Help - Search - Members - Calendar
Full Version: huruit la decelerare in sarcina!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
George_128
Am si o problema cu o toyota corolla hatchback, anul 2006, 1.4 D-4D, cu 86000 km la bord pe care vreau sa o cumpar si nu stiu cam cat e de grava, ce ar trebui schimbat, cat ar costa reparatia, si evident, daca se mai merita sa o cumpar...
prezinta un zgomot (mi se pare ca e metalic), la decelerare, in sarcina, in special in treptele 2 si 3. e destul de suparator si nu prea stiu ce e.. ideea ca am nevoie de ceva raspunsuri rapide, in cursul zilei de astazi sau maine, neputand merge la un service..
daca stie cineva sa-mi dea niste raspunsuri, va rog sa-mi raspundeti cat de repede puteti...
Am facut cu ea cam 400 de km, alte probleme nu are, doar un joc mic la caseta de directie, problema care am inteles ca este destul de comuna modelului..
cat despre zgomot, el nu persista in momentul in care eu accelerez sau am apasat ambreiajul, ci doar in decelerari mai maricele in treptel 2, 3 si cand folosesc frana de motor. la viteze mai mari nu prezinta nici un fluierat, am mers pe autostrada si a fost ok. motorul mi se pare foarte in regula, toarce frumos...
niste prieteni ceva mai priceputi ca mine mi-au spus ca s-ar putea sa fie cutia de viteza si sa trebuiasca tot kitul schimbat..din ce am mai citit pe forumuri, am mai intalnit cazuri cu zgomote ciudate dar care au incetat la completarea uleiului sau schimbarea rulmentului de presiune..
oare e ceva foarte grav si e nevoie de cumparat cutie? daca da, cam la ce pret ar ajunge?
paul-cristian
In week end nu prea ai sanse sa primesti informatii pe site, e cam slaba prezenta pe forum la sfirsit de saptamana, dar pentru ceea ce vrei tu cred ca mai indicat e parerea meseriasilor din service, nu cred ca vanzatorul nu ar vrea sa mearga cu tine in service Toyota ca sa vezi care e problema, dar daca nu vrea chiar e o problema.
George_128
ok. multumesc mult de sfat. o sa merg maine cu el la un service dar vroiam sa stiu cam ce ar putea avea, pentru a ma hotari cumva daca sa o iau sau nu... daca a mai avut cineva probleme asemanatoare sau daca stie cineva cam ce ar fi, astept posturile voastre...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.