Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cel mai bun ulei pt un motor de vectra 2.0l
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
andrei28525
Iaca am luat si eu un opel vectra din 95 cu motor benzina 2l, ce-i drept cam obosit (195 000 km facuti) dar merge. Ar trebui sa-i fac un schimb de ulei si zau nu stiu de care sa pun. Iara as schimba filtrele de aer si ulei (de care???).
Odata, la fosta masina am facut si tratament cu dura lube si am luat si solutie de curatat motorul (nu am simtit diferenta). Mai merita facute ?? Ca e si problema de bani, siti voi...
andrei
James Kilowatt
Ne certam de mult timp pe tema aditivilor.... si inca nu am ajuns la o concluzie.
Personal folosesc mobil sintetic 5w50. Eu am un motor mai mic 1.2L, insa destul de turat, si tot obosit (155mii) si sunt destul de multumit de uleiul respectiv. Fac schimburile cam la 7000 si uleiul nu pare foarte degradat.
andrei28525
am citit ei eu topicul...
problema mea e ca fostul proprietar a zis ca mai merg inca 4-5 mii km cu uleiul asta, insa eu am observat ca daca ajung pe rosu cu benzina mi se aprinde ledul de ulei (uneori s-a aprins si peste rosu, statea aprins ceva vreme si apoi se stingea). Am zis ca mai bine fac schimbul de ulei si filtre ca cine stie ce ulei a fost in ea si cit de vechi.
James Kilowatt
Filtrul trebuie schimbat cel putin o data la doua schimburi de ulei, deci trebuie sa-l schimbi. Oricum nu e o avere, costa intre 5 si 10€.
Cu ledul, n-am idee ce sa zic....e nasol sa nu ai indicator de presiune. Daca nivelul e bun, atunci problema vine de la presiune.... insa nu cred ca uleiul se poate degrata intr-atat incat sa nu mai realizeze presiunea, asa ca verifica sa nu fie vre-un defect pe undeva.
Costel
Daca motorul tau are 16v (ECOTEC) te sfatuiesc sa-i pui ulei Opel Ecotec 10w40 fara nici un aditiv, daca este in 8 valve punei Aral Tronic 10w40 si o sa fi destul de multumit, kilometri aia eu zic ca nu e mult la ani ei numai sa fie reali. Te sfatuiesc sa-i pui filtre originale GM gasesti la Mobilcom magazin specializat in piese Opel care este pe Str. Lizeanu spre Piata Galati pe partea dr. cum te duci din Stefan cel Mare.
Bafta.
andrei28525
Va multumesc tuturor de sfaturi, problema cu uleiul s-a rezolvat, dar a aparut alta. Ala care a schimbat uleiul mi-a zis ca dupa cum suna motorul imi bat tachetii. Am observat si eu un ciocanit usor... Pe linga asta la deal nu prea trage cum ar trebui sa traga un motor de 2l. Stiu asta pt ca am avut inainte un astra din 92 cu motor de 1.6 si ala tragea mai bine ca asta. In rest merge brici. Fiind novice, m-am interesat si eu pe net ce-i ala tachet si am cit de cit o idee. Acuma intrebarea mea este daca intr-adevar uzura tachetului poate influenta puterea motorul in acest fel?
Costel
Nu are nici o treaba tacanitu de tacheti cu puterea, daca nu iai schimbat filtru de benzina schimbal, eventual curatai si injectoarele
si nu ar fi rau sa-i faci si un test motor, probabil sa umblat in debitmetru si o fi dereglat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.