Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Contestatie PV accident
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
faultatul
Va salut!
Astazi un istet mi-a taiat calea si a iesit un mic accident.Politistul care a constatat accidentul m-a scos pe mine vinovat deoarece masina mea era lovita in partea din fata stanga. Nu am semnat procesul verbal. Rugamintea mea la voi este sa ma sfatuiti ce pot face in acasta situatie.
hdi
Pai de ce te-a declarat politistul vinovat pe tine? Faptul ca masina ta e lovita in fata n-are nicio treaba.
Vezi ca daca istetul avea prioritate nu se cheama ca ti-a taiat fata. thumbsup.gif
Daca stii sigur ca nu esti tu vinovatul si o si poti dovedi mergi cu ei in instanta.
faultatul
Am incercat cat de cat sa reprezint "scena" in atasament. Eu veneam cu 20-30km/h din directia indicata de sageata, strada avand o singura banda pe sens.El era in spatele meu. Cand am intrat pe strada cu doua benzi pe sensul meu, el a accelerat si m-a depasit pe trecerea de pietoni, a intrat cu 1/2 di masina lui pe contrasens si pentru ca din fata ( unde este o singura banda) venea o alta masina a virat brusc in fata mea. Acrosarea a avut loc la circa 4-5 metri de trecerea de pietoni pe banda a-II-a. In ceea ce priveste chestia cu vinovatia datorita loviturii din fata stanga, este preluata de la unul din capii politiei. Se pare ca mai am o sansa. Pentru asta trebuie sa contactez un expert auto care sa stabileasca "dinamica traiectoriei?", in baza loviturii de pe aripa.

Am uitat sa-i dau uplod biggrin.gif
mike.omega
Salut!
Cand vrei sa adaugi un post nou in cadrul unui topic apesi Add Reply. Cand vrei sa deschizi o discutie noua, apesi New Topic.

Spor la scris!
FAR EASTERN
QUOTE (faultatul @ Mar 27 2009, 08:17 PM) *
Am incercat cat de cat sa reprezint "scena" in atasament. Eu veneam cu 20-30km/h din directia indicata de sageata, strada avand o singura banda pe sens.El era in spatele meu. Cand am intrat pe strada cu doua benzi pe sensul meu, el a accelerat si m-a depasit pe trecerea de pietoni, a intrat cu 1/2 di masina lui pe contrasens si pentru ca din fata ( unde este o singura banda) venea o alta masina a virat brusc in fata mea. Acrosarea a avut loc la circa 4-5 metri de trecerea de pietoni pe banda a-II-a. In ceea ce priveste chestia cu vinovatia datorita loviturii din fata stanga, este preluata de la unul din capii politiei. Se pare ca mai am o sansa. Pentru asta trebuie sa contactez un expert auto care sa stabileasca "dinamica traiectoriei?", in baza loviturii de pe aripa.

Am uitat sa-i dau uplod biggrin.gif


Eu stiu ca atunci cand faci dreapta, daca strada/drumul pe care intri are doua sau mau multe benzi, intri intai pe banda de langa trotuar/acostament si apoi semnalizezi si intri pe banda a doua. Asta, daca prima banda e ocupata. In cazul tau, prima banda era ocupata imediat dupa trecerea de pietoni?
Daca nu, tu nu aveai ce cauta pe banda a doua imediat dupa ce ai intrat pe strada aia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.