Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema! pls ajutor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
alexkon24
am o mica problema si nu stiu cum sa o rezolv.vineri am fost de mi-am schimbat un bec la farul din stanga si ca sa nu dau o groaza de bani la service toyota, am mers la un service gasit in drum.mecanicul de la service, ca sa ajunga la bec a trebuit sa dea jos bateria , pt ca era imposibil de scos becul cu bateria pusa(am incercat si eu si n-am reusit).dupa ce a pus becul si mi-a remontat bateria nu am constatat vreo problema la partea electrica a masinii , pana spre seara cand vroind sa deschid geamul , acesta nu mai mergea pe automat , adica: se deschide geamul numai daca tin apasat pe buton.spuneti-mi ce ar putea fii si cam ce pot sa fac?
precizez ca masina e o corrola e12
Tiberiu61940
E12 am si eu, si am schimbat bateria.
Faci asa:
Tii apasat butonul sa coboare geamul si il mai tii apasat inca 30 sec in aceeasi directie. (unii zic 15, da eu merg pe safe way).
Dupa aia tragi butonul in sus sa urce geamul, si il mai tii ridicat inca 30 sec.
Dupa asta ar trebui sa mearga singur pe modul auto.
basi
Stimate coleg alexkon24:

Incearca sa faci trei patru miscari din butonul de pe usa la care nu mai merge geamul astfel:
actioneza butonul de lasare al geamului dupa usa afectata pana ce geamul ajunge jos, si tine butonul apasat 3-4 secunde dupa care repeta miscarea si cu geamul ridicat. Aceasta manevra se foloseste deobicei cand geamurile nu mai fuctioneaza de la panoul de comanda dupa usa soferului.
Daca nu merge dupa aceasta miscare pot fi mai multe probleme (siguranta arsa, papuc care nu mai face contact etc ) ar trebu-i sa te duci la un dealer de Toyota.

cu stima
ZORRO
Masina nu are nimic, fa cum a zis Tiberiu si scapi de problema. Asa am patit si la AVE cat si la un prieten Corollist .
Hoinar
QUOTE (ZORRO @ Mar 23 2009, 04:56 PM) *
Masina nu are nimic, fa cum a zis Tiberiu si scapi de problema. Asa am patit si la AVE cat si la un prieten Corollist .


Corect, aceeasi problema am avut-o si noi la Auris si s-a rezolvat cum a zis Tiberiu. Doar daca nu merge reset-ul asta mergi la o verificare.
paul-cristian
si eu am avut aceeasi problema numai ca am tratato cu indiferenta si pana la urama si-a revenit singura, dar cred ca am tot actionat butonul la greu smile.gif
alexkon24
va multumesc fratilor toyotisti.am facut asa cum a-ti zis si merge.nu m-am mai lovit de problema asta pana acum ca sa stiu cum se rezolva.v-am pupat
22nst
Trebuia reactivat sistemul auto la geamuri smile.gif
Am mai auzit de asta cu butonul apasat si tinut apasat!
Se pare ca functioneaza.
osuletz
Aceasta operatie se face pentru a rememora pozitia de capat a geamului pentru ca acesta sa stie cand sa se opreasca la "one shot".
Acest lucru e valabil la o gama foarte larga de automobile, nu numai la Toyota, deoarece marea majoritate nu au au o baterie suplimentara pentru memoria sistemelor de automatizare.
vio
manevra e corecta dar .... trebuie sa faci o cursa sus si una jos ,.. dupa care sa ti apasat butonul pana cand se aude un pac in usa de la mecanismul electric sau circa 3 sec nu mai mult ca se busesc sistele electrice ... la orice mashina toyo se face asa pt revenire .... apropo vezi ca o sa tii se arda si celalat bec ... trebuia sa le schimbi pe amandoua biggrin.gif .... multi au patito asa ... biggrin.gif hihihii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.