Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
signis
Va rog sa imi spuneti si mie daca ati schimbat bujiile la Ignis si daca da, la cati kilometrii ati efectuat operatiunea.
Problema mea este ca masina nu prea mai are "nerv". Uleiul este schimbat (Mobil 1 ESP FORMULA), filtru aer - schimbat.
Ce ar putea fi?
ntire2002
oare sa-ti fie uzat discul de ambreiaj??
signis
QUOTE (ntire2002 @ Mar 2 2009, 12:48 PM) *
oare sa-ti fie uzat discul de ambreiaj??



Nu cred. Masina are doar 38.000 km. Posibil bujiile???
m_tm
QUOTE (signis @ Mar 2 2009, 05:28 PM) *
QUOTE (ntire2002 @ Mar 2 2009, 12:48 PM) *
oare sa-ti fie uzat discul de ambreiaj??



Nu cred. Masina are doar 38.000 km. Posibil bujiile???

Salut.Problema e recenta?A aparut imediat dupa ce ai alimentat?Normal la 38k nu ar trebui sa fie bujiile.Problema cu ambreiajul nici gand.Eu cred ca ai combustibil prost.
Andrei Suzuki
Si eu zic ca e posibil tot de la benzina.Eu am 61k km si inca n-am schimbat bujiile si nu sunt probleme.
NGZ
CITAT(Andrei Suzuki @ Mar 2 2009, 07:25 PM) *
Si eu zic ca e posibil tot de la benzina.Eu am 61k km si inca n-am schimbat bujiile si nu sunt probleme.



Da' la cati km recomanda producatorul sa schimbi bujiile ?
signis
QUOTE (NGZ @ Mar 2 2009, 08:10 PM) *
QUOTE (Andrei Suzuki @ Mar 2 2009, 07:25 PM) *
Si eu zic ca e posibil tot de la benzina.Eu am 61k km si inca n-am schimbat bujiile si nu sunt probleme.



Da' la cati km recomanda producatorul sa schimbi bujiile ?


In conditii normale de exploatare?? la 100.000 km sau 84 luni, iar in conditii dificile ( printre care si trasee repetate de scurta durata - adica prin oras ) la 30.000 km sau 24 luni. Informatiile sunt din manualul masinii.
goad
Sunt bujii cu iridiu NGK IFR6J11.Cam putin 30000km pt. bujiile astea...Eu as zice la un condus intens in Bucuresti de la 50000km, in sus.

Parerea mea.
Florin50070
Eu zic sa aplici metoda binecunoscuta de curatare a bujiilor, adica sa o tii in ture ridicate (4000-5500) cativa kilometri sau chiar sa mergi mai turat o zi-douã. Metoda am aplicat-o si eu cu succes si o sa simti ca trage mai bine pe urma. Se poate, daca ai un stil de mers mai subturat sa se "obisnuiasca" motorul asa si sa nu mai traga cum trebuie din cauza depunerilor de pe bujii si in alte parti. Eu zic sa-l trezesti la viata. E Suzuki, totusi smile.gif
Cipp
Poti s-o turezi cat vrei tu, de curat se curata, insa electrodul se mananca in timp si se mareste distanta si implicit consumul!
signis
Va multumesc pentru sugestiile voastre.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.