Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxa pentru drum judetean
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
sorin.l
Salutare tuturor,
O noua taxa ! ! ! wub.gif
De drum judetean. Am un papuc cu doua locuri, luat pentru treburi prin gospodarie, deci nu scot bani cu el, merge mai mult gol, Deci.... trebuie sa platesc taxa de drum judetean nuu ?
Citind pe ici pe colo... Am inteles ca se poate platii si numai atunci cand se intra pe un drum judetean, chiar la intrare pe acel drum in asanumitele puncte permanente.
Voi ce parere aveti ? Nu de alta dar amenda minima zice ca este de 1500 roni.
mike.omega
E vorba de situatia din CT nu? smile.gif
sorin.l
CITAT(mike.omega @ Mar 15 2009, 03:22 PM) *
E vorba de situatia din CT nu? smile.gif

Da ai intuit bine , e vorba de Constanta. nuke.gif
22nst
Ce taxa este asta?
Si de ce se aplica doar in CT?
mike.omega
http://cjc.ro/drumuri_jud/Autorizatii_circulatie.htm

Vezi ca am vazut ca fac controale pe Aurel Vlaicu aproape de straduta ce duce la Ciresica wink.gif
vio
io cred ca o sa se scoata legea asta ,,, toata lumea care nu e din Ctza va trebuii amendata pt ca nu are autorizatie ... ingradirea de libera circulatie la categoria asta intra ... daca se aplica legea ar insemna ca si la un LC si la un Hilux la orice cashcavareta tre sa platesti ... la orice tractor cu sau fara remorca... omologul legii asteia este orice mashina inmatriculata in CTZA nu poate sa iasa din judetz daca nu plateste o taxa asemanatoare , oricum la voi acolo la CJ si Primarie numa dobitoci ... ar trebui un Rambo sa scoata javrele de pe acolo
mike.omega
Ah da?!
Atunci zi-le asta celor de la Politia Locala care opresc tirurile care au sediul/garajul, 2-3km mai incolo, pe aceeasi strada! (adica pe sos. de centura a orasului)
sorin.l
CITAT(vio @ Mar 15 2009, 09:12 PM) *
io cred ca o sa se scoata legea asta ,,, toata lumea care nu e din Ctza va trebuii amendata pt ca nu are autorizatie ... ingradirea de libera circulatie la categoria asta intra ... daca se aplica legea ar insemna ca si la un LC si la un Hilux la orice cashcavareta tre sa platesti ... la orice tractor cu sau fara remorca... omologul legii asteia este orice mashina inmatriculata in CTZA nu poate sa iasa din judetz daca nu plateste o taxa asemanatoare , oricum la voi acolo la CJ si Primarie numa dobitoci ... ar trebui un Rambo sa scoata javrele de pe acolo

Asta cu hilux-ul e chiar interesanta. Oare este valabila aceasta taxa si pentru cele cu caroserii gen pick-up? verymad.gif
Totusi , ar fi util sa ne explice cine care cunoaste, daca se poate platii taxa asta pe drum ( doar pentru ziua respectiva) sau nu .
mike.omega
Taxa este valabila pentru automobilele ce au trecut in talon auto utilitara, cel putin smile.gif

Din cate scriu astia in hotarare se poate plati si taxa pe zi, adica 4 RON sau 720RON/an.
sorin.l
CITAT(mike.omega @ Mar 16 2009, 05:52 PM) *
Taxa este valabila pentru automobilele ce au trecut in talon auto utilitara, cel putin smile.gif

Din cate scriu astia in hotarare se poate plati si taxa pe zi, adica 4 RON sau 720RON/an.

Bun... dar pot platii taxa cand intru pe un drum judetean???
Pentru ca nu pot sa stiu dinainte pe ce drumuri o sa merg, pentru a platii inainte taxa pe ziua respectiva. Si nici nu ies din oras in fiecare zii, pentru a platii taxa pe o luna. cool.gif
mike.omega
http://cjc.ro/drumuri_jud/puncte_eliberare.htm

Aici e lista cu puncte in care se elibereaza autorizatia asta si implicit se incaseaza si taxa. Cum nu o poti lua ca pe rogvinieta de la orice benzinarie, mie mi se pare ca te obliga sa o platesti pe o perioada mai lunga wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.