Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyo Proxes vs Goodyear F1 vs ceva bun...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
adrian_flavius
Sal'tare!

Am postat aici, desi exista si arie separata de anvelope...da' m-am gandit ca topicul e mai vizibil aici...daca incomodeaza, se poate muta (tot sau doar postarile) direct in aria dedicata...

Revenind la problema: am "maritat" setul de Turanze, asa ca acum sunt in "cautari"...prima optiune a fost (si ramane!) Toyo Proxes T1-R...numai ca nu gasesc pe stoc, acolo unde am gasit pret bun la ele (413 lei/bucata); a doua optiune este Goodyear F1 GS-D3...cine cunoaste ceva despre astea, rog mai multe impresii/detalii...ma intereseaza in special comportamentul pe asfalt ud...

Ca sa inchei: ce alte recomandari ati mai avea, in acest segment (anvelope de vara bune/foarte bune)? dimensiunea care ma intereseaza este 205/55/R16.
adrian_flavius
Uite ce am mai gasit pe net: Syron... ce stiti, merita?
cristsib
Eu anul trecut mi-am luat Verdestein Ultrac, pe cauciucuridirect.ro era un pret bun, am fost multumit vara trecuta, acum inca nu le-am montat.
f1anatic
Pirelli Pzero Nero sau Continental Conti Extreme Contact
22nst
Daca tot vrei ceva performant, cumpara asta : http://www.anvelope.ro/big_image.php?id_profile=172
Sunt cam scumpe dar na... performanta costa smile.gif
adrian_flavius
Ionele, multam, le-am vazut si eu, mi-au facut si mie cu ochiul, da' eu nu am masina de curse... devil.gif...si nu vreau sa devina...ca e un diesel domol, da' hotarat (asa, ca mine... laugh.gif) plus ca apar niste costuri suplimentare (in plus fata de cele ocazionate de achizitionare):

1. se tocesc mai repede - trebuiesc inlocuite mai repede.
2. motorina - cu asa ceva o sa mergi tot timpul la limita, ca iti place senzatia drag.gif - automat va consuma mai mult.
3. amenzile - nu cred ca poti merge legal, tot din cauza "senzatiilor" devil.gif

In mare, m-am cam hotarat pe Goodyear Eagle...imi place si design-ul, au review-uri bunicele, or sa faca figura frumoasa pe circuit, si am mai obtinut si un pret bun: 350 de lei/bucata, cu un DOT de genul 3208/3308...au cam o juma de an vechime...nu ma deranjeaza prea mult, ca nu e 2007 sau 2006...si le primesc in 24 de ore...

LE: nu gasesc Vredestein Ultrac Sessanta (ce si-a luat Sorin...) pe dimensiunile mele...nici nu stiu daca se produc pe 16'... laugh.gif
S O R I N
Cica se fabrica. Daca ai nevoie de ceva ma poti suna si poate te ajut ....
adrian_flavius
Au mai aparut in peisaj si Vredestein Ultrac, si Sportrac 3, si Falken 452

Sportrac 3 incepe sa-mi faca cu ochiul...pretul e acelasi cu ce am obtinut pe Eagle, da' asta e productie Olanda, nu China...plus ca acum am "pile"...adica am pilele lui Sorin... laugh.gif ...maine dau iarasi telefoane, si ma decid... whistling.gif
Watcher
La vredestein cea mai tare pila mi se pare direct APCO - ei sunt importatorii :-)
Sportrac 3 pe 205 55 16 sunt ~95E bucata, si primesti (primeai?) montaj + echilibrat gratis!
V_I_C_T_O_R
Ceea ce stiu sa-ti spun din proprie experienta este ca Good Year F1 sucks rau de tot. Au fost cele mai proaste anvelope pe care le-am avut, cu comportamentul pe asfalt ud execrabil. + ca s-au tocit in 20k
Henry90720
Iti recomand Continental PremiumContact 2. Este recunoscut ca unul dintre cele mai bune pneuri la dimensiunile pe care le doresti: excelent atat pe ud, cat si pe iscat, diEtante de franzare foarte reduse, stabilitate exemplar, zgomot redus.
OvidiuH
Mie unul îmi plac Eagle F1 GS-D3. Am condus o mașină încălțată cu ele și mi s-au părut foarte confortabile și silențioase.
adrian_flavius
Multam tuturor de raspunsuri...am renuntat la ideea cu F1 Eagle, dar nu si la design-ul lor...am asa un pitic pe creier care-mi spune ca vrea neaparat nervuri oblice/in V pe gumele de vara...deci raman in cursa Sportrac, Toyo si Ultrac, plus Sessanta, daca gasesc pe dimensiuni...

@Watcher: multam de pont, o sa verific... laugh.gif
adrian_flavius
Verificat si la Apco, au preturi mai mari ca la dealer-ii din Pitesti...cum reusesc, sincer, nu stiu...

Am luat legatura cu "pila" lui Sorin, si mi-a gasit un set de Ultrac, cu DOT 2708 (toate 4), garantie 2 ani la ele, 370 lei/bucata cu montaj/echilibrat inclus...vineri le primesc si le montez...abia astept...cati km trebuie sa merg ceva mai incet inainte sa le calc sanatos? devil.gif ...si eu tot pe traseul Pitesti-Valcea vreau sa le testez, ca si Sorin...si apropo de Sorin, e mai mult decat incantat de Sessante-le lui...ma oftic ca nu se fabrica pe 16'...asta e, sunt bune si Ultrac-urile...
pista
CITAT(Henry90720 @ Mar 23 2009, 05:21 PM) *
Iti recomand Continental PremiumContact 2. Este recunoscut ca unul dintre cele mai bune pneuri la dimensiunile pe care le doresti: excelent atat pe ud, cat si pe iscat, diEtante de franzare foarte reduse, stabilitate exemplar, zgomot redus.


Intre Pirelli P Zero si Continental PremiumContact 2 pe dimensiunea 205/55/16 esti pentru Continental rolleyes.gif ?

Astept parerea si celorlalti colegi de forum.
Va multumesc smile.gif .

P.S. maine trebuie sa comand cauciucurile...
StefanVVTi
Apropo de gume...Corolla a venit cu Bridgestone B320 (parca), care mi s-au parut slabe, comparabil cu Vredestein Sportrac 3.
Ma uitam acum acum la rating-uri si am vazut ca Dunlop SP Sport2030 care echipeaza Yaris-ul au un rating de 1.6, pe o scala de la 1 la 6( 1 bun, 6 rau). Destul de ciudat. Intr-adevar, nu stiu cum se comporta vara, pentru ca masina am luat-o in noiembrie, dar mi se par foarte dure. Am auzit foarte multe persoane care pun rezistenta Dunlop-ului pe seama duritatii...drept dovada, nu am reusit sa plec cu scartzait de roti! Patineaza, atat la plecare, cat si la trecerea din treapta 1 in 2, dar nici un "chitz-chitz"! 36182451.gif Astept sa le vad la vara...
Oricum intentionez sa iau Toyo Proxes CF1 sau Vredestein Sportrac3/Hi-Trac cand se vor duce astea!
adrian_flavius
Ultrac-urile nu au decat vreo 200+ de km la bord, inca nu am ce sa spun despre ele...da' franarea si aderenta pe asfalt uscat sunt exemplare...sincer...masina "ingheata" efectiv daca apesi cu simt de raspundere pe pedala de frana...o singura franare mai violenta pe asfalt ud (chit ca a intrat ABS-ul in functiune...laugh.gif), facuta asa, sa vad si eu cum e (nu era nimeni in spatele meu, am verificat inainte de "manevra"... whistling.gif ), mi-a demonstrat ca si pe ud franarea este buna...astept sa se mai "toceasca" un pic, si-o sa trag o raita pana la colegul Tudor, la Valcea, sa bem o cafea impreuna...ocazie cu care testez si anvelopele... whistling.gif
mmem
Gama Michelin Pilot este cea mai performanta pentru anvelopele de strada.
Chiar daca Vredestein Ultra Sesanta arata super nu sunt atat ok ca Pilot-urile. Si nici cu Yokohama Parada nu imi e rusine, sincer sa fiu tongue.gif
G e o r g e
atentie si la cat de repede se consuma niste UHP uri smile.gif mai ales PS urile thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.