Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce as putea sa imi cumpar cu 20 000-23 000 eura fara tva
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
taganu69
1:mar interesa un suv(cred ca ma incadrez cu banui).si as vea un suv numai pt simplu fapt ca are garda ridicata si nu o sa am probleme cu gropile(asa cred eu down.gif ).voi credeti ca o berlina rezista la fel de bine la gropile noastre comparata cu un suv?
2:daca voi credeti ca nu un suv nu ar fi cea mai buna alegere va rog sa imi spuneti ce altceva as putea sa aleg?
Masina am sa o folosesc la distributie ......


multumesc pentru sugesti
klm
Pareri pro si contra despre utilitatea SUV-urilor gasesti aici (macar frunzareste-l pentru ca o sa gasesti multe lucruri interesante) dar eu ma intreb: cum adica folosesti masina la distributie? ce anume distribui si ai de gand sa cari ceea ce distribui cu masina asta pe care vrei sa o cumperi?
taganu69
QUOTE (taganu69 @ Mar 11 2009, 11:53 AM) *
1:mar interesa un suv(cred ca ma incadrez cu banui).si as vea un suv numai pt simplu fapt ca are garda ridicata si nu o sa am probleme cu gropile(asa cred eu down.gif ).voi credeti ca o berlina rezista la fel de bine la gropile noastre comparata cu un suv?
2:daca voi credeti ca nu un suv nu ar fi cea mai buna alegere va rog sa imi spuneti ce altceva as putea sa aleg?
Masina am sa o folosesc la distributie ......


multumesc pentru sugesti





am sa distribui haine .....o sa trebuiasca sa car cam cca 10 saci(imi trebuie cat mai mare)
ma intereseaza consumul si intrtirerea.

klm
Atunci nu-ti este bun un Citroen Jumper sau poate un Fiat Doblo?
T u d o r
10 saci de haine nu poti cara cu un SUV decat daca culci bancheta (banchetele) din spate. Si nici asa nu cred ca ar fi prea bine. O utilitara e mult mai ieftina si mai adecvata, zic eu. smile.gif
FAR EASTERN
Eventual una in 5 locuri, ca s-o poti folosi si pentru calatorii cu familia... Bineinteles ca si la astea trebuie sa lasi banchetele in jos... dar macar ai ceva mau mlt spatiu decat la un SUV... mic.
22nst
Eu am vazut un Peugeot 307SW cu 7 locuri care avea fiecare scauna independent si puteai sa scoti ce iti doreai din masina.
Poti sa lasi doar scaunul soferului si restul gol!
Este o masina mare si cred ca te ajunta la ce iti trebuit tie.
Pun si 2 imagini sa vezi despre ce-i vorba biggrin.gif

taganu69
QUOTE (klm @ Mar 11 2009, 12:44 PM) *
Atunci nu-ti este bun un Citroen Jumper sau poate un Fiat Doblo?


am un ford transit dar eu vreau sa mai merg si cu familia.si din cauza asta am spus ca daca imi iau un suv rezolv mai multe probleme(merg cu familia si pe drum mai dau si marfa)eu stau in dubii daca mai bine imi iau un suv sau mai bine un brek.daca rezista mai bine un suv decat un brek..poate ca 10 saci am zis si eu cam mult.

cu respect
hdi
QUOTE (taganu69 @ Mar 11 2009, 02:20 PM) *
QUOTE (klm @ Mar 11 2009, 12:44 PM) *
Atunci nu-ti este bun un Citroen Jumper sau poate un Fiat Doblo?


am un ford transit dar eu vreau sa mai merg si cu familia.si din cauza asta am spus ca daca imi iau un suv rezolv mai multe probleme(merg cu familia si pe drum mai dau si marfa)eu stau in dubii daca mai bine imi iau un suv sau mai bine un brek.daca rezista mai bine un suv decat un brek..poate ca 10 saci am zis si eu cam mult.

cu respect


Pai daca tot nu stii, atunci inseamna ca vrei un crossover rolleyes.gif
Allroad (daca te tine cureaua)
Outback
Volvo XC70

Sau break cu 4WD:
Octavia Scout
Passat 4Motion
taganu69
QUOTE (22nst @ Mar 11 2009, 01:58 PM) *
Eu am vazut un Peugeot 307SW cu 7 locuri care avea fiecare scauna independent si puteai sa scoti ce iti doreai din masina.
Poti sa lasi doar scaunul soferului si restul gol!
Este o masina mare si cred ca te ajunta la ce iti trebuit tie.
Pun si 2 imagini sa vezi despre ce-i vorba biggrin.gif

am auzit ca la peugeot e scumpa intretinerea.

QUOTE (hdi @ Mar 11 2009, 02:23 PM) *
QUOTE (taganu69 @ Mar 11 2009, 02:20 PM) *
QUOTE (klm @ Mar 11 2009, 12:44 PM) *
Atunci nu-ti este bun un Citroen Jumper sau poate un Fiat Doblo?


am un ford transit dar eu vreau sa mai merg si cu familia.si din cauza asta am spus ca daca imi iau un suv rezolv mai multe probleme(merg cu familia si pe drum mai dau si marfa)eu stau in dubii daca mai bine imi iau un suv sau mai bine un brek.daca rezista mai bine un suv decat un brek..poate ca 10 saci am zis si eu cam mult.

cu respect


Pai daca tot nu stii, atunci inseamna ca vrei un crossover rolleyes.gif
Allroad (daca te tine cureaua)
Outback
Volvo XC70

Sau break cu 4WD:
Octavia Scout
Passat 4Motion


pai tu crezi ca ma tine cu 20 000 23 000 euro??imi permit sa imi iau una?eu ma gandeam la honda crv.e buna consuma mult.intretinerea e scumpa? ce zici!!
hdi
Honda CR-V este o masina excelenta. thumbsup.gif
Nu ai avea ce sa regreti. Pt mine a fost prima optiune pana mi-a pus piedica Outback-ul teehee.gif
Motorul diesel este foarte reusit. Vioi, puternic si nu consuma exagerat. Turbina are un sunet al ei (trademark).
Si cred ca gasesti ceva fab. 2008 cu discount

PS: motoarele pe benzina Honda sunt si mai si dar inteleg ca faci multi km
NGZ
Eu de banii astia mi-as lua o Honda Acord.
7-8 saci cred ca se pot cara fara probleme (4-5 in portbagaj si 2-3 pe bancheta din spate).
In felul asta poate partea cu marfa nu este tocmai bine rezolvata, dar partea cu familia la blimbare...



air_wolf
QUOTE (taganu69 @ Mar 11 2009, 11:53 AM) *
1:mar interesa un suv(cred ca ma incadrez cu banui).si as vea un suv numai pt simplu fapt ca are garda ridicata si nu o sa am probleme cu gropile(asa cred eu down.gif ).voi credeti ca o berlina rezista la fel de bine la gropile noastre comparata cu un suv?
2:daca voi credeti ca nu un suv nu ar fi cea mai buna alegere va rog sa imi spuneti ce altceva as putea sa aleg?
Masina am sa o folosesc la distributie ......


multumesc pentru sugesti


probleme cu gropile vei avea cu orice SUV, ba din cauza greutatii s-ar puta sa schimbi mai des anumite componente. singurul avantaj e ca nu mai dai cu baia de ulei sau cu toba. sa nu-ti imaginezi ca poti trece cu 90 prin orice groapa. din cauza dimensiunilor vei fi nevoit sa treci prin gropi pentru ca nu le vei putea evita pe toate ca si cu o berlina.
totusi, daca te indrepti spre o masina gen patrol, wrangler, land cruiser, o sa ai mai putine probleme. dar astea nu intra in buget.
la banii astia gasesti toyota hilux, mitsu l200, mazada b2500, ford ranger, kia, hyundai. s-ar putea sa gasesti si altele, la oferta, dar daca vrei sa cari si marfa as merge clar pe un hilux sau altceva similar, cu dubla cabina.
de pe site-ul toyota: 2.5 D4D Double Cab 4X4 - Comfort* 4 uši / 5 locuri 22.889 fara tva si presupun ca mai poti negocia. eu asa ceva as lua. in plus iti ofera si posibilitatea evadarii, din cind in cind, de pe sosea. 10 saci de haine intra fara probleme in hilux. ba ii poti face si suprastructura daca vrei, demontabila. e mult mai practica decit un suv.
HalbaSus
Nu stiu daca te incadrezi in bani (desi parca au facut si ei discounturi ca la inceput aveau preturi aberante): ford mondeo break... in ala intra 10 saci si mai pui si cateva lazi de bere, bagaje, copii, bunici... e imensa. Are garda suficient de inalta cat sa nu o lovesti, stabilitate buna, singura chestie e ca mie mi s-a parut putin puturoasa, dar nu mai puturoasa decat un SUV sau o utilitara.
bebelacus
pai vino la constanta si te duc eu la reprezentanta Land Rover.
Au 2 masini pe stoc, Discovery 3, diesel, cutie automata, echiparea standard plus citeva alte chestii:
-pachet iarna (scaune incalzite fata spate)
-parbriz incalzit electric
-duze incalzite
-vopsea metalizata
jante aliaj si rezerva normala tot din aliaj
-alte citeva mici chestii.
este varianta cu 5 locuri, deci vei avea spatiu enorm in portbagaj.

pretul este incredibil: 29,500 euro CU TVA !!!!!!!

nu va pacalesc, am fost saptamina trecuta pe la ei.

acum, costurile cred ca sint destul de mari la intretinere fata de o marca mai populara dar la pretul asta e imbatabil. un Rav 4 e tot la banii astia sau chiar mai scump functie de dotare.
bafta

ps poti verifica la telefon. sa caut cartea lor de vizita si iti dau nr. daca nu, cauta pe net.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.