Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MASINA SH-10000 EURO
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
B_XXV
As dori niste pareri referitoare la achizitionarea unei masini sh in 10000 de euro.Am studiat piata si am gasit pe mobile.de urmatoarele:opel vectra gts 2003-2004,ford focus 2003-2006, golf 2002-2006,mazda6 2004-2006,passat 2000-2004 Pretul difera in functie de otionale,an de fabricatie si km.Dintre toate cel mai mult mi-a placut opel vectra gts care in 10000 de euro l-am gasit full.Arata f bine,e spatioasa etc si e o masina buna din cate am auzit,nu sunt genul cu pareri preconcepute gen opel =dacia neamtului.pb e ca masini din 2003-2004 au pana in 50000 de km la bord, parca nu-mi vine sa cred totusi.
Celelalte le-am judecat in felul urmator:
mazda 6-masina ok insa piese scumpe si mai greu de procurat
focus-prea banala,potrivita pt cei de peste 40 de ani si familisti
passat-prea pe toate drumurile,piese ceva mai scumpe decat la opel si parca calitatea undeva la acelasi nivel...
golf-prea mic
Astept sugestii...mai ales la masinile astea puse pe mobile.de care prea au km putini la bord...ciudat
hdi
Zici tu ca Vectra e mai tinereasca decat Focus? Mda...
Sa fie diesel, benzina?
Mai bine ne spui ce iti doresti de la masina ta ca altfel zic Mazda6 si gata (piese se procura usor: la reprezentanta)
B_XXV
QUOTE (B_XXV @ Mar 4 2009, 11:04 PM) *
As dori niste pareri referitoare la achizitionarea unei masini sh in 10000 de euro.Am studiat piata si am gasit pe mobile.de urmatoarele:opel vectra gts 2003-2004,ford focus 2003-2006, golf 2002-2006,mazda6 2004-2006,passat 2000-2004 Pretul difera in functie de otionale,an de fabricatie si km.Dintre toate cel mai mult mi-a placut opel vectra gts care in 10000 de euro l-am gasit full.Arata f bine,e spatioasa etc si e o masina buna din cate am auzit,nu sunt genul cu pareri preconcepute gen opel =dacia neamtului.pb e ca masini din 2003-2004 au pana in 50000 de km la bord, parca nu-mi vine sa cred totusi.
Celelalte le-am judecat in felul urmator:
mazda 6-masina ok insa piese scumpe si mai greu de procurat
focus-prea banala,potrivita pt cei de peste 40 de ani si familisti
passat-prea pe toate drumurile,piese ceva mai scumpe decat la opel si parca calitatea undeva la acelasi nivel...
golf-prea mic
Astept sugestii...mai ales la masinile astea puse pe mobile.de care prea au km putini la bord...ciudat

Click to view attachment
ARATA BINE....

Vreau o masina spatioasa,cu ceva dotari si care sa arate bine...deci sunt undeva intre mazda 6 si un opel gts...ambele pe benzina pana in 150 de cai...la opel am inteles ca piesele sunt destul de ieftine, mazda fiind o asiatica mai sunt pb cu service-ul, cu anvelopele,piese ceva mai scumpe...
laurentiu
Ar fi o alegere ok Vectra, insa ti-as recomanda totusi o Mazda 6. Nu sunt probleme prea mari in gasirea pieselor, fiabilitatea cred ca este pe Vectra iar si cred ca o gasesti la pret ceva mai mic si poti negocia si ceva mai mult, pentru ca Mazda nu are imaginea lui Opel, cel putin nu in Germania. thumbsup.gif
B_XXV
Da mazda are o calitate a executiei peste opel insa nu cred ca piesele sunt ieftine,iar cu pretul ai dreptate mazda e mai ieftina pe mobile.de.Cel putin pe benzina mazda e bazata bine,interiorul iarasi e de calitate.Insa piesele,service-ul la noi-big problems.
DORU
QUOTE (B_XXV @ Mar 4 2009, 11:54 PM) *
Vreau o masina spatioasa,cu ceva dotari si care sa arate bine...[...] ambele pe benzina pana in 150 de cai...


Pana acum am evitat sa-ti fac vreo sugestie...dar daca ai zis BENZINA PANA IN 150 CP, ma vad nevoit sa-ti aduc in discutie o Octavia 1 Elegance 1.8T care este si spatioasa, are si motor vivace cel putin...si a carei intretinere este sub a celor de la Mazda sau Opel. thumbsup.gif
adrian_flavius
Mazda imparte unele platforme tehnice cu Ford...si cred ca si Mazda 6 face acest lucru...arata bine Opel-ul ala, sincer...personal, as alege Mazda, dar strict pe considerente estetice (imi place mai mult cum arata)...daca tie iti place mai mult Opel-ul, da-i bataie...dar nu inainte de a cere o verificare tehnica a masinii, plus o verificare a kilometrajului real (cel mai simplu este sa iei seria de sasiu si sa te adresezi unei reprezentante...chiar si de pe la noi...multi pot verifica date cuprinzatoare, printre care si km la momentul reviziilor...de acolo iti dai seama imediat cam cum a fost condusa, de cine, cati km s-au facut intr-o anumita perioada, samd...
B_XXV
skoda 1 mi se pare invechita,cam prea invechita...in plus nu are cine stie ce optionale.Insa am dubii mari in ce am gasit pe mobile.de...masini de prin 2003-2004 cu 30-50000 km doar...
adrian_flavius
Au invatat si nemtii cum se dau kilometrajele inapoi... ninja.gif drag.gif devil.gif
DORU
Nu tot ce e nou e si bun thumbsup.gif

OT: Alex-F1, mai curand decat ma asteptam, m-am intalnit si cu situatia care pune in valoare ceea ce ai preluat tu in semnatura...dupa cum vezi, masinile noi se vor vinde mereu...pt ca piata este tinuta departe de informatiile reale. Marketing-ul sa traiasca !
Alex-F1
QUOTE (DORU @ Mar 5 2009, 11:13 AM) *
piata este tinuta departe de informatiile reale. Marketing-ul sa traiasca!


AMIN! Dorule, da vad ca te pricepi de numa la vorbe de duh! biggrin.gif Marketing tata pe toata linia.....si ce e mai grav e ca se minte poprul si nu numai cu televizorul, ci cu orice mijloc media posibil.....si primul exemplu care-mi vine in minte e faza cu chips-urile, care la reclame zic/arata ca-s facute din cartofi, cand, in realitate (DIN SURSE 100% SIGURE, DIN INTERIOR) n-au GRAM de cartof in compozitie, totul e ARTIFICIAL!!!!! ohmy.gif mad.gif banned.gif ..... offtopic.gif

Si ON TOPIC....io as alege o masina fabricata intre anii 2001 si 2004, cu km putini si care cu siguranta te va tine mult si bine, daca o vei intretine corespunzator.....si sa fie neaparat ceva de fabricatie germana.... devil.gif Octavia 1 e ok, O2 nu e ok....Passatu-ul B5.5 e ok, B6 nu e ok.....s.a.m.d. Bafta maxima!!! thumbsup.gif
B_XXV
Ceta tenilor care va pricepeti un sfat va rog...Deci au aparut mai multe variante intre timp pt o masina sh in 10 mii de euro...ce ma sfatuiti?

-peugeot 407 full 136 cp

-skoda octavia 1 1.9 tdi

-opel vectra
GabiA
O compacta din 2006, pe benzina, cu maxim 50 de mii km thumbsup.gif
DORU
QUOTE (B_XXV @ Mar 8 2009, 07:07 PM) *
Ceta tenilor care va pricepeti un sfat va rog...Deci au aparut mai multe variante intre timp pt o masina sh in 10 mii de euro...ce ma sfatuiti?

-peugeot 407 full 136 cp

-skoda octavia 1 1.9 tdi

-opel vectra


Peugeot: (+) > design modern
> motor puternic
> dotari f bune
( - ) > suspensii slabe pt drumurile romanesti
> costuri intretinere mari
> subvirator accentuat la motorizarile diesel
> comenzi de bord meschine (consola cu butoane multe si mici)

Skoda O1: (+) > fiabilitate mare
> motorizari bune pt versiunile VP (non-PD) (pana la cod motor AXR)
> costuri intretinere reduse
> bord ergonomic si usor lizibil
> portbagaj record al clasei compacte
(-) > design perimat (discutabil)
> punte spate semi-independenta
> dotari de top sub nivelul concurentei, dar corecte si suficiente

Opel: (+) > pret achizitie competitiv
> oferta larga de modele
> dotari bune
( - ) > service scump
> de la Vectra C incoace, performantele nu au mai propulsat-o in top (exceptie facand modelul OPC)
> pret revanzare scazut


QUOTE (Alex-F1 @ Mar 5 2009, 09:00 PM) *
QUOTE (DORU @ Mar 5 2009, 11:13 AM) *
piata este tinuta departe de informatiile reale. Marketing-ul sa traiasca!


AMIN! Dorule, da vad ca te pricepi de numa la vorbe de duh! biggrin.gif Marketing tata pe toata linia.....


No, sincer sa fiu, viata mi-a deschis ochii...! whistling.gif
hdi
Peugeot 407 este o masina care se simte excelent in service chiar si atunci cand e cumparata noua; la un SH sansele sunt cu atat mai mari. Deci Skoda sau Opel
B_XXV
QUOTE (hdi @ Mar 9 2009, 12:55 AM) *
Peugeot 407 este o masina care se simte excelent in service chiar si atunci cand e cumparata noua; la un SH sansele sunt cu atat mai mari. Deci Skoda sau Opel

C4 CUM VI SE PARE? HDI 110 cai full fara piele si navigatie...Am gasit in 45 mii de km...deci aproape nou, negru arata demential. Piese scumpe,revizii scumpe ...stiti ceva?
mike.omega
In RO nu s-a adus C4 cu navi smile.gif
In principiu reviziile nu sunt scumpe, prima(aia la 12500) a costat ~600 ron, acum in mai urmeaza a doua, sa vedem smile.gif

Ai un niste poze cat mai edificatoare cu masina?
hdi
QUOTE (B_XXV @ Mar 17 2009, 05:08 PM) *
QUOTE (hdi @ Mar 9 2009, 12:55 AM) *
Peugeot 407 este o masina care se simte excelent in service chiar si atunci cand e cumparata noua; la un SH sansele sunt cu atat mai mari. Deci Skoda sau Opel

C4 CUM VI SE PARE? HDI 110 cai full fara piele si navigatie...Am gasit in 45 mii de km...deci aproape nou, negru arata demential. Piese scumpe,revizii scumpe ...stiti ceva?


Cate usi? Cat dai pe ea? E din Romania sau outside?
B_XXV
QUOTE (hdi @ Mar 17 2009, 05:19 PM) *
QUOTE (B_XXV @ Mar 17 2009, 05:08 PM) *
QUOTE (hdi @ Mar 9 2009, 12:55 AM) *
Peugeot 407 este o masina care se simte excelent in service chiar si atunci cand e cumparata noua; la un SH sansele sunt cu atat mai mari. Deci Skoda sau Opel

C4 CUM VI SE PARE? HDI 110 cai full fara piele si navigatie...Am gasit in 45 mii de km...deci aproape nou, negru arata demential. Piese scumpe,revizii scumpe ...stiti ceva?


Cate usi? Cat dai pe ea? E din Romania sau outside?

E VB DE C4 COUPE, DIN GERMANIA...ARATA INTR-UN MARE FEL...LA 10000 AM GASIT IN 45000 KM, FULL FARA PIELE SI NAVIGATIE SI EURO 4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.