Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concursul de pronosticuri - sezon 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana
mai sunt trei saptamani si ne apucam de cearta teehee.gif pana atunci, insa, sa facem si ceva constructiv. daca aveti propuneri legate de sistemul de punctaj sau orice altceva, asteptam sa le dezbatem... 20krpm, am speranta ca te vei ocupa de platforma de calcul...
eu zic asa: daca anul trecut am folosit acelasi sistem de punctaj ca in f1, cred ca ar fi interesant sa incercam acum varianta pe care a propus-o atunci 20krpm... adica: 3 puncte pentru fiecare pronostic corect si cate un punct daca pilotul nu se afla pe pozitia respectiva, dar este in primii 8. sa dau si un exemplu, in cazul in care nu am reusit sa ma fac inteleasa. daca eu il pun pe massa pe 1 si el termina cursa pe 1, iau 3 puncte, dar daca el termina pe 2-8, iau un punct.

pe langa punctele astea, sa mai acordam 1 sau 2 puncte pentru diverse alte intrebari: cursa pe ploaie/uscat, safety car in cursa, pole position, numarul pilotilor care termina cursa, fastest lap, cate echipe se califica cu ambii piloti in top 10 etc

next...
20krpm
eu sint cu totul de acord cu propunerea de punctaj a oanei smile.gif) serios acum, trebuie ca exista solutii chiar mai bune, asa ca hai sa le stabilim si sa le batem in cuie in astea 3 saptamini, sa nu aparem dup-aia ca la nascar ca inca mai lucram la regulament in timpul campionatului.
AZAZEL
ai eu aunt de acord cu ce spune oana.
mai poti sa adaugi punctaj si pt cine indica nr de echipe ce termina cu ambii piloti in puncte.

se mai pot adauga de asemenea suplimentar puncte ca in formula 1 pt pilotii indicati corect pe pozitiile in care termina.
de exemplu . oana nimereste exact castigatorul cursei si pilotul ce termina pe 5.
pt asta oana sa primeasca cele 10 puncte + 4 puncte si inca 3 +3 puncte pt indicareaq corecta a pozitiilor a doi piloti.
sa fie o diferentiere pt cazul in care cineva nimereste bine tot doi piloti dar astia termina pe 7 si 8. pt astia doi sa iei 1+2 puncte(ca in f1) si inca 3+3 puncte pt ca ai indicat corect pozitiile a doi piloti.

practic, sa pretuim coret faptul de a nimeri pozitiile pilotilor fruntasi.
Oana
mi se pare cam complicat ce zici tu aici. de fapt nu complicat, mai degraba intortocheat. pai eu am incercat sa simplific sistemul de punctaj si tu il complici si mai rau decat anul trecut. sunt de acord cu tine ca trebuie recompensati mai mult cei care ghicesc pozitiile fruntase, dar parca am exagera cu 8+3-2+1 rolleyes.gif stiu ca e doar 8+3, dar pentru mine asa arata
eu zic altfel. daca vrem neaparat sa facem o diferenta intre cei care ghicesc locul 1 si cei care ghicesc locul 8, putem sa acordam pentru locul 1, in loc de 3 puncte, 10 puncte. si atunci e echitabil. parerea mea
laurentiu
Mi se pare mai bine cum zice Oana. E mai simplu. Cred ca ar fi ok sa se dea inca 2 sau 3 puncte si celui care ghiceste ultimul pilot care termina cursa.
klm
CITAT(oana87995 @ Mar 6 2009, 05:57 PM) *
cred ca ar fi interesant sa incercam acum varianta pe care a propus-o atunci 20krpm... adica: 3 puncte pentru fiecare pronostic corect si cate un punct daca pilotul nu se afla pe pozitia respectiva, dar este in primii 8.

De acord mai ales ca anul trecut am sugerat acelasi lucru.
AZAZEL
ce facem cu concursul?
eu sunt disperat sa pariez pe brown GP.
Oana
pai facem. luni deschid topic. hai marti, ca sa aveti timp sa va mai ganditi la niste intrebari.
in concluzie, pentru ca toti ati fost de acord cu mine, punctajul va arata asa:

10 puncte pentru locul 1 (am tinut cont si de dorinta lui azazel)
3 puncte pentru fiecare pronostic corect (cu exceptia locului 1)
1 punct pentru fiecare pilot nimerit in primii 8, dar nu pe pozitia exacta

intrebari:
1. cursa pe ploaie/uscat - 1 pct
2. safety car in cursa - 1 pct
3. pole position - 2 pct
4. cati piloti termia cursa - 2 pct
5. fastest lap - 2 pct
6. echipe calificate cu ambii piloti in top 10 - 1 pct
7. pilotul de pe ultima pozitie - 2 pct
8. .... continuati

pronosticul se va posta cu o ora inaintea sesiunii de calificari.
AZAZEL
oana, eu sunt de acord.
imi place f mult si chestia aia cu pilotul de pe ultima pozitie.

nu mai dam ocazia ca un castigator al unei etape sa adreseze o intrebare?
daca da, propun ca indicarea raspunusului corect la intrebare sa fie premiat cu minim 3 puncte.
20krpm
cum, noi nu aplicam sistemul de punctaj alba-neagra?... vaaai, o sa rida lumea de noi ca nu stim ce-i la moda.

serios acuma. in afara de intrebaricile alea mititele, care-s destul de pisaloage ca sa le ghicesti raspunsul cursa de cursa, si eu sint de acord cu sistemul de punctaj. si sint de acord si cu premierea mai substantiala a intrebarii suplimentare. dar hai sa lasam o singura intrebare suplimentara, plus (poate) pole position si fastest lap, asa cum am avut anul trecut. restul prea sint loterie. iar 10 puncte pentru locul 1 sint mult prea multe, in comparatie cu punctele pentru ceilalti... propun 6.
klm
Hai sa fiu eu putin Gicacontra: a ghici un pilot si locul pe care il va ocupa la sfarsitul cursei este la fel de greu indiferent de pozitia pe care va termina, adica locul 1 se estimeaza la fel de greu ca locul 10, nu inteleg de ce ar primi 10 pct locul 1 si doar 3 orice alta pozitie!
Oana
bine ca pana acum nu ati zis nimic si v-ati hotarat in ultima zi sa dezbateti problema. nu stiu cum faceti, dar pana la sfarsitul zilei vreau sa picam de acord, ca sa pot deschide maine topic pentru australia.
klm, propunerea mea initiala a fost cea cu 3 puncte pentru fiecare pilot ghicit pe pozitie. azazel a fost cel care a vrut mai multe puncte pentru locul 1. am luat in considerare parerea lui pentru ca noi participam la concursul asta si astfel noi suntem cei care decidem cum vrem sa-l facem. dar, daca va fi sa alegem pana la urma varianta cu mai multe puncte pentru locul 1, 20krpm are dreptate: 10 puncte sunt prea multe.

in aceste conditii, va rog sa votati ce varianta alegem:
- 6 puncte pentru locul 1 si 3 pentru celelalte pozitii
ori
- 3 puncte pentru orice pronostic ghicit de la 1-8

si inca un vot pentru intrebarile suplimentare:
- la fel ca anul trecut: fastest lap, pole position, finish si intrebarea castigatorului etapei precedente
sau
- lista de intrebari postata de mine mai jos + intrebarea castigatorului

eu aleg varianta cu 6 puncte si lista de intrebari
klm
Acu eu stau si ma gandesc ca e mai usor sa nimeresti podiumul decat sa nimeresti, de exemplu, locurile 11, 12, 13 si atat timp cat pozitionarea unui pilot nu tine in mod direct de niciunul dintre noi (nu putem transmite incurajari sau injurii in timpul cursei smile.gif) mi se pare ca estimarea corecta a oricarei pozitii merita acelasi numar de puncte (oricare ar fi acesta), deci eu votez pentru aceasta varianta sau... sa zicem: 6 - I, 5 - II, 4 - III, 3 - restul; adica, hai, cateva puncte in plus dar nu foarte multe.
Oana
eu ti-am zis sa alegi o varianta din cele 2, nu sa vii tu cu o a treia tongue.gif
bun, deci la tine o s-o iau in calcul pe aia cu 3 puncte pentru toata lumea. si ce varianta de intrebari suplimentare alegi?
AZAZEL
oana, eu merg pe mana ta.
orice propunere finala ai , eu sunt de acord cu ea.
laurentiu
Si eu sunt de acord cu prima varianta, ca daca am da fiecaruia acelasi numar de puncte este ca si cum nu ar conta daca pilotul respectiv termina pe I sau pe VIII. Nu mi-o luati in nume de rau, dar mie mi se pare ca insistati pe niste modificari care, in opinia mea, nu isi au rostul confused.gif . Anult trecut mi s-a parut ok si nu vad de ce sa schimbam ceva. unsure.gif
Oana
am vrut sa schimbam pentru ca trei ani la rand am mers pe aceeasi varianta.
QUOTE (AZAZEL @ Mar 23 2009, 02:35 PM) *
oana, eu merg pe mana ta.
orice propunere finala ai , eu sunt de acord cu ea.

nu te simti bine? te-ai lovit la cap?
am trait sa o vad si pe asta: azazel e de acord cu ce spun eu, chiar inainte sa spun ceva
laurentiu
CITAT(oana87995 @ Mar 23 2009, 09:49 AM) *
am vrut sa schimbam pentru ca trei ani la rand am mers pe aceeasi varianta.


Pai daca ati mers timp de trei ani (eu doar unul) si toti am fost multumiti, de ce sa schimbam? smile.gif
AZAZEL
laurentiu, mai trebuie si ceva sare si piper nu doar continuitate.

eu propun sa adaugam asa cum vroia initial si oana, o intrebare privind pilotul ce va ocupa ultima pozitie la start.

ps sunt de acord cu cele 6 puncte pt top 3.
klm
CITAT(oana87995 @ Mar 23 2009, 02:33 PM) *
eu ti-am zis sa alegi o varianta din cele 2, nu sa vii tu cu o a treia tongue.gif
bun, deci la tine o s-o iau in calcul pe aia cu 3 puncte pentru toata lumea. si ce varianta de intrebari suplimentare alegi?

By bad blush.gif dar ai facut alegerea corecta si ai pus bine punctul pe i (pentru ca era un "sau" asa ca nu are rost sa complicam concursul cu propunerea mea).
Mi-a placut mult sistemul din sezonul trecut in care castigatorul editiei alegea intrebarea (deja ma gandesc la 2-3 intrebari stupide dar dixtractive rau biggrin.gif) asa ca las stabilirea domeniilor la latitudinea celor care au participat activ in anii trecuti dat fiind faptul ca eu nu am avut decat un aport minim.
CITAT(laurentiu @ Mar 23 2009, 02:40 PM) *
Si eu sunt de acord cu prima varianta, ca daca am da fiecaruia acelasi numar de puncte este ca si cum nu ar conta daca pilotul respectiv termina pe I sau pe VIII. Nu mi-o luati in nume de rau, dar mie mi se pare ca insistati pe niste modificari care, in opinia mea, nu isi au rostul confused.gif . Anult trecut mi s-a parut ok si nu vad de ce sa schimbam ceva. unsure.gif

laurentiu, fiecare avem dreptul la o opinie; nu cred ca-ti va lua nimeni nimic in nume de rau wink.gif. Eu am zis ca a ghici locul pe care il va ocupa un pilot (oricare ar fi acesta) valoreaza la fel de mult fie ca e vorba de primul fie ca e vorba de ultimul si asta datorita faptului ca in ambele cazuri este vorba de a ghici un pilot si o pozitie, nu se minimizeaza meritul castigatorului; daca vrei, e ca si cum ai spune ca la 6/49 ar trebui sa castigi mai mult daca ai bifat corect primul numar din urna; dar, asta e doar parerea mea iar castigatoarea discutiei va fi doar parerea noastra smile.gif.
CITAT(oana87995 @ Mar 23 2009, 02:49 PM) *
nu te simti bine? te-ai lovit la cap?
am trait sa o vad si pe asta: azazel e de acord cu ce spun eu, chiar inainte sa spun ceva

36182451.gif
Oana
QUOTE (AZAZEL @ Mar 23 2009, 03:48 PM) *
ps sunt de acord cu cele 6 puncte pt top 3.

cine a propus asa ceva?
20krpm
ok, sumar:

fiecare participant posteaza aici pe forum, in topicul dedicat, pronosticul lui, inainte de inceperea sesiunii de calificari. pronosticul e format din
(1) clasamentul primilor 8 soferi
(2) raspunsul la intrebarile "cine cistiga pole position", "cine va avea cel mai rapid tur" (in cursa), "cite masini termina cursa"
(3) in plus, cistigatorul etapei precedente adauga o intrebare proprie legata de cursa urmatoare; trebuie insa formulata in asa fel incit sa putem obtine un raspuns clar din datele oficiale.

rezultatele fiecaruia sint evaluate prin comparatia cu rezultatele publicate de fia - luam ca sursa de referinta http://formula1.com. modificarile facute de fia dupa terminarea cursei vor fi luate in considerare, in sensul ca si noi vom recalcula rezultatele conform lor.

cum punctam:
- 6 puncte pentru indicat corect cistigatorul
- 3 puncte pentru fiecare sofer care a terminat cursa pe locul indicat
- 1 punct pentru fiecare alt sofer care a fost corect indicat ca terminind cursa in primii 8
(punctele de mai sus nu sint cumulative, adica daca am indicat corect cistigatorul, nu primim 6 puncte + 3 puncte + 1 punct)
- 1 punct pentru fiecare raspuns corect la intrebarile fixe
- 3 puncte pentru raspuns corect la intrebarea cistigatorului din etapa trecuta

cine cistiga: noi toti. totusi, la sfirsitul sezonului, cel care a obtinut cele mai multe puncte va primi un premiu.

ce cistiga si de la cine: premiul il acorda subsemnatul. nu spun de la inceput in ce consta, pentru ca am sa il aleg in functie de preferintele cistigatorului, dar promit ca nu va fi trivial.

cum ne organizam: oricine e liber sa deschida un topic referitor la cursa urmatoare, dar incercati sa pastrati consistenta titlului. topicurile NU sint referitoare strict la concurs - dimpotriva, discutiile libere pe subiectul si pe linga subiectul cursei sint puternic incurajate. intrebarea cistigatorului din etapa precedenta trebuie primita pina in ziua de joi inaintea cursei, altfel o sa rugam un nou participant sa vina cu intrebarea, sau in ultima instanta o va enunta unul dintre noi. in functie de citi participanti aspiranti vom avea pe parcursul sezonului, la un moment dat e posibil sa creem si un "sprint race" - un concurs similar care sa se desfasoare doar pe ultimele citeva etape. am sa incerc sa creez un spreadsheet pe care sa-l postez online si sa il updatam inainte si dupa fiecare cursa (sper sa ma duca capul sa-l fac, pentru ca anul asta algoritmul de calcul e ceva mai complicat). am sa va spun cind e gata si unde-l puteti gasi.

evident - bafta la toata lumea smile.gif
laurentiu
Mi se pare ok. thumbsup.gif
Am insa o propunere: daca pana joi cel care trebuie sa dreseze intrebarea nu o face, ce ziceti daca ma stabili sa faca asta cel care se afla pe locul 2 in clasament pana in acel moment? Ma gandesc ca ar fi cam aiurea sa ramanem fara intrebare. unsure.gif
20krpm
QUOTE (laurentiu @ Mar 23 2009, 04:41 PM) *
Mi se pare ok. thumbsup.gif
Am insa o propunere: daca pana joi cel care trebuie sa dreseze intrebarea nu o face, ce ziceti daca ma stabili sa faca asta cel care se afla pe locul 2 in clasament pana in acel moment? Ma gandesc ca ar fi cam aiurea sa ramanem fara intrebare. unsure.gif


in general de acord cu tine, dar idea era ca joi e ceea ce se numeste "tirziu", si in situatia respectiva "oricine" e mai bun decit o persoana dinainte stabilita. cu alte cuvinte, sa fim flexibili, nu sa ne cramponam in chichitze de regulament. daca pentru urmatoarele 2 zile nu reusim sa dam de cel care a terminat pe 2?... ma-ntelegi ce vreau sa zic. in acelasi timp am incercat sa fac in asa fel incit sa ii primim si pe noii veniti, cumva, si sa ii si pastram interesati pe cei care ramin mai in urma cu punctele.
AZAZEL
zic asa:
termenul limita sa fie miercuri ora 24 pt a adresa intrebarea de catre castigatorul etapei precedente si apoi pa. pana cel tarziu joi ora 24 cel de pe locul doi poate adresa intrebarea in cazul in care castigatorul anterior nu a facut-o.
daca acestia "dorm", oricine poate sa faca publica o intrebare.
20krpm
ok. (pacat ca nu mai am cum sa-mi editez post-uld e mai sus atunci.) sau daca nu gasim si nu gasim, luam una din intrebarile stock de la Oana.

r
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.