Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce ati alege intre cateva marci de masini noi ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
lihte
in bugetul de 13 - 17000 euro care din urmatoarele variante par mai bune ca fiabiliate, constructie, design, in mare
pe ce ar merita sa dau banii, sau daca exista si alternative (alte marci , aceiasi clasa). Ca varianta de dotare
sunt undeva in zona medie calculate preturile (inclusiv reducerile actuale de la dealeri):

TOYOTA COROLA Sedan 1.4 dieseel 90cp ~15500
TOYOTA COROLA Sedan 2.0 diesel 126cp ~17500
TOYOTA Avensis vechi 2.0 diesel 126cp ~18900
FORD FOCUS 1.8 diesel 115cp ~16500
SKODA OCTAVIA noua 1.4 tsi 122cp ~17044
FIAT BRAVO 1.9 diesel 120cp ~15472
OPEL ASTRA Sedan 1.7 diesel 100cp ~15200

T u d o r
Avensis vechi 1.8 benzina.
C Z R
Nu e(sunt) pe lista: Fiat Bravo 1,9 diesel 150cp(sau cel pe benzina 1,4T de 150cp).
20krpm
daca ai bani, eu zic s-o iei pe aia rosie smile.gif serios acum, fa un test cu fiecare si vezi in care te simti mai bine. gindeste-te cum o sa incapa si cei care ti-s pasageri in mod obisnuit. incearca sa o "simti" si din punctul de vedere al unui drum lung. pentru ca in definitiv, la masini de aceeasi clasa si cam de acelasi pret, si costurile ulterioare si fiabilitatea vor fi comparabile. diferentele vor fi prea fine ca sa poti sa spui ulterior ca una ar fi fost mai buna decit alta, si oricind poti sa justifici cu "da da asta pe care am ales-o mi-a placut mai mult" wink.gif

succes. dupa cum vad eu lucrurile, in curind o sa ai o toyota smile.gif
HalbaSus
Eu as merge pe Skoda Octavia 1.4 TSI... Este combinatia ideala dintre spatiu mare (cel mai mare portbagaj... din... lume... cred biggrin.gif), stabilitate, putere, economie, silentiozitate, etc. Iar cand ma refer la economie nu ma gandesc in special la cea de combustibil (oricum va consuma mai mult decat un diesel de 2.0), ci la RCA/impozit/etc...
Cipp
La Skoda sunt cei mai nesimtiti dealeri! Am fost ieri si n-au vrut sa lase 1 cent din pret! Cred ca, daca dispui de fonduri, ar trebui sa vezi care iti ofera si un pret mai bun! Par example: Renault Megane 1.6 115CP, in vara lui 2008 costa 16700EX3.6=60000RON. Acum, cu toate discounturile, masina costa 15300EX4.2=65000RON. Cum stiu astia sa fenteze criza...
anducoj
FF e cea mai buna optiune la ora actuala pe piata din romania: raport calitate/pret excelent, masina se va mai produce inca 5 ani in formula actuala, 4 ani garantie. A doua optiune ar fi toyota, dar tine seama ca modelul a iesti din fabricatie, deci valoarea de ravanzare scade dramatic.
getodac
Fiat bravo ca are cei mai putin km, dar varianta de 150 cai e mai sportiva .... pacat ca ai ales diesel
OvidiuH
TOYOTA Avensis vechi 2.0 diesel 126cp sau dacă nu vrei diesel, SKODA OCTAVIA .1.4 TSI. Mai e si varianta Avensis 1.8 pe benzina.
Mai contează și cât de mare vrei să fie, cât de dotată șamd.
DORU
Octavia 1.4TFSI: combinatie ideala motor / caroserie / performante (si dinamice si de consum) la costuri de intretinere decente.

2 atuuri imbatabile: motor vioi f pretabil la tuning, taxe mici si f mici atat dpdv financiar.
pmhoria
Skoda pe primul loc. Pe locul doi Avensis vechi de 1.8.
Restul locurilor le pui cum vrei tu .. biggrin.gif
lihte
as mai adauga in lista si mazda 3 sedan - benzina 105cp ~15500E
hdi
QUOTE (lihte @ May 4 2009, 11:47 PM) *
as mai adauga in lista si mazda 3 sedan - benzina 105cp ~15500E


Doar ca trebuie sa te grabesti ca a iesit aia noua.
Din modele insirate initial nu as alege nimic. Un Civic nu te tenteaza? Cred ca iese pe la vreo 17000 o benzinica Sport.
Rebel
Eu la banii astia, cred ca m-as orienta catre o Skoda Octavia 1.4 TSI, un Focus sau o Honda; nu neaparat in ordinea asta. Nu stiu cat de bun e noul Astra...
xamez
QUOTE (Rebel @ May 4 2009, 10:15 PM) *
Eu la banii astia, cred ca m-as orienta catre o Skoda Octavia 1.4 TSI, un Focus sau o Honda; nu neaparat in ordinea asta. Nu stiu cat de bun e noul Astra...


vezi ca focusul este scump.in iarna l-am avut la 15000 se rugau de mine sa il iau .ford focus 1.8 tdci
Cristi Horvat
QUOTE (lihte @ Mar 27 2009, 06:34 PM) *
in bugetul de 13 - 17000 euro care din urmatoarele variante par mai bune ca fiabiliate, constructie, design, in mare
pe ce ar merita sa dau banii, sau daca exista si alternative (alte marci , aceiasi clasa). Ca varianta de dotare
sunt undeva in zona medie calculate preturile (inclusiv reducerile actuale de la dealeri):

TOYOTA COROLA Sedan 1.4 dieseel 90cp ~15500
TOYOTA COROLA Sedan 2.0 diesel 126cp ~17500
TOYOTA Avensis vechi 2.0 diesel 126cp ~18900
FORD FOCUS 1.8 diesel 115cp ~16500
SKODA OCTAVIA noua 1.4 tsi 122cp ~17044
FIAT BRAVO 1.9 diesel 120cp ~15472
OPEL ASTRA Sedan 1.7 diesel 100cp ~15200


Salut

Tu ce ai nevoie?
Cate persoane merg in masina zilnic si in concediu?
Ce stil de condus ai?
Avensis-ul Classic are 5 ani garantie si 5 ani mentenana gratuita (manopera + cosumabile conform cartii service) pana in 150.000 km.
Din cate am vazut eu la televizor si Ford si Opel (GM) au cam mari probleme cu supravietuirea pe piata.

lihte
QUOTE (Cristi Horvat @ May 5 2009, 07:36 PM) *
QUOTE (lihte @ Mar 27 2009, 06:34 PM) *
in bugetul de 13 - 17000 euro care din urmatoarele variante par mai bune ca fiabiliate, constructie, design, in mare
pe ce ar merita sa dau banii, sau daca exista si alternative (alte marci , aceiasi clasa). Ca varianta de dotare
sunt undeva in zona medie calculate preturile (inclusiv reducerile actuale de la dealeri):

TOYOTA COROLA Sedan 1.4 dieseel 90cp ~15500
TOYOTA COROLA Sedan 2.0 diesel 126cp ~17500
TOYOTA Avensis vechi 2.0 diesel 126cp ~18900
FORD FOCUS 1.8 diesel 115cp ~16500
SKODA OCTAVIA noua 1.4 tsi 122cp ~17044
FIAT BRAVO 1.9 diesel 120cp ~15472
OPEL ASTRA Sedan 1.7 diesel 100cp ~15200


Salut

Tu ce ai nevoie?
Cate persoane merg in masina zilnic si in concediu?
Ce stil de condus ai?
Avensis-ul Classic are 5 ani garantie si 5 ani mentenana gratuita (manopera + cosumabile conform cartii service) pana in 150.000 km.
Din cate am vazut eu la televizor si Ford si Opel (GM) au cam mari probleme cu supravietuirea pe piata.



zilnic, numai eu
in concedii 4-5
stil de condus mai agresiv
G e o r g e
QUOTE (lihte @ May 7 2009, 02:04 PM) *
QUOTE (Cristi Horvat @ May 5 2009, 07:36 PM) *
QUOTE (lihte @ Mar 27 2009, 06:34 PM) *
in bugetul de 13 - 17000 euro care din urmatoarele variante par mai bune ca fiabiliate, constructie, design, in mare
pe ce ar merita sa dau banii, sau daca exista si alternative (alte marci , aceiasi clasa). Ca varianta de dotare
sunt undeva in zona medie calculate preturile (inclusiv reducerile actuale de la dealeri):

TOYOTA COROLA Sedan 1.4 dieseel 90cp ~15500
TOYOTA COROLA Sedan 2.0 diesel 126cp ~17500
TOYOTA Avensis vechi 2.0 diesel 126cp ~18900
FORD FOCUS 1.8 diesel 115cp ~16500
SKODA OCTAVIA noua 1.4 tsi 122cp ~17044
FIAT BRAVO 1.9 diesel 120cp ~15472
OPEL ASTRA Sedan 1.7 diesel 100cp ~15200


Salut

Tu ce ai nevoie?
Cate persoane merg in masina zilnic si in concediu?
Ce stil de condus ai?
Avensis-ul Classic are 5 ani garantie si 5 ani mentenana gratuita (manopera + cosumabile conform cartii service) pana in 150.000 km.
Din cate am vazut eu la televizor si Ford si Opel (GM) au cam mari probleme cu supravietuirea pe piata.



zilnic, numai eu
in concedii 4-5
stil de condus mai agresiv

pentru concedii nu ai alta masina ?

daca e stilul mai agresiv nu te baza pe avensis smile.gif parerea mea este ca are suspensia prea moale. avensis e masina de concediu in schmb 100% .
guerilla
un avensis 1.8 benzina (ala vechi) e ceea ce iti trebuie.
e masina perfecta de concedii, iar daca esti mai agresiv o sa-ti placa.
are si spatiul interior cel mai mare din cele enumerate de tine.
nu consuma atat de mult incat sa renteze motorul dizal.
G e o r g e
eu sustin in continuare ca are suspensiile prea moi smile.gif
guerilla
ii facem praf topicu omului, da tu cand zici moi le compari cu ce? cu impreza? cu spaceshipu actual?
avensisu 1.8 e o masina foarte buna la banii aia. ai si confort si poti sa si o calci linistit fara sa pui prea multi G pe pasageri biggrin.gif
plus ca limitatoru din dreapta nu se sesizeaza la fel de repede ca in cazul suspensiilor tari atunci cand ai depasit masura whistling.gif
G e o r g e
QUOTE (guerilla @ May 7 2009, 02:42 PM) *
ii facem praf topicu omului, da tu cand zici moi le compari cu ce? cu impreza? cu spaceshipu actual?
avensisu 1.8 e o masina foarte buna la banii aia. ai si confort si poti sa si o calci linistit fara sa pui prea multi G pe pasageri biggrin.gif
plus ca limitatoru din dreapta nu se sesizeaza la fel de repede ca in cazul suspensiilor tari atunci cand ai depasit masura whistling.gif

eu comparam cu legacy ... confused.gif accord confused.gif chiar si golf V confused.gif
Legionaru'
Isi poate lua arcuri de la TTE si rezolva cat de cat problema suspensiilor moi.
Cristi Horvat
QUOTE (G e o r g e @ May 7 2009, 02:45 PM) *
QUOTE (guerilla @ May 7 2009, 02:42 PM) *
ii facem praf topicu omului, da tu cand zici moi le compari cu ce? cu impreza? cu spaceshipu actual?
avensisu 1.8 e o masina foarte buna la banii aia. ai si confort si poti sa si o calci linistit fara sa pui prea multi G pe pasageri biggrin.gif
plus ca limitatoru din dreapta nu se sesizeaza la fel de repede ca in cazul suspensiilor tari atunci cand ai depasit masura whistling.gif

eu comparam cu legacy ... confused.gif accord confused.gif chiar si golf V confused.gif


In 17.670 Euro cu tot cu tva cat costa Avensis Classic 1.8 vvt-i Executive MT cu 5 ani garantie si 5 ani mentenanta gratuita pana in 150.000 km, cred ca se detaseaza clar de pretul unui Golf V cu dotari similare, nu mai vorbim de Accord sau Legacy.

Cu un set de arcuri originale de la TTE aprox 400 E, rezolvi si compromisul suspensiei.

Daca mai lasa si dealer-ul ceva, e chiar o afacere buna!
guerilla
bine punctat Cristi. thumbsup.gif

desi eu nu inteleg ce aveti oameni buni cu suspenia asta?!
mie imi place asa cum e.
DRAGOS
offtopic.gif

Cristi, ai cumva vreo idee despre cat vor mai exista pe stocuri modele vechi de avensis? La ritmul actual de vanzari? Posibil sa cautam in cateva luni un inocuitor pentru logan si pentru taicamiu ar fi numai bun un ave 1,8 anterior...
hdi
QUOTE (DRAGOS @ May 7 2009, 04:48 PM) *
offtopic.gif

Cristi, ai cumva vreo idee despre cat vor mai exista pe stocuri modele vechi de avensis? La ritmul actual de vanzari? Posibil sa cautam in cateva luni un inocuitor pentru logan si pentru taicamiu ar fi numai bun un ave 1,8 anterior...


Trebuia sa se intample si asta: Avensis inlocuitor pt. Logan rolleyes.gif
PS: ti-ai pus si tu avatar de om serios?
DRAGOS
da ce? ala dinainte nu era serios? laugh.gif

mda, trebuie sa se intample, dar nu e nimic sigur inca...e criza whistling.gif plus de asta loganul nu are niciun an, e aproape nou.

oricum, candva se va intampla biggrin.gif
TIBINEL
Eu acum doresc ceva mai mic si fffnervos,pretabil la tunat,dar nu ma impac cu grupul VAG(recunosc de 2 ani nu am mai biciuit calutii la nici o reprezentanta VAG),nu stiu ce sa zic,de fapt la banii astia ar trebui cumpanit ce vreau,pentru ce vreau.
Cristi Horvat
Subaru e solutia biggrin.gif, dar iti trebuie si ceva buget!!!
klm
CITAT(TIBINEL @ May 7 2009, 10:59 PM) *
nu ma impac cu grupul VAG(recunosc de 2 ani nu am mai biciuit calutii la nici o reprezentanta VAG)

Dar cu lipsurile in logica te impaci?
DRAGOS
KLM, la o masina trebuie sa-ti placa si altceva inafara de motor/cutie/tren de rulare smile.gif , ca altfel ne-am lua toti numai evo/sti/m3 si am uitat ca exista si altfel de masini la banii aia...Faptul ca nu a mai condus nu inseamna ca nu-si poate da cu parerea despre design, feelingul pe care il provoaca masina cand o vede etc smile.gif
RUE
deci eu asa ca masina noua peste loganul lui 16 vulve observ kia ceed best la 10 000 si putin prin rabla. ala de 1.4. doar ca nu are esp.
in rest ai senzatia unei masini ok, nicicum de ieftin cum simt in loganul propriu.
laurentiu
CITAT(TIBINEL @ May 7 2009, 03:59 PM) *
Eu acum doresc ceva mai mic si fffnervos,pretabil la tunat,dar nu ma impac cu grupul VAG(recunosc de 2 ani nu am mai biciuit calutii la nici o reprezentanta VAG),nu stiu ce sa zic,de fapt la banii astia ar trebui cumpanit ce vreau,pentru ce vreau.



Eu personal as alege o Toyota Corolla second hand si sa dau pe ea vreo 10-12 000 de euro (la banii astia gasesti una super tare). Iar restul i-as investi in tuning. smile.gif
xamez
QUOTE (laurentiu @ May 8 2009, 02:21 PM) *
QUOTE (TIBINEL @ May 7 2009, 03:59 PM) *
Eu acum doresc ceva mai mic si fffnervos,pretabil la tunat,dar nu ma impac cu grupul VAG(recunosc de 2 ani nu am mai biciuit calutii la nici o reprezentanta VAG),nu stiu ce sa zic,de fapt la banii astia ar trebui cumpanit ce vreau,pentru ce vreau.



Eu personal as alege o Toyota Corolla second hand si sa dau pe ea vreo 10-12 000 de euro (la banii astia gasesti una super tare). Iar restul i-as investi in tuning. smile.gif

toyota 1.4 diesel 14500+rabla
daewoo_espero_turbo
GM Daewoo G2X . 2.0L , 260cp, acceleratie 0-100 in 5.5 secunde. biggrin.gif

air_wolf
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Sep 2 2009, 12:10 AM) *
GM Daewoo G2X . 2.0L , 260cp, acceleratie 0-100 in 5.5 secunde. biggrin.gif


este un opel speedster si este deja tunata de fabrica.
Otto73
Eu tot avensis as cumpara.
Lejera la condus, fiabila si mai mare decat corolla.
La ce spune George cu suspensiile ca sunt moi, eu spun ca sunt suspensiile potrivite pt. drumurile din Romania.
Eu de exemplu nu mi-as lua STI ca e masina de circuit si mi-ar deranja pietrele de la rinichi ca suspensiile alea rigide.
Fun to drive?..............I don't think so... not in this bad traffic.

air_wolf
QUOTE (Otto73 @ Oct 19 2009, 11:07 AM) *
Eu de exemplu nu mi-as lua STI ca e masina de circuit si mi-ar deranja pietrele de la rinichi ca suspensiile alea rigide.
Fun to drive?..............I don't think so... not in this bad traffic.


STI nu e masina de circuit. setupul de raliu este cu suspensii cu travel mare, chestie imposibil de utilizat pe strada de catre un sofer obisnuit.
G e o r g e
eu n-am zis sa ia sti ... si daca ar fi sa aleg din nou tot legy as lua si nu avensis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.