Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia SUV va arata ca un Nissan Qashqai!
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
getodac
Dacia stepway


http://www.daciaclub.eu/sandero/stepway.php
getodac
Si lansarea:
http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini...stepway-4307851
RUE
va fi o masina scumpa... fara target... o sa o cumpere doamnele care nu au avut logan.
22nst
Sandero (automat si Stepway) sunt ok dpdv estetic, mai putin spatele. Este groaznic.
Pana la urma de ce nu au si tractiune integrala? Chiar nu ii vad rostul acestui SUV-ulet
(si motorizarea... doar 1.6 90 cp si 1.5 70 cp - prea putin)
laurentiu
CITAT(22nst @ May 8 2009, 10:51 AM) *
Sandero (automat si Stepway) sunt ok dpdv estetic, mai putin spatele. Este groaznic.
Pana la urma de ce nu au si tractiune integrala? Chiar nu ii vad rostul acestui SUV-ulet
(si motorizarea... doar 1.6 90 cp si 1.5 70 cp - prea putin)


Nu are tractiune integrala pentru ca nu e crossover, un fel de "imitatie" a unui SUV. Si sigur o sa vina Dacia cu tot felul de comunicate de presa in care va spune ca e o masina potrivita pentru escapade in natura in weekend bla, bla, bla (ma lasi?! banned.gif )
Si mie mi se pare ca arata bine, insa asta numai in versiunile mai scumpe. Sigur versiunile de baza vor arata cam naspa.
Nici mie nu mi se par bune motoarele. Cel de 1.6 90 CP consuma cam mult iar cel de 70 se va cam chinui sa "traga".
22nst
In tarile Americii de Sud va avea un singur motor, 1.6 16V Hi-Flex de 112 CP, cel mai puternic motor Renault pe etanol din Brazilia.
Si eu care credeam ca vedem cutia automata pe Dacia...
Diesel
Pana prin '98, familia mergea la gratar undeva langa Murfatlar/Basarabi pe niste dealuri despre care am inteles ca erau poligon militar. Mergeam cu Dacia din dotare, cu motor pe carburatie si cauciucuri de vara. Tata nu s-a plans niciodata cand urca pantele alea cu masina incarcata ochi si FWD. Nu se plangea nimeni si uneori era plin acolo ca la plaja.

Ma intreb, daca acum zece ani nu aveam nevoie de mai mult de 55cp si o garda la sol decenta, acum de ce strambam din nas? Ok, de la Dacia clasica pana la Logan s-a pierdut acel "nustiuce" care face masina distractiv de condus si tractiunea integrala ar fi buna macar optional.
22nst
Vrem si noi mai mult, suntem in 2009 totusi
Motoare puternice, economice si rafinate... nu sa-l aud cum rage la turatie mare si parca stau pe loc.

Am gasit niste date tehnice pentru Stepway:

In primul rand, CX-ul tongue.gif este 0.39
Benzina are viteza maxima 163 km/h, accelereaza de la 0 la 100 km/h in 12.4 sec, consuma in oras 10.2 l/100km si 6.1 l/100km in afara lui (7.6 l/100km mediu) si are 1095 kg
Motorina are viteza maxima 150 km/h, accelereaza de la 0 la 100 km/h in 16.7 sec, consuma in oras 6.2 l/100km si 4.8 l/100km in afara lui (5.3 l/100km mediu) si are 1141 kg
Rotile sunt 195/55/R16
Franele sunt pe disc in fata de 259mm iar pe spate tambur de 8'' si va avea din fabrica ABS Bosch 8.1 cu EBA
laurentiu
Consider ca stramba din nas numai carcotasii care compara Dacia cu marci premium second hand. Ideea este ca un produs sa fie adaptat la potentialul de cumparare al pietei si la cerintele acesteia. Iar cei de la Renault au ajuns la concluzia ca un SUV este ceea ce isi doreste poporul. Insa pana la aparitia unui SUV, ca sa nu piarda o parte din clientela, s-au gandit sa construiasca ceva asemanator. Si asa a aparut masina asta. smile.gif
Eu unu' n-am nimic cu ea. Sunt pe principiul ca daca poporul vrea si ies bani, de ce sa nu se fabrice?
Diesel
Adevarul e ... ca daca stau sa ma gandesc, cu Dacia veche aveam curaj sa ma aventurez pe coclauri. Cu un Logan am impresia ca va ceda ceva, iar tot feedback-ul e "moale" si "lent".

Cutiile de viteze disponibile pe Logan/Sandero sunt un fel de simulator de automata oricum. Probabil din cauza faptului ca ma obisnuiesc cu ambreiajul abia dupa 10-15km.

Edit: Qashqai e mini-SUV, iar Stepway pare un fel de crossover. Pana la SUV cred ca mai e un pic de lucru.
22nst
Mie imi place ambreiajul de la Logan (nu uitati ca am unul in garaj)
Este moale si nu te doare piciorul daca stai o ora in ambuteiaj, doar cu treapta 1 (asa cum este in Buc)
Cutiile de viteze probabil sunt prost etajate... Dar uita-te la datele tehnice de la noul C5 sa vezi ca se poate si mai rau.
Baby Blues
QUOTE (Diesel @ May 8 2009, 11:42 PM) *
Adevarul e ... ca daca stau sa ma gandesc, cu Dacia veche aveam curaj sa ma aventurez pe coclauri. Cu un Logan am impresia ca va ceda ceva, iar tot feedback-ul e "moale" si "lent"...

Edit: Qashqai e mini-SUV, iar Stepway pare un fel de crossover. Pana la SUV cred ca mai e un pic de lucru.

Garantez din proprie experienta ca logan-ul cu cauciucuri bune se comporta extraordinar pe drumuri forestiere sau de tara. am la serviciu un Logan cu vreo 45.000 de km care a mers marea majoritate a timpului numai pe drumuri desffundate si forestiere. Garantez ca s-a comportat foarte bine si in afara de mici probleme cu scutul de protectie nu am avut ce-i reprosa. Garantez ca Logan-ul clasic inaltat cu vreo 10-15 cm plus un motor de 1.9 diesel si cu o tractiune 4x4 s-ar comporta excelent si pe drumuri mai grele.
air_wolf
o sa aibe succes. cred ca se pot pune jante de 17 cu cauciucuri late fara probleme.
hdi
QUOTE (stefan_adrian @ May 10 2009, 12:39 PM) *
Garantez ca Logan-ul clasic inaltat cu vreo 10-15 cm plus un motor de 1.9 diesel si cu o tractiune 4x4 s-ar comporta excelent si pe drumuri mai grele.


Nu-i cam mult 10-15cm?
ncristi
Golanul actual neanaltat, fara 4x4 si se comporta bine in offroad smile.gif. Prin ce hartoape am dat cu ea....si nu i-am schimbat nimic la trenul de rulare. Dupa mine loganul la partea de tren de rulare este una din fruntasele care se vand la noi pe piata. Din tot ce am intalnit pana acum cred ca doar octavia II a mai rezistat atat fara nici o interventie la directie sau la bucsaraie.

Loganul dupa mine este o masina excelenta daca vrei un mijloc de transport fara pretentii de aspirator de gagici sambata seara smile.gif.
helmut
Review-urile straine spun ca Duster e destul de bun in Off road, iar garda la sol marita e parfecta pt parcarile din Bucuresti de exemplu und trebuie sa urci pe borduri.

Oricum daca va avea si consumul lui Qashqai va fi un super hit.
Asteptam sa vedem cum se comporta concret
FAR EASTERN
@helmut, esti tare!!!!!!!!!!!!!!!!
Cum ai reusit sa-ti pastrezi datele de logare tocmai din '99????? SI sa nu intri deloc pana azi????? 36182451.gif
HalbaSus
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 28 2010, 04:35 PM) *
@helmut, esti tare!!!!!!!!!!!!!!!!
Cum ai reusit sa-ti pastrezi datele de logare tocmai din '99????? SI sa nu intri deloc pana azi????? 36182451.gif

chiar daca si-a uitat parola exista serviciul de recuperare al parolei... plus ca sunt multi care folosesc aceasi parola peste tot si atunci nu o uita (nu e recomandabil in schimb)
yeotamara97
There's no regrets I just thought it was fun private detective reno nv
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.