Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Birocratia in MI
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
andrei28525
Sa va povestesc o chestie legata de spaga si chiar de nevoia de spaga si relatii (pile). In urma cu 3 ani am avut un accident destul de serios cu victime. Luasem un nenorocit la ocazie si m-am rasturnat intr-un sant si timpitul si-a rupt mina (se sprijinea si el de portiera cu ea). Eu ma inteleg cu omu si declara ca nu are pretentii materiale si nu ma da in judecata. Buuun... dupa ce l-am platit pe ala ca de nou (spaga la doctori, salarul lui lunar etc etc.) aflu ca dosarul (dupa vreo 8 luni de la accident) inca nu era inchis. Ce sa fie ce sa fie... De politaiul ala nicicum nu dau, ca l-au schimbat. Noroc ca taicameu e jurist si aflam ca de fapt politaiul vazind ca victima nu are pretentii materiale, il prosteste pe asta (un copil de 20 de ani) sa imi ceara despagubiri si sa ma dea in judecata (doar i-am rupt mana nu?) ca sa-i pice si lui ceva. Si schimba declaratia de la dosar si nu-l trimite la procuratura.
Pina la urma, vorbesc iara cu baiatul si lamurim lucrurile, nu se incepe urmarirea penala. Trebe sa imi recuperez carnetul de la politie. Ma duc acolo (e vorba de cluj) unde era unsingur ghiseu cu program cam putin, pe care bineinteles il prin inchis. Mai merg a doua zi si intreb... aia zic "nu la noi ci vis-a-vis la permise' Ma duc vis-a-vis si ma trimite inapoi la ghiseu! Aflu ca imi trebe dovada de circulatie pe care am pierdut-o, asa ca ma duc la notar sa fac o declaratie de pierdere si inarmat cu aia si cu decizia de la tribunal ma duc iara (a doua zi). La poarta, incep sa-i explic la politai cum si ce... ala ma trimite iara la ghiseu, iar eu ii zic sa nu ma mai poarte atita ca am mai fost la ghiseul ala si ei m-au trimis la sectie. Asta se enerveaza si nu ma lasa sa intru. Deci ce-i de facut???
Daca nu era tata si nu avea niste pile la cluj [pur si simplu nu puteam trece de portar. Si si asa, cu pile, ala acre dadea permisele ma trimite inapoi la notar sa reformulez declaratia, cica nu e clara... Va dati seama ce tampenie? Notarii le au standard toate tipurile de declaratii. Abia dupa aia imi recuperez permisul.
Daca ati avut rabdare sa cititi toata povestea, va puteti da seama ca fara pile esti nimeni in drum in Romania, din pacate. Sa te fereaasca Dumnezeu de vreun accident ca intri in aparatul birocratic de numa.
andrei28525
Va mai zic una: odata , tot in cj, m-a lovit unul in spate (masina mea era stationata regulamentar si eu eram in vizita). Si atunci aflu ca nu se mai fac procese verbale de constatare la fata locului, ci trebuie sa te duci cu faptasul la un alt ghiseu si acolo se face totul. Hmmm, ce credeti? Un singur politai intr-un singur ghiseu pt tot clujul! Acolo stateai la o coada imensa si cind ajungeai la rind trebuia sa-i explici politaiului cum a fost si apoi el scria cu o incetineala ucigatoare procesul verbal. Dupa ce scria procesele verbale la toti (unii se apucau de se certau acolo la ghiseu , dura cel putin 15 min de persoana), gaborul venea sa faca constatarile avariilor si scria adeverintele pentru service. In total am stat 8 ore acolo.
Asta pt accidente fara victime. Era de ex o doamna care saraca a dat cu spatele si a lovit un stilp de si-a infundat spatele un pic la dacie; si pt asta a stat si ea o zi acolo.
Deci pretentii au cu respectarea legii etc, dar serviciile? Etica lor, profesionalismul?
Dati-va si voi cu parerea!
Iulian HondaFan
andrei, sunt de acord si iti inteleg nemultumirea. f. multe depind de institutiile statului dar multe depind si de atitudinea cetatenilor.
cand am spus ca societatea romana e deficitara la capitolul moravuri, mi s-a raspuns, ca asa ne pute noua romanilor din afara totul la tarisoara mama.

mie toate astea mi-au displacut si cat am fost in tara si cred ca au contribuit la decizia de a emigra intr-o masura semnificativa.

coruptia institutiilor statului in Ro este incomparabil mai pronuntata decat aici.

si eu si sotia am fost implicati in coliziuni auto relativ minore aici in USA ce au rezultat in table indoite, nimeni nu a fost vatamat din fericire. politia vine in 10 -15 minute la fata locului, asigura ca drumul este eliberat cat mai repede de masinile busite, face un proces verbal si da copii tuturor partilor implicate, calmeaza spiritele daca sunt aprinse, asista persoanele implicate cu towing si adrese de auto body shop-uri. nu trebuie sa te duci la nici un oficiu sau birou, toate hartiile se rezolva pe loc. in ambele situatii in 2 ore de la accident amandoi eram in drum spre casa, totul s-a rezolvat dupa aceea prin telefon.

povestea este doar ca ilustrare a faptului ca se poate rezolva totul in mod civilizat. este nevoie doar de BUN SIMT si corectitudine din partea politiei.
andrei28525
Sunt de acord cu tien Iulian, dar mei trebuie ceva: creier!!! Inteligenta in organizarea unor astfel de chestii. Se poate sa fie un singur ghiseu si un singur om la tot clujul? Unde s-a mai pomenit proces verbal "post-mortem" ca sa zic asa?
Iulian HondaFan
creierul e o materie scumpa. nici aici nu este din abundenta si un politai are cam tot atat disponibil cat si unul din Ro.

organizarea nu cere creier decat din partea sefilor cei mari, care la cat sunt platiti si la cate spagi iau ar trebui sa il mai foloseasca si in interesul comunitatii, nu numai in cel personal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.