Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME CIELO EXECUTIVE GPL
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
vali44
Salut toti posesorii de masini Daewoo si vin cu o problema la care va rog sa-mi dati un raspuns . Am fost proprietarul unui Executive GPL 2005 si cel caruia l-am vandut , un cunoscut de-al meu , se confrunta cu urmatoarea problema : dupa ce motorul se incalzeste , in timp ce functioneaza pe GPL , incepe trecerea de pe benzina pe GPL si invers in timpul mersului fara sa i se dea nici o comanda . Acest fenomen se manifesta aleator dar cu o mare frecventa cand se lucreaza cu consumatori in instalatia electrica ( geam coborat , faruri aprinse , semnalizare cuplata , etc ) si cand temperatura atmosferica depaseste 20de grade celsius . In speranta ca cineva ma va ajuta sa remediez acest ciudat defect , va multumesc si va salut respectuos !
mike.omega
Adica trece de pe benzina pe gaz si inapoi singura? P'asta n-am mai auzit-o biggrin.gif
Cel mai bine sa mearga la un atelier care repara tipul de instalatie montat pe masina.
Ce instalatie e pe masina?
vali44
QUOTE (mike.omega @ Apr 10 2009, 09:20 PM) *
Adica trece de pe benzina pe gaz si inapoi singura? P'asta n-am mai auzit-o biggrin.gif
Cel mai bine sa mearga la un atelier care repara tipul de instalatie montat pe masina.
Ce instalatie e pe masina?



Salut Mike , eu nu mai conduc acea masina ... asa mi-a spus cel ce o are , asa scriu si eu . Instalatia GPL este cea montata de uzina , daca nu ma insel , LOVATO . Este o manifestare foarte ciudata , eu banuiesc o problema in compartimentul electronic de comanda al selectorului benzina-gaz . Am sa-l indrum catre service-ul de la Craiova unde am facut toate reviziile cat a fost in garantie . Multumesc pentru raspuns , te salut !
mike.omega
Sau vezi ca exista si forum cu instalatii de GPL, (gplclub) biggrin.gif
James Kilowatt
Eu am avut problema asta cu Nubira. Problema vedea de la faptul ca aveam o problema si vaporizatorul nu se incalzea. Pune mana dupa ce mergi pe vaporizator..... ar trebui sa fie fierbinte. Daca e rece, s-ar putea sa vina de aici problema.
vali44
QUOTE (James Kilowatt @ Apr 11 2009, 10:05 PM) *
Eu am avut problema asta cu Nubira. Problema vedea de la faptul ca aveam o problema si vaporizatorul nu se incalzea. Pune mana dupa ce mergi pe vaporizator..... ar trebui sa fie fierbinte. Daca e rece, s-ar putea sa vina de aici problema.



Multumesc James , am sa-i transmit proprietarului acest lucru .
James Kilowatt
La mine pe vaporizator era un senzor de temperatura (un banal termocuplu de fapt). Ala cand apa depasea 35 grade facea trecerea pe GPL. Cand am avut probleme cu circuitul de racire si vaporizatorul se racea, trecea iar pe benzina... blocand accesul gazului in vaporizator, ala se incalzea iar de la mediul ambiant si trecea iar pe gaz, pana se racea datorita destinderii si tot asa, cand trecea pe gaz, cand pe benzina.

Il puteam forta sa stea pe gaz punand in scurt pinii termocuplului ala, insa asta e o chestie doar ca sa verific daca era de acolo problema.

PS
Nubira mea avea un model de instalatie destul de exotic, care nu a fost comercializat in Ro. E posibil ca problema prietenului tau sa fie cu totul alta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.