Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GM va scapa de 7500 de angajati
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
T u d o r
http://masini.ro/stiri-auto-gm-va-scapa-de...gajati-6171.htm

Asa o "disponibilizare"...sa tot ai. Uite ca si altii primesc plati compensatorii, nu doar ai nostri. biggrin.gif
admin
20.000 dolari si o masina, imi vine sa plang cand ma gandesc la sarmanii aia, au ramas fara job.
Rebel
Sunt victime ale propriilor decizii. Sindicatele lor au sugrumat efectiv firma.
Si nu in ultimul rand constiinciozitatea cu care si-au facut treaba ca sa scoata masini atat de fiabile.
T u d o r
Sindicatele in Romania au reusit sa sugrume toata economia.... E criza si ei vor mariri de salarii, nu-ti vine sa crezi cat de inconstienti sunt. Comunisti imputiti, nu stiu decat sa intinda mana catre stat sa le dea...sa le dea si iar sa le dea.
Rebel
Tu crezi ca aici sunt altfel?

mai deunazi am cunoscut echipa unui mare sindicat. Daca vezi ce masini conduc baietii pe banii sindicatului iti vine rau...
T u d o r
Mda... poate asta e conspiratia mondiala.... Astia sunt complet cu pluta, mai deunazi citisem ca sefii de la AIG din Anglia tocmai primeau simulentele pe anul trecut... nu stiu cate 'jde milioane de coco. Din banii statului american, care subventiona AIG cica sa nu moara de foame. Cred ca cea mai mare conspiratie mondiala e cea a prostiei fara margini!
ozz86651
Sindicatele sint un dezastru pentru orice sistem economic. Pe de alta parte 45k (impozitabili!) nu insemna mare lucuru cind esti concediat intr-o industrie si o zona fara viitor. Daca iti gasesti de lucru in 3 luni iti ramin si bani, dar daca nu iti mai gasesti de lucru practic niciodata ce dracu faci? Zona Detroit e nenorocita economic si nu de azi de ieri, si daca tu stii sa faci numai chestii specializate pe masini nu gasesti nicaieri de munca in viirtorul previzibil.

Problema cu AIG trebuie nuantata putin, pentru ca e foarte incarcata de populism. Asa zisele bonusuri de care se vorbeste sint de fapt o parte din salariu (exista inca un nivel de bonusuri de performanta, daca firma merge bine etc dar alea evident nu s-au acordat). Diferenta fata de salariile normale e ca bonusul se da intr-o bucata la inceputul anului viitor, si, ca si salariu, e legat cu contract. La multi salariul de fapt e mult ai mic decit bonusul (unii au 1$ plus bonus). Eu nu cred ca vreunul din voi s-ar simti bine daca o fira de faliment si le datoreaza salariu din urma sa zica ca nu va mai dam banii. Contractele si obligatiile ramin chiar daca firma falimenteaza.
Pe de alta parte cind o firma intra in faliment te astepti ca si angajatii sa fie loviti din pdv financiar chiar daca si-au facut treaba. Problema legala la AIG e ca nu a dat faliment, ci a fost nationalizata, deci nu poti sa zici ca se sterg datoriile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.