel.
20krpm
weee-haaa. pole. (diffu-what? dee-fusssss... errr?)

pole e bine. acuma lectia numaru doi: race management. smile.gif

ce-i cu timo glock?
Oana
Timo Glock (14th, Q2 - 1m 36.066s):
"This morning I had a gearbox problem after three or four laps in free practice so we lost a complete session. So I was short of track time heading into qualifying. The car felt different from yesterday and it was already really tricky to drive in Q1. I couldn't string a lap together and I knew it would be difficult to get into Q3 because the times were so tight. It felt slippery, I couldn't quite feel confident with the car and on the last lap I made a mistake so that was that. With our penalty it means we are starting from the back row so now we just have to hope for rain tomorrow."

primele trei masini calificate astazi sunt cele mai usoare:
1 - Sebastian Vettel / Red Bull = 644.0kg
2 - Fernando Alonso / Renault = 637.0kg
3 - Mark Webber / Red Bull = 646.5kg
in timp ce "greii" sunt
12 - Heikki Kovalainen / McLaren = 697.0kg
16 - Nelson Piquet / Renault = 697.9kg
Oana
o cursa interesanta, daca stau si ma gandesc cati piloti au terminat-o in conditiile date. imi pare rau pentru massa, ca ar fi reusit cu siguranta o clasare pe podium daca nu l-ar fi tradat masina. ferrari ar trebui sa lase gluma la o parte si sa se apuce serios de treaba. eu as incepe prin a-l concedia pe domenicali. vettel a castigat o cursa pe care a meritat sa o castige si acum stau si ma intreb cum o sa se miste masina lui cand o sa aiba si diffuser. si sa mai zic si de hamilton, care s-a intrecut pe sine cu iesirile la arat...

rezultate:
1 vettel
2 webber
3 button
4 barrichello
5 kovalainen
6 hamilton
7 glock
8 buemi

pole posision: vettel
fastest lap: barrichello
finish: 17
q: termina Kovalainen cursa? - da

la concursul nostru, dragos si laurentiu au reusit cel mai bun scor, 12 puncte... asta pentru ca tot ii era frica lui dragos ca a ramas cam in urma cu pronosticurile. concursul il conduce tot azazel, cu 35 de puncte... asadar, saptamana asta vom avea 2 intrebari, ce vor veni de la castigatorii acestei etape.

azazel - 8 (35)
9er - 8 (25)
20krpm - 10 (24)
oana - 8 (21)
laurentiu - 12 (19)
hdi - 7 (15)
dragos - 12 (12)
klm - x (3)
DRAGOS
am avut noroc...in orice caz, imi place foarte tare cum a inceput campionatul asta.

am trait s-o vad si pe asta...mclaren si ferrari se chinuie sa aiba cate un pilot in puncte...

Mi-a placut mult Vettel. Eu as zice in urmatorii 3 ani sigur iese campion mondial smile.gif
20krpm
QUOTE (Oana @ Apr 20 2009, 09:01 AM) *
ferrari ar trebui sa lase gluma la o parte si sa se apuce serios de treaba.


ieri spuneam asta in gluma, dar azi o vad ca headline: ferrari a trebui sa ia decizia, dupa bahrain, daca vor sa dezvolte masina de 2009 sau masina de 2010. si sa faca bine sa se uite si de niste soferi care sa duca masina pina la capatul cursei, nu care sa se miorlaie ca nu merge aia, nu merge aia, si sa traga pe dreapta. e de inteles faptul ca ferrari nu i-a obisnuit asa in anii dinainte, dar acum sint alte vremuri, si ei trebuie sa lucreze cu materialul pe care-l au. in ziua de azi ferrari e o echipa proasta, cea mai proasta, si sau joaca jocul din pozitia asta, sau se duc si joaca alt joc.

vettel incepe sa devina sofer. sa vedem - si hamilton a devenit sofer, dar din pacate a devenit si vedeta in the process. acuma trebuie sa se decida pe cine-si ia ca model: pe ayrton senna sau pe britney spears. spre deosebire de cei de la ferrari, macar pe hamilton il vad mai convins ca vrea sa concureze. sper sa-i mai ramina si cite ceva din echipa, dupa sfirsitul lunii - dar asta e un punct de vedere pe care as vrea sa il sustin separat, pentru ca peter windsor a spus vineri niste chestii care au pus toate intimplarile de la mclaren intr-o cu totul alta lumina.
20krpm
oh, si inca ceva, oana. nu stiu daca ferrari ar trebui sa-l concedieze sau ba pe domenicalli, dar mai bine ar incepe cu concedierea lui ecclestone.
Oana
da, da, stiu unde bati, dar nu tine la mine povestea asta... mergand pe teoria ta, ar fi trebuit sa dea cartonas rosu diffuserelor ca sa favorizeze echipa ferrari, insa nu a facut-o... o sa spui in curand ca ia bani de la toyota, pentru ca l-au penalizat pe hamilton sau, mai rau, daca va descalifica echipa mclaren... sau tot ca sa-i favorizeze pe feraristi a facut-o si pe asta?
20krpm
oana, tu stii ca io nu am parerea ca datorita lu ecclestone ferrari sint cine sint. ferrari sint o echipa mare, de traditie, bine finantata, cu ingineri toti numa crema. sint favoritii lui ecclestone, e adevarat, dar mai degraba am impresia ca lingaii lui ecclestone se chinuie sa avantajeze ferrari, ca sa ii cinte in struna bossului, decit ca ecclestone se implica personal in chestii d-astea. si ceea ce spun eu e ca ecclestone e mai degraba un deserviciu lui ferrari, decit o mina dumnezeiasca. daca ferrari ar reusi sa se scape de libidinoseala individului aluia, n-ar avea decit de cistigat ca imagine.

in alta ordine de idei, cea mai desteapta manevra acum ar fi ca ferrari sa cumpere rbgp. cu bani. asta e o inventie proprie si personala, n-am auzit vorbindu-se de asa ceva nicaieri, dar ar fi nefiresc ca pina acum sa nu fi existat contacte in directia asta. ar fi un bun fit, o manevra manageriala de exceptie, si ar salva anul.
laurentiu
A fost ultima data cand am pariat pe Button. S-a lasat incredibil de usor depasit verymad.gif
Se pare ca Ferrari fara J Todt si Schumi sunt praf. Massa nu misca mai nimic iar Kimi e ca si inexistent verymad.gif verymad.gif
klm
Exista loc in lumea asta fara acoperire a retelei de telefonie? Exista si acolo am fost zilele astea deci fara net, fara pronosticuri, fara puncte (oricum as fi luat doar 6).
Restul... e can-can.
AZAZEL
QUOTE (DRAGOS @ Apr 20 2009, 04:44 PM) *
Mi-a placut mult Vettel. Eu as zice in urmatorii 3 ani sigur iese campion mondial smile.gif

nu mica mi-ar fi mirarea sa iasa campion inca de anul asta.

red bull sunt masini f rapide si numai ghinionul i-a privat pe cei doi piloti sa ia puncte serioase in primele doua etape.
sa ne gandim totusi ca ei au masina "legala" iar cand vor veni cu update-ul ce-l au echipele alea 3, vor fi si mai rapizi. daca tin pasul cu dezvolatrea masinii eu zic ca vor fi vicecampioni la constructori cu siguranta. minim un loc 3 la piloti in 2009 il vad f accesibil pt vettel.

sa-i vezi ce tare vor merge in bahrein.
DRAGOS
QUOTE (AZAZEL @ Apr 21 2009, 10:37 AM) *
QUOTE (DRAGOS @ Apr 20 2009, 04:44 PM) *
Mi-a placut mult Vettel. Eu as zice in urmatorii 3 ani sigur iese campion mondial smile.gif

nu mica mi-ar fi mirarea sa iasa campion inca de anul asta.


vrei sa spui ca nu te-ar suprinde deloc daca ar iesi campion inca de anul asta nu? smile.gif

da, nici pe mine nu m-ar surprinde, la ce "haos" e la ora actuala in f1. dar talent are cu carul, asta e clar smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.