Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford KA - Detalii va rog !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Marius30562
Vreau sa cumpar o masina pentru sotia mea.
Pana in acest moment, ma tenteaza foarte mult un Ford KA (gasesc in Germania la ~ 3500 Euro masini de cca. 4 ani si sub 100.000 km).
Ar mai fi si varianta cu Ford Fiesta ~ aceeasi bani e.a.
Poate cineva sa ma ajute cu detalii privind acest model - nu datele tehnice de pe site-urile dealer-ilor.
Ma intereseaza cineva care are/a condus o astfel de masina.

Nu ma intereseaza propuneri de gen BMW. Mecedes, etc.
Vreau o masina mica, usor de condus si fiabila.

Multumesc.
Marius30562
Se pare ca nimeni nu prea stie nimic despre aceasta masina.
In cazul in care mai sunt persoane interesate, pot sa spun ca acesta masinuta m-a convins!
Am avut ocazia sa testez un Ford KA din 2002, 23.000 km, clima, 4 airbag-uri, ABS, servo.
M-a impresionat in mod placut atat confortul oferit pentru sofer si pasagerul din fata (in spate pot sta comod numai doi copii nu prea mari ...) cat si tinuta de drum.
Portbagajul este suficient pentru o masina din clasa ei - dar nu asta conteaza foarte mult dat fiind "publicul" tinta.
Este foarte stabila in viraje - explicabil datorita formei si pozitionarii rotilor la extremitatile masinii.

Motorul are suficienta "viata" in el desi nu este foarte puternic - aici nu sunt sigur deoarece informatiile difera: pe site-urile dealerilor Ford se spune ca are 70 CP iar pe mobile.de se vorbeste de 60 CP.
Directia si cutia de viteze mi-au parut foarte precise.

Senzatia pe ca mi-a lasat-o a fost de "masina cinstita"

Sper ca mai sunt si altii care au/au condus un Ford KA si pot sa vina cu mai multe detalii/impresii.
In orice caz, pe mine m-a convins (ma repet) si am decis ca luna viitoare sa iau una.

Toate cele bune
Marius30562
Se pare ca nimeni nu prea stie nimic despre aceasta masina.
In cazul in care mai sunt persoane interesate, pot sa spun ca acesta masinuta m-a convins!
Am avut ocazia sa testez un Ford KA din 2002, 23.000 km, clima, 4 airbag-uri, ABS, servo.
M-a impresionat in mod placut atat confortul oferit pentru sofer si pasagerul din fata (in spate pot sta comod numai doi copii nu prea mari ...) cat si tinuta de drum.
Portbagajul este suficient pentru o masina din clasa ei - dar nu asta conteaza foarte mult dat fiind "publicul" tinta.
Este foarte stabila in viraje - explicabil datorita formei si pozitionarii rotilor la extremitatile masinii.

Motorul are suficienta "viata" in el desi nu este foarte puternic - aici nu sunt sigur deoarece informatiile difera: pe site-urile dealerilor Ford se spune ca are 70 CP iar pe mobile.de se vorbeste de 60 CP.
Directia si cutia de viteze mi-au parut foarte precise.

Senzatia pe ca mi-a lasat-o a fost de "masina cinstita"

Sper ca mai sunt si altii care au/au condus un Ford KA si pot sa vina cu mai multe detalii/impresii.
In orice caz, pe mine m-a convins (ma repet) si am decis ca luna viitoare sa iau una.

Toate cele bune
sandman
o ruda de-a mea si-a luat un ford ka si e f multumit de ea. e cu toate optiunile pe ea, inclusiv piele. a avut probleme cu maneta de la usa soferului. in rest nu sa plans de masina.
Marius30562
Merci Sandman,

Se pare ca, pana la urma, este o masinuta care-si merita banii.
Curios este faptul ca, de cand am postat primul mesaj si am deschis acest topic au aparut destul de multe forduri ka prin zona !
Probabil ca intuitia mea cand m-am interesat de acesta masina a functionat corect.

Din pacate, vad ca nici un posesor de ford Ka nu navigheaza pe acest forum pentru a oferi informatii in deplina cunostinta de cauza.
Marius30562
M-am mai ineresat despre Fordul Ka.
In cazul; in care mai sunt si alte persoane interesate, iata ce am gasit pe site-ul www.reliabilityindex.co.uk :

Reliability Index 21
Average Age 3.3

Average Mileage 26022
Time off the Road 1.8

Average Repair Cost £110.35
Air Conditioning 6%

Axle & Suspension 56%
Braking System 8%

Cooling and Heating System 3%
Electrical 19%

Engine 3%
Fuel System 3%

Transmission 3%

O scurta explicatie:

Reliability index - indice de fiabilitate, cu cat acesta este mai mic, cu atat probabilitatea ca masina sa aiba probleme tehnice este mai mica.

Valoarea medie a acestui indice este 112 !!!!

Time off the road - indica timpul mediu in care masina este "off the road" din cauza problemelor tehnice in termeni de ore de reparatii. Ofera si o imagine asupra costurile de intretinere (se ia in calcul costul orei de manopera)

Average Repair Costs - costul mediu al reparatiilor in ultimii 5 ani (cost piese + manopera)

Restul parametrilor exprimati in procente (%) indica probabilitatea ca la unul sau altul dintre sistemele masinii sa apara defectiuni.

Toate cele bune !
Popa43599
Si eu sunt interesata de o asemenea masina.
Din pacate inca nu am banii necesari si va tb sa mai astept. blush.gif
Puteti sa imi spuneti daca ati gasit ceva si la ce pret? (km, dotari, an)
multumesc mult
Adela44186
Eu am un ford ka dar din pacate consuma foarte mult. nu stiu daca este din reglajul masinii si ar trebui sa merg la un service sau asa scrie in carte ca ar trebui sa consume.
e super mult, imi ia aproape 10% in oras.
sad.gif(
imi pare rau pt ca masina e super, mai ales pt oras: mica, infigareatza si are si un design! e o masina, nu ca altele autohtone.
daca poate sa-mi spuna cineva ceva despre consum, ea are 60 cp si are un motor de 1.3.
....
thanks.
Vasile Mihai46177
QUOTE(Adela44186)
e super mult, imi ia aproape 10% in oras.thanks.


Ai rezolvat ceva cu consumul? Tot asa iti ia? M-ar interesa foarte mult cat iti ia in oras dar si afara. la fel m-ar interesa ce consum au alti posesori de Ka.

Ma gandesc sa imi iau si eu una, dar nu sunt 100% hotarat inca. Am o dacie din 2002 si vreau sa o vand tocmai pentru consumul exagerat (catre 13 iarna in oras) dar si pentru ca pur si simplu e prost facuta. Sunt student si vreau o masina tinereasca si sportiva, iar Ka mi se pare super (cel putin ca aspect).

Ce mai puteti sa spuneti despre Ka?

Adela, e scumpa intretinerea? Ai avut ceva probleme cu ea?

Aveti idee la ce pret pot aduce una din Germania? Am vazut pe mobile.de chiar sub 3000 euro? Sa fie in regula o asemenea masina?

Merci mult si astept cat mai multe pareri despre Ka (mai ales de la posesori).

PS. Si bine v-am gasit pe forum... e prima mea postare smile.gif
Catalin26345
Pentru motor de 1.3 e cam mare consumul de 10% in orash.
Am vazut o astfel masina de vinzare la vreo 4000euro (din 1997) si eram si eu interesat sa aflu cat de fiabila e, cat costa intretinerea ei, etc.

Din auzite, am inteles ca nu e totusi ff reusita. Dar asta doar din auzite...
G e o r g e
nu e mult 10% ! depinde cum se merge cu masina aia !
Andy108306
si eu am un ford ka si vreau sa zic urmatoarele:
masina se comporta bine p sosea ,chiar foarte bine, e usor de condus si in mod sportiv nu te lasa balta. probleme apar la : viteze mari cand iei hopuri se cam dezechilibreaza masina din cauza ca are arcuri tari dar amortizoare moi, consumul in oras la un motor de 1.3 e de 6,5 mers usor si 7,3 daca "o arzi" ca la toate fordurile care exista p piata indiferent de model ambreiaju se duce cam repede si patineaza bine de tot dupa numai 70 000 km , cutia de viteze e foarte precisa si se schimba repede, un alt inconvenient e unghiu de bracare care e cam mic, insa asta reprezinta o problema doar la parcare am luat curbe foarte stranse cu 60 la ora si nu prea patina , se tine destul de bine d sosea, e comfortabila si raspunde bine la comenzi, nu prea prinde viteza din cauza ca are treptele scurte, facute pt acceleratie, 160 am reusit , nu duce mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.