Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum exagerat ulei corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
robertm
Am o toyota corolla 1.6 vvt-i din 2006. In urma intocmirii unei fise de consum ulei la service-ul toyota din pitesti s-a constatat un consum de ulei la limita maxim admisa. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?Cei de acolo mi-au spus ca asteapta un raspuns de la toyota europa.La ce sa ma astept si care ar fi cea mai buna solutie?
vio
vezi sa nu fie din lotul ala de este specificat in TSB ... seria de carosie si atunci ori iti schimba blocu motor ori tot motoru ... daca nu cam trist moment ...


uite TSB ul aici
robertm
QUOTE (vio @ Apr 9 2009, 03:13 PM) *
vezi sa nu fie din lotul ala de este specificat in TSB ... seria de carosie si atunci ori iti schimba blocu motor ori tot motoru ... daca nu cam trist moment ...


uite TSB ul aici

M-am uitat si nu cred sa fie in lista.In cazul de fata tristul moment....cam la ce ar duce? Consumul de ulei a fost cam de 500 grame la 1800 de km.Cum sa ii iau pe cei de la service in cazul de fata?
T u d o r
Cred ca te incadrezi in limitele date de producator. Si masina mea consuma ulei (sper ca acum n-a mai facut-o), completezi si asta e. Sa nu ai probleme mai grave du-te si la un test la service, dar daca e doar atat... crede-ma ca eu dorm destul de relaxat noaptea cu aceasta problema pe cap. smile.gif E mai mult rusinos ca se apuca pretenii sa te mistocareasca ca ti-ai luat tedei Toyota (in cazul meu Honda), dar poti supravietui. biggrin.gif Poti citi pe forum detaliile legate de consumul meu de ulei la topicul despre masina mea. Zic astia dasteptii de p-aici ca Floriol ar fi cel mai bun pentru motoarele japoneze. teehee.gif
robertm
QUOTE ( T u d o r @ Apr 9 2009, 05:46 PM) *
Cred ca te incadrezi in limitele date de producator. Si masina mea consuma ulei (sper ca acum n-a mai facut-o), completezi si asta e. Sa nu ai probleme mai grave du-te si la un test la service, dar daca e doar atat... crede-ma ca eu dorm destul de relaxat noaptea cu aceasta problema pe cap. smile.gif E mai mult rusinos ca se apuca pretenii sa te mistocareasca ca ti-ai luat tedei Toyota (in cazul meu Honda), dar poti supravietui. biggrin.gif Poti citi pe forum detaliile legate de consumul meu de ulei la topicul despre masina mea. Zic astia dasteptii de p-aici ca Floriol ar fi cel mai bun pentru motoarele japoneze. teehee.gif

Mi-au spus ca acest consum e aproape de limita maxima. Nu neaparat consumul de ulei ma deranjeaza, ci faptul ca in timp ar putea apare alte probleme.Test la motor e facut, nu sunt probleme.Adevarul e ca merg si cam nervos dar oricum mi s-a parut exagerat consumul. Multumesc pentru pareri.Astept raspunsul de la toyota europa si am sa il afisez.Nu ma intereseaza parerile simandicoase, japonezele par a fi cele mai bune, indiferent ca e vorba de masini sau motociclete. si am mers pe multe, numa cu partea tehnica nu stau prea bine.
T u d o r
Incearca sa turezi mai putin motorul un numar de km si vezi ce se intampla. Monitorizeaza exact nivelul de ulei pe joja si verifica daca din cauza forjei iti consuma. De asemenea, daca ii dai talpa cu motorul rece... ar putea fi si asta o cauza. Oricum, asta sa fie problema la masina ta. smile.gif
steph
Dince spui tu acolo inseamna un litru la 3800 km.

Cam asa e si la mine cam 1 litru la 4 - 5k km. Treaba asta se intampla constant de cand am luat masina adica de 22k km.

Acum mai depinde si ce ulei consuma ca una e sa consume un 0w-20 si alta e sa consume un 15w-40 de exemplu.
T u d o r
Eu sunt fazan rau la uleiuri. Care e diferenta dintre alea doua de le-ai pus tu Steph?
cristi98
Viscozitatea uleiului "la rece si la cald". Cifra de dinainte de "W" inseamna viscozitatea "la rece" (temp. mediu ambiant), iar ce de dupa "W" viscozitatea "la cald" (temp de lucru a motorului). Cu cat cifra e mai mare, cu atat uleiul este mai viscos.
T u d o r
Ah, asta stiam, intrebarea mea era de ce e diferit sa consume de-ala vascos sau de-ala fluid. smile.gif
cristi98
Pt. ca daca papa un ulei subtire (ow20) mai e cum e, dar daca papa un ulei mai gros (15w40), e chiar naspa (motorul). Ca daca e sa ne luam dupa DEX, viscozitatea = insusirea unui fluid de a opune rezistenta la curgere.
robertm
Uleiul e 5w-30 de la toyota recomandat de ei.am inteles ca ar merge foarte bine si 0w-20 care se foloseste la lexus.am mai discutat cu cineva caruia din aceeasi problema i-au scimbat motorul la un avensis de 1.8.cei de la pitesti vad ca se misca mai greu, inca nu am un raspuns.
vali44
QUOTE (robertm @ Apr 10 2009, 11:08 AM) *
Uleiul e 5w-30 de la toyota recomandat de ei.am inteles ca ar merge foarte bine si 0w-20 care se foloseste la lexus.am mai discutat cu cineva caruia din aceeasi problema i-au scimbat motorul la un avensis de 1.8.cei de la pitesti vad ca se misca mai greu, inca nu am un raspuns.




Urmatorul schimb de ulei pune Mobil1 5-w 40 si vezi ce se intampla . Normal ar fi sa nu mai consume in ritmul acesta . Totusi , incearca sa nu te *dai la ea * inainte de a se incalzi motorul . Sa ne tii la curent , e ciudat ce se intampla .
Hoinar
QUOTE (cristi98 @ Apr 10 2009, 11:22 AM) *
Pt. ca daca papa un ulei subtire (ow20) mai e cum e, dar daca papa un ulei mai gros (15w40), e chiar naspa (motorul). Ca daca e sa ne luam dupa DEX, viscozitatea = insusirea unui fluid de a opune rezistenta la curgere.


Pff...bine ca mi-ai adus aminte biggrin.gif. Noi am pus la ultima revizie ulei 0W20, si n-am verificat niciodata consumul de-atunci. Au trecut cca 3500 - 4000 de km de la revizie, daca a consumat ceva ar trebui sa vedem smile.gif.
Inainte de revizie verificasem uleiul la service si stiu ca era la mijloc intre min si max, uleiul fiind atunci 5W30 (din cate retin de la prima revizie..).
Chiar e interesant de vazut...ca si la noi motorul e de 1.6 benzina.
robertm
QUOTE (Hoinar @ Apr 10 2009, 03:59 PM) *
QUOTE (cristi98 @ Apr 10 2009, 11:22 AM) *
Pt. ca daca papa un ulei subtire (ow20) mai e cum e, dar daca papa un ulei mai gros (15w40), e chiar naspa (motorul). Ca daca e sa ne luam dupa DEX, viscozitatea = insusirea unui fluid de a opune rezistenta la curgere.


Pff...bine ca mi-ai adus aminte biggrin.gif. Noi am pus la ultima revizie ulei 0W20, si n-am verificat niciodata consumul de-atunci. Au trecut cca 3500 - 4000 de km de la revizie, daca a consumat ceva ar trebui sa vedem smile.gif.
Inainte de revizie verificasem uleiul la service si stiu ca era la mijloc intre min si max, uleiul fiind atunci 5W30 (din cate retin de la prima revizie..).
Chiar e interesant de vazut...ca si la noi motorul e de 1.6 benzina.

Marti primesc un raspuns.Cel de la garantii e plecat la training si ca la noi la romani nu are cine sa ii tina locul.cand le-am aminitit totusi ca m-am interesat si ca au mai fost probleme si ar trebui schimbat motorul s-au impacientat si au zis poate nu-i asa de grav ca poate ca o resoftare ar rezolva situatia.am inceput sa ma enervez.ar trebui sa ma duc cu un caz precedent la ei si sa le arat.mai caut.
robertm
Atentie mare!Toyota Pitesti si Romania mari tepari.Este incredibil ce s-a intamplat. De la data la care am postat problema mea s-au intamplat urmatoarele:cei de la pitesti mi-au spus ca s-a inregistrat un consum de ulei de 360 de grame la 1000 de km.Mi-au cominicat ca asteapta un raspuns de la toyota europa si romania.Sunt sunat de adrian enache care imi spune ca cererea mea a fost aprobata.Eu ii cer sa imi spuna ce s-a aprobat.Raspunsul este ca nu stie exact si ca ma va suna cineva specializat.Ma suna un anume catalin de la garantii si imi comunica ca se va schimba blocul motor, ca s-a facut comanda de piesa si sa astept ca vopi fi chemat in service.Eu bucuros zic ok. intre timp dau un mail la toyota romania sa intreb daca reparatia respectiva se poate face in bucuresti.Vorbesc cu catalin stoica care la fel imi spune ca cererea mi s-a aprobat dar nu se poate rezolva in bucuresti deoarece toyota pitesti a facut deja comanda.Zic ok.astept circa 2 saptamani si sun sa vad ce s-a mai intamplat:STUPOARE!adrian enache face pe miratul si imi spune ca nu mi s-a aprobat cererea deoarece consumul e normal.raman perplex si zic domne mi-ai spus cu totul altceva.Replica:NU V_AM SPUS NIMIC DE GENUL ASTA.Dupa ce fac o criza de nervi le pun cap la cap si zic nu se poate.Iau legatura si cu catalin de la garanti care acelasi lucru afirma ca nu mi-a zis asa ceva.Iau legatura si cu catalin stoica de la toyota romania care recunaoste ca i s-a transmis si i-a transmis ca mi s-a aprobat cererea samd.cand ii spun ca cei de la pitesti nu recunosc acest lucru o da la intors si spune ca a fost o eroare, ca trebuie sa se intereseze si alte chestii.Azi primesc un nenorocit de mail de la adrian enache in care mi se transmite fisa de consum de ulei si o pagina din manualul utilizatorului in care scrie fraza aia ca un consum maxim de 1 l de ulei la 1000 de km ar fi normal.As scrie mai multe dar sunt extrem de nervos. SFAt: inregistrati convorbirile cand aveti de a face cu niste servicii in romania. I n rest par alb, neuroni pierduti si ganduri de emigrare.Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul!
vio
de ce nu le trimiti TSB ul pe mail ? ca sa stie boii ca stii ce vb tu si ca aia e un fel de lege toyota nu dupa cum vor ei ... poti incerca la toyota europa
robertm
Către Marinescu Robert De la Toyota Pitești
Referință Departament Service
Cc Nr./Data 9.179/06.05.2009

Facsimil

Stimate Domn,

Cu privire la sesizarea dumneavoastră despre consumul exagerat de ulei motor acuzat la autoturismul dumneavoastră, vă informăm că înregistrarea acestuia pe fișa de consum atașată se încadrează în limitele admise de producător și precizate în Manualul Utilizatorului livrat odată cu autoturismul din care atașăm facsimilul referitor la capitolul consumului de ulei.
Recomandarea noastră este să continuați urmărirea consumului de ulei făcând înregistrări asistate de cel mai apropiat service autorizat Toyota de dumneavoastră la perioade de 2000-3000 km și, în caz că acesta vor depăși limitele admise, suntem convinși că dealerul respectiv va lua măsurile necesare readucerii motorului dumneavoastră în parametri normali.
Deocamdată nu aveți de ce să vă îngrijorați. Considerăm consumul de ulei măsurat în limitele menționate de producător.


Cu stimă,
Octavian Constantinescu
Director Service
Asta este ce am primit pe mail de la pitesti impreuna cu o pagina din manual cu consumul de ulei si fisa de consum propriu-zisa.Din cate am inteles asta e si pozitia toyota romania privind consumul de ulei.In schimb catalin stoica de la garantii toyota romania si-a recunsocut greseala si a spus ca s-a transmis gresit de la pitesti. cei de la pitesti tot nu recunosc nimic, dar am o inregistrare a convorbirii telefonice cu cel de la toyota romania in care recunoaste tot si isi cere scuze.Problema e ca nu stiu ce s-a transmis gresit eu ma vazut bine fisa de consum de ulei. li s-a parut de la inceput mare celor de la pitesti, totusi nu stiu unde e buba, cineva pe parcurs a dat totul inapoi, oare asta e politica toyota daca vede ca mai ai cateva luni garantie sa incerce sa te prosteasca?e clar consumul de ulei e mare, problema e ce fac in continuare avand in vedere pozitia in care ma aflu.
vali44
Reda situatia la Toyota Europa si la Toyota Japan . Din cate stiu , japii nu glumesc . S-ar putea sa cada ceva capete seci .... mult succes si sa ne tii la curent .
adrian_flavius
Fratele meu a avut ceva meciuri mai dure cu cei de la Kia Pitesti, si a rezolvat-o ff frumos facand un mail direct la Kia Europa...si totul s-a rezolvat ff repede ... asa ca zic si eu ca ceilalti: mail la cel mai mare stab a carui adresa poti s-o gasesti...si cel mai bine e s-o dai direct la japonezi...
robertm
Am trimis un mail la toyota europa.Raspunsul a fost dezarmant, adica ca problema tine de competenta toyota romania.Deci tot teapa ramane. o sa mai insist la toyota europa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.