Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare de Incepator
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Marius-364
Am si eu o rugaminte...am achizitionat un CIELO din oct 95 GLE.....as dori sa stiu ce inseamna GLE, dpdv al dotarilor. Este full dpdv al dotarilor? Puteti sa-mi spuneti daca este coreean?

Va multumesc anticipat.
Marius-364
Si mai am o intrebare....care este diferenta dintre GLE si celelalte modele?
Gica-6
Pai sa vedem, faptul ca este GLE nu iti da garantia ca este corean, dar judecand dupa an - 1995 - sunt sanse foarte mari sa fie complet corean, nu stiu daca in 95 se asamblau inca masini Cielo la Craiova. Cat priveste dotarile, daca imi aduc bine aminte GLE inseamna ca are inchidere centralizata, geamuri electrice, servodir, radiocass. Poate avea si aer conditionat, asta poti sa vezi si sa testezi si tu foarte usor. Este un fel de full option al anilor aceia, acum deja are multe lipsuri, in special la dotarile de siguranta ABS, Airbag etc, care nici la ora actuala nu sunt disp. pe Cielo cele noi.
In orice caz, daca l-ai achizitionat deja, iti urez multa bafta si fara evenimente neplacute ! Sunt masini rezistente, care te servesc multa vreme daca ii faci la timp intretinerea.
Succes !
Marius-364
Iti multumesc fff mult.....
Andrei Suzuki
Salut.Eu nu am idee daca Cielo tau e corean,dar vroiam sa iti spun ca taica-miu are ca masina de servici un Cielo de prin '96 care sigur e corean si care a trecut prin mana mai multor persoane si vreau sa iti spun ca merge absolut impecabil.Nu pierde nici macar o picatura de ulei..nimic si are la bord in jur de 200.000 km REALI.Asa ca daca ai noroc,ai facut o afacere super.Bafta cu masina
Marius-364
Sper sa fie asa...masina care am luat-o are in jur de 82.000 km.....
scoate un zgomot atunci cand franez incet....ca si cum ar fi fier pe fier....o sa o duc la un service.....in rest merge foarte bine......sunt foarte multumit....
Andrei Suzuki
Cum 82.000 km la masina din 95????Nu ti se pare un pic cam suspect?Hai sa fim seriosi.Asta daca nu ai luat masina de la o persoana de incredere...
V l a d
se muta la daewoo
Marius-364
cunosteam persoana......dar in fine.....si eu cred ca are mai multi km.....eu cred ca are 182.000 km.......
Andrei Suzuki
Asa mai merge.Pai gandeste-te si tu ce inseamna 85.000 km la o masina de aproape 8 ani.
Marius-364
Sa stii ca merge bine.....sau cel putin asa mi se pare mie....si in fond la banii astia...ce puteam sa iau ca sa foiesc si eu 2 ani?
Tatiana31026
De ce sunteti asa de neincrezatori in km masinii ! este foarte posibil sa aiba numai 85 000 km. Eu am o masina Cielo din decembrie 96, merg zilnic cu ea si am la bord sub 60.000 km REALI. Ce sa fac daca stau destul de aproape de serviciu si nu parcurg distante mari ? Si pot sa va spun ca nici bateria nu am schimbat-o inca. Eu sunt foarte multumita de aceasta masina.
Tavy31112
Da oare ce reprezenta la Dacia TX, TLX, TLE...... vreun bec in plus sub presuri!
ionut32111
Masina ta este 100% coreana,GLE-era varianta de varf in anii aceea,acum mai nou se spune EXECUTIVE diferenta intre GL si GLE este aerul cond.turometrul,inchiderea centralizata,proiectoarele,geamurile electrice si volanul,volanul tau are 3 spite fata de GL care are 2 spite
petre43065
Daca toata lumea zice clar e coreana ,io habar nam :naughty: Bafta si s-o stapanesti sanatos !
Cristi32424
GLE nu are nici o legatura cu fabricat in Romania sau Coreea. Pana in anul 2000 Cielo notchback (NB, adica Sedan, in 3 volume) cu cutie de viteze manuala cu 5 trepte, se comercializa in 3 variante: GL, GLE si GLE/AC. De remarcat ca sigla GLE/AC nu exista ca atare, GLE/AC avand toate dotarile GLE + aer conditionat.
Iata ce are GLE in plus fata de GL: servodirectie, turometru, faruri de ceatza, capace de roti, reglare pe verticala scaun sofer, antena radio cu actionare electrica, geamuri electrice, volan cu 3 spitze, inchidere centralizata, oglinzi exterioare rabatabile si vopsite in culoarea masinii, tapiterie usi de lux, reglare electronica inaltime faruri.
Sper ca nu mi-a scapat nimic...
eddie
Cristi,nu ne cita din carte,uite,iti spun eu,arata-mi un Cielo GL cu volan in alt fel decat in 3 spite....ai uitat deschiderea electrica a portbagajului si a trapei de benzina.Cielo l-am tinut 4 ani si era GLE/AC/AT,daca tot ne incurcam in litere.Am vazut un Cielo standard luat de cateva zile,avea doar turometru fata de GL-ul vechi,in rest,antena manuala,fara inchidere,fara radio,fara geamuri electrice,far proiectoare,nimic,fara deschidere portbagaj,doar la benzina avea deschidere electrica,reglarea oglinzilor din interior avea un L si un burduf grosolan,finisarile(?) din interior si portbagaj,erau pur si simplu :puke:
lucian39835
1. Daca masina e din "95 e sigur coreeana. Cele facute in "96 si putzin din "97 au fost facute la Craiova, insa sub supravegherea coreenilor. Din "98 a inceput declinul.
2. 80.000 km ? Putzin probabil, dar totusi posibil.
3. GLE/AC era varianta FULL. GLE are de toate mai putzin aer conditzionat.
Cristi32424
Deci, tot ce am scris este corect. In plus GLE fata de GL are si stergator de parbriz cu temporizare variabila. Dupa cum am precizat este vorba de modelele dinainte de anul 2000. Cielo Standard a aparut dupa anul 2000 si a fost "chelit" pentru a scadea pretul.

Masinile asamblate la Craiova in acei ani sunt realizate din colectii CKD import Coreea. Doar cateva componente erau din Romania (pneuri Montana, difuzoare fata...).
Cristi32424
Deci, tot ce am scris este corect. In plus GLE fata de GL are si stergator de parbriz cu temporizare variabila. Dupa cum am precizat este vorba de modelele dinainte de anul 2000. Cielo Standard a aparut dupa anul 2000 si a fost "chelit" pentru a scadea pretul.

Masinile asamblate la Craiova in acei ani sunt realizate din colectii CKD import Coreea. Doar cateva componente erau din Romania (pneuri Montana, difuzoare fata...).
Laura
Cristi, ce sunt alea "colectii CKD"? unsure.gif

Parerea mea este ca masina nu are doar 80 si.. de mii de km ci mult mai mult. la asa un km ar fi trebuit sa fie super car. oricum, s-o stapanesti sanatos, e asa o bucurie mare cand iti iei o masina.
Daca scartaie la franare... ai inteles tu ce vreau sa zic, trebuie sa schimbi placutele de frana si poate lichidul de frana.

:yup:
succes
lucian14
GL am avut eu si nu avea geamurile Electrice si celellalte maruntisuri (turometru, antena automata, proiectoare) cam asta e diferentza.
GLE este varful seriei...
masinile 1995-1996 sunt sigur coreene si nu se compara cu alea facute in Romania.
placutele sunt uzate da ca fac urat la franare (rashcait:) )
Cristi32424
CKD = Completely Knocked Down, in traducere (si adaptare): piese, subansamble.
Mihai81372
Si eu tot din 96 am cielo, facut in coreea, scria pe acte.... si ca km are 79.000 Km reali... masina este in familie de noua, respectiv mama a mers cu ea mai mult... deci se poate sa aiba si a lui cati km zice...

Si intradevar GLE inseamna versiune de top de pe vremea aia... geamuri electrice, inchidere centralizata, casetofon, antena cu rabatare automata, deschidere protbagaj + capac rezervor din interior, reglare faruri, reglare scaun pe inaltime la sofer... si cred ca mai sunt dar nu le mai stiu eu...

Cat te-a schimbat schimbatul placutelor de frana? Eu le am pe cele originale... si mi-a zis un mecanic ca pe la 85.000 sa ma duc sa le chimb... dar nu stiu cat costa...
crysty_cyc
S-o stapanesjti sanatos. Eu am avut un Cielo din '96 luat de nou, pana anul trecut, cu care am facut 360000 km fara fara probleme majore. Doar cauciucuri, baterii, axul cu came odata, ambreiajul in martie 2005
Felix60549
QUOTE(E d d i e)
Cristi,nu ne cita din carte,uite,iti spun eu,arata-mi un Cielo GL cu volan in alt fel decat in 3 spite....ai uitat deschiderea electrica a portbagajului si a trapei de benzina.Cielo l-am tinut 4 ani si era GLE/AC/AT,daca tot ne incurcam in litere.Am vazut un Cielo standard luat de cateva zile,avea doar turometru fata de GL-ul vechi,in rest,antena manuala,fara inchidere,fara radio,fara geamuri electrice,far proiectoare,nimic,fara deschidere portbagaj,doar la benzina avea deschidere electrica,reglarea oglinzilor din interior avea un L si un burduf grosolan,finisarile(?) din interior si portbagaj,erau pur si simplu :puke:


Da, ai perfecta dreptate, dar nu stiu ce inseamna AT (GLE/AC/AT). Eu am avut GLE/AC/GPL si cam stiu cate ceva despre ,,rezistenta'' acestora!
RUE
la un cielo s-a rupt spatarul de la scaunul soferului pe partea dinspre schimbator.
de unde si cu cat se ia un scaun acceptabil? e greu de schimbat?
ce alt model de masina are scaune ok pt cielo?
mike.omega
Din cate stiu eu e aprox 100 ron un scaun SH la cielo.
Ar trebui sa se potriveasca de la ceva modele opel mai vechi: astra F, vectra A, Calibra wink.gif
Rebel
GLE este modelul. Fata de GL, GLE are E = Electric power group- power windows/ locks/ mirrors.
AC inseamna Air Conditioning
AT este transmisia - automatic
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.