Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce ne intereseaza pe noi vs. ce ii intereseaza pe ei
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mike.omega
M-am gandit sa deschid acest topic in ideea de a compara cum privim noi siguranta rutiera in comparatie cu cei din afara(Eu, state, Asia, oricare!).

Ideea mi-a venit de la un articol de pe un site din UK unde isi puneam problema ca 3.5milioane de conducatori auto ruleaza cu pneuri uzate sub limita adminisibila in timp ce noi ne chinuim sa aprindem farurile si ziua confused.gif

Articolul

Stiti si alte situatii de acest gen?
20krpm
ce nu ne intereseaza "pe ei" este sa ne luptam ca sa cistigam locul masinii din fata intr-o situate in care tot traficul e blocat, si nu se misca deloc. ce va intereseaza "pe noi" e sa cistigati fiecare centimetru, cu amenintari, efort, sau simularea nepasarii - dupa caz.

ce nu ne intereseaza "pe ei" e sa ne comportam in trafic in asa fel incit sa scoatem din sarite pe cineva. pentru motive obscure, aici "la ei" se pare ca lumea prefera sa primeasca un zimbet de la soferul din masina cealalta, decit un deget mijlociu. ce va intereseaza "pe noi" e sa va aratati muschii, potenta si repertoriul de ce-ati stii voi sa faceti unei mame - si daca motivul pentru asa ceva nu se arata, sa vi-l cautati si sa vi-l generati singuri.

(cu scuze ca am pus "la noi" si "la ei" pe dos, dpdv gramatical.)
T u d o r
In principal am remarcat diferenta imensa de respect. Toate cele spuse de 20krpm sunt rezultatele directe ale lipsei noastre totale de respect pentru ceilalti din jurul nostru.
mike.omega
Za point era ca pe unii ii doare de cati mm mai are profilul de pe cauciuc iar la noi se intampla fix pix, sau nimic biggrin.gif
20krpm
smile.gif am avut o data discutia asta cu cineva la un circuit - muncea la un corvette, ii schimba rotile in fata compresorului. l-am intrebat daca acuma pleaca sau acuma vine, pentru ca aveam nevoie un pic de compresor, mi-a zis ca tocmai a venit. dupa care am observat ca el de fapt isi punea pe masina niste roti cu cauciucuri uzate, mult mai rele decit alea "de strada". i-am sugerat cumva ca poate asta nu e cea mai buna idee, iar replica lui (care a inceput cu "listen up, buddy") a fost ceva de genul ca atunci cind mergi la lucru, nu te-mbraci cu hainele de strada. n-am mai insistat - la statura si la fordul f150 care-l insotea nu prea era nici cazul, nici oportun smile.gif - dar comentam cu prietenul meu dupa aia ca asta nu seamna cu a te imbraca cu haine de lucru mai vechi, ci mai degraba cu a purta o casca de protectie gata crapata.
mike.omega
Cel pe care l-ai intalnit tu folosea un cauciuc mai uzat deoarece se apropia de forma unui slick=> mai multa aderenta, zic eu smile.gif Dar nu e o solutie deoarece nu cred ca avea senzori care sa-i citeasca temperatura si uzura biggrin.gif
HalbaSus
Cred ca ideea era alta: Mers pe circuit = tocit de cauciucuri, decat sa toceasca gumele pe pe care a dat 1000$ bucata mai bine le toceste pe alea luate SH pe care a dat 100$ bucata. Din punct de vedere economic e foarte logic, in privinta sigurantei e discutabil.
air_wolf
nu, era vorba de slick-uri. alea tin 1-2 curse... depinde de stilul de mers si de cite ture faci. mai mult, fiecare isi poate "scrie" profilul pe care il doreste pe gume. exista un aparat special care face chestia asta: taie in cauciuc.
20krpm
aaa... ahem. stiu ce-s alea slicks. ce punea ala pe masina nu erau slicks. erau cauciucuri tocite.
adrian_flavius
Ii completez si pe 20krpm si pe Tudor, spunand ca la noi exista, in trafic, o extraordinara dorinta de REFULARE a unor frustrari care nu au nici o legatura cu traficul/masina/drumul din fata tuturor, ci cu a tzshpe mii de alte cauze/factori...romanul este stresat, frustrat, chinuit, umilit, iar, pentru cei mai multi, singura posibilitate de CONTROL a unei situatii (sau macar iluzia de control... whistling.gif ) pe care o au este aceea cand sunt la volan... pentru 99% dintre concetatenii nostri, invatati sa taca, sa stea chitic, sa accepte multe si marunte, ideea ca poate, o data in viata, sa faca si el "ce vrea muschii lui" este seducatoare...ca urmare devine un individ chinuit de egocentrism, de dorinta de a le arata celorlalti cat de tare este el, ce sofer "beton" este si cat de misto stie el sa incalce toate regulile de circulatie, care "e pentru prosti"... nu mai continui, da' ati prins ideea...

Cred, sincer, ca la noi s-ar civiliza lucrurile din trafic daca/dupa ce s-ar schimba atitudinea si mentalitatea, ca si constiinta civica...ori, cum pana atunci o sa mai curga fff multa apa pe Dunare, eu accept situatia si incerc sa anticipez mai bine reactiile "brutale" ale altora...

PS: ptiu, sa-mi scuip in san, e prima oara cand sunt pe aceeasi lungime de unda cu 20krpm... laugh.gif
Rebel
Si voi chiar credeti ca in America, pardon, Superba America lumea chiar zambeste din cealalta masina in trafic?
Hai ma ce dracu, treaba aia cu degetul mijlociu nu a inventat-o romanul.
Aici, ii intereseaza cum sa-ti taie fata, ii intereseaza cum sa treaca inca o masina si daca se poate sa sara doua deodata, ii intereseaza cum sa o ia pe o straduta paralela cu cea principala ca sa "mai sara din schema" pe cei de pe strada principala desi straduta respectiva este numai pentru ce care au casele acolo s.a.m.d. Orice metru lasat in plus intre tine si cel din fata da noi imbolduri de raliu boului din fata.
In plus toate incultele cu fard de-un kil si ochelari Bucci pe nas (sau Gucci? cred ca am zis bine, ca sunt din aia din plastic ordinar luati de la wallmart cu $15) conduc cel putin un Escape/Explorer/Denali/Escalade si mai nou F150 cu care vitejeste iti taie fata. Nu numai ca nu stiu sa le conduca, parcheze, dar nu stiu nici macar sa se asigure fiind un adevarat pericol public.

Da ia sa ii vedeti cum mananca mancare si iaurt in masina, beau cafea ca niste roboti si stau la randuri de zeci de masini pentru o amarata de cana de cafea. Eu cand i-am zis aluia la BMW ca nu doresc cupholdere in masina a facut ochi cat cepele. Acu vreo saptamana a avut Tim Hortons (o firma de cafea si gogosi canadiana) ceva oferte la cafea (buy una, iei a doua moca) si sa vezi bataie si cozi nene, am ras cu lacrimi sa-i vad cum stau ca cretinii la cersit pentru o cana de cafea.
f1anatic
Se pare deci ca prin Canada sint mai multi europeni decit prin Americani.
Sau, un alt mod de a privi problema, Statul # 51 al federatiei americane are nevoie de ceva infuzie de civilizatie din Sud.

Acum nu ne asteptam ca Rebel sa aiba vreo atitudine pozitiva despre populatia Americii de Nord; dupa cum nu inseamna ca nu are si ceva dreptate. Insa parerea mea este asemanatoare lui 20krpm. Daca vrei sa traversezi o strada aici, tot ce ai de facut este sa faci cu mina si sa atragi atentia soferilor...si se vor opri. Bineinteles, la nord de granita, in coltul de est al statului # 51- Quebec - situatia este un pic diferita, deoarece civilizatia europeana este in floare. Numai in Montreal poti fi calcat pe trecerea de pieton la fel ca si in Bucuresti. Ah da, si banuiesc ca am fost in Montreal de vreo 12 ori pina acum si am stat cam 5-10 zile de fiecare data.

Cit despre cauciucuri uzate la circuit - nici eu nu as pune altceva. 1) din considerente economice 2) din considerente de tractiune

James Kilowatt
E foarte posibil ca regele soselelor din Montreal sa fie de origine damboviteana. Sau de pe malul Bosforului....deh, ce ti-e cu globalizarea asta.
Exista cretini in toate categoriile si pe toate continentele. Exista si soferi idioti, si pietoni idioti, si biciclisti.... gena idioteniei e destul de raspandita in populatia umana smile.gif Ma intreb daca nu cumva aduce un avantaj evolutiv, din moment ce selectia naturala nu a eliminat-o...

Apropo de cretinisme, pe aici biciclistul sau pietonul e considerat "participant slab" la trafic. Daca dai peste el, din start esti vinovat, pana la proba contrarie pe care trebuie sa o aduci TU. Nu se aplica aceeasi teorie ca la accidentele intre doua masini. DAca era beat, sau a sarit in strada din spatele panourilor publicitare de pe trotuar (alt cretinism), sau cu lipsa de oxigen in creier datorata pedalatului intensiv (sindrom foarte raspandit pe meleag), trebuie sa "contesti" procesul verbal sau costatarea de accident si sa o dovedesti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.