Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Revolutie in Moldova?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
FAR EASTERN
Sau manipulare.... lucratura grupurilor de interese... "americanii au presupus ca ar fi ceva in neregula cu alegerile din Moldova"....

Ramane de vazut cat dureaza agitatia, si cum se termina.
hdi
Urmaresc cu interes.
Pare mai degraba o revolta gen Piata Universitatii. In Moldova multi sunt inca filocomunisti si nu i-as acuza. Daca inchid rusii conducta de gaze sau piata de bunuri, cine ii va incalzi sau le va cumpara produsele?
Greu de decis. Pentru ei, cel mai bine ar fi sa vina acasa.
getodac
In sfarsit tinerii i-au atitudine impotriva unui guvern comunist corupt, protejat de militieni violenti supusi Moscovei ca niste catelusi care asteapta sa primeasca un os
BRAVO LOR
OvidiuH
Păi parcă săptămâna trecută i-au ales iarăși pe comuniști.
T u d o r
Cred ca e vorba de acelasi lucru care a generat si la noi fenomenul "piata universitatii". Tinerii care trag spre vest vs batranii anchilozati in niste traditii bolnave, comuniste. Si la noi in perioada inceputului anilor '90 a castigat Iliescu cu tz% alegerile si totusi cei care gandeau si intelegeau sensul istoriei s-au opus in masura puterilor lor. Ganditi-va ca moldovenii au fost 30 ani in plus sub rusi fata de noi (ca sa nu mai spun ca de fapt nici acum nu s-au rupt de ei)... inmultiti cu 10 numarul nostalgicilor dupa perioada comunista si aveti portretul vietii din Moldova. Voronin a spus ca el vorbeste moldoveneasca, nu romana... smile.gif
Cipp
Sa stea la ei acasa! Arata mai rau o Romanie fara locuri de munca, unita cu o Basarabie saraca, plina de clanuri mafiote cu o populatie prorusa puternica decat o Moldova alipita Rusiei!
Rebel
Si nemtii i-au luat pe RDG-isti inapoi. Eu mi-as dori sa-i vada "acasa" inapoi la patria muma Romania.
Cipp, iti inteleg frustrarea si consider ca ai intr-un fel drepatate insa sunt atatia oameni care isi doresc o viata mai buna si a caror mentalitate este orientata in directia cea buna. Cu ei ce facem?
hdi
Cipp,
Nu exista "la ei acasa". Exista doar "acasa" chit ca-ti place chit ca nu. Au dreptul de a fi romani in egala masura cu noi pt. simplul fapt ca sunt romani.
mike.omega
Uniunea Europeana este "foarte ingrijorata" de confruntarile care au loc in Republica Moldova, a declarat seful diplomatiei europene, Javier Solana, solicitand "tuturor partilor sa nu cedeze in fata tentatiei violentelor".

La randul lor, autoritatile din Rusia isi exprima "adanca ingrijorare" in privinta situatiei din Republica Moldova, informeaza Interfax, care citeaza afirmatia ministrului rus de externe Grigori Karasin.

Presa din Rusia a inceput sa publice comentariilor unor influenti analisti despre situatia din Chisinau dar nu are o pozitie unitara: in timp ce directorul Institutului pentru Studii Politice vorbeste despre "o tentativa de lovitura portocalie, sustinuta de cercuri radicale nationaliste din Romania", directorul general al Centrului pentru Informatii Politice vorbeste despre un "spectacol politic foarte bine regizat al actualei puteri de la Chisinau".

sursa
getodac
@cipp
Este dureros ca sunt romani care gandesc ca tine, nici macar nu s-a pus in discutie o eventuala unire cand toata lumea stie ca Moldova este un stat suveran, tinerii de la chisinau lupta pentru o libertate pe care noi am dobandit-o in 89, vor sa aiba lucruri care tie ti-se par normale si pentru care unii romani au murit, sper sa nu se ajunga si la ei la asa ceva si cred ca nu se v-a intampla daca rusii vor sta deoparte.
laurentiu
Nu-mi place sa o spun, dar cred ca Moldovei ii este mai bine sa fie sustinuta de Rusia si sa fie comunism acolo... nu ca asta ar fi solutia cea mai buna. Sa zicem ca nu ar fi castigat comunistii iar Moldova ar fi ramas pe cont propriu. Cine o sprijinea, Romania? Cred ca vor trece cel putin 50 de ani pana la unirea cu Romania. Atunci cand cele doua Germanii s-au unit imi amintesc ca nemtii din vest nu fost de acord si nu prea acestei uniri. Multi ani fostul RFG a avut o economie care a cam "scatait", in sensul ca s-a vazut faptul ca RFG a sustinut dezvoltarea RDG.
Daca exemplul s-ar aplica si in Romania ar fi dezstru pentru noi.
Rebel
Nu cred ca ar fi un dezastru. Suntem in UE si asta ar ajuta. incet incet ne vom misca in directia buna. ne apropiem de vremurile in care tara, pamantul, suprafata vor juca un rol foarte important.
nici Moldova noastra de asrtazi nu exceleaza in bogatie (ma refer la venit familiar si nivel de trai nu la bogatii miniere, etc.) si totusi incet incettoate vor intra in normal.

problema este ca rusii nu vor UE in coasta iar alipirea Moldovei cu tara mama nu le-ar surade.
Ar trebui totusi reparat pactul Ribbentrop-Molotov si sa ne dea tarisoarele inapoi. pe Romania cine o despagubeste pentru daunele produse de razboi si pentru sfasierea teritoriala? Noi am tot platit la URS-ul din est care ne-a luat si trenul de aur si am platit si la altii.
de-aia pentru unii e muma pentru unii e ciuma...
T u d o r
Rebelule, am o mentiune de facut. RDG-istii si-au dorit sa se uneasca cu RFG-ul, moldovenii de peste Prut (sau cati or mai fi scapat dintre bastinasi dupa gulag si deportari in alte zone la schimb de populatie) nu. Cu forta nu se poate, cei filoRomania sunt mult mai putini decat cei filoRusia. Asta e situatia la ei si e bine sa ramana la ei. Noi avem destui Becali, Popovici, Gemeni si altii ca ei ca sa ne mai trebuiasca si rachetii din Moldova. Poate intr-o alta lume... cu alti oameni si in alta vreme. Acum niciunii nu vor si bine fac.
Rebel
Cu cat trece timpul cu atat discrepantele se vor accentua. inca se mai poate re-romaniza teritoriul ala.
Nimic nu se face fara sacrificii. Sunt totusi romani...
Stiu ca suna ipocrit nefiind acolo insa eu as trai mai sarac ca fratii mei sa vina inapoi.
T u d o r
Reromanizare cum? Peste 50% din populatia Moldovei sunt rusi get beget, nici macar romani rusificati. Asta e fost politica URSS, au stramutat romanii in alte colturi ale imperiului si au adus alte populatii in schimb. Sincer cred ca e prea tarziu acum sa mai realizam vreo unire. Pur si simplu nu ne vor si daca imi permiti o opinie personala, nici eu nu-i vreau pe ei asa cum sunt.
laurentiu
Tudor, eu cred ca cei de peste Prut ar vrea ca Moldova sa se uneasca cu Romania. Noi nu vrem pentru ca nu am face fata acestui sacrificiu... cel putin deocamdata. Suntem printre cei mai saraci din UE. Dupa ce am reusit in ultimii ani cu chin, cu vai sa ne mai dezvoltam din punct de vedere economic sau social, unirea cu Moldova si implicit sprijinul continuu pe care ar trebui sa-l oferim, ne-ar distruge pentru ca nu am face fata si ar insemna sa ne intoarcem la o Romanie de acum 15 ani. Si extrem de putini romani isi doresc asta (sincer sa fiu nici eu nu imi doresc-ma bucur ca in perioada tranzitiei eram copil, insa vedeam la parintii mei cat de greu le era). Imi amintesc ca acum un an cand am fost la Iasi la Universitate si in parcul Copou erau foarte multe afise de acest gen si din cate am auzit ar fi fost puse de studentii din Rep Moldova.
Singura solutie cred ca ar fi daca Moldova ar scapa de dominatia Rusiei, sa se inceapa sa se puna bazele unui amplu sistem democratic. Apoi s-ar putea pune problema unei posibile uniri. Ceea ce cred ca este imposibil in primul rand pentru ca Rusii nu vor si nici UE nu ii poate sustine Moldova prea mult. Un posibil conflict intre Moldova si Rusia ar insemna de ex inchiderea conductelor de gaze spre vestul Europei.
T u d o r
Laurentiu, am avut si eu colegi de facultate din Moldova si erau asa cum zici tu. Necazul e ca astia sunt aia putinii, daca vrei astia sunt exact cei care incearca o Piata Universitatii la Chisinau azi. Daca e plin de afise nu inseamna nimic, pot lipi si eu la noapte 100 afise cu "Oltenia libera" si maine or sa scrie in ziare ca oltenii vor sa se rupa de restul tarii. Exemplu din viata reala: "Free Gigi"... biggrin.gif
Cipp
CITAT(mike.omega @ Apr 7 2009, 06:40 PM) *
Uniunea Europeana este "foarte ingrijorata" de confruntarile care au loc in Republica Moldova, a declarat seful diplomatiei europene, Javier Solana, solicitand "tuturor partilor sa nu cedeze in fata tentatiei violentelor".

La randul lor, autoritatile din Rusia isi exprima "adanca ingrijorare" in privinta situatiei din Republica Moldova, informeaza Interfax, care citeaza afirmatia ministrului rus de externe Grigori Karasin.

Presa din Rusia a inceput sa publice comentariilor unor influenti analisti despre situatia din Chisinau dar nu are o pozitie unitara: in timp ce directorul Institutului pentru Studii Politice vorbeste despre "o tentativa de lovitura portocalie, sustinuta de cercuri radicale nationaliste din Romania", directorul general al Centrului pentru Informatii Politice vorbeste despre un "spectacol politic foarte bine regizat al actualei puteri de la Chisinau".

sursa


Sunt de acord ca rusii sunt profund ingrijorati! UE-ne i se rupe! Dupa experientele "placute" cu Romania si Bulgaria nu mai au nevoie de inca o tara care sa stea cu mana intinsa si sa le ciordeasca limuzinele!


CITAT(getodac @ Apr 7 2009, 06:41 PM) *
@cipp
Este dureros ca sunt romani care gandesc ca tine, nici macar nu s-a pus in discutie o eventuala unire cand toata lumea stie ca Moldova este un stat suveran, tinerii de la chisinau lupta pentru o libertate pe care noi am dobandit-o in 89, vor sa aiba lucruri care tie ti-se par normale si pentru care unii romani au murit, sper sa nu se ajunga si la ei la asa ceva si cred ca nu se v-a intampla daca rusii vor sta deoparte.

Poate ai fost student si tu ca si mine. Poate ai vazut cum basarabenii intrau la facultate fara examen. Poate ai vazut ca aveau burse "de studiu" indiferent de mediile obtinute la examene! Poate stii ca aveau locuri rezervate ab initio in camine, in timp ce altii dadeau spagi ca sa poata studia. Mai spune-mi tu un stat care acorda asemenea facilitati studentilor romani. Incep eu: Burkina Faso, Congo, Vietnam...

Ca sa nu mai vorbesc ca sotia mea a dat examen ca sa ocupe postul pe care il ocupa acum. Erau x candidati pe 1 loc. A luat nevasta-mea. S-a suplimentat un loc. Ghiciti pentru cine. O frumoasa colega basarabeanca! N-am nimic cu ei, dar am fost pus in situatia sa ajutam la servici o basarabeanca, i s-a oferit un post platit binisor, iar cand i s-a dat ceva de facut in plus, platit, a dat cu mucii in fasole si ne-a umplut de gratie...

CITAT(laurentiu @ Apr 7 2009, 06:43 PM) *
Nu-mi place sa o spun, dar cred ca Moldovei ii este mai bine sa fie sustinuta de Rusia si sa fie comunism acolo... nu ca asta ar fi solutia cea mai buna. Sa zicem ca nu ar fi castigat comunistii iar Moldova ar fi ramas pe cont propriu. Cine o sprijinea, Romania? Cred ca vor trece cel putin 50 de ani pana la unirea cu Romania. Atunci cand cele doua Germanii s-au unit imi amintesc ca nemtii din vest nu fost de acord si nu prea acestei uniri. Multi ani fostul RFG a avut o economie care a cam "scatait", in sensul ca s-a vazut faptul ca RFG a sustinut dezvoltarea RDG.
Daca exemplul s-ar aplica si in Romania ar fi dezstru pentru noi.


Unirea Basarabiei cu Romania? Hmmm... Trebuie sa plece generatiile coloneilor lui Voronin si sa vina un regim democratic! Altfel, clanurile mafiote care fura masini din occident, prostitutia, traficul de organe (si de copii?) s-ar putea sa prinda radacini si sa intarzie termenul! Chiar imi pare rau de violente si poate de oamenii care au de suferit. Insa imi dau seama ca aveti dreptate, sunt si oameni care vor sa se termine cu comunismul. Cine stie ce-o iesi de-aici!

CITAT( T u d o r @ Apr 7 2009, 07:41 PM) *
Reromanizare cum? Peste 50% din populatia Moldovei sunt rusi get beget, nici macar romani rusificati. Asta e fost politica URSS, au stramutat romanii in alte colturi ale imperiului si au adus alte populatii in schimb. Sincer cred ca e prea tarziu acum sa mai realizam vreo unire. Pur si simplu nu ne vor si daca imi permiti o opinie personala, nici eu nu-i vreau pe ei asa cum sunt.


Poate intr-o alta realitate, ne-ar prinde bine inca vreo cateva milioane de suflete. Dar cu mentalitatile astea gen "limba moldoveneasca" wink.gif)
Transnistria, vize pentru romani, fara cetatenie romana, etc. nu se mai poate face nimic!
James Kilowatt
Si mie mi se pare ca problema principala este faptul ca ei NU vor o unire cu Romania. Sunt foarte multi rusi acolo si n-ai ce-i face.... nu poti indrepta o nedreptate facuta acum 60 ani cu alta nedreptate (valabil si pentru ce se intampla in Israel/Palestina).

Oricum Romania i-a recunoscut ca stat independent, asa ca la revedere. Nu ar fi trebuit sa accepte, daca ar fi vrut o posibila unire. Si in orice caz, nu trebuiau sa fie de acord cu denumirea asta, la fel cum nici grecii nu au acceptat numele de Macedonia. Pana una alta Moldova e numele unei provincii romanesti.

UE nu cred ca are tupeu sa mormaie ceva mai transant legat de Moldova, altfel, cine stie, poate iar taie unii gazu'. Altfel nu ar fi stat cu mainile in san dupa ce s-a intamplat cu Transnistria, sa zicem in materie de drepturile omului...
James Kilowatt
PS

Observatorii OSCE au validat rezultatele alegerilor din Moldova.... nu cred ca e simpla situatia de acolo.
hdi
Se pare ca observatorii OSCE erau mai ales rusi....
Basarabenii au vrut independenta asa cum si noi am vrut Iliescu....
20krpm
unirea rdg-ului cu rfg-ul o fi la fel cu unirea moldovei cu romania, dar la o alta scara. in primul caz s-a unit cea mai puternica tara a europei cu cea mai puternica tara a fostului bloc sovietic. acum s-ar uni cea mai amarita tara a europei cu (discutabil) cea mai amarita tara a actualului bloc sovietic. ma tem ca tocmai scara conteaza, din punct de vedere economic.

nu prea am idee cu ce bogatii naturale s-ar alege romania dupa o unire ca asta, pentru ca nu stiu prea multe despre geografia sau economia moldoveneasca. dar daca teritoriul n-ar fi rentabil, ar rezolva relativ simplu sa le ofere cetatenie moldovenilor care vor sa se mute in romania, si-n felu asta ar scapa de o infuzie nu foarte dorita de rusofili. dar sincer sa fiu, faptul ca oamenii aia vorbesc aceeasi limba cu romanii nu mi se pare suficient pentru o unire. in america centrala si de sud toti vorbesc aceeasi limba (cu o singura exceptie), si uite ca nu-i bate gindu sa se uneasca.

ce iarasi nu inteleg e cum puteti judeca cu doua masuri chestia cu "vorbesc aceeasi limba deci sint de-ai nostri". vi se pare ca e normal ca moldova sa se uneasca cu romania, dar nu vi se pare normal ca harghitacovasna sa se uneasca cu ungaria?...
Rebel
mai 20 tu stii istorie? ce are Harghita Covasna cu Ungaria?
harghita Covasna sunt teritorii romanesti si acolo vor ramane! Punct.

Istoria Americii de Sud este total diferita, in primul rand nu vorbesc aceeasi limba, portugheza este total diferita de spaniola si nimeni nu a luat Chile de la Argentina si acum e stat separat.

Doh...sick.gif
James Kilowatt
Pai Germaniile au fost separate cam odata cu Romania. Diferenta e ca in 90 RDG-ul voia unirea, in 2009 Moldova n-o vrea. Si probabil nici n-o s-o mai vrea, momentul psihiatric cu ruperea de URSS si caderea comunismului s-a dus. In 90 diferenta economica nu cred ca era asa mare.
Sper pentru ei sa le vina mintea la cap sa se apropie daca nu de Romania, care nu are ce sa le ofere, macar de EU.

Si eu sunt majoritar roman la mine acasa, pot sa ma separ de Belgia si sa-mi fac tara la mine in curte? Daca fac referendum iese 100% pentru. Si fac paradis fiscal, insa doar pentru cetatenii noii tari, ca sa nu se supere G20 pe mine... biggrin.gif
Cipp
CITAT(hdi @ Apr 7 2009, 10:15 PM) *
Basarabenii au vrut independenta asa cum si noi am vrut Iliescu....

Chiar daca noi nu l-am vrut pe Iliescu, l-au vrut 90% pentru noi! Si trebuie sa te supui majoritatii. Cum spunea(m) cineva mai devreme: NU e timpul pentru asa ceva. Diferentele sunt uriase: si economice, si de civilizatie si, cel mia important, de mentalitate. Si peste astea nu poti trece asa usor. As lansa un poll: vor "da la pace" comunistii cu opozitia sau vor pune batista pe tambal?
mike.omega
Aici gasiti stiri proaspete despre ce se intampla in Rep. Moldova, voi cita doar cateva care mi se par interesante wink.gif

QUOTE
21:40 Presedintele moldovean Vladimir Voronin a cerut ajutorul Occidentului pentru a reinstaura ordinea in Republica Moldova, informeaza agentia Interfax


Cand nimeni nu se baga(fiind in joc gazele pt EU cel putin) mi-e greu sa cred ca se va trezi careva sa trimita ajutoare de orice fel.

QUOTE
22:00 Etajele 1 si 5 din cladirea Parlamentului sunt in flacari, iar fortele de ordine nu asigura paza acestei cladiri. Mai mult nici Presedintia nu este pazita, politistii si jandarmii aflandu-se la mare distanta de cele doua cladiri. Protestatarii sunt extrem de violenti si distrug tot ceea ce se afla in cele doua cladiri


Cele mai importante cladiri are unui stat au fost "cucerite" de protestatari, ce sanse mai au sa-i mai opreasca???

QUOTE
22:20 Un utilizator al www.stirileprotv.ro ne-a oferit o informatie potrivit careia protestele de la Chisinau s-au raspandit in toata tara. In orasul Balti oamenii au iesit in strada, iar manifestatiile violente au determinat fortele de ordine sa preia controlul. Circulatia este oprita, retelele de telefonie fixa si mobila nu sunt operabile, iar oamenii au incendiat primaria si sediul comunist.


Au taiat orice mod de comunicatie(in frunte cu internetul) cel putin in Chisinau. Voronin zicea mai devreme(in timpul dupa amiezii) ca pe seara va iesi armata si va aplana conflictul dar nu e nimic clar pana acum. Mai astetpam...
hdi
QUOTE (Cipp @ Apr 7 2009, 10:47 PM) *
QUOTE (hdi @ Apr 7 2009, 10:15 PM) *
Basarabenii au vrut independenta asa cum si noi am vrut Iliescu....

Chiar daca noi nu l-am vrut pe Iliescu, l-au vrut 90% pentru noi! Si trebuie sa te supui majoritatii. Cum spunea(m) cineva mai devreme: NU e timpul pentru asa ceva. Diferentele sunt uriase: si economice, si de civilizatie si, cel mia important, de mentalitate. Si peste astea nu poti trece asa usor. As lansa un poll: vor "da la pace" comunistii cu opozitia sau vor pune batista pe tambal?


De ce te simti urmarit? Asta ziceam si eu.
Continuarea era ca din 90 pana acum a mai trecut ceva timp iar noi acum nu-l mai vrem pe Iliescu. Ar fi interesant de aflat daca si moldovenii si-au mai schimbat optiunile.
Cred ca popoarele nu se reintregesc pe baza de oportunitate economica. E o remarca prea cinica. Sunt curios daca asa ati vazut lucrurile si cu intrarea noastra in UE. Suntem un bolovan atarnat de gatul UE, un izvor de saracie si infractiune. Presupun ca ati fost adversarii principiali ai aderarii noastre la UE.
Vrem resurse? Sunt si resurse. Moldova este inca un Baragan de adaugat unei agriculturi oricum medievale. Dar....atentie, peste vreo 20-30 de ani un Baragan s-ar putea sa valoreze mai mult decat o mina de aur. Asta nu ca ar fi un argument insa ca sa-i mai linistim pe adeptii materialism dialecticii.

Oricum, situatia politica este prea complicata pt. a se pune problema unirii insa pt. mine e dureros sa vad cum se judeca problema pe baza de nr. de racheti sau zestre.
laurentiu
CITAT(20krpm @ Apr 7 2009, 04:28 PM) *
unirea rdg-ului cu rfg-ul o fi la fel cu unirea moldovei cu romania, dar la o alta scara. in primul caz s-a unit cea mai puternica tara a europei cu cea mai puternica tara a fostului bloc sovietic. acum s-ar uni cea mai amarita tara a europei cu (discutabil) cea mai amarita tara a actualului bloc sovietic. ma tem ca tocmai scara conteaza, din punct de vedere economic.


Foarte buna remarca ta thumbsup.gif

Nu inteleg de ce ziceti voi ca nu vor moldovenii sa se uneasca cu noi?! Eu zic ca e taman invers din motivele pe care le-am zis fiecare. Singurul motiv pentru care Romania poate ca ar vrea sa se uneasca cu Moldova ar fi doar unul... emotional sa zic asa. Moldova are o economie bazata mai mult pe agriculutura. Moldova in schimb ar avea motive mult mai intemeiate sa se uneasca cu noi precum: sustinerea dezvoltarii unui sistem democratic din partea Romaniei, acces mai usor la resurse (de orice fel), locuri de munca si nu in ultimul rand o apropiere evidenta de UE si NATO. Si de NATO pentru ca chiar ar avea nevoie-singurul mod prin care ar scapa de rusi ar fi conflicte politice si implicit militare.
Rebel
QUOTE (hdi @ Apr 7 2009, 05:11 PM) *
Vrem resurse? Sunt si resurse. Moldova este inca un Baragan de adaugat unei agriculturi oricum medievale. Dar....atentie, peste vreo 20-30 de ani un Baragan s-ar putea sa valoreze mai mult decat o mina de aur. Asta nu ca ar fi un argument insa ca sa-i mai linistim pe adeptii materialism dialecticii.


exact ceea ce spuneam si eu mai sus ca raspuns la ingrijorarile materialistilor de pe forum. va veni o vreme in care suprafata teritoriala si suoprafata neafectata de catre industrie va avea un cuvant de spus.

dar nu asta este problema. Acolo sunt oameni care vor schimbare si dupa ce citesc pe aici se pare ca sunt cu totii dornici de o noua etapa. Si prea putin ma intereseaza daca sunt romani sau rusi. Atata timp cat vor sa se alipeasca Romaniei si sa adere la alte valori sociale decat cele pe care le au, eu unul le dau dreptate. Dar imi pasa de romanii de acolo care au fost doar despartiti de un act mizer si care pana tarziu habar nu au avut unde se va ajunge.
20krpm
QUOTE (Rebel @ Apr 7 2009, 03:39 PM) *
mai 20 tu stii istorie? ce are Harghita Covasna cu Ungaria?
harghita Covasna sunt teritorii romanesti si acolo vor ramane! Punct.

Istoria Americii de Sud este total diferita, in primul rand nu vorbesc aceeasi limba, portugheza este total diferita de spaniola si nimeni nu a luat Chile de la Argentina si acum e stat separat.

Doh...sick.gif

rebel, chiar daca esti moderator, fa bine te rog si comenteaza ce scriu, nu ce crezi tu despre mine. am vorbit de unirea hargitacovasnei cu ungaria strict din punctul de vedere al limbii. totusi, in istorie, harghitacovasna a fost teritoriu al imperiului austro-ungar - dar probabil ca nu tocmai capitolul asta din istorie te asteptai sa-l stiu. cind am facut comparatia cu america centrala si de sud, am mentionat exceptia nevorbitorilor de limba spaniola - si e doar o exceptie, nu mai multe. din nou trebuie sa iti atrag atentia ca si pina la colonizare si dupa acolo au fost multe miscari de influenta. ii mai stii pe azteci si pe maya si pe inca? au mai facut si alte lucruri decit sa prezica sfirsitul lumii in 2014.

jk, chestia aia cu "pierdut fereastra de oportunitate in anii 90" cred ca e right on.
Rebel
Si teritoriu austroungar cum a devenit? Luat cu forta si in unele cazuri chiar schimbat nume romanesti in nume maghiare si impus populatiei sa isi schimbe religia, etc.

exista urmasi ai diferitelor timpuri prin care Romania a trecut cum ar fi sasii ca urmasi ai mestesugarilor sau comerciantilo, ai trabantilor ori alti luptatori veniti pentru solda, turci ce sunt urmasi ai fostilor cetati gen Chilia sau pru si simplu ramasite ale armatelor distruse.
Faptul ca exista urmasi ai cotropitorilor nu inseamna nimic.

Este strigator la cer sa aud de la cineva ca astea au fost teritorii ale imperiului austroungar.
Citeste te rog "Istoria Transilvaniei".

Pe cuvantul meu, in fiecare zi, numai opinii anti-romanesti sau denigratoare la natia romana ai. Jenant.
hdi
Cu ocazia evenimentelor de la Chisinau am aflat un termen nou: TWITER (daca nu se scrie asa imi cer scuze). Ce naiba e asta si unde il gasesc ca sa citesc si eu ce posteaza romanii din Basarabia?
DRAGOS
http://twitter.com/

din cate stiu de la altii, e un site pe care poti scrie in mai multe moduri (prin sms, prin mail, pe net direct) mesaje scurte care sunt adaugate acolo cu ora si data. in felul asta te poti da mare cu ce faci tu in anumite momente.

bun pentru oamenii cu prea mult timp liber smile.gif
T u d o r
Cred ca discutia despre Transilvania nu isi are rostul aici. Nu va suparati ca va atrag atentia, avem printre noi si prieteni de nationalitate maghiara si opiniile legate de istorie si modul cum o interpreteaza fiecare neam in parte sunt sensibile si fara sens in acest context.

Legat de Moldova... sa zicem ca in afara de granarul pe care il poseda la nivel teoretic ar fi la un nivel mult mai practic butoiul de vin. Moldovenii au niste vinuri mult mai bune si mai ales mult mai recunoscute in strainatate decat ale noastre. Dar au si o intreaga generatie de infractori de infractiuni grave. Nu ca ai nostri, gainarii si violatorii Europei. smile.gif Un fost coleg de facultate al meu, moldovean de peste Prut, luptase 2 ani in Afganistan si mi-a (ne-a) povestit adevarate grozavii. Omul era normal la prima vedere, dar el facea parte din elita. Altii au ales in locul cartii pistolul. Acum cativa ani se stia in niste cercuri mai "asa" ca moartea cuiva costa 2000 dolari la raketi. Probabil de atunci s-a schimbat doar pretul...
DRAGOS
Eu am colegi de liceu din moldova. Unii sunt veniti aici cu catel si purcel, iar altii au venit singuri, cu un fel de bursa si se chinuie sa invete si sa supravietuiasca cu niste resurse mai mult decat limitate. (sincer sa fiu ma bucur ca nu voi avea nevoie sa ma duc la scoala cu masina - m-as simti extrem de prost in fata lor. Pentru ei o masina de 20 de mii de euro este mai mult decat un lux - sper doar ca nu pentru multa vreme)

Am stat la povesti cu unii dintre ei si sincer sa fiu am aflat lucruri care la prima vedere pareau incredibile. Faptul ca in chisinau poti face rost relativ usor de grenade si munitie de razboi m-a surprins in prima faza...apoi, la o doua parcurgere a informatiilor, nu mai pare ceva atat de senzational.

Dar ii apreciez sincer pe cei care au ales sa vina aici, sa invete intr-un sistem care desi bolnav, este mult superior celui din moldova. Toti au planuri pentru studii superioare si sincer cred ca cea mai mare parte din ei vor reusii.

Ca idee pentru reintregirea neamului, mi s-ar parea buna o campanie de aducere la studii a elevilor si studentilor din rep moldova. Stiu, sunt deja, dar sunt inca multi care ar merita o sansa.
Rebel
QUOTE ( T u d o r @ Apr 7 2009, 07:17 PM) *
Cred ca discutia despre Transilvania nu isi are rostul aici. Nu va suparati ca va atrag atentia, avem printre noi si prieteni de nationalitate maghiara si opiniile legate de istorie si modul cum o interpreteaza fiecare neam in parte sunt sensibile si fara sens in acest context.


Este vorba de un subiect si nu de cineva in sine deci nu facem referire catre nimeni in particular.
Cu toate acestea nu putem nega istoria si nici nu putem trata lucrurile cu indiferenta in numele amicitiei sau colegialitatii.
De fapt ai dreptate, nu trebuie discutat, nu este un subiect este un fapt asa cum o arata si harta de astazi!
hdi
Si crezi ca raketul are nevoie de vreo reunificare ca sa-si faca jobul? De pasaport romanesc? Sa fim seriosi. Din cate am inteles eu (poate nu e asa), moldovenii care cer cetatenie romana o primesc fara prea multe mofturi din partea autoritatilor romane. Auzeam in seara asta la TV ca ar fi vreo 600.000 de romano-moldoveni.
Eu nu cred ca ar trebui sa ne temem de ceva. Infractorii moldoveni sunt acolo unde vor sa fie. La fel erau si infractorii romani cand ne trebuiau vize de Europa. Ei nu aveau probleme sa fie in Italia, Franta, Germania etc. Cand s-au deschis granitele au mai plecat doar gainarii.
20krpm
QUOTE (Rebel @ Apr 7 2009, 05:00 PM) *
Pe cuvantul meu, in fiecare zi, numai opinii anti-romanesti sau denigratoare la natia romana ai. Jenant.

rebel, m-am saturat, zau. asta a intrecut masura. te rog sa pui mina si sa dai linkuri cu citate din ce am spus eu care sa demonstreze afirmatia asta. si daca nu poti, te rog foarte mult sa iti ceri scuze pentru ce-ai spus. deja devin de nepermis atacurile tale la persoana, si categoric nu in ton cu atmosfera de pe forum, nemaivorbind de pozitia ta de moderator.
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Apr 7 2009, 05:17 PM) *
Cred ca discutia despre Transilvania nu isi are rostul aici. Nu va suparati ca va atrag atentia, avem printre noi si prieteni de nationalitate maghiara si opiniile legate de istorie si modul cum o interpreteaza fiecare neam in parte sunt sensibile si fara sens in acest context.

tudor, ideea cu transilvania a fost adusa de mine intr-un context foarte restrins, ca exemplu sau comparatie, alaturi de alte exemple si comparatii. imi cer scuze ca altii s-au gindit ca pot sa o dezbata cum vor ei. sa te intereseze asa de mult nationalitatea si granita teritoriala in care un individ se poate misca fara pasaport e dupa parerea mea o prejudecata nedemna de vremurile in care traim. am sa fiu toata viata mea pentru eliminarea rasismului si a granitelor, si pentru administrarea teritoriala hotarita de oamenii dintr-o comunitate - atita vreme cit oamenii aia pot respecta comunitatea si hotaririle ei.
Rebel
Atac la persoana?
De cate ori m-ai atacat tu in mod direct sau indirect? Chiar vrei sa le caut?
Dar cand l-ai facut pe klm un "avocat imbecil" pentru o opinie ce facea referire catre o terta persoana subiect al unui topic banal, ti-ai cerut scuze? Cand iti vei cere scuze public pentru toate atacurile si apropourile de prost gust, atunci o voi face si eu.
Ti-a ajuns? Si mie. Ce tie nu-ti place altuia nu-i face.

In ceea ce priveste textul meu de mai sus, eu personal asta vad in toate postarile tale: o oarecare rautate si raspunsuri care intr-un fel sau altul pun orice actiune romaneasca intr-o lumina obscura, fie ca vorbim despre populatie, istorie sau inventii de exemplu. Nu ma intereseaza daca asta este o frustrare de-a ta sau ceva ce tine de trecut insa si mie "mi-a ajuns" sa asist la denigrarea succesiva a ceea ce tine de Romania indiferent de subiect. Daca ai imbratisat pe deplin valorile americane, bravo tie, nu voi incerca sa iti schimb opinia insa am dreptul sa imi sustin punctul de vedere.
In plus, este o opinie, daca doresti combate-o sau inlatura dubiile pe care le am incercand sa imi explici in cazul in care consideri ca am interpretat eronat.

Si daca sunt moderator nu inseamna ca trebuie sa inghit ceva pe nemestecate sau sa indur de dragul pacii, pentru ca nu o voi face.
In momentul in care ai decis sa ataci intr-un anume fel trebuie sa te astepti si la represalii.

I rest my case.
Rebel
QUOTE (20krpm @ Apr 7 2009, 08:25 PM) *
QUOTE ( T u d o r @ Apr 7 2009, 05:17 PM) *
Cred ca discutia despre Transilvania nu isi are rostul aici. Nu va suparati ca va atrag atentia, avem printre noi si prieteni de nationalitate maghiara si opiniile legate de istorie si modul cum o interpreteaza fiecare neam in parte sunt sensibile si fara sens in acest context.

tudor, ideea cu transilvania a fost adusa de mine intr-un context foarte restrins, ca exemplu sau comparatie, alaturi de alte exemple si comparatii. imi cer scuze ca altii s-au gindit ca pot sa o dezbata cum vor ei. sa te intereseze asa de mult nationalitatea si granita teritoriala in care un individ se poate misca fara pasaport e dupa parerea mea o prejudecata nedemna de vremurile in care traim. am sa fiu toata viata mea pentru eliminarea rasismului si a granitelor, si pentru administrarea teritoriala hotarita de oamenii dintr-o comunitate - atita vreme cit oamenii aia pot respecta comunitatea si hotaririle ei.


Aici ai lovit doua puncte sensibile:

1. Administrarea teritoriala - teritoriu include prin definitie margini, limite, granite deci exista o anumita "harta".
2. Comunitate - Grup de oameni cu interese, credințe sau norme de viață comune; totalitatea locuitorilor unei localități, ai unei țări.

Si ce se intampla in momentul in care granitele dispar si toata lumea se va supune "legilor" si "hotararilor" care sunt unice?
Daca regimul respectiv va imbratisa valori care nu plac lumii dar sunt unice, unde va mai emigra nemultumitul sau cel care isi vede viata intr-o alta culoare? Nu crezi ca contrazice decizia ta de emigrare?

Nu crezi ca aceasta "universalizare" si "globalizare" va imbratisa valori care nu sunt tocmai benefice?

20krpm
QUOTE (Rebel @ Apr 7 2009, 06:58 PM) *
Dar cand l-ai facut pe klm un "avocat imbecil" pentru o opinie ce facea referire catre o terta persoana subiect al unui topic banal, ti-ai cerut scuze? Cand iti vei cere scuze public pentru toate atacurile si apropourile de prost gust, atunci o voi face si eu.

esti moderator. fa bine si citeste corespondenta mea privata cu klm referitor la chestia asta. daca nu s-a intimplat sub ochii tai, nu inseamna ca nu s-a intimplat. daca tot esti acolo, ai sa sesizezi si diferenta intre limbajul meu si cel al lui klm. cit despre el - parerea mi-o mentin, dar e exprimata ca o constatare, nu ca o jignire. sorry.

QUOTE (Rebel @ Apr 7 2009, 06:58 PM) *
In ceea ce priveste textul meu de mai sus, eu personal asta vad in toate postarile tale: o oarecare rautate si raspunsuri care intr-un fel sau altul pun orice actiune romaneasca intr-o lumina obscura, fie ca vorbim despre populatie, istorie sau inventii de exemplu.

corect - tu asta vezi. iar ca sa argumentezi ce spui, te mai rog o data sa produci citate din posturile mele din care tu ai dedus asa ceva. faci asta pentru credibilitatea ta, nu pentru mine.
ozz86651
QUOTE
Istoria Americii de Sud este total diferita, in primul rand nu vorbesc aceeasi limba, portugheza este total diferita de spaniola si nimeni nu a luat Chile de la Argentina si acum e stat separat.


Columbia, venezuela, ecuador, panama au fost aceeasi "tara" (viceregat).
air_wolf
QUOTE (20krpm @ Apr 7 2009, 09:28 PM) *
ce iarasi nu inteleg e cum puteti judeca cu doua masuri chestia cu "vorbesc aceeasi limba deci sint de-ai nostri". vi se pare ca e normal ca moldova sa se uneasca cu romania, dar nu vi se pare normal ca harghitacovasna sa se uneasca cu ungaria?...


iti sugerez un atlas geografic pentru ciclul primar: ca sa unesti harghita si covasna cu ungaria trebuie sa facut un pod peste urmatoarele judete: mures, cluj, salaj, bihor, brasov, sibiu, alba, hunedoara si arad.
si daca ma intrebi pe mine, imparte romania in 4 sferturi si o sa vezi ca, surprinzator, covasna si harghita sint in estul tarii in proportie de 100%, asa ca mai curind le unesti cu moldova decit cu ungaria.

20krpm
QUOTE (air_wolf @ Apr 8 2009, 12:25 AM) *
si daca ma intrebi pe mine, imparte romania in 4 sferturi si o sa vezi ca, surprinzator, covasna si harghita sint in estul tarii in proportie de 100%, asa ca mai curind le unesti cu moldova decit cu ungaria.

teehee.gif ma-ntreb ce-ar zice daca le propui smile.gif
andreww
Ai avea parte de o gramada de "carne" in congelator.
ozz86651
Discutia nu are sens. Unirea cu Moldova nu o sa se faca macar din motive de birocratie locala. Moldova are parlament, guvern, presedinte care sint acolo ca pe mosia lor. Multi din ei ar trebui bagati la puscarie intr-un sistem normal. Pai cine e cretin sa lase din mina un os de ros si sa-si riste pielea? Daca moldova s-ar uni toate functiile astea ar dispare. Ca atare nu numai ca nu vor vota pentru, dar vor sustine o propaganda activa (pentru ca si controleaza media) ca sa sperie si poporul. Care moldoveni din pdv istoric n-au fost niciodata fantastic de incintati de unirea cu Romania. Asta aia romani, ca restul care-s cam jumate sint clar impotriva.
Asta ca sa nu mai spun de implicatiile internationale. Cel putin 2 parti interesate sint: rusii si UE. Rusii sint puternici cu foamea asta resurse. Iar UE nu o sa accepte chiar asa usor sa ne unim cu alte tari care intra peste capul lor in UE.

In al doilea rind e al dracu de usor sa faci pe moralistul din Canada. Unirea cu Moldova insemna o generatie pierduta. Germania la 20 de ani inca se resimte dupa unire, la noi o sa tina vreo 50. Conceptul de tara si bla baluri din astea faceau furori acum 100 de ani, acum nu mai e nimeni dispus sa-si sacrifice viata pentru nedreptati istorice. Chiar daca moldova devine "aur curat" nu o sa se intimple prea repede. Deci cine vrea sa-si puna viata la bataie? Patriotii din Canada?
Rebel
QUOTE (ozz86651 @ Apr 7 2009, 11:39 PM) *
QUOTE
Istoria Americii de Sud este total diferita, in primul rand nu vorbesc aceeasi limba, portugheza este total diferita de spaniola si nimeni nu a luat Chile de la Argentina si acum e stat separat.


Columbia, venezuela, ecuador, panama au fost aceeasi "tara" (viceregat).


1. Ce zic eu si ce zici tu... mai citeste o data. La modul serios, tu faci intentionat chestiile astea sau pur si simplu nu le vezi? Nu de alta dar este a suta oara cand eu zic ceva si tu interpretezi altceva. Sigur esti barbat?
2. Dupa ce ca ai luat-o pe aratura n-ai prins nici ideea de baza.
3. Incearca sa crezi ca exista persoane in aceasta lume care isi ghideaza viata dupa alte principii diferite de ale tale. Perfidia nu a devenit inca o boala mondiala.


laurentiu
Haideti sa nu deviem de la subiect cu Covasna, Harghita si Ungaria. Este alta poveste mult mai complexa zic eu.
Din cate am auzit azi dimineata la radio, s-au mai linistit apele la Chisinau. In sensul ca mai sunt cateva manifestari insa sunt pasnice si politia face fata. Sa inteleg ca le-a cam scazut euforia?! Cred ca se bazeaza pe faptul ca voturile vor fi renumarate si nu m-as mira ca rezultatul final sa fie acelasi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.